Umeće ratovanja
Prikazujem rezultate 1 do 21 od 21

Tema: Umeće ratovanja

Aktivan član Anđa (avatar)
    Učlanjen
    24.01.2010.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    40

Podrazumevano Umeće ratovanja

Treba da počnem da čitam knjigu "Umeće ratovanja". Kupila sam je pre izvesnog vremena, ali mi se nije dalo da je čitam pošto sam shvatila da je popularna. To mi nekako odmah stvori averziju. Zanima me, ipak, da li ste je pročitali i šta mislite o njoj. Čemu vas je naučila? Da li ste veštiji u prepoznavanju mana svojih neprijatelja i da li bolje rešavate nezgodne situacije? Ja ću je sada početi, a vi ukoliko volite i želite da diskutujmo...

Primećen član Dorian Green (avatar)
    Učlanjen
    30.06.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    36

Smile Re: Umeće ratovanja

Kupio sam je pre par godina na sajmu kniga mislim da je sung cu napisao nije losa tanka ali nije psiholoska knjiga posto sam znao dosta ratovanjima iz nekih drugih knjiga nisam se odusevio nije mi otkrila neke nove istine. Secam se da postoji misao da je boje poznavati protivnika makar saznali i da je jaci od nas nego da protivnik bude nepoznanica pred bitku

Elita Navar (avatar)
    Učlanjen
    30.09.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Umeće ratovanja

cela knjiga je napisana u sustini da bude neka vrsta podsetnika vojskovodjama
    ali pravila ako se shvate..metaforicno postaju univerzalno primenljiva

sve se svodi zapravo na izbegavanje frontalnog sukoba i na manevre
    u principu..kako zaebati protivnika

Učlanjen
    30.06.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    36

Tako nekako. Nista posebno verujem da su i one knjige koje nude samopouzdanje i ostale stvari kojima samo zivot moze da nas nauci isto takve.

Elita Navar (avatar)
    Učlanjen
    30.09.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Dorian Green Pogledaj poruku
    Tako nekako. Nista posebno verujem da su i one knjige koje nude samopouzdanje i ostale stvari kojima samo zivot moze da nas nauci isto takve.
    niakva pisana rece nece nikad zameniti neposredno iskustvo

Elita Navar (avatar)
    Učlanjen
    30.09.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

rat je sam po sebi i na prvom mestu..vestina obmane

Učlanjen
    30.06.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    36

Ima jedna pametna misao koja kaze rat kod coveka budi i ono najbolje i najplemenitije, a i ono najgore. Rat kao nacin resavanja konflikta i ostale teme iz sociologije nisam ljubitelj misaonih stvari jel nikada nije covek siguran u krajnji rezutat vise covek od tehnike ona je uvek ista i zna covek gde je.

Veoma poznat hakim bej (avatar)
    Učlanjen
    14.11.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    177
    Reputaciona moć
    862

„Humanost i pravednost osnovni su principi ispravnog upravljanja. Kada se vlast ispravno sprovodi, narod oseća bliskost sa svojim vođama i ne ustručava se da umre za njih.”

Treba knjigu uvrstiti u obaveznu lektiru, izucavati u osnovnoj skoli.
    Od "oranja marka kraljevica" nema se sta nauciti.
    Poslednji put ažurirao/la hakim bej : 07.03.2010. u 01:19 Razlog: nije komandovanja nego rukovodjenja.
    Pobuni se, uvek. Bez obzira na ishod.
    Makar završio u lancima.
    Jedini način da se osećaš kao čovek.

Aktivan član acca (avatar)
    Učlanjen
    12.07.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    57
    Reputaciona moć
    75

Citat Original postavio Anđa Pogledaj poruku
    ... ali mi se nije dalo da je čitam pošto sam shvatila da je popularna. To mi nekako odmah stvori averziju. ...
    LOL Isti slučaj. Ja recimo sad čekam da prođe malo vremena pa da uzmem da čitam Selindžera.
    To radim i sa filmovima, obično ih gledam par godina kasnije kad svi zaborave na konkretan film.

Ali da ne bude totalni off-topic, čitao sam Umeće ratovanja pre desetak godina, sećam se samo da mi se više svidela od prosečnih "kako da", "instant psihologija" "instant menadžment" i sličnih knjiga. Vredi pročitati je.
    Od filmova najviše volim šorke, šege i mačevanje.

Poznat tgdanijela (avatar)
    Učlanjen
    15.07.2009.
    Pol
    ženski
    Previše je kasno živeti sutra, živi još danas.
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    186

Treba da počnem da čitam knjigu "Umeće ratovanja". Kupila sam je pre izvesnog vremena, ali mi se nije dalo da je čitam pošto sam shvatila da je popularna. To mi nekako odmah stvori averziju. Zanima me, ipak, da li ste je pročitali i šta mislite o njoj. Čemu vas je naučila? Da li ste veštiji u prepoznavanju mana svojih neprijatelja i da li bolje rešavate nezgodne situacije? Ja ću je sada početi, a vi ukoliko volite i želite da diskutujmo...
    Ja sam je poklonila bratu za jedan rođendan..a onda sam i sama uzela malo da pročitam...svidjelo mi se taktičko savjetovanje ... način na koji se vodio rat prije nego je svijetlo oružje postalo odlučujući faktor pobjede...
    ..u stvari to je dijelom i filozofija ratovanja ....
    ..sjećam se onog dijela Recimo vojska na višem položaju je uvijek u prednosti nad vojskom na nižem terenu ....
    ..danas je to samo filozofska premisa recimo ... to je samo u slučaju potpuno ravnopravnih odnosa snaga ..koje u stvari i ne postoje..tako da čitava postavka dolazi u pitanje ... ali za uspješnog vojskovođu osim izvanrednog stratega, potrebno je biti i dobar psiholog svoje vojske ..recimo Cezar kojeg je vojska obožavala i kojeg bi sljedila ni ne razmišljajući da li je njihov vojskovođa u pravu, tako ni ne oklevajući u borbi....
    ..Šta čini dobrog vojskovođu ...pored toga što je svakako i dobar čovjek ...
    ..ne mogu a da mi na pamet ne padne Karaula ...kojeg su također izuzetno cijenili kao čovjeka, a zatim i kao vojskovođu i ratnika ...
    ...prepoznati slabosti protivnika istovremeno znajući svoje prednosti - i biti u pravu u svemu - prirodni dar, recimo , a upotrijebiti sve to samo u ratu i bitci ..to čini dobrog vojskovođu...bar po meni....

Elita Navar (avatar)
    Učlanjen
    30.09.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

kad smo kod komandovanja..osnovni princip komandovanja je da ne izdajes naredjenje koje sam ne bi izvrsio

Tuzni_patak nije na forumu
    Trazi forum gde moze procitati svoje postove i posle 2 nedelje
    Elita Tuzni_patak (avatar)
    Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Real Beograd,Virtuelno u preseljenju,bice naknadno objavljeno
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

E ala se nalupaste....

Kad svi lude , dobro je NE-NORMALAN biti

Elita Navar (avatar)
    Učlanjen
    30.09.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

valja s vermena na vreme ..pustiti mozak na ispasu..zarad relaksacije istog

Domaćin gospodarica (avatar)
    Učlanjen
    27.01.2009.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    4
    Reputaciona moć
    97

knjiga nista posebno...

ima mnogo boljih i kvalitetnijih knjiga

Tuzni_patak nije na forumu
    Trazi forum gde moze procitati svoje postove i posle 2 nedelje
    Elita Tuzni_patak (avatar)
    Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Real Beograd,Virtuelno u preseljenju,bice naknadno objavljeno
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Mislim da bi ljudima odgovarala nova knjiga na istu temu...
    Jer strah, manje sposobnosti, ugrozenost, a i manje razmisljanja dovodi do toga da knjiga bas i nije toliko aktuelna....mislim jasna ko dan....

A uticaj koji bi jedna takva knjiga imala danas, to je nemerljivo.
    Stetan naravno...
    Zasto stetan, tako iskljucivo?
    Pa zato sto usmerenje je ka stetnom, a ne ka dobrom pa da se lakse stitimo...
    To lazu sebe mnogi, da se stite radi dobrog koje hoce da ucine...stite se radi sebe i iskljucivo sebe, a radice ono sto misle da treba u ovom drustvu , a to je iskljucivo lose...po drustvo i druge...

Ne postoji nijedna kolektivna ideja u kapitalizmu...
    Drustvo je drzava, drzava je aparat, aparat je radi onih koji vode biznis da odrzi odrzivu stabilnost procesa....Niko tu nema motiva za najbolje, to sigurno , a za bolje , to je zavisno od konteksta i mesta kuda bi to dobro proslo....

I naravno cene po tog uticajnog pojedinca...a ostali ce misliti ono sto im se servira preko medija...

Gresim li ja ako to vidim ako animalizam u svim sferama?
    Socijalizam je uticao na kapitalizam , iako to svi negiraju...
    SFRJ posebno...
    I sa nesvrstanima i sa drugacijim oblikom socijalizma...
    Zbog preventive se dozvolio populizam i u hijararhijski vertikalno nedozvoljenim oblastima.
    A plus je bilo isplativo.
    Zanesenost hladnim ratom je dala ideju i prostor za ekonomsku racunicu jer se akumulirao kapital koji je bio sve veci i imao sve vecu moc, a proizvodi koji su placeni tim kapitalom su kasnije dobijani po mnogo nizim razvojnim cenama za preduzimaca i kapitalistu srednjeg ili viseg sloja...
    Tako je i nastala interakcija politike i kapitala....koja je ranije bila jednosmerna, tj vise od kapitala ka politici, tj jak kapital je bio jak u politici, a kasnije je politika postala podijum za kreiranje jakog kapitala...
    Iako na prvi pogled izgleda da u USA prolaze samo bogati, stvarnost je da su oni samo srednje bogati...
    A i usa nije merilo jer ona ionako zloupotrebljava vojnu dominaciju za ekonomske potrebe...

Odavde se nazire teza da zivot obicnog coveka danas, zavisi od opste ,globalne politike...
    Cak i crnca u nekoj pustari u africi....jer mu ja ne mogu doci , doneti tehnologiju i reci hajde da radimo biznis, a da uskoro ne dobijem vojnu huntu, blokadu uvoznika iz evrope i usa , i razne kalasnjikov metode...

Kad svi lude , dobro je NE-NORMALAN biti

Aktivan član Anđa (avatar)
    Učlanjen
    24.01.2010.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    40

Zabušavam. Pitam se šta je to ljude toliko privuklo, a ja nikako da se odvojim od početka.

Veoma poznat Jennifer Jennin (avatar)
    Učlanjen
    28.01.2009.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    365

kNJIGU IMAM, nisam je čitala, jer nemamneprijatelje, jer ne želim ni protiv koga da ratujem...ali ako će nekome podići samopouzdanje, zašto da ne, treba da je pročita...
    Carpe diem

Elita
    Učlanjen
    16.06.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

...govori tiho i vodi psa sa sobom

Iskusan Zak (avatar)
    Učlanjen
    15.07.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    121

Treba da počnem da čitam knjigu "Umeće ratovanja". Kupila sam je pre izvesnog vremena, ali mi se nije dalo da je čitam pošto sam shvatila da je popularna. To mi nekako odmah stvori averziju.
    Pa nije ti to Paulo Koeljo...
    Citat Original postavio Dorian Green Pogledaj poruku
    Kupio sam je pre par godina na sajmu kniga mislim da je sung cu napisao nije losa tanka ali nije psiholoska knjiga posto sam znao dosta ratovanjima iz nekih drugih knjiga nisam se odusevio nije mi otkrila neke nove istine.
    Nije psiholoska?... kao sto neko gore napisa, ko shvati koncepte knjige pogotovo onu sustinu izmedju redova moze itekako da nauci nesto pogotovo sto je knjiga univerzalno primenljiva u svim oblastima...
    S druge strane, mnogi politicari, poslovni ljudi, ljudi iz sfere sporta, razni... citaju i dan danas tu knjigu, i dalje... i to ne jednom... pitam li se zasto...
    Citat Original postavio gospodarica Pogledaj poruku
    knjiga nista posebno...

ima mnogo boljih i kvalitetnijih knjiga
    naravno da nije nista posebno kad ich nisi shvatila sta je pisac tio rec...

kao na primer?
    Poslednji put ažurirao/la Zak : 19.03.2010. u 16:27

Početnik
    Učlanjen
    13.04.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Da li ste veštiji u prepoznavanju mana svojih neprijatelja i da li bolje rešavate nezgodne situacije?
    Mislim da nikoga ne smes dozivljavati kao neprijatelja, vec kao prepreku koja se mora savladati. Ako drugu stranu dozivis kao neprijatelja, onda nema nista od tkzv "umeca obmane" ili kako se to danas kaze "socijalnog inzenjerstva". Kada kazes neprijatelj to vec u sebi podrazumeva odredjenu dozu negativnih emocija. Sa takvim emocijama i predstavi o neprijatelju, tj da druga strana zeli da nam naudi neces nista postici osim u slucaju kada su ti "zvezde bas naklonjene". Kada imas pozitivne emocije, dakle ne mrznju, lakse ces savladati prepreku. Nekad to podrazumeva i takticko povlacenje, ali covek mora biti dovoljno odlucan i dosledan sebi da ne zapadne u krizu, tj da ne stvori iluziju i nemogucnosti savladavanje odredjene prepreke. Takodje, unistiti ili trajno diskreditovati drugu stranu nije odraz "umeca" vec straha i nesposobnosti. Dakle, smatram da drugu stranu treba staviti pod kontrolu, a ne "istrebiti".

Sto se tice toga da li je pomenuta knjiga psiholoska ili nije... jeste Posto i ja znam, sticajem okolnosti, neke stvari oko ratovanja (u sirem i u uzem smislu) ovu knjigu bih definisao kao matricu operativnog delovanja. Sa druge strane, Klauzevic je isticao rat kao sistematsku i dugotrajnu upotrebu sile od strane drzave ili grupe ljude protiv druge drzave ili grupe ljudi. S toga, znati nesto oko ratovanja predpostavlja siri konfliktoloski pristup shvatanju drustvenih pojava. Uzgred, bez obzira sto je knjiga "popularna" (jer ima razloga za to) ona je dobar izvor, odnosno dobra polazna osnova za resavanje interpersonalnih problema. Stvari koje su u pomenutoj knjizi iznete su u domenu odredjenih drustvenih pravilnosti koja su univerzalna i na druge sfere drustvenog delovanja. Naravno, ta pravila nisu apsolutna, takodje kada bi se nadgradila sa NLP-om (neurolingvisticko programiranje) i socijalnim inzenjerstvom, u smislu sustinkog znacenja tj kao covekom i njegovom psihom kao glavnim subjektom, mogli bi se napraviti, ajde da tako kazem "sabloni". Naravno, sablon nikad ne treba aplicirati do kraja, vec taj "model" treba prilagodjavati nastaloj situaciji. Moze biti od koristi kako u vojnim, obavestajno/bezbednosnim, politickim svrhama tako i u menadzmentu sporta itd.

Početnik
    Učlanjen
    28.11.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

nikakva pisana rece nece nikad zameniti neposredno iskustvo - to nije tacno! U Umecu ratovanja lepo pise da bi citanje iste trebalo da probudi odredjena opazanja kod citaoca, kao sto ih i budi.

Slične teme

1. Umeće pušenja
    Autor Brajan Koen u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 40
    Poslednja poruka: 06.03.2009., 01:14
  2. PSIHOPATOLOGIJA RATOVANJA
    Autor ILLUMINAT u forumu Istorija
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 28.09.2008., 03:10
  3. Obicaji ratovanja
    Autor Pantelija-delija u forumu Politika
    Odgovora: 55