Да опет буде СРПСКА ВОЈВОДИНА

Да ли сте за то да се Војводини врати назив Српска Војводина?

  • ДА

  • НЕ


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

МАЧАК

Buduća legenda
Poruka
25.542
http://sr.wikipedia.org/sr-el/Војводина
Ime Vojvodina na srpskom jeziku označava teritoriju kojom upravlja vojvoda. U srpskom jeziku se koriste još dve varijante imena Vojvodine, a to su: vojvodovina i vojvodstvo. U poljskom jeziku se danas takođe koristi naziv wojewodztwo kao oznaka za pokrajinu. Ime Vojvodine potiče iz 1848. godine, kada se prostor današnje Vojvodine zvao Srpska Vojvodina (1848-1849) i Vojvodstvo Srbija (1849-1860). Od 1945. godine, u službenoj je upotrebi naziv "Vojvodina".
Iako se ime Vojvodine u kontinuitetu koristi od 1848. godine, naziv ima dublje istorijsko poreklo, tako da je još 1690. i 1694. godine Srbima u Habzburškoj monarhiji bilo priznato pravo na vojvodu i zasebnu teritoriju (vojvodinu), a još u 9. veku su na području današnje Vojvodine postojala vojvodstva, kojima su vladale bugarske vojvode.

Комунисти јој одузеше оно за шта су генерације Срба гинули.
Са одузимањем префикса Српска, хтели су да се утопи у неке њима знане плановЕ
А лепо би било да се поново зове
СРПСКА ВОЈВОДИНА. Шта мислите о томе, поготову ових дана,
кад многи несрби и српски изроди заговарају одвајање од Србије?
 
http://sr.wikipedia.org/sr-el/Војводина
Ime Vojvodina na srpskom jeziku označava teritoriju kojom upravlja vojvoda. U srpskom jeziku se koriste još dve varijante imena Vojvodine, a to su: vojvodovina i vojvodstvo. U poljskom jeziku se danas takođe koristi naziv wojewodztwo kao oznaka za pokrajinu. Ime Vojvodine potiče iz 1848. godine, kada se prostor današnje Vojvodine zvao Srpska Vojvodina (1848-1849) i Vojvodstvo Srbija (1849-1860). Od 1945. godine, u službenoj je upotrebi naziv "Vojvodina".
Iako se ime Vojvodine u kontinuitetu koristi od 1848. godine, naziv ima dublje istorijsko poreklo, tako da je još 1690. i 1694. godine Srbima u Habzburškoj monarhiji bilo priznato pravo na vojvodu i zasebnu teritoriju (vojvodinu), a još u 9. veku su na području današnje Vojvodine postojala vojvodstva, kojima su vladale bugarske vojvode.

Комунисти јој одузеше оно за шта су генерације Срба гинули.
Са одузимањем префикса Српска, хтели су да се утопи у неке њима знане плановЕ
А лепо би било да се поново зове
СРПСКА ВОЈВОДИНА. Шта мислите о томе, поготову ових дана,
кад многи несрби и српски изроди заговарају одвајање од Србије?

Милошевић комуниста је и вратио у састав Србије,што значи да је нису отели комунисти него сада демократе.И то се управо САДА дешава.
 
Kakva glupost novokomponovanih vikend cetnika ,kako su je ukinuli komunisti kada ni u Kraljevini SHS i Jugoslaviji nije postojao region pod imenom Srpska Vojvodina ?

Pa nije postojala ni Jugoslavija pa su je izmislili.Tom logikom mozemo da dodjemo do stanovista da nekada nesto nije postojalo pa ne treba ni danas da bude.

Ako bi se narod referendumom izjasnio za tako sta..nema veceg demokratskog dostignuca.

Vox populi, vox dei (glas naroda, glas Boga) :)
 
Pa nije postojala ni Jugoslavija pa su je izmislili.Tom logikom mozemo da dodjemo do stanovista da nekada nesto nije postojalo pa ne treba ni danas da bude.

Ako bi se narod referendumom izjasnio za tako sta..nema veceg demokratskog dostignuca.

Vox populi, vox dei (glas naroda, glas Boga) :)

Vojvodina nikada nije bila samo srpska.Vojvodina je Vojvodina i tako treba da ostane,srpska se samo po sebi podrazumeva jer smo vecinski narod.Ako smo svesni da je "nasa"zasto to naglasavati?Crkao bih od smeha da neko u CRO saboru pokrene inicijativu za Hrvatsku Slavoniju
 
Kakva glupost novokomponovanih vikend cetnika ,kako su je ukinuli komunisti kada ni u Kraljevini SHS i Jugoslaviji nije postojao region pod imenom Srpska Vojvodina ?

Каква глупост дечице из МЈЕШОВИТИХ БРАКОВА,
који би своју гузицу да сместе на две столице,и при том немају времена
да прочитају српску историју, јер им је гузици...пардон ...:heart:...ближа нека друга.
У уводном тексту пише, да је префикс СРПСКИ избрисан 1945. године.
:D
 
Vojvodina nikada nije bila samo srpska.Vojvodina je Vojvodina i tako treba da ostane,srpska se samo po sebi podrazumeva jer smo vecinski narod.Ako smo svesni da je "nasa"zasto to naglasavati?Crkao bih od smeha da neko u CRO saboru pokrene inicijativu za Hrvatsku Slavoniju

Onda ne treba da se zovemo ni Srbija, jer je smesno naglasavati da je to zemlja Srba koju su Srbi osnovali.
 
Каква глупост дечице из МЈЕШОВИТИХ БРАКОВА,
који би своју гузицу да сместе на две столице,и при том немају времена
да прочитају српску историју, јер им је гузици...пардон ...:heart:...ближа нека друга.
У уводном тексту пише, да је префикс СРПСКИ избрисан 1945. године.
:D

Kako je izbrisan kad nije postojao posle 1918 , a ni pre toga jer je Srpska Vojvodina ukinuta jos u XIX veku ? :think:
 
Onda ne treba da se zovemo ni Srbija, jer je smesno naglasavati da je to zemlja Srba koju su Srbi osnovali.

У праву си...А ако Србија не буде имала име, ако ми не би смо
потенцирали на српству, више би нас волеле националне мањине....
Поново би завладало братство и јединство...а ми би смо били цењени ко ....:per:
 
Onda ne treba da se zovemo ni Srbija, jer je smesno naglasavati da je to zemlja Srba koju su Srbi osnovali.

Srbija je drzava,Vojvodina region.Zamisli da Hrvati nazovu Istru koja je oduvek bila italijanska ,Hrvatska Istra.Istra je region,Vojvodina je region,ili pokrajina u sastavu Srbije.Hoce li Vojvodina biti vise srpska ako dodamo prefiks Srpska?To rade samo pacenici
 
Кад би прочитао по неку песму од Змаја и Диса,
можда би наишао на СРПСКУ ВОЈВОДИНУ...?
;)
pa pesma nema veze sa zvanicnim nazivima i pravno definisanim regionima koji mogu da ukidaju politicke klase na vlasti ,mada sto se mene tice moze da se zove i srpska i velikosrpska ,cetnicka sve jedno ,samo da vise para ostaje ,a nazivi,zastave ,grbovi i slicna sranja su mi nebitni ....
 
Srbija je drzava,Vojvodina region.Zamisli da Hrvati nazovu Istru koja je oduvek bila italijanska ,Hrvatska Istra.Istra je region,Vojvodina je region,ili pokrajina u sastavu Srbije.Hoce li Vojvodina biti vise srpska ako dodamo prefiks Srpska?To rade samo pacenici

Koliko je meni poznato..termin Srpska Vojvodina je bio u uportrebi.

Ono sto je bitno jeste da je naziv VOJVODINA -srpski naziv. Nije ni kanton..ni region..ni gubernija , vec Vojvodina. Srbi su joj jednom dali ime..dace jos sto puta ako im se hoce..:)
 
Додуше, ако би се поново покренуло питање о префиксу СРПСКА...
Na Majskoj skupštini u Sremskim Karlovcima, Srbi su 1848. godine proglasili Srpsku Vojvodinu, koja se sastojala od Srema, Banata, Bačke i Baranje. Sledeće, 1849. godine, ova teritorija je priznata za legitimni deo Austrijske carevine, pod imenom Vojvodstvo Srbija i Tamiški Banat (Wojwodschaft Serbien und Tamisch Banat) , a sastojala se od Banata, Bačke i Srema.

Posle raspada Austrougarske monarhije, Narodno veće u Novom Sadu je 25. novembra 1918. godine proglasilo ujedinjenje Vojvodine sa Srbijom, odnosno, otcepljenje Banata, Bačke i Baranje od Ugarske i njihovo priključenje Srbiji, što je kasnije ozakonjeno Vidovdanskim ustavom. Jedan dan pre toga (24.11.1918.), skupština Srema, održana u Rumi, se takođe izjasnila za priključenje Srema Srbiji. Delegaciju Narodnog veća primio je regent Aleksandar u Beogradu 1. decembra 1918. godine, kada je proglašeno stvaranje Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca.

1929. godine je formirana pokrajina Kraljevine Jugoslavije, nazvana Dunavska banovina, sa sedištem u Novom Sadu. Posle kratkotrajnog aprilskog rata 1941. i brze kapitulacije Jugoslavije, Vojvodina je podeljena na tri okupacione zone: Srem su Nemci predali takozvanoj Nezavisnoj Državi Hrvatskoj, Bačku i Baranju je anektirala Hortijeva Mađarska, dok je Banat potpao pod vlast domaćih Nemaca, mada je formalno pripadao Nedićevoj Srbiji. Teror i fizičko uništenje nedužnog naroda, privredna pljačka, opšta obespravljenost, beda i očaj karakterisali su četvorogodišnju okupaciju (1941-1944). U toku fašističke okupacije u Vojvodini je oko 50.000 ljudi ubijeno, a preko 280.000 je bilo internirano, hapšeno, zlostavljano i mučeno.

....МОРАЛА БИ ДА СЕ СПОМИЊЕ БАРАЊА... :per: :per: :per:
 
Kakva glupost novokomponovanih vikend cetnika ,kako su je ukinuli komunisti kada ni u Kraljevini SHS i Jugoslaviji nije postojao region pod imenom Srpska Vojvodina ?

Srbija kao Pijemont Slovenstva u novijoj povijesti, zbog zanemarljivog broja klasicnih balkanskih primitivaca iz sopstvenih redova, apsolutno ne zasluzuje odnos kakav danas prema njoj iskazuje njeno okruzenje !
 
Koliko je meni poznato..termin Srpska Vojvodina je bio u uportrebi.

Ono sto je bitno jeste da je naziv VOJVODINA -srpski naziv. Nije ni kanton..ni region..ni gubernija , vec Vojvodina. Srbi su joj jednom dali ime..dace jos sto puta ako im se hoce..:)

drugarice ucitLJce,prefiks Srpski je bio u vreme kada smo imali pik na teritoriju.Vojvodina je oduvek bila multietnicka, i nama Vojvodjanima se bas takva i dopada.Drugarce uciteLJce desetine hiljada Nemaca je proterano iz Vojvodine.Desetine hiljada "dodjosa" se uselilo u njihove domove.Najvise dobrovoljaca u proslim ratovima je bas iz Vojvodine,daleko vise nego iz centralne Srbije.Vojvodina je Vojvodina, i ne kapiram zasto neko ima stalno potrebu da cacka mecku.Prepustite Vojvodinu Vojvodjanima, koji su vise nego svesni da su sastavni deo Srbije.;)
 
drugarice ucitLJce,prefiks Srpski je bio u vreme kada smo imali pik na teritoriju.Vojvodina je oduvek bila multietnicka, i nama Vojvodjanima se bas takva i dopada.Drugarce uciteLJce desetine hiljada Nemaca je proterano iz Vojvodine.Desetine hiljada "dodjosa" se uselilo u njihove domove.Najvise dobrovoljaca u proslim ratovima je bas iz Vojvodine,daleko vise nego iz centralne Srbije.Vojvodina je Vojvodina, i ne kapiram zasto neko ima stalno potrebu da cacka mecku.Prepustite Vojvodinu Vojvodjanima, koji su vise nego svesni da su sastavni deo Srbije.;)

...А шта су ти то...Војвођани...?
Мислим....која је то нација....вера....
:hahaha: :hahaha: :hahaha:
 
Poslednja izmena:
:)
drugarice ucitLJce,prefiks Srpski je bio u vreme kada smo imali pik na teritoriju.Vojvodina je oduvek bila multietnicka, i nama Vojvodjanima se bas takva i dopada.Drugarce uciteLJce desetine hiljada Nemaca je proterano iz Vojvodine.Desetine hiljada "dodjosa" se uselilo u njihove domove.Najvise dobrovoljaca u proslim ratovima je bas iz Vojvodine,daleko vise nego iz centralne Srbije.Vojvodina je Vojvodina, i ne kapiram zasto neko ima stalno potrebu da cacka mecku.Prepustite Vojvodinu Vojvodjanima, koji su vise nego svesni da su sastavni deo Srbije.;)

Druze Sumnjivi..molila bih da me se ne oslovljava sa drugarice, jer se ne secam da smo nekada drugovali. :)

Nepoznat mi je termin Vojvodjani..ne znam sta on oznacava tako da se o njemu necu izjasnjavati.

Sto se tice Nemaca..cini mi se druze Sumnjivi da su ih tvoji Drugovi iz sume proterali 1945.Opravdano..rekla bih

E, sad vidim da me mnogi ovde smatraju uciteljicom :mrgreen: sto mi govori da je mnogo nepismenih ili polupismenih kojim treba dodatno obrazovanje. Iako mi imponuje, nemam vremena za opismenjavanje sirokih narodnih masa tako da pomoc potrazis na nekom drugom mestu.
 
:)

Druze Sumnjivi..molila bih da me se ne oslovljava sa drugarice, jer se ne secam da smo nekada drugovali. :)

Nepoznat mi je termin Vojvodjani..ne znam sta on oznacava tako da se o njemu necu izjasnjavati.

Sto se tice Nemaca..cini mi se druze Sumnjivi da su ih tvoji Drugovi iz sume proterali 1945.Opravdano..rekla bih

E, sad vidim da me mnogi ovde smatraju uciteljicom :mrgreen: sto mi govori da je mnogo nepismenih ili polupismenih kojim treba dodatno obrazovanje. Iako mi imponuje, nemam vremena za opismenjavanje sirokih narodnih masa tako da pomoc potrazis na nekom drugom mestu.

У ваздушној бањи...Лаза Лазаревић.... :hahaha: :hahaha: :hahaha:
 
:)

Druze Sumnjivi..molila bih da me se ne oslovljava sa drugarice, jer se ne secam da smo nekada drugovali. :)

Nepoznat mi je termin Vojvodjani..ne znam sta on oznacava tako da se o njemu necu izjasnjavati.

Sto se tice Nemaca..cini mi se druze Sumnjivi da su ih tvoji Drugovi iz sume proterali 1945.Opravdano..rekla bih

E, sad vidim da me mnogi ovde smatraju uciteljicom :mrgreen: sto mi govori da je mnogo nepismenih ili polupismenih kojim treba dodatno obrazovanje. Iako mi imponuje, nemam vremena za opismenjavanje sirokih narodnih masa tako da pomoc potrazis na nekom drugom mestu.

Nismo drugovali, i necemo
Termin Sumadinci vam je takodje nepoznat?Srbe sa KiM nazivate Kosovci ,ili?
Vojvodjani je naziv po regionu i gde je tu problem?
Sto se tice Nemaca nisu ih proterali moji drugovi.Koliko je to bilo opravdano je diskutabilno pitanje.
Sto se tice poslednjeg pasusa,spusti nosic uciteljice,saplices se:mrgreen:
 
Nismo drugovali, i necemo
Termin Sumadinci vam je takodje nepoznat?Srbe sa KiM nazivate Kosovci ,ili?
Vojvodjani je naziv po regionu i gde je tu problem?
Sto se tice Nemaca nisu ih proterali moji drugovi.Koliko je to bilo opravdano je diskutabilno pitanje.
Sto se tice poslednjeg pasusa,spusti nosic uciteljice,saplices se:mrgreen:

Sta znaci to poredjenje Srbe sa Kosova zovete Kosovci sa terminom Vojvodjani. Da li ti to tvrdis da su svi tzv "Vojvodjani" Srbi? :dontunderstand:

Bas mi se svidja da budem uciteljica..sedi jedan :mrgreen:
 
пс
Ја сам зато да се једноставо зове Србија без Војводине ,то је само област и ништа више
Бар још ништа док је демократе не одвоје од Србије!

Ti znas sta je Vojvodina ?
Idi bolje malo setaj po kineskom zidu nego sto se ovde foliras.
I da,,mi smo vec odvojeni...sto kaze Djordje Balasevic.
I sada ce Srbija da uci Vojvodinu i Vojvodjane .
A mi za vas ...kultura.
I krompir smo vam doneli.
Skole uveli.
Narod opismenjavali.
Da vam nije Vojvodine od cega bi ziveli.
Ovako vam dobro dodje za prelivanje sredstava a sve uz pricu..mi smo braca.
I dzepovi su nam braca ?

I da ..referendum..ali samo u Vojvodini
O Ustavu iz 1974 .
Koji je pucem sa svojim putujucim mitingasima ukinuo Onaj.
 
Ti znas sta je Vojvodina ?
Idi bolje malo setaj po kineskom zidu nego sto se ovde foliras.
I da,,mi smo vec odvojeni...sto kaze Djordje Balasevic.
I sada ce Srbija da uci Vojvodinu i Vojvodjane .
A mi za vas ...kultura.
I krompir smo vam doneli.
Skole uveli.
Narod opismenjavali.
Da vam nije Vojvodine od cega bi ziveli.
Ovako vam dobro dodje za prelivanje sredstava a sve uz pricu..mi smo braca.
I dzepovi su nam braca ?

I da ..referendum..ali samo u Vojvodini
O Ustavu iz 1974 .
Koji je pucem sa svojim putujucim mitingasima ukinuo Onaj.

Иста прича....од свих 20 аутономаша и плус
припадника националних мањина...
Пишање уз ветар...А у стварном животу нема ни једнога који би
имао му.да да каже да је за одвајање Српске Војводине...
Додуше, био један...Ђорђе Балашевић, ал побегао у Лепу Њихову....
Згодније му да лаје из даљине...КЕРА ПРЕКО ПЛОТА ЈЕ МНОГО ОПАСНИЈА.
:hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha:
 

Back
Top