Da li sloboda govora stvara konflikte?

alien:
Andreavk:
Da li je taj konflikt vise pozitivan ili negativan i da li vodi nasilju?

Konflikte ne stvara sloboda govora nego naš mentalitet koji je navikao na zabrane i ograničenja od strane autoriteta, a ne na samokontrolu.

Чак и тамо где није било забрана од стране ауторитета, галамити около шта те воља је узалудно, јер те и тако нико не чује... бадава трошиш гласне жице. :wink:
 
MaranAta:
alien:
Andreavk:
Da li je taj konflikt vise pozitivan ili negativan i da li vodi nasilju?

Konflikte ne stvara sloboda govora nego naš mentalitet koji je navikao na zabrane i ograničenja od strane autoriteta, a ne na samokontrolu.

Чак и тамо где није било забрана од стране ауторитета, галамити около шта те воља је узалудно, јер те и тако нико не чује... бадава трошиш гласне жице. :wink:

Da li je tema o tome sta govoris ili kako govoris?
 
Sloboda govora je najvaznije pravo pojedinca i kao takvo je zagarantovano ustavom mnogih zemalja. Ako ne verujemo u slobodu govora ljudi koje preziremo ne verujemo u slobodu govora uopste. Bez slobode govora nemoguc je otpor nepravdi i represiji. Sto je vise restrikcija i zabrana drustvo je siromasnije. Znaci sine qua non demokratskog drustva. Kada nastaju konflikti? Da li onda kad oni koji npr. imaju najvise novca tu slobodu koriste zarad vlastitog interesa. Jos jednostavnije - da li sloboda govora zavisi od toga koliko imate novca da bez posledica mozete da koristite to pravo. Retki su oni koji bez obzira na posledice imaju petlju da kazu ono sto misle.
 
sloboda govora je garantovana sloboda u mnogim zemljama , ali se sve vishe pretvara u ispiranje mozga i demagogiju.

Josh su starogrcki filozofi uocili problem koji se javlja kad primitivni neobrazovani i zlonamerni stalez koristi "zapaljivost i prizemnost publikuma".

Mnogi imaju zelju da kreiraju svet prema svojim netolerantnim i siromasnim vizijama (mnogi takvi uski pogledi na pitanja sta je zabavno i potrebno ljudima za srecu se srecu i ovde na ovom forumu).

Hijararhija i autoritet su koliko dobri toliko i ponekad loshi zbog pojave da se autoriteti biraju nekada zbog znanja ,a ne zbog izgradjenosti uma i licnosti.
Ovo je prisutno narocito u vreme moderne nauke odnosno nauke kao dogme.Svaka privilegovana i naglasena disciplina dovodi do povecanog interesovanja ljudi , a sami pojedinci ne shvatajuci da njihovo odgovorno /neodgovorno prihvatanje kolega i njihovih radova i ocenjivanja vrednosti rushi ili podriva hijararhiju i potencijal cele struke.
Ovakvo ponashanje i dovodi da se za validnog ocenjivaca uvode laici i politicari (KOJI SU PO SVOM OPREDELJENJU OD SVEGA POMALO , A U STVARI NISHTA ZA OSTALE , A SVE ZA SEBE.)

I tu dolazimo do premise.
PREVIŠE SLOBODE SE ZOVE BAHATOST.
shvatali je vi kao loše ili ne , ona donosi negativnost ili u ovoj generaciji ili u sledećoj , tj.u podmlatku.

KO KOSI , A KO VODU NOSI?

TOLERANTNOST JE DOVELA DO STVARANJA NOVE DISCIPLINE :
"IZUZETAK MANJINE"
Ukratko , u svakoj oblasti mora da postoji , crnac,*****,spanac,žena(USA), a kod nas ciga,madjar,žena,musliman što me navodi na misao da forsiram i vlahe,slovake,bugare,gorance,bosance,sad i crnogorce da traže zaštitu nacionalnih prava u Srbiji.
Kad ne dobiješ nešto na osnovu sposobnosti i gradjanskih prava ti potraži nacionalna prava.
 
Naravno da sloboda govora stvara konflikte, ali ih zato i resava.. po meni mnogo vece konflikte stvara sputavanje slobode govora.. ljudi uglavnom cute iz straha prema nekome ili necemu, ali taj strah vremenom preraste u pritajeni bes koji obicno vodi ka nasilju.. ogranicavanje slobode govora u bilo kom obliku je cisto ugrozavanje ljudskih prava, i nazalost svi smo mi zrtve vremena u kojem zivimo...
 
Steffan:
Naravno da sloboda govora stvara konflikte, ali ih zato i resava.. po meni mnogo vece konflikte stvara sputavanje slobode govora.. ljudi uglavnom cute iz straha prema nekome ili necemu, ali taj strah vremenom preraste u pritajeni bes koji obicno vodi ka nasilju.. ogranicavanje slobode govora u bilo kom obliku je cisto ugrozavanje ljudskih prava, i nazalost svi smo mi zrtve vremena u kojem zivimo...

Slazem se sa tobom... :D

Sloboda govora je jedno od osnovnih ljudskih prava…i ne moze biti losa.

Da li stvara konflikte? Pa da, ali to ne mora da znaci da je to lose…
Lose je kada nema slobode …kada se cuti, pricutkuje…mnogo veci konflikti nastaju iz toga…

Sloboda govora oslobadja coveka od kompromisa, cini ga covekom…

Bitno je slobodno iznositi istinu, bez obzira kako to zvucalo drugima…
To je jedino ljudski…


Tanja 8)
 
Hektor:
Sloboda govora uopste nije kriva/nije razlog,za konflikte.Konflikti,ili srbski:SUKOBI,nastaju zbog zloupotrebe date nam slobode!

Zloupotrebi?!?! Sloboda NE MOZE da se zloupotrebi, ona moze samo da se oduzme ili ogranici. Covekova dobrota, poverenje itd. mogu da se zloupotrebe... Niko od nas ovde nije potpuno slobodan, mozda samo neki tako misle.. pa cak i na samoj Krstarici niko od clanova nema potpunu slobodu govora. Ovde je dozvoljeno pricati samo na nacin i o stvarima koje su u okvirima nekih pravila postavljenih od strane moderatora.. postovi koji su za njih uvredljivi, suvisni, dosadni itd. bivaju uglavnom uklonjeni... meni to licno veoma smeta, zato sto se ljudi na taj nacin stapaju u jednu bezlicnu masu.. zato mi se pored ostalog i smucio ovaj forum... ja NE ZELIM da budem kao i drugi, da se ponasam i govorim "normalno" samo zato sto je to tako po nekim drustvenim normama.. onima kojima se ne svidja ono sto bilo ko od nas prica stvarno bi trebao da bude samo njihov problem, jer poenta cele ove price je da bi SVACIJI glas trebao da se cuje pa ma kakav on to bio..

P.S.
Hvala Tanja, sto si onako lepo upotpunila moje misli! :D Rekao bih ti jos nesto ali se plasim da bi mi zbog toga mozda obrisali post... hehehe :P salim se.. :wink:
 
A zasto svi dajete odgovore na osnovu socijalnog i ustavnog prava?????
Pa zar nema niko da kaze zasto je dobro kritikovati autoritete zbog toga sto covek koji to radi oseca u sebi nezadrzivu sopstvenu istinu.
Stvarno mi je dosta ljudi koji uvek daju misljenje na osnovu necega vec utvrdjenog,da li je to po ustavu i bla bla bla.
Sloboda govora ako je argumentovana izuzetno jakim stavovima ne moze da vodi ka gradjanskom nasilju!
Obicna brbljanja,trosenje reci na gluposti koje se izgoavaraju samo zbog povredjenog ponosa,e tu je ta zamka koja neminovno dovodi do nasilja svake vrste.
A sta cemo sa onim drugima?
Sta cemo sa onim slobodnim ljudima koji ne gledaju ni da li je sopstveno misljenje izneto u javnost,po ustavu,po moralnoj osnovi.Sta cemo sa takvom manjinom koja samo prica a okolina se pravi da je on lud i da ga treba zatvoriti samo zato sto ima Svoje misljenje?
Sta cete sa mnom prijatelji moji koji se u svojoj slobodi govora osecam ugrozeno od strane autoriteta jer ja govorim Protiv njih,a zalazem se za Sebe.
 
Steffan:
Hektor:
Sloboda govora uopste nije kriva/nije razlog,za konflikte.Konflikti,ili srbski:SUKOBI,nastaju zbog zloupotrebe date nam slobode!

Zloupotrebi?!?! Sloboda NE MOZE da se zloupotrebi, ona moze samo da se oduzme ili ogranici. Covekova dobrota, poverenje itd. mogu da se zloupotrebe... Niko od nas ovde nije potpuno slobodan, mozda samo neki tako misle.. pa cak i na samoj Krstarici niko od clanova nema potpunu slobodu govora. Ovde je dozvoljeno pricati samo na nacin i o stvarima koje su u okvirima nekih pravila postavljenih od strane moderatora.. postovi koji su za njih uvredljivi, suvisni, dosadni itd. bivaju uglavnom uklonjeni... meni to licno veoma smeta, zato sto se ljudi na taj nacin stapaju u jednu bezlicnu masu.. zato mi se pored ostalog i smucio ovaj forum... ja NE ZELIM da budem kao i drugi, da se ponasam i govorim "normalno" samo zato sto je to tako po nekim drustvenim normama.. onima kojima se ne svidja ono sto bilo ko od nas prica stvarno bi trebao da bude samo njihov problem, jer poenta cele ove price je da bi SVACIJI glas trebao da se cuje pa ma kakav on to bio..

P.S.
Hvala Tanja, sto si onako lepo upotpunila moje misli! :D Rekao bih ti jos nesto ali se plasim da bi mi zbog toga mozda obrisali post... hehehe :P salim se.. :wink:
Sloboda moze i da se upotrebi i da se zloupotrebi.Upotrebio sam slobodu ako ti i ja postanemo prijatelji,znaci slobodno sam se opredelio za dobro.Zloupotreba slobode je ako sam odlucio da ti budem neprijatelj,odnosno ako sam odlucio da te ne volim ("mrzim" je isuvise teska zloupotreba slobode).Da li se sad razumemo?
 

Back
Top