Da li je covjek civilizovao sebe kroz religiju ili je ....?

Religija ne bi postojala da nije čoveka, pa samo pitanje nije kako valja. A da li je čovek civilizovan, da li je religiozan čovek civilizovan? Ima primera potpunih pustinjaka i neprilagođenih ljudi koji su religiozni. Ne znam koliko su u vezi. Može biti da su formirani neki moralni pogledi koji su doprineli stvaranju civilizacija, ali do konacne civilizovansti, cesto mislim, kod vecine ljudi nije došlo.
 
covjek je razvio mastu i kreativnost kada je stvorio religiju, a onda je ona postala veca od njega i zapocela obrnut proces
Zanimljiva misao, interesuje me odakle ti? Ili da budem precizniji da li si do nje dosla sama, ili si je procitala negde?
P.S. Pitam zato sto mi treba za neku temu koju trenutno obradjujem, a veoma je slicna sa ovim tvojim stavom....

Hvala, pozdrav!
 
recenica - iz glave, ali tesko da je originalna ideja iza nje
U svakom slucaju veoma zanimljiv stav! Trenutno i sam radim neko licno istrazivanje na tu temu, koje bi generalno trebalo da objasni kako je religija, direktan nusprodukt razmisljanja, tj. razvoja svesti. Kada sam video sta si napisao, pomislio sam da si mozda negde naleteo na takvu literaturu.
 
Ovo prvo mi je i razumljivo i prihvatljivo. Ali ovo drugo, da je religija započela obrnut proces mi je malo nejasno. Šta u tom obrnutom procesu stvara ili je stvorila religija...:think:
ne obrnut proces u smislu ona je nastavila posao
vec obrnut proces u smislu ona je pocela da razgradjuje i suzbija

kao sto imas npr. u 1894 onu kontrolu misli kroz kontrolu i smanjivanje fonda rijeci
 
Ovo prvo mi je i razumljivo i prihvatljivo. Ali ovo drugo, da je religija započela obrnut proces mi je malo nejasno. Šta u tom obrnutom procesu stvara ili je stvorila religija...:think:
Stvorila nam je prividnu sliku o tome da negde gore postoji neko ko je sve ovo napravio! Ljudi su u principu bica koja stvaraju, kroz celu nasu istoiju mi smo nesto pravili, gradili. Samim tim logicno je da pomislimo kako je i ovaj svemir sagradjen. Medjutim kako smo usloznjavali nasu svest, tako se i slika nase okoline usloznjavala, sto je i menjalo poimanje religije. Jer svaki put kada unapredimo svoje razumevanje okoline, time pomerimo i boga za jednu lestvicu vislje. Odatle i sledi ona izreka da je Bog ustvari, bog neznanja a.k.a "God of the gaps."
 
Stvorila nam je prividnu sliku o tome da negde gore postoji neko ko je sve ovo napravio! Ljudi su u principu bica koja stvaraju, kroz celu nasu istoiju mi smo nesto pravili, gradili. Samim tim logicno je da pomislimo kako je i ovaj svemir sagradjen. Medjutim kako smo usloznjavali nasu svest, tako se i slika nase okoline usloznjavala, sto je i menjalo poimanje religije. Jer svaki put kada unapredimo svoje razumevanje okoline, time pomerimo i boga za jednu lestvicu vislje. Odatle i sledi ona izreka da je Bog ustvari, bog neznanja a.k.a "God of the gaps."

I kada više ne bude lestvica za pomeranje, valjda i njega više biti neće...:hahaha:
 

Back
Top