Sujeta

Ponasanje kao da smo superiorni u odnosu na druge, a u stvari istinski superiorna osoba to ne demonstrira, dovoljno joj je sto zna da vredi.

Iza sujete je panican strah da neko ne probusi taj mehur od sapunice koji deluje mocno, a prazan je.
 
Pojam sujete ljudi objasnjavaju na razlicite nacine.
Nedavno me je muz pitao sta to znaci kada je neko sujetan, pa sam pokusala da mu objasnim ali nisam bas bila sigurna da zvucim jasno. Na kraju je on samo razumeo da je to nesto sto nije pozitivno. :confused:
 
rekla bih da je to kad sebi pridajes previse znacaja,ali bez pokrica.nesto kao tastina ili samoljublje.ali sta znam ja.na modi su pokusali da me ubede da se kaze ofinger,a ne aufinger,tj vesalica i da su to potvrdili lingvisti,sto me je bas iznerviralo,jer je ostalo na tome.tako da nemoj mene da slusas.
 
Ponasanje kao da smo superiorni u odnosu na druge, a u stvari istinski superiorna osoba to ne demonstrira, dovoljno joj je sto zna da vredi.

Iza sujete je panican strah da neko ne probusi taj mehur od sapunice koji deluje mocno, a prazan je.

Da.
Kada sve shvatamo licno i kao napad na nas same.Ja to podrazumevam pod sujetom.
I mislim da je takvim ljudima puno stalo do tudjeg misljenja, iako ne prihvataju kritike, lako se vredjaju...
 
Poslednja izmena:
Ilustrovaću konkretnim primerom:

Koleginica, inače profesor geografije, pogrešno je izračunala uspeh jedne učenice na polugodištu, tako da je ova navodno bila odlična. Meni je to juče slučajno upalo u oči (profesionalna deformacija matematičara), pa sam dala sebi slobodu da ispravim običnom olovkom. Prosečna ocena je bila čak 4,21. Ispravila sam joj i tabelu sa brojem odličnih i vrlodobrih u procentima, takođe običnom olovkom, s najbiljom namerom čisto da joj pomognem, jer sam bila u dokolici (deca su radila kontrolnu vežbu).
Ljudi moji, vrištala je kao luda, kako se usuđujem da diram njen dnevnik, da li sam ja kršćena. Ja frapirana odgovorih da nisam kršćena, ali jesam krštena, ako je na to mislila. Činjenicu da se SAD ne piše S.A.D. kako je ona zapisala nastavnu jedinicu, nisam želela da pominjem.

Sada sam ja u dilemi, koja je od nas dve sujetna?
 
Kada sve shvatamo licno i kao napad na nas same.Ja to podrazumevam pod sujetom.
I mislim da je takvim ljudima puno stalo do tudjeg misljenja, iako ne prihvataju kritike, lako se vredjaju...

Ovo objasnjenje je nekako najblize onom kako bih ja to rekla.
Sujetna osoba je ustvari osoba bez ili sa klimavim samopouzdanjem... uvredljiva.
 
sujeta je neka osobina sto se ne zna tacno sta je i ima je mnogo drugih ljudi, al' je se nikad nema u prvom licu jednine tj. uvek je vezana za ,,on'', ,,ona'', ,,ono'', ,,oni,,, tamo neki''...jer se smatra da je losha i krhke konstitucije, te je sklona povredama
 
Poslednja izmena:
Ponasanje kao da smo superiorni u odnosu na druge, a u stvari istinski superiorna osoba to ne demonstrira, dovoljno joj je sto zna da vredi.

Iza sujete je panican strah da neko ne probusi taj mehur od sapunice koji deluje mocno, a prazan je.

....sve ovo... Dodala bih gradaciju sujete:
velika sujeta
veća sujeta
doktorska sujeta
 

Back
Top