Simbol vere

Arijanci su propovedali da Hristos nije bio Bog, tako da ako je bio blizak Arijancima, Konstantin nije verovao da je Hristos Bog, medjutim i po tom tumacenju Hristos je visoko postavljen, zato ne sledi da mora da bude Bog, da bi zamenio Sol Invictusa. Koriscenje praznika paganskih bogova je dobra taktika za lagano uvodjenje nove vere.
Ne razumem zasto se oko ovoga toliko opires, pravoslavci su tvrdili da je Hristos Bog i pre Konstantina.

Bio je blizak Arijancima - ali tek pred kraj zivota, mnogo posle sabora u Nikeji.
Nije istina da su tvrdili da je Hristos Bog, tj. neki jesu, a neki nisu. Osim sto je bilo mnogo vise jevandjelja, bilo je i mnogo vise razlicitih verovanja.
 
Bio je blizak Arijancima - ali tek pred kraj zivota, mnogo posle sabora u Nikeji.
Nije istina da su tvrdili da je Hristos Bog, tj. neki jesu, a neki nisu. Osim sto je bilo mnogo vise jevandjelja, bilo je i mnogo vise razlicitih verovanja.

Naravno da je bilo mnogo razlicitih verovanja, ali je pravoslavno u kome se tvrdi da je Hristos Bog postalo dominantno.

Koliko znam bio je blizak arijancima i ranije. A arijanstvo je i pored zabrane steklo velike pristalice i sirilo se jos neko vreme posle sabora, dok konacno nije unisteno, valjda u toku 5. veka. Zanimljivo je da su i neki carevi podrzavali arijance.
 
Naravno da je bilo mnogo razlicitih verovanja, ali je pravoslavno u kome se tvrdi da je Hristos Bog postalo dominantno.

Koliko znam bio je blizak arijancima i ranije. A arijanstvo je i pored zabrane steklo velike pristalice i sirilo se jos neko vreme posle sabora, dok konacno nije unisteno, valjda u toku 5. veka. Zanimljivo je da su i neki carevi podrzavali arijance.

Pa cekaj, da je podrzavao arijance u vreme Nikeje, valjda ne bi uticao na odluku da Hrist bude bog, majku mu!!!

A otkud ti znas koje verovanje je bilo dominantno?
 
Pa cekaj, da je podrzavao arijance u vreme Nikeje, valjda ne bi uticao na odluku da Hrist bude bog, majku mu!!!

A otkud ti znas koje verovanje je bilo dominantno?

To ti valjda govori da se nije toliko mesao u kanonske aspekte, koliko se mesao u politicke aspekte hriscanstva. ;)

Ne znam koje je bilo dominantno, znam koje je postalo dominantno. :lol:
 
To ti valjda govori da se nije toliko mesao u kanonske aspekte, koliko se mesao u politicke aspekte hriscanstva. ;)

Ne znam koje je bilo dominantno, znam koje je postalo dominantno. :lol:

Uopste mi ne govori, naprotiv, a i procitao si da su pod njegovim pritiskom doneli odluku koju su doneli.

Zasto onda pises kao da znas koje je bilo dominantno??
Znam i ja koje je postalo dominantno nakon Konstantina, nisam valjda pao s Marsa!
 
Uopste mi ne govori, naprotiv, a i procitao si da su pod njegovim pritiskom doneli odluku koju su doneli.

Zasto onda pises kao da znas koje je bilo dominantno??
Znam i ja koje je postalo dominantno nakon Konstantina, nisam valjda pao s Marsa!

Kako nesto moze da bude pod pritiskom, kad je vec postojalo? I pre bih rekao da je bio pritisak da se prihvati arijanstvo, jer je Arije dominirao celim saborom i niko mu nije mogao nista dok ga sv.Nikola nije uzeo pod svoje. :mrgreen:

Nisam rekao da je bilo dominantno, rekao sam da je postalo dominantno, a rekao sam da je ucenje da je Hristos Bog postojalo i pre sabora.
 
Kako nesto moze da bude pod pritiskom, kad je vec postojalo? I pre bih rekao da je bio pritisak da se prihvati arijanstvo, jer je Arije dominirao celim saborom i niko mu nije mogao nista dok ga sv.Nikola nije uzeo pod svoje. :mrgreen:

Nisam rekao da je bilo dominantno, rekao sam da je postalo dominantno, a rekao sam da je ucenje da je Hristos Bog postojalo i pre sabora.

To sto bi ti rekao ne znaci da je tako bilo. Car Konstantin je vodio glavnu rec i od njega je bio vrsen pritisak da se Isus proglasi za boga. A sveti Nikola je bas imao argumente, siledzija. A pazi ovo - ako je Arije dominirao saborom, pa onda je morao da postoji neki pritisak sa strane da ga spreci, u vidu cara. Uostalom, tako je i zabelezeno!
 
To sto bi ti rekao ne znaci da je tako bilo. Car Konstantin je vodio glavnu rec i od njega je bio vrsen pritisak da se Isus proglasi za boga. A sveti Nikola je bas imao argumente, siledzija. A pazi ovo - ako je Arije dominirao saborom, pa onda je morao da postoji neki pritisak sa strane da ga spreci, u vidu cara. Uostalom, tako je i zabelezeno!

Mozemo ovako do sutra, a ne vidim poentu. Cak i da je Konstantin insistirao, opet nije nista izmislio, pravoslavci su i pre toga govorili da je Hristos Bog. I dalje mi nije jasno zasto to ignorises. :confused:

A pricu o Ariji i Nikoli svi tumace pogresno, nije poenta u siledziji Nikoli, vec u Hristu koji u snu govori koga da odaberu, a to je nesto protiv cega ni Car ne moze da ide. :mrgreen:
 
Mozemo ovako do sutra, a ne vidim poentu. Cak i da je Konstantin insistirao, opet nije nista izmislio, pravoslavci su i pre toga govorili da je Hristos Bog. I dalje mi nije jasno zasto to ignorises. :confused:

A pricu o Ariji i Nikoli svi tumace pogresno, nije poenta u siledziji Nikoli, vec u Hristu koji u snu govori koga da odaberu, a to je nesto protiv cega ni Car ne moze da ide. :mrgreen:

Tvoja tvrdoglavost je legendarna. :D

Pravoslavci nisu ni postojali pre toga, postojali su samo hriscani, to je ono sto pokusavam da ti objasnim. Bilo je misljenja koliko i hriscana. Neki su mislili ovako, neki onako. A Konstantin je doneo zakon sta je istina. A morao je da donese taj zakon zbog vernika u Sol Invictus.

A ta prica o Isusu koji se javio u snu ista je kao i ona da se javio Konstantinu na nebu pred neku bitku i rekao mu "sa ovim znakom ces pobediti" i pokazao mu krst. Sto bas i ne lici na Isusa. Slagao je tu pricu, zasto ne bi slagao i ovu drugu?

Nije valjda da stvarno u to verujes? :confused:
 
Tvoja tvrdoglavost je legendarna. :D
:mrgreen:
Pravoslavci nisu ni postojali pre toga, postojali su samo hriscani, to je ono sto pokusavam da ti objasnim. Bilo je misljenja koliko i hriscana. Neki su mislili ovako, neki onako. A Konstantin je doneo zakon sta je istina. A morao je da donese taj zakon zbog vernika u Sol Invictus.
Postojali su u tome je caka. Saborom su dobili legimitet. I nije tacno da je postojalo misljenja koliko i hriscana, Irinej je prvi poceo da oblikuje ono sto ce kasnije postati pravoslavlje.
A ta prica o Isusu koji se javio u snu ista je kao i ona da se javio Konstantinu na nebu pred neku bitku i rekao mu "sa ovim znakom ces pobediti" i pokazao mu krst. Sto bas i ne lici na Isusa. Slagao je tu pricu, zasto ne bi slagao i ovu drugu?


Nije valjda da stvarno u to verujes? :confused:

Ljudi sanjaju svasta, covek se sprema da ujedini carstvo sigurno ce imati veoma cudne snove. Tako da je to sasvim moguce.
Kolektivni san svih clanova sabora, mi je vec sumnjiv. :D
 
zar nije istorijska cinjenica da je hriscanstvo i zaista uterivano u stanovnistvo milom..i ognjem i macem kako to ovde neko pomenu..narocito otkako je rim uzeo hriscanstvo..

zanimljiv je nacin sticanja te dominacije..svako ko je mislio drugacije i bio dovoljno glup da to javno iznese bio je nataknut na kolac spaljen na lomaci itd itd..

bas hriscanski
 
nakon uspostavljanja crkvenih dogmi..svako ko se sa tim nije slagao bio je ..odstranjen

mislim religija koja zagovara da je vlast od boga i da je suportsavljanje vlasti suprotsavljanje bogu svakako svakom caru je dobrodosla
 
Da ne govorimo o znacaju kolonizacije na sirenje hriscanstva. Obe Amerike, Afrika, Australija, Kavkaz, Sibir (Rusi). Svuda genocid.
to je tek prica za sebe..gde god su se hriscani pojavili ..uterivali su hriscanstvo..i sad imamo hriscane koji nemaju nikakvog dodira sa bozjim narodom..
mislim ako je bog stvorio coveka ..kako je to onda samo jedan narod bozji narod a svi ostali nisu..kontradikcija
 
ja vidim tu jednu drugu stvar..nakon sto su jevreji masovno odbili da prihvate isusa i hriscanstvo ti prvi hriscani su morali da se okrenu ..drugim narodima..

hrista su raspeli rimljani..medjutim nakon dvadesetak godina nemogucnosti da privole jevreje da budu hriscani ..tim prvim hriscanima svakako to izgleda kao izdaja hrista zar ne..o cemu pocinju i da pisu...a njihovo poimanje i priblizavanje rimu postaje primetno..i kulminira cuvenim pilatovim "pranjem ruku" .. i pokajanjem.."pogubih nevinoga" cime su stvarani pocetni uslovi za sirenje hriscanstva rimskom imperijom
 

Back
Top