Nasmejana ikona

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
ako pogledas barokno i renesansko slikarstvo u globalu, naci ces veoma malo slika sa nasmejanim likovima.
mislim da to nema veze sa strahom, vise sa slikarevom percepcijom i, recimo, modnim slikarskim trendom tog vremena...
 
Cisto me zanima da li je neko ikad video neku ikonu s nasmejanom osobom, posto ja ne mogu da se setim nijedne? Mozda bi neko mogao da postavi sliku?
Иконописање има своја правила и каноне као и сама религија.
То је прилично опширна тема.
Оно што можеш овде да добијеш су углавном карикатуре са тенденцијом исмевања вере и верника.
Ако је то идеја теме, само реци.
 
Nisam nasao nijednu. Slikari su bili unajmljeni to da slikaju, nisu slikali bas toliko slobodno.

ne znam, ja bih ipak da branim slikarsku slobodu izrazavanja.
recimo:hieronimus bosh ili brueghel su bili poznati po svojim slobodnim slikarskim izrazavanjima gde su, cak i u verskim temama, dominirale upadljive nakazne figure sa primetnom slikarskom porukom, ali je ipak bilo retkost da je figura naslikana sa osmehom, makar i ironicnim.
bosh je cesto ismevao u svojim slikama svestenstvo i njihovu pohlepu, kao u ovoj slici... doduse nisam siguran da su ga oni placali za te slike, ali ipak je u pitanju 15 vek...
 
Иконописање има своја правила и каноне као и сама религија.
То је прилично опширна тема.
Оно што можеш овде да добијеш су углавном карикатуре са тенденцијом исмевања вере и верника.
Ако је то идеја теме, само реци.

Naravno da ima pravila i kanone, to i jeste poenta. A ta pravila su da ikona ne sme biti nasmejana. Postavlja se pitanje - zasto?
 
http://1.***************/_W5IH6QBMWBU/SEOGXCfz7XI/AAAAAAAABXc/0yY1LkJRfUo/s400/180px-Icon_01005_Sv._vmch._Varvara.jpg
Ovo liči na osmeh...Uglavnom se javlja kod ženskih likova...
 
Slažem se, pre će biti da se time iskazuje neka stroga moralnost, i težina ovozemaljskih
iskušenja :think:

Mala digresija
Slika Sv. Katarine

catherineofalexandria-1.jpg
 
Zar to ne potkrepljuje tvrdnju da je cela stvar smisljena da izaziva strah(opostovanje) prema autoritetu (citaj robovlasnicima)?
Ma sve ti je to....Mora da postoji Vlast,uvek i svuda...Uglavnom ta vlast ima posebnu versku komponentu koja se zove Crkva...U kini na primer Crkva i Država su jedno,odnosno PARTIJA...Normalno je da čovek traži objašnjenja za nepravde i opravdanje za svoje loše postupke.:cool:
 
Ma sve ti je to....Mora da postoji Vlast,uvek i svuda...Uglavnom ta vlast ima posebnu versku komponentu koja se zove Crkva...U kini na primer Crkva i Država su jedno,odnosno PARTIJA...Normalno je da čovek traži objašnjenja za nepravde i opravdanje za svoje loše postupke.:cool:

Cekaj, da li vlast treba da sluzi narodu, ili narod vlasti?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top