Nemam volje za ucenjem :(

Cak Noris

Obećava
Poruka
75
e ovako, prvih 7. razreda osnovne zavrsio sam odlicnim uspehom iz zezanja, takodje sam malo ucio...ali...sada u 8. mi je skroz ponestala volja za ucenjem i to se oseti na ocenama, jednostavno i kad sednem da ucim, misli mi brzo odlutaju, ucim pola sata a ma nema sanse vise da mogu da izdrzim, mozda je problem i sto ucim sa razumevanjem pa onako mislim ma znam ja to...dal je bolje malo da probam da ,,bubam,,...dajte neki savet :(
 
Kad se ja setim osnovne, starno se ne secam dal sam ikad ucio.
Savet: Ako ti se ne uci, nemoj dzabe trositi vreme kad ne ide u glavu, prosetaj jedno 2 sata, idi na teren...,pa posle ce valjda biti lakse uciti. Ako to ne uspe, odredi sebi termin za ucenje (npr. od 3 do 5 MORAM nauciti to i to..)
 
e ovako, prvih 7. razreda osnovne zavrsio sam odlicnim uspehom iz zezanja, takodje sam malo ucio...ali...sada u 8. mi je skroz ponestala volja za ucenjem i to se oseti na ocenama, jednostavno i kad sednem da ucim, misli mi brzo odlutaju, ucim pola sata a ma nema sanse vise da mogu da izdrzim, mozda je problem i sto ucim sa razumevanjem pa onako mislim ma znam ja to...dal je bolje malo da probam da ,,bubam,,...dajte neki savet :(

To je mene na sreću uhvatilo u sedmom pa sam se u osmom malo izvukao. To se dešava veoma inteligentnoj deci koja jednostavno nikad ne nauče kako se uči, jer sve upijaju kao sunđer (i imaju veliko predznanje pa onda svaki put kada čuju novu lekciju, u stvari dodaju samo mali procenat podataka). Onda kad-tad dostignu nivo gradiva gde ta metoda "malo prelistam i sve zapamtim" više ne vredi, dolazi do ove situacije i onda se svi ljute na tebe što namerno ne želiš da učiš a dokazano je da znaš kako - a ti u stvari uopšte ne umeš da učiš.

Jedino rešenje je učenje na potpuno novi način, crtanje mapa uma i slično. Danas postoje knjige o mapama uma (i kursevi, ali prvo probaj sa knjigom jer nju možeš da čitaš kad hoćeš) dok sam ja to morao sam da smislim i otkrijem toplu vodu. Moj princip je bio da lekciju zamislim kao neku vrežu sa nekim voćem koje periodično raste na njoj, gde svaka voćka predstavlja pričicu o nekom delu gradiva (npr. jedan veći pasus koji objašnjava neku pojavu), i onda prvo treba naučiti redosled voćkica na vreži a posle i tekst koji svaka voćka predstavlja. Posle nekog vremena krećeš instinktivno tako da radiš svaku lekciju i ceo proces se značajno ubrzava.
 
e ovako, prvih 7. razreda osnovne zavrsio sam odlicnim uspehom iz zezanja, takodje sam malo ucio...ali...sada u 8. mi je skroz ponestala volja za ucenjem i to se oseti na ocenama, jednostavno i kad sednem da ucim, misli mi brzo odlutaju, ucim pola sata a ma nema sanse vise da mogu da izdrzim, mozda je problem i sto ucim sa razumevanjem pa onako mislim ma znam ja to...dal je bolje malo da probam da ,,bubam,,...dajte neki savet :(

To se mnogima danas dogadja, tako da nemoj da brines.
Bubanje nikome ne preporucujem. To sto si napamet naucio ces vec posle nedelju dana zaboraviti, pa zasto si onda uopste i ucio ( bubao ) i protracio vreme?
Najbolje je da imas motivaciju. To je mnogima pomoglo
U pocetku je malo tesko, ali ces se vec za nedelju dana lako navici. :)
I nikako nemoj da ostavljas ucenje za kasno uvece. Prvo sto ce te samo jos vise boleti glava od ucenja, drugo sto ces sve zaboraviti sutra.
 
Pa,desava se,ali nemoj se predati lako.Nemas radne navike,to je to,kazes da si ucio iz zezanja,dakle,ne mnogo.Ucenje i pamcenje nije isto.Ako ti nije zanimljivo to sto ucis iz knjiga,osmisli malo,uzmi neku enciklopediju,sada ima za dosta predmeta i DVD enciklopedija.Ako sada posustanes,posle ces se tesko podici,jer mozak prestane da se razvija.Uciti je isto sto i trenirati misice,ako mozgu vise dajes,vise ce i primati i obrnuto.Nadji kutak u stanu za ucenje,nadji termin,ne daj da ti to vreme bilo sta ili ko ometa.Postavi sebi motiv.Npr.vidis u parku radnike kako sredjuju staze i vidis nekog ko ih nadgleda,pa sta bi radije radio od ta dva,bez uvrede,naravno.Ja sam ,recimo,u prvom gimnazije ucila i po 8 sati dnevno,da bi u 2. pala na 4 sata dnevno i sasvim mi je bilo dovoljno,jednostavno se mozak navikao da prima vise informacija za krace vreme.Samo napred!
 
Ja isto kao i on... Sada sam 7. razred i daj boze da nedeljno ucim sve skupa sat i po... Ali bilio kako bilo naucim brzo .. odgovaram.. dobijem 5 .. i gotovo... I znam da bih trebao postici neku vrstu navike za ucenjem ali nikako mi ne polazi za rukom.. :D .. ubrzo izgubim koncentraciju... :D
 
Ne dajte se,deco,Zivotni je apsurd,ali tako je,sada ,kada su vam pleca najslabila,najveci teret morate da ponesete,ako sad ne odradite kako treba,ceo zivot ce vam posle od toga zavisiti,ako sada ne udarite temelj za dalje,posle nece biti kako treba.Znam da su nam planovi i programi katastrofalni,a nisu bili bolji ni kada sam ja bila u OS i gimnaziji,ali ucila sam ucenja radi i time razvila svoj mozak.A sada je vama jos teze jer imate mnogo vise stvari spolja koje vas ometaju,mi smo imali TV i radio i to je to,a sada ,jao,pitam se da li bih ucila i sama da ima toliko ometajucih faktora.Ali,ucite zbog sebe,da postanete ljudi koji ce biti cvrsti i moci da razmisljate,a ne da budete neki srafovi u rukama svetskih mocnika.Koristite net za ucenje,ne za zabavu,npr.
 
e ovako, prvih 7. razreda osnovne zavrsio sam odlicnim uspehom iz zezanja, takodje sam malo ucio...ali...sada u 8. mi je skroz ponestala volja za ucenjem i to se oseti na ocenama, jednostavno i kad sednem da ucim, misli mi brzo odlutaju, ucim pola sata a ma nema sanse vise da mogu da izdrzim, mozda je problem i sto ucim sa razumevanjem pa onako mislim ma znam ja to...dal je bolje malo da probam da ,,bubam,,...dajte neki savet :(
Ljudi, pubertet čuda čini:-)Neće to potrajati.Samo ti nastavi da radiš istim tempom kao i pre.To je prolazna pubertetska kriza.Pozdrav
 

Back
Top