Uvoz automobila, pomoć i saveti

Poslednja izmena:
Pozdrav. Pitanje za Dona. Nasli smo auto Renault 2014 godiste, grandtoure, 75000 je presao. Koliko bi kostala carina?
I sad smo u problemu, ne znamo kako da dodjemo do euro1 obrasca, a kuci se vracamo u cetvrtak ili petak iz Nemacke? Kako mozemo da vas kontaktiramo?

Telefonom ili mejlom, imate njegov sajt, Don Sped. BTW, koji je to auto? Moze da bude Clio, Megane, Laguna? Grandtour je oznaka za karavan.
 
Pored sjajnog 1,9Mjet motora koji ne zaostaje mnogo za tim 2,4 ti hoces taj veci koji je pritom imao i odredjene probleme?
Da ne pricam o registraciji i potrosnji jer taj realno trosi po svim komentarima preko 10L dizela u gradu sto je nekih 2L vise za ne znam ni ja sta.
Raspitaj se malo o tom motoru kom je greska otklonjena tek u onoj verziji sa 210ks.
 
PoZdrav svima,
Mnogo bih vam bio zahvalan ako bi neko mogao da mi pomogne.
Naime, za par nedelja hoću da doteram ocu kola iz svedske koja se vode na moje ime. Tata gleda da mu sto jeftinije to izadje i kaže da mu je spediter rekao da ja ovde napravim ugovor i promenim vlasništvo na oca kao i da imam neku evro 1 deklaraciju. Može li neko da mi pojasni ili pomogne: šta je najbolja i najjeftinija opcija? Hvala vam u a pred. U pitanju je Citroen C3 2011. Prešao oko 120.000km. Tata reče da će carina sa registracijom i prevodjenjem izaći oko 1000 evra
 
Molim vas da mi neko kaže da li se za svaki auto sa inostranog placa može dobiti povrat PDV ili ne? Tih 19% uopšte nije mala razlika u ceni, taman pokrije troškove dovoženja itd. Hvala unapred!

Ne... Samo ako kupuješ preko pdv registrovanog prodavca koji bi taj pdv trebao da plati ... Privatno to moraš sam ga ganjas preko drzave...

- - - - - - - - - -

PoZdrav svima,
Mnogo bih vam bio zahvalan ako bi neko mogao da mi pomogne.
Naime, za par nedelja hoću da doteram ocu kola iz svedske koja se vode na moje ime. Tata gleda da mu sto jeftinije to izadje i kaže da mu je spediter rekao da ja ovde napravim ugovor i promenim vlasništvo na oca kao i da imam neku evro 1 deklaraciju. Može li neko da mi pojasni ili pomogne: šta je najbolja i najjeftinija opcija? Hvala vam u a pred. U pitanju je Citroen C3 2011. Prešao oko 120.000km. Tata reče da će carina sa registracijom i prevodjenjem izaći oko 1000 evra

Nzn sta ti treba.. Euro1 izvadiš prvo papir u Citroënu švedskoj da je proizveden u EU (napišeš sam teks oni ti udare stembilj) koji kasnije overis na carinu.. Eu1 obrazac kupis u knjižari.. Porez vratiš tako što prijaviš izvoz auta u zemlju vam Eu i uzmes potvrdu o izlasku iz zadnje zemlje na izlasku iz Eu ako zivis u Švedskoj..Napraviš putni nalog u spediciji i to je to kad dobiješ zeleno svetlo, šalješ To dole nzn nisam se bavio daljom prodajom.. ..
 
Poslednja izmena:
Evo, da malo podignemo temu. Ne znam da li je ovo što ću vam sada saopštiti već obrađeno na nekoj posebnoj temi. Ako jeste, neka moderator obriše.

Naime, "genijalci" iz najgore od svih vladinih agencija, iz Agencije za bezbednost saobraćaja, su smislili da više ne možete da registrujete vozilo iz uvoza kome se ne vidi jasno na bloku oznaka broja motora. To važi od 18. jula ove godine. Nema veze ako imate proizvođačku pločicu na kojoj se vidi taj broj. Oni taj podatak sa proizvođačke pločice ne priznaju, a ako nemaš proizvođačku pločicu, ni tada ne možeš da registruješ vozilo. Zašto ako ne prihvatate podatke sa pločice?

Kao ne znaju da li je menjan motor u tom vozilu. Pa, šta i da jeste? Koga je to briga? U svakoj civilizovanoj zemlji, gde Srbija zasigurno ne spada, zahvaljujući ovakvim partijskim bilmezima, uhlebnicima u državne institucije, motor je rezervni deo, baš kao i svaki drugi rezervni deo vozila. To je stvar koja se kvari i menja kada se pokvari, ako ne može ili je skupo da se popravlja. Samo u Srbiji se smatra da motor ne može da se menja, i da mora da traje dokle traje i šasija. Pa, jeste, to je moglo na Fići moga dede koji je u trenutku njegove smrti, nakon više od 15 godina u saobraćaju, imao svega 36.000 pređenih kilometara. Danas se auta voze, gaze, tutnje mnogo kilometara svaki mesec, a kamo li svake godine. Pogotovo na zapadu, odakle nam dolazi 99% polovnih vozila. Koji idiot može da očekuje da će u takvim vozilima motor da traje koliko i šasija???

Kako je to do pre mesec dana bilo?
Kupiš i dovezeš auto, staviš ga u postupak carinjenja u kome se, kao obavezna stvar, utvrđuje od za to ovlaštenih lica broj šasije i motora. Kada se desi da ovlašteno lice ne može da utvrdi broj motora zbog korozije, oštećenja ili ga jednostavno nema, jer je ubačen rezervni motor na koji proizvođači ne utiskuju broj, onda se posle carinjenja, a pre registracije, iz SUP-a vadio uput za kucanje broja motora, pa se išlo u ovlašteni tehnički pregled gde se kucao broj na blok motora, o tome pravio zapisnik sa kojim se vršio tehnički pregled, i bez ikakvih problema se registrovao automobil.

E, sada više toga nema. Sada tebi jedna državna institucija (carina) dozvoljava da ga uvezeš, i platiš državi uvozne dadžbine, a druga (ABS) ti ne dozvoljava da ga posle carinjenja i plaćanja dadžbina registruješ. Sve što možeš je da ga rastaviš u delove ili gajiš piliće u njemu ili da prekineš postupak carinjenja, i vratiš ga u inostranstvo, i naravno, pri tome platiš špediciji postupak obrade predmeta za povrat robe u inostranstvo koji nigde nije ispod 50 €. Problem kod vraćanja u inostranstvo, ako je dovežen na tzv. col table ili na prikolici, jeste da vas Mađari i Hrvati neće pustiti da ga vratite, jer oni ne znaju da li ste vi ostvarili pravo povrata poreza iz zemlje članice EU iz koje ste ga prethodno izvezli. E, onda, kada vas oni vrate, neće više ni naši da vas puste da uđete u Srbiju, pa vi nemate kuda, nego da ostavite auto u međuzoni. Tada, u zavisnosti na čijoj polovini međuzone ste ga ostavili, granična policija zove pauka, i auto vam odvoze u carinski depo oduzetih vozila, koje kasnije prodaju na aukcijama. E, kada ga mafija kupi na aukciji, onda više ne smeta što se ne vidi broj motora, dobija se papir sa kojim može da se pusuje (ukuca) broj motora i registruje vozilo. Onda, ako želite, možete taj svoj auto da otkupite od tog kriminalca koji radi u dosluhu sa državom. Zbog svega toga se niko ni ne odlučuje na povrat u inostranstvo, nego se opredeljuju na rastavljanje u delove ili kupovinu polovnog motora iz nekog polupanog srpskog auta.

Pitam ja sada te debile iz ABS-a, da li bi oni umeli baš na svakom vozilu da pronađu broj motora, a čak i ako bi umeli, da li bi bili u mogućnosti to fizički da izvedu, bez leganja pod auto, navoženja na kanal, bez ogledalca na teleskopima ili bez teleskopskih kamerica? Kako mogu pred građane stavljati tako besmislenu obavezu? Kako ih nije briga za sudbine i novce ljudi koji su možda jedva godinama skuckali neku kintu da kupe prvi porodični automobil? Šta smeta ako se ne vidi broj motora? Kakve mogu biti posledice toga po bezbednost u saobraćaju. Evo, neka mi neko od njih navede samo jednu posledicu, i ja mu poklanjam mog Volva XC 60 vrednog 20,000 €, sa čitljivim brojem motora. :D
 
Da, već je neko postavio temu o brojevima motora u situaciji kad vi svoj auto koji ovde vozite već par godina ne možete da registrujete, ali ćemo ostaviti i ovo jer je zanimljivo ne samo za uvoznike nego i za one koji od njih kupuju vozila. Uobičajena je situacija da se prodaje ocarinjen automobil, pri čemu kupcu ostaje samo registracija. E sad to "samo" pod ovim okolnostima može da bude teška glavobolja i u krajnjoj liniji nemoguća misija.
Još kad je uvedena ta famozna agencija negde sam napisao da je to samo novi način da se neko uhlebi dok će običan svet tu biti u minusu.
 
Eto pre neki dan nadjem se sa uvoznikom koje se razisao od svog poslovnog partnera i krenuo da dovlaci kola iz Holandije.
I prvo sto sam ga pitao je da li imaju brojeve motora na sta mi je odgovorio da je licno morao da ide gore i da pregleda brojeve jer holandjane taj podatak ne dotice.
I na kraju nista nisam ni uzeo iako je bilo lepih kola jer su imali "male" kilometraze.
Neki se loze na izgled automobila i po tome zakljucuju koliko je presao a kola iz Holandije sa 400k km izgledaju kao neka sa 100k km jer nemaju jako sunce i nemaju veisoke temperature pod kojom strada stof i delovi enterijera.
 
Znači da bežimo od njih?
Ne.. Sve je to isto pa je logicnije da uzimas iz Holandoje em održavaju em nema brda a i većina tih km su napravljeni na auto putu uz ne prevelik broj obrtaja jer imaju ograničenja za razliku od Nemače npr.. Sa km, se ne mucka do dolasks na našu granicu.. Benelux, Svica i Skandinavija se može proveriti tj oni ne vraćaju već ovi uvoznici ..
 

Back
Top