Misao...sta je to?

Navar

Elita
Banovan
Poruka
20.280
sta mi do sada znamo o tome? znamo da u mozgu coveka postoji mozdana aktivnost...mozemo je instrumentima posmatrati..ali ne mozemo da tvrdimo da je misao posledica mozdane aktivnosti ili je mozdana aktivnost posledica misljenja..s druge strane misao sama po sebi je ..apstrakcija..ne mozemo je dodirnuti..omirisati..videti..cuti..
sta ja mogu reci o misli..mogu reci da postoji..da poseduje stvarnost..i sasvim sigurno kao takva poseduje uticaj..oblikuje stvarnost..ili preciznije receno ..oblikuje nasu percepciju i nasu interpretaciju stvarnosti..
 
sta mi do sada znamo o tome? znamo da u mozgu coveka postoji mozdana aktivnost...mozemo je instrumentima posmatrati..ali ne mozemo da tvrdimo da je misao posledica mozdane aktivnosti ili je mozdana aktivnost posledica misljenja..s druge strane misao sama po sebi je ..apstrakcija..ne mozemo je dodirnuti..omirisati..videti..cuti..
sta ja mogu reci o misli..mogu reci da postoji..da poseduje stvarnost..i sasvim sigurno kao takva poseduje uticaj..oblikuje stvarnost..ili preciznije receno ..oblikuje nasu percepciju i nasu interpretaciju stvarnosti..

од вајкада питање постоји, од онда и одговор постоји.
исус је одговорио крстом, не распећем, хоризонтала је материја а вертикала мисао. како идеш вертикалом и материја се мења, с ког степеника гледаш толко јеси.
мерење показује да нешто постоји ван чулног, савршен је увек даље.
 
Za mene je misao jedan poseban vid manifestacije materije.
Materija,energija,misao...sve je to povezano i u sustini je jedno,ali ispoljeno u svojim razlicitim oblicima.
Ipak,covek nema takav um da moze shvatiti poreklo i svrhu svega sto jeste.Jedino moze da veruje nekim objasnjenjima koja se nicim nemogu dokazati.
Cudni su mi stavovi da svet ne postoji van nase svesti?Zemlja i zivot su postojali i pre pojave coveka.
 
Za mene je misao jedan poseban vid manifestacije materije.
Materija,energija,misao...sve je to povezano i u sustini je jedno,ali ispoljeno u svojim razlicitim oblicima.
Ipak,covek nema takav um da moze shvatiti poreklo i svrhu svega sto jeste.Jedino moze da veruje nekim objasnjenjima koja se nicim nemogu dokazati.
Cudni su mi stavovi da svet ne postoji van nase svesti?Zemlja i zivot su postojali i pre pojave coveka.

...колко смо свесни толки је и свет...
сваком свој.
 
од вајкада питање постоји, од онда и одговор постоји.
исус је одговорио крстом, не распећем, хоризонтала је материја а вертикала мисао. како идеш вертикалом и материја се мења, с ког степеника гледаш толко јеси.
мерење показује да нешто постоји ван чулног, савршен је увек даље.
tvoj post me navodi na misljenje da je savrsen zapravo onaj koji ima mogucnost da se dalje usavrsava:think:
 
Za mene je misao jedan poseban vid manifestacije materije.
Materija,energija,misao...sve je to povezano i u sustini je jedno,ali ispoljeno u svojim razlicitim oblicima.
Ipak,covek nema takav um da moze shvatiti poreklo i svrhu svega sto jeste.Jedino moze da veruje nekim objasnjenjima koja se nicim nemogu dokazati.
Cudni su mi stavovi da svet ne postoji van nase svesti?Zemlja i zivot su postojali i pre pojave coveka.
postoji mogucnost

naime kvarkovi..kao najmanje gradivne jedinice materije su poluetericni..tj poseduju svojstva i materije i energije..nastaju ni iz cega i nestaju u nista..odnosno uzdizu se iz stanja tzv kvantne nule iz cega proizilazi ideja da je materija samo jedno stanje energije
naravno..postoji daleko vise onoga sto je izvan nase svesti od onoga sto je u nasoj svesti
stari grci su recimo govorili o atomu..par hiljada godina pre nego sto je postojanje atoma i dokazano ..medjutim pitanje je..kako su grci znali za atom a nisu imali nikakva instrumenta na raspolaganju?
 
Misao jeste posledica moždane aktivnosti. Zašto postavljate pitanja tamo gde je nepotrebno? Nihilizam je privlačan ali nepotreban. Što se savršenosti tiče, mislim da ona ne postoji. Postoje samo ljudi koji joj teže, ali nisu savršeni.
 
Misao jeste posledica moždane aktivnosti. Zašto postavljate pitanja tamo gde je nepotrebno? Nihilizam je privlačan ali nepotreban. Što se savršenosti tiče, mislim da ona ne postoji. Postoje samo ljudi koji joj teže, ali nisu savršeni.
to nije dokazano
kao sto sam naveo u uvodnom postu..mozdana aktivnost takodje moze da bude proizvod razmisljanja a ne njegov uzrok..
 
A čime razmišljamo? Zašto ne razmišjamo npr. prstom? Šta nije dokazano? Hemijski procesi u organizmu, koji pokreće mozak, navode da činimo ono što činimo. Sve se to susreće u mozgu i moždane aktivnosti proizvode reakcije. Da li kamen razmišlja?
 
A čime razmišljamo? Zašto ne razmišjamo npr. prstom? Šta nije dokazano? Hemijski procesi u organizmu, koji pokreće mozak, navode da činimo ono što činimo. Sve se to susreće u mozgu i moždane aktivnosti proizvode reakcije. Da li kamen razmišlja?
sve se slazem..medjutim to objasnjenje ostavlja druge stvari koje se mogu posmatrati nerazjasnjenim..mislim to objasnjenje ne drzi vodu..
s druge strane..biljke recimo nemaju nikakav mozak ali reaguju na muziku npr..sto je experimentalno dokazano..posebno vole betovena a posebno se gnusaju hevimetala
 
sve se slazem..medjutim to objasnjenje ostavlja druge stvari koje se mogu posmatrati nerazjasnjenim..mislim to objasnjenje ne drzi vodu..
s druge strane..biljke recimo nemaju nikakav mozak ali reaguju na muziku npr..sto je experimentalno dokazano..posebno vole betovena a posebno se gnusaju hevimetala

Koje druge stvari? Zašto otvarate pitanja koja ne umete da formulišete?
 
takodje to objasnjenje ostavlja nas u mraku kod pitanja..sto mislimo jednu misao a ne drugu npr
kako mi donosimo odluku da aktiviramo odredjeni deo mozga i formiramo odredjenu misao..i nabitnije..cime donosimo takvu odluku..
dok kod emocije mogu da se slozim da je to materijalni..telesni fenomen..za misao i misljenje ne mogu
 
a zasto ti dolazis na moje teme da propagiras svoj negativan stav prema zivotu?;)

Nemam ja negativan stav prema životu. Naprotiv. Mislim da ljudi nepotrebno komplikuju život. A zašto? Ne znam. Da li neko želi da pravi probleme tamo gde ih nema? Da li neko želi da ispadne pametniji ako govori nepovezano ili postavlja nepotrebna pitanja? Mislim da ako neko stvarno o nečemu razmišlja, onda ume to o čemu razmišlja i smisleno da postavi kao problem.
 
s druge strane..mnogi ludaci imaju savrseno normalnu mozdanu aktivnost..al su ludi
tj njihovo stanje nije uzrokovano nikakvim mozdanim ostecenjem..imamo termin..zovemo ih "dusevnim" bolesnicima
 
tvoj post me navodi na misljenje da je savrsen zapravo onaj koji ima mogucnost da se dalje usavrsava:think:

атом значи недељив, ко подели нешто што је умислио недељивим је прикрио ограниченост. тако и савршенство не може да се усавршава али се прилагоди свакој ситуацији.
мисао је веза између познатог и непознатог, ако је отворимо савршенство нам се указује. отворена је кад је не спутавају нагони...
 
Nemam ja negativan stav prema životu. Naprotiv. Mislim da ljudi nepotrebno komplikuju život. A zašto? Ne znam. Da li neko želi da pravi probleme tamo gde ih nema? Da li neko želi da ispadne pametniji ako govori nepovezano ili postavlja nepotrebna pitanja? Mislim da ako neko stvarno o nečemu razmišlja, onda ume to o čemu razmišlja i smisleno da postavi kao problem.
nepotrebna? sa tvoje tacke gledista mozda su ta pitanja nepotrebna..potrebna su sa moje..ja ni ne postavlja drugacija pitanja od onih za koje mislim da su potrebna...to sto ti i ja ne mislimo isto je ..normalno
 
Nemam ja negativan stav prema životu. Naprotiv. Mislim da ljudi nepotrebno komplikuju život. A zašto? Ne znam. Da li neko želi da pravi probleme tamo gde ih nema? Da li neko želi da ispadne pametniji ako govori nepovezano ili postavlja nepotrebna pitanja? Mislim da ako neko stvarno o nečemu razmišlja, onda ume to o čemu razmišlja i smisleno da postavi kao problem.

...пита свако са свог прага, неповезано је оном ко не схвата...
 
ja ne razumem jednu drugu stvar..sto ucesnici teme od postavljaca ocekuju da postavi temu i da sve odgovore ..gde je tu diskusija?
ne drzim ja predavanja..postavljam pitanja..na koja mogu da imam neki odgovor al uglavnom je to odgovor u koji nisam sasvim siguran..
ovde pisu i ljudi cije misljenje cenim i uzimam u obzir
 

Back
Top