DNK otkrivati dalje ili ne

Posto su naucnici odredili kompletnu strukturu DNK,dal je potrbno dalje istrazivati u ovom pravcu?Dalje upoznavanje mendelovih pravila,da ili ne?Obrazlozite odgovor!

Naučnici su otkrili kompletnu strukturu DNK. Hm.

Molekularnu strukturu? Da.

Opštu sekvencu ljudskog genoma? Da.

Interakcije među genima, arhitekturu hromozoma u aktivnim ćelijama, regulaciju, histonski sastav, kontrolu kroz acetilaciju i metilaciju....tu su neki detalji jako dobro poznati, neki jedva poznati, a mnogi nepoznati.

Ima posla za još par generacija istraživača.
 
Naučnici su otkrili kompletnu strukturu DNK. Hm.

Molekularnu strukturu? Da.

Opštu sekvencu ljudskog genoma? Da.

Interakcije među genima, arhitekturu hromozoma u aktivnim ćelijama, regulaciju, histonski sastav, kontrolu kroz acetilaciju i metilaciju....tu su neki detalji jako dobro poznati, neki jedva poznati, a mnogi nepoznati.

Ima posla za još par generacija istraživača.

Znaci definitivno si za,da se nastavi istrazivanje molekula DNK?
 
Posto su naucnici odredili kompletnu strukturu DNK,dal je potrbno dalje istrazivati u ovom pravcu?Dalje upoznavanje mendelovih pravila,da ili ne?Obrazlozite odgovor!
naravno da treba istrazivati dalje, DNK je samo "zagrebana", iako se vec tako mnogo zna o osnovnoj strukturi i funkciji, sada treba ispitivati interakcije, uzroke, posledice, mehanizme, nacine da se na sve to utice, jedino tako ovo dosadasnje znanje moze da vodi nekoj prakticnoj svrsi..znajnje koje sada imamo o DNK ne omogucava manipulaciju (ne govorim o negativnom kontekstu!), ne omogucava da se informacije koje imamo iskoriste...barem ne u potpunosti
 
naravno da treba istrazivati dalje, DNK je samo "zagrebana", iako se vec tako mnogo zna o osnovnoj strukturi i funkciji, sada treba ispitivati interakcije, uzroke, posledice, mehanizme, nacine da se na sve to utice, jedino tako ovo dosadasnje znanje moze da vodi nekoj prakticnoj svrsi..znajnje koje sada imamo o DNK ne omogucava manipulaciju (ne govorim o negativnom kontekstu!), ne omogucava da se informacije koje imamo iskoriste...barem ne u potpunosti

Sta mislis,sta mozemo otkriti pozitivno sto nam moze koristiti u buducnosti?i za sta nam koristiti
 
Nismo mi nesto puno manje opasni bili ni pre 2000-3000 godina, kako je opisao endo u jednom od svojih tekstova. Stavise mozda bas saznanjem otkrijemo "humanije" oruzje (kao na primer umesto nuklearnih bombi da koristimo EMP)

Ne bih se složio tj. bili smo mnogo manje opasni pre 2000-3000 godina...
Mislim, jednako smo od svega htjeli da napravimo oružje da se poubijamo, samo što kada u jednom izboru imaš drvo, kamen i vatru, a u drugom avion i nuklearnu bombu, možeš i sam da zaključiš na kraju koje priče će biti više mrtvih, i šta će imati veće posledice za samu Zemlju.

Mada, možda se nismo shvatili u početku, tj ja sam više komentarisao ljudsku potrebu da od svakog naučnog otkrića napravi oružje, a ti način da se otkrije ''humanije'' oružje.
 
Ne bih se složio tj. bili smo mnogo manje opasni pre 2000-3000 godina...
Mislim, jednako smo od svega htjeli da napravimo oružje da se poubijamo, samo što kada u jednom izboru imaš drvo, kamen i vatru, a u drugom avion i nuklearnu bombu, možeš i sam da zaključiš na kraju koje priče će biti više mrtvih, i šta će imati veće posledice za samu Zemlju.

Mada, možda se nismo shvatili u početku, tj ja sam više komentarisao ljudsku potrebu da od svakog naučnog otkrića napravi oružje, a ti način da se otkrije ''humanije'' oružje.

Nije samo stvar u tome koliko cemo se medjusobno poubijati nego i koliko ce to ostaviti uticaja po okolinu oko nas. I pre x broj godina smo pravili stetu, ne daj se zavarati. Rimljani recimo, su posekli veliki deo sume u CG i posledice su vidljive i danas. Naravno da se to ne moze porediti sa nuklearnim oruzjem svakako, ali prava opasnost je u ljudskoj paranoji ne u nuklearnom naoruzanju. Posto u principu ono se nije koristilo, osim za probe i na dva doticna mesta u Japanu. Dok recimo, sada se dosta razvijaju te EMP (Electro-magnetic pulse) bombe koje recimo ne rade apsolutno nista ljudima nego dovode do kratkih spojeva, ostavljajuci citave gradove paralisane sto se elektronike tice. I time se dobija rat, i to su ljudi shvatili. Ljudi su postali toliko zavisni i svakodnevni zivot i elektroniku da se takvim vidom paralizacije lako moze dobiti rat. Bez struje nema hrane nema vode nema nista.
No otisao sam daleko od teme. Istrazivanje DNK... Pa da, moze se uvek nesto negativno otkriti. Ali sta tacno? Nista posebno. Najgore sto mogu da smisle je da nadju bombu koja ce ubijati samo ljude ostavljajuci sve ostalo neosteceno, sto je opet mnogo bolje od ostalog naoruzanja koje smo do sada vidjali u proslosti. A pogledaj prednosti:
Lekovi za do sada neizlecive bolesti, saznanja o poreklu, genetski inzenjering i ko zna sta jos sve ne.
 
Da se razumijemo, trebao sam se još u startu ''deklarisati'' povodom teme, naravno da podržavam svaki naučni proboj i mislim da tu ne treba postavljati neke naročite granice...nego ja čisto onako, kao napomenu, da spomenem šta obično uradimo sa nekim naučnim dostignućem, tj upotrebimo ga i u vojne svrhe.
 
Da se razumijemo, trebao sam se još u startu ''deklarisati'' povodom teme, naravno da podržavam svaki naučni proboj i mislim da tu ne treba postavljati neke naročite granice...nego ja čisto onako, kao napomenu, da spomenem šta obično uradimo sa nekim naučnim dostignućem, tj upotrebimo ga i u vojne svrhe.

Pa dobro, samo neko od trolova na ovom pdf moze zloupotrebiti to, pa da ih preduhitrim :mrgreen:
 
Posto su naucnici odredili kompletnu strukturu DNK,dal je potrbno dalje istrazivati u ovom pravcu?Dalje upoznavanje mendelovih pravila,da ili ne?Obrazlozite odgovor!

Mislim da ako smo vec upoznati sa samim DNK, onda bi trebali da radimo na tome kako da njime upravljamo i kako da ga kontrolisemo (zanimljiv bi bio uticaj spoljasnje sredine na molekul DNK), da ga sacuvamo ili promenimo. Ako bismo i to uspeli, mislim da bismo mogli da sprecimo starost. Malo li je??
 
Poslednja izmena:
Takodje bice razdor izmedju novonastalih klasa: genetski poboljsanih i ostalih... i ko zna kakvi jos eticki problemi.
Verovatno bi trebalo da se obrati paznja na ulogu introna, na procese finalne obrade iRnk, na repair mehanizme pri replikaciji...rekao bih da ima jos dosta da se radi. A i gledao sam emisiju u kojoj su najavili projekat genoma kancera, sto je prakticno genom coveka all over again uradjen za mnogo mnogo primera onih zarazenih kancerm
 
Futurolozi tvrde da će zahvaljujući napredku nauke na polju DNK u bliskoj budućnosti biti iskorenjene sve nasledne bolesti, ljudski vek produžen na najmanje 100 godina.
U nekoj daljoj budućnosti broj ljudi će biti sveden na optimum a vek produžen do 500 godina. Neće postojati rase ni nacije ni narodi, samo jedna super vrsta.
Nadam se da će zvati Srbi ili Sorabi...:per:
 
Futurolozi tvrde da će zahvaljujući napredku nauke na polju DNK u bliskoj budućnosti biti iskorenjene sve nasledne bolesti, ljudski vek produžen na najmanje 100 godina.
U nekoj daljoj budućnosti broj ljudi će biti sveden na optimum a vek produžen do 500 godina. Neće postojati rase ni nacije ni narodi, samo jedna super vrsta.
Nadam se da će zvati Srbi ili Sorabi...:per:

Pa to je dobro koliko i lose. Diverzitet je uvek pozitivna strana sad ne znam ja...
 
Futurolozi tvrde da će zahvaljujući napredku nauke na polju DNK u bliskoj budućnosti biti iskorenjene sve nasledne bolesti, ljudski vek produžen na najmanje 100 godina.
U nekoj daljoj budućnosti broj ljudi će biti sveden na optimum a vek produžen do 500 godina. Neće postojati rase ni nacije ni narodi, samo jedna super vrsta.
Nadam se da će zvati Srbi ili Sorabi...:per:

Eee sad, ja nesto ne verujem u sve te price . Mislim bilo bi lepo da se zivi 500 godina ali :lol:

Meni licno zanima sta ce da se desi sa mnom kada umrem, ocu li se opet roditi :mrgreen:

:dontunderstand:
 
Mozda bi to otkrio tokom svog produzenog zivotnog veka ili vekova :)
Slazem se sa fantomom oko diverziteta, za izgled recimo, to bi bilo dobro ostaviti na random, mozda spreciti neke vece deformitete i sl.
A ako iskorenimo genetski prenosive bolesti, ispravicemo nedostatak prirodne selekcije usled razvoja medicine.
 

Back
Top