Vaspitavate li svoju decu u šovinističkom duhu

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Čika gad

Početnik
Banovan
Poruka
50
Nije mi namera da provociram, ali kod vas Srbijanaca sam primetio jednu čudnu pojavu kod vas, kod mladih ljudi i dece, a ta primetio sam da je to u porastu.. Mislim na šovinizam i ksenofobiju. Ja smatram da je to do vaspitanja, a želim da me argumentima ubedite u suprotno.

Srbin sam iz Vojvodine, i opšte je poznata stvar da mi ne brojimo krvne zrnce i živimo u miru i toleranciji sa ostalim nacijama. Jednostavno tim nacionalističkim glupostima se ne bavimo.
Ovde u Vojvodini sve nacije navijaju za srbijanske klubove, srbijansku reprezentaciju, vole ovu državu kao svoju, itd... Recimo kada igra Srbija protiv Mađarske u nekom sportu, ovdašnji Mađari navijaju za Srbiju.
Kada sam pre neki dan bio u Beogradu video sam gravit sledeće sadržine: smrt Romima, Šiptarima, Balijama, Hrvatima i Mađarima. Ajde dobro, sa Hrvatima, muslimanima i Albancima smo ratovali pa je i "logično" da se pojavi neki vid odbojnosti, ali šta su tim Beograđanima Mađari krivi? To što su lojalni ovoj državi i što je vole kao svoju?

Imam komšiju Srbijanca, ja težu (psihički) osobu upoznao nisam. Uopšte nismo diskutovali o politici, kad on odjednom počne dakritikuje Vojvodinu: kako je ovde u Vojvodini užasno (iako je pobegao iz Srbije u Vojvodinu gde sada ima platu 800 evra kao šofer), kako smo mi unijati, kako će manjine da otcepe Vojvodinu ako ih ne proteramo, kako su Slovaci beloliki i gadni, kako su Mađarice dobre samo za sex, kako su Srbi najpametniji i najrazvijeniji narod u Evropi, itd...

Ja razumem da 80% mladih ljudi u centralnoj Srbiji nikada nije bilo u inostranstvu i da nije imalo priliku da upozna druge kulture, ali svakako mislim da sve potiče od porodice, da su u porodici deca vaspitavana da: Cigani kradu decu, da će ih šiptari ubiti, da će ih Kinezi prodati, itd...
Čemu to? Učite li vi vašu decu toleranciji i kulturi?
 
I ja zivim u Vojvodini i potpuno se slazem sa vidjenjem "Čika gad-a"
Posao mi je takav da radim iskljucivo u Vojvodini, ali u celoj Vojvodini. Putujem mnogo i cesto i radno vreme provodim po gotovo svim naseljenim mestima. Sa svim nacijama imam odlicnu komunikaciju i uopste ih ne svrstavam u neke grupe...Covek je covek.
Imam neke rodjake u uzoj Srbiji i primetila sam da su sablaznuti cinjenicom da sve ljude u Vojvodini smatram ravnim, prosto ne mogu da se iscude cudu kako mozemo da zivimo i da dozvolimo da nam se dete druzi sa Madjarima, Slovacima, Rusinima, Hrvatima, Bunjevcima... A na izjavu da cemo sledece leto ici na more na Pag u Hrvatsku su zacutali, promenili boju lica i izjavili da nismo normalni , da hocemo da nas NEKO ubije TAMO.
Kako ja njima da obasnim neke stvari, kada su mi prosle godine razbili maglenke na parkingu bas u Krusevcu, a pretpostavljam da nije bilo slucajno jer je staklo puklo kao da ga je neko udario cekicem ?
 
i ja sam iz Vojvodine, u komšiluku su nam Mađari,ima jedna žena klotMađarica što se ,skoro došla iz Mađarske, jedva priča srpski, nateže
jako fina žena.....uvek se javi, zna da ja ne znam mađarski, al ona izgovori nekako dobar dan uz širok osmeh
sa Mađarima se odlično slažem ,jako fini i ljubazni
sa druge strane pojedini Srbi znaju da na sred ulice pričaju protiv Mađara i to jako glasno, namerno zaboravljajući da je pola ulice Mađari
bez razloga
smeta im njihova narodna muzika...to cinculiranje....
misim nije lepo....

moje dete ide u zabavište saMađarima i jednim Cigančetom
ne znam ko je Mađar koje Srbin nit me to interesuje....jedino znam ko je to Ciganče...ali i ono je čisto i pristojno se ponaša...moj sin često stane u red sa njim
 
Agresivan i primitivan čovek može biti iz ma kojeg grada, ma koje vere, nacionalnosti itd..
Ja sam skoro ceo život provela u Beogradu gde sam i rođena, a od skora sam u NS (i zaista je ovde mirnija klima, što mi se veoma dopada), ali nikako ne bih mogla reći da su svi Beograđani ksenofobični i netolerantni; nego su oni koji su netolerantni toliko glasni, da se čini da nema "ovih drugih". I da, sjajno je negovati širinu duha i toleranciju, uz pomisao da je čovek pre svega čovek, pa tek onda Srbin, Hrvat, pravoslavac, katolik ili šta već.
 
pozdrav svima...i svi ste u pravu..a malo i niste..ne bi trebalo da nas zavede neki grafit sa mrznjom ili necije misljenje kako ce ga ubiti u hrvatskoj..ovaj narod je mnogo propatio..i razumljivo je da je poverenje poljuljano ili ga uopste nema..ali to ne znaci da treba i dalje da se rasparcavamo..jer cemo onda definitivno nestati..i srbijanci u srbiji..i srbi u vojvodini..ili bese obratno..hmm..
 
Ovde u Vojvodini sve nacije navijaju za srbijanske klubove, srbijansku reprezentaciju, vole ovu državu kao svoju, itd... Recimo kada igra Srbija protiv Mađarske u nekom sportu, ovdašnji Mađari navijaju za Srbiju.

Svoju decu vaspitavam da ne mrze nikoga cak i kad imaju prave razloge a ne samo cinjenicu da je neko rodjen u drugoj veri, druge nacije.
Nisam sovinista (nacionalista da), ni moja deca verovatno nece biti sovinisti (verovatno cak ni nacionalisti) ali patrioti sigurno hoce...


Sigurna sam da bi oni ovaj deo tvog posta napisali ovako:
"U Vojvodini sve nacije navijaju za NASE klubove i za NASU reprezentaciju, vole ovu SVOJU drzavu i navijaju za nju cak i kad igra protiv njihove matice."
 
slažem se da, kad je mađarski već priznat za jezik nacionalne manjine, salžem se da svi treba da znamo oba jezika :kafa:
i Mađari dobro srpski i Srbi dobro mađarski
al čini mi se da više Srba ne zna mađarski nego obrnuto :aha:

Da po toj logici bi trebali znati jos po neki jezik.
Bar jos desetak,ma i vise...
Ne valja ti logika.
 
Poslednja izmena:
Nije mi namera da provociram, ali kod vas Srbijanaca sam primetio jednu čudnu pojavu kod vas, kod mladih ljudi i dece, a ta primetio sam da je to u porastu.. Mislim na šovinizam i ksenofobiju. Ja smatram da je to do vaspitanja, a želim da me argumentima ubedite u suprotno.

Srbin sam iz Vojvodine, i opšte je poznata stvar da mi ne brojimo krvne zrnce i živimo u miru i toleranciji sa ostalim nacijama. Jednostavno tim nacionalističkim glupostima se ne bavimo.
Ovde u Vojvodini sve nacije navijaju za srbijanske klubove, srbijansku reprezentaciju, vole ovu državu kao svoju, itd... Recimo kada igra Srbija protiv Mađarske u nekom sportu, ovdašnji Mađari navijaju za Srbiju.
Kada sam pre neki dan bio u Beogradu video sam gravit sledeće sadržine: smrt Romima, Šiptarima, Balijama, Hrvatima i Mađarima. Ajde dobro, sa Hrvatima, muslimanima i Albancima smo ratovali pa je i "logično" da se pojavi neki vid odbojnosti, ali šta su tim Beograđanima Mađari krivi? To što su lojalni ovoj državi i što je vole kao svoju?

Imam komšiju Srbijanca, ja težu (psihički) osobu upoznao nisam. Uopšte nismo diskutovali o politici, kad on odjednom počne dakritikuje Vojvodinu: kako je ovde u Vojvodini užasno (iako je pobegao iz Srbije u Vojvodinu gde sada ima platu 800 evra kao šofer), kako smo mi unijati, kako će manjine da otcepe Vojvodinu ako ih ne proteramo, kako su Slovaci beloliki i gadni, kako su Mađarice dobre samo za sex, kako su Srbi najpametniji i najrazvijeniji narod u Evropi, itd...

Ja razumem da 80% mladih ljudi u centralnoj Srbiji nikada nije bilo u inostranstvu i da nije imalo priliku da upozna druge kulture, ali svakako mislim da sve potiče od porodice, da su u porodici deca vaspitavana da: Cigani kradu decu, da će ih šiptari ubiti, da će ih Kinezi prodati, itd...
Čemu to? Učite li vi vašu decu toleranciji i kulturi?

Не, наравно. МИ НАШУ децу не учимо као ВИ ВАШУ, ми им на рођењу увалимо каму у зубе и од малих ногу их вежбамо у клању свих ВАС који нисте МИ!:roll::dash:

Баш је лепо што си тако пун толераниције, разумевања за различитост, осећања заједништва, културе и што не раздвајаш људе по националној, верској или било којој другој припадности јер су сви људи за тебе исти....

Само не разумем ово МИ и ВИ! :think:
''МИ'' који су све нај нај, и код којих нема подела, некултуре, шовинизма, нетолеранције, па чак ни ружних графита...сви се држе за руке и певају песму мира и напретка....и ''ВИ'' који своју децу уче да мрзе, да убијају, који су неваспитани и некултурни и који треба на овој теми да те аргументима убеде да нису неваспитани и ксенофобични....:roll:

:bljak:

Потпис: Соса из Баната;)
 
Poslednja izmena:
Ja nemam dete ali cu ipak odgovoriti. Odrastala sam u tesko vreme :) i primetila sam to o cemu autor teme govori. Netrpeljivost prema drugim narodima. Bukvalno u skoli nisi smeo da kazes da nemas nista protiv Roma, Hrvata, Albanaca, Bosnjaka. Nazalost, cini mi se da je tako i u susednim republikama.
Jadno. :(

"U Vojvodini sve nacije navijaju za NASE klubove i za NASU reprezentaciju, vole ovu SVOJU drzavu i navijaju za nju cak i kad igra protiv njihove matice."
Ono sto sam takodje primetila je da se negativno gleda na stranca koji zivi u Srbiji a navija za tim iz svoje maticne zemlje, a pozitivno na Srbina koji zivi u inostranstvu a i dalje navija ne za tim zemlje u kojoj zivi, nego za Srbiju. Znaci osobe koje rade potpuno istu stvar. :/ Kad kazem negativno, mislim na to da mu se zamera sto nije ostao 'veran' domovini... A ovamo se od stranca u Srbiji ocekuje da ne ostane veran svojoj matici? :?
(Ne obracam se Katarini, nego me je njen post inspirisao :) )

slažem se da, kad je mađarski već priznat za jezik nacionalne manjine, salžem se da svi treba da znamo oba jezika :kafa:
i Mađari dobro srpski i Srbi dobro mađarski
al čini mi se da više Srba ne zna mađarski nego obrnuto :aha:

Ne znam kako je u Vojvodini, pretpostavljam da je korisno znati madjarski u nekim mestima sa vecinskim madjarskim stanovnistvom. Ali postoji mozda desetak jezika nacionalnih manjina, i nije realno ocekivati da ih vecinsko stanovnistvo zna. Madjari, Rusini, Slovaci itd. bi ipak trebalo da znaju jezik zemlje u kojoj zive. Mada, neki nasi ljudi zive po 20 godina u Nemackoj, Austriji, Francuskoj, pa kruze po srpskim cetvrtima i ne nauce nemacki ili francuski. Cudno? Ja svakako ne bih to radila, ali koliko ljudi, toliko cudi.
 
srbijanci su svi koji su iz srbije a srbi su samo oni po nacionalnosti srbi.... valjda :think:

Mislim da je tako, ali meni 'Srbijanac' zvuci prilicno negativno.
I ne dopada mi se odvajanje Vojvodine i Srbije (uvodni post). Autor je mogao da kaze 'mi iz Vojvodine' i 'ljudi iz ostatka Srbije' .
Mislim, ni ja ne pravim na taj nacin kontrast izmedju 'nas iz Beograda' i 'njih iz Srbije'. :)
 
Nije mi namera da provociram, ali kod vas Srbijanaca sam primetio jednu čudnu pojavu kod vas, kod mladih ljudi i dece, a ta primetio sam da je to u porastu.. Mislim na šovinizam i ksenofobiju. Ja smatram da je to do vaspitanja, a želim da me argumentima ubedite u suprotno.

Srbin sam iz Vojvodine, i opšte je poznata stvar da mi ne brojimo krvne zrnce i živimo u miru i toleranciji sa ostalim nacijama. Jednostavno tim nacionalističkim glupostima se ne bavimo.
Ovde u Vojvodini sve nacije navijaju za srbijanske klubove, srbijansku reprezentaciju, vole ovu državu kao svoju, itd... Recimo kada igra Srbija protiv Mađarske u nekom sportu, ovdašnji Mađari navijaju za Srbiju.
Kada sam pre neki dan bio u Beogradu video sam gravit sledeće sadržine: smrt Romima, Šiptarima, Balijama, Hrvatima i Mađarima. Ajde dobro, sa Hrvatima, muslimanima i Albancima smo ratovali pa je i "logično" da se pojavi neki vid odbojnosti, ali šta su tim Beograđanima Mađari krivi? To što su lojalni ovoj državi i što je vole kao svoju?

Imam komšiju Srbijanca, ja težu (psihički) osobu upoznao nisam. Uopšte nismo diskutovali o politici, kad on odjednom počne dakritikuje Vojvodinu: kako je ovde u Vojvodini užasno (iako je pobegao iz Srbije u Vojvodinu gde sada ima platu 800 evra kao šofer), kako smo mi unijati, kako će manjine da otcepe Vojvodinu ako ih ne proteramo, kako su Slovaci beloliki i gadni, kako su Mađarice dobre samo za sex, kako su Srbi najpametniji i najrazvijeniji narod u Evropi, itd...

Ja razumem da 80% mladih ljudi u centralnoj Srbiji nikada nije bilo u inostranstvu i da nije imalo priliku da upozna druge kulture, ali svakako mislim da sve potiče od porodice, da su u porodici deca vaspitavana da: Cigani kradu decu, da će ih šiptari ubiti, da će ih Kinezi prodati, itd...
Čemu to? Učite li vi vašu decu toleranciji i kulturi?

Kao prvo Vojvodina je u Srbiji a drugo, otvori ponekad oglase u kojima Vojvođanin iznajmljuje sobu studentima. Vrlo često je uslov da student bude iz Bg-a ili iz Vojvodine, ostali ne dolaze u obzir. To uopšte nije šovinistički!?!...A treće, ako si ti uspeo da generalizuješ do te mere pa si izjavio da je CELA nacija šovinistička, onda još jednom razmisli o svom količniku inteligencije!
 
A na izjavu da cemo sledece leto ici na more na Pag u Hrvatsku su zacutali, promenili boju lica i izjavili da nismo normalni , da hocemo da nas NEKO ubije TAMO.
Kako ja njima da obasnim neke stvari, kada su mi prosle godine razbili maglenke na parkingu bas u Krusevcu, a pretpostavljam da nije bilo slucajno jer je staklo puklo kao da ga je neko udario cekicem ?

Ovo i mene sokira.. :eek:

Razbijanje maglenki i sl. moze da se desi svuda zavisno od srece mada vece su sanse u NDH to da se desi ali to nije bitno.
Takodje nisu svi Hrvati klali Srbe ali drzava Hrvatska je to radila i to je njena politika a ti ides na more u drzavu Hrvatsku sto je po meni uzas.
A eto nisam iz uze Srbije i cak nemam nikoga od rodbine u uzoj Srbiji sva rodbina sa caletove strane mi je bas u toj Vojvodini ili BGD-u.Kevina nije sa ovih prostora pa se ne racuna :D
 
Kao prvo Vojvodina je u Srbiji a drugo, otvori ponekad oglase u kojima Vojvođanin iznajmljuje sobu studentima. Vrlo često je uslov da student bude iz Bg-a ili iz Vojvodine, ostali ne dolaze u obzir. To uopšte nije šovinistički!?!...A treće, ako si ti uspeo da generalizuješ do te mere pa si izjavio da je CELA nacija šovinistička, onda još jednom razmisli o svom količniku inteligencije!

Ma to je neki retard Banacanin ...neki ujka koji ima 100 nickova i cas je musko cas je zensko i otvara redovno teme gde ce da se opljuje po Srbiji i Srbima i potencira neka nezavisna Vojvodina i tako ceka da se napeca neka budala da ga naivno podrzi.
 
Као неко ко цео живот живи и ради у вишенационалној средини (у Војводини) тврдим да уопште није тачно ово што овај лик тврди!!!
Идиота има свугде, у сваком народу и на свим меридијанима! Ако ћемо по једном припаднику неке друштвене или националне групе да доносимо генералне негативне закључке о целој тој групи (као што ради постављач на основу разговора са једном ''психички тешком особом'':roll:) - ТО је онда шовинизам првог реда!!!:rtfm:

Иначе - шовинистичких графита има свугде! И у Војводини! У Војводини можда чак и више него у једнонационалним срединама! И да - замисли, и у Војводини неки људи уче децу да ће их Цигани продати, да ће их Кинези убити...и како већ то рече...:confused: Од будала, болесника, исфрустрираних људи и паћеника није имун ниједан народ и ниједна област!!!
И нити је у Војводини мед и млеко, нити је у ужој Србији све го ћетник до ћетника:mrgreen:...нити су једно ''НАША'' а друго ''ВАША'' деца...:roll:
Онај ко чак и децу дели на НАШУ и ВАШУ....тај дебело има проблем са шовинизмом и нетрпељивошћу!!!:rtfm:
 
slažem se da, kad je mađarski već priznat za jezik nacionalne manjine, salžem se da svi treba da znamo oba jezika :kafa:
i Mađari dobro srpski i Srbi dobro mađarski
al čini mi se da više Srba ne zna mađarski nego obrnuto :aha:

Ja se ne slazem. Srbija je drzava srpskog naroda pre svega. I svi moraju da znaju srpski jezik ako zele da se zaposle i normalno funkcionisu i zive u drzavi Srbiji.
Ja sam u vojsci imao likove Madjare koji nisu znali rec srpskog a odrasli u Srbiji. To je nedopustivo. Naravno ne trebanjima braniti da pricaju svojim jezikom ....neka kuci pricaju kako hoce,mogu da imaju i novine,neki tv i radio program na svom jeziku ali moraju da znaju srpski jezik.
Mada ja bi to jednostavno resio. Kakva prava Srbi imaju u okolnim zemljama ista takva prava bi trebalo da imaju i te manjine u Srbiji..ni manje ni vise.
Tako se sa svima treba postupati. Kako oni prema tebi tako i ti prema njima i onda nema nesporazuma.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top