Alter Ego(nase drugo ja)

Joshua_Tree

Primećen član
Poruka
539
U medicinskoj terminologiji opisano kao"shizofrenija"...ne slazem se s tim uopste!
Svako ima malog coveculjka u sebi koji nas tera da cinimo cudne stvari.Nekad cak i komuniciramo s njim.

Jel to nas unutarnji glas duse koja zeli da nam nesto kaze?
Rezultat nasih strahova i zudnji?

Zelim vase misljene( u smislu filozofije ),i zamolio bih vas da budete sto je vise moguce samokriticni i analiticni...;)
 
Nisam psihijatar, pa mi nije jasno zašto bi se alter ego nazivao šizofrenijom. Može biti, kada imamo poremećaj, ali ne mora nužno, zar ne? Alter ego znači drugo ja i smatram normalnim da ga svi imamo. To bi moglo biti ono podsvesno ja, suštinsko. Nas oblikuje sve što se događa u nama i oko nas, a alter ego bi trebalo da bude ono ja koje se brine o našim suštinskim potrebama, ono nas valjda vraća na pravi put kada nas spoljni uticaju bace u neznanje ili okrenu ka stranputici. Čovek mora da ima "razgovore sa sobom", ako želi da razvija sebe i da se drži svog puta.

B R A V O:super:
 
U medicinskoj terminologiji opisano kao"shizofrenija"...ne slazem se s tim uopste!
Svako ima malog coveculjka u sebi koji nas tera da cinimo cudne stvari.Nekad cak i komuniciramo s njim.

Jel to nas unutarnji glas duse koja zeli da nam nesto kaze?
Rezultat nasih strahova i zudnji?

Zelim vase misljene( u smislu filozofije ),i zamolio bih vas da budete sto je vise moguce samokriticni i analiticni...;)

JA nemam druge chovechuljke u meni .
 
I sve bi bilo dobro dok taj coveculjak radi ono sto nase bice kaze...dok ne dodju trenutci kad nam se odmakne kontroli.Ne verujem da ima neko kome se to nije dogodilo...

Bilo bi dobro da napisete svoja iskustva...;)

Neko ga shvata kao razgovor sa svojom dusom,neko kao mali coveculjak.Pitanje forme nije bitno uopste;)

sizofreno je ako covek neke unutrasnje zelje, razmisljanja.. ako ih ne smatra svojima nego da su nekog coveculjka, odbaci deo sebe, tako nekako
i smatra deo sebe necim stranim
jedno je razgovarati sa sobom a drugo sa delom sebe, kao da i taj deo nismo mi

Povodom teme, citajuci uvodni post, setila sam se nekoliko recenica koje sma cula na nekoj radio emisiji, citan je tekst nekog strucnjaka, samo se ne secam tacno o kome se radi
kaze kako svaki covek ima svoju senku, i senka je tim tamnija sto je drvo vece
a sad bih dodala, povodom coveculjka,
ni drveta bez senke ni senke bez drveta
 
Čak i ako znamo dovoljno ali i ako ne znamo mnogo nije na odmet biti obazriv u komunikaciji - pogotovu ovde. Mi možemo nešto reći i misliti na jednu stvara a da nas sagovornik potpuno pogrešno razume jer on misli na drugu stvar.

Dodatno bih naglasio potrebu za oprez budući da danas postoji obilje knjiga i još mnogo više termina koji znače različite ili iste stvari i to baš na polju (popularne) psihologije, mistike, duhovnosti, religija...

Alter ego bi na srpskom trebao značiti izmenjeni ego, no kada koristimo strane reči delujemo pametnijim pa i kada malo znamo.(Nebitno)
Bitno je dati definiciju šta pod time podrazumeva onaj ko koristi tu reč. Jer, ego čoveka je u konstantnojh promeni ka boljem ili gorem našem stanju.

Da bismo nešto i naučili pogledajmo prvo odgovore na sledeća pitanja:
Šta čini naš ego?
Šta je to niže svesno ili niže "ja"?
Šta je to Više svesno ili Više "Ja" odnosno Super ego?
Šta je to Duša?
Kako se odslikava i manifestuje ta "unutarnja komunikacija"? Da li su to kakvi nagoni, podsticaji ili se čuju i reči....?

Bez jasno razgraničenih ovih pitanja i odgovora možemo zavesti jedni druge pa umesto pomoći da ozbiljno naškodimo.
 
Jedna digresija:

Nije to shizofrenija. Po mojim laičkim saznanjima, u shizofreniji se povremeno (zavisno od oblika i težine bolesti) javljaju halucinacije svih čula, od kojih su naročito opasne imperativne, koje nagone bolesnika na samoubilačke ili ubilačke ideje (glasovi u glavi). Shizofrenija se često poistovećuje sa Dissociative identity disorder (DID), iliti Multiple personality, a po naški – poremećaj podvojene/višestruke ličnosti (bilo da je reč o jednoj, ili više njih). Kod ljudi sa ovim poremećajem nije reč o halucinacijama, već o potpuno međusobno nezavisnim identitima (dva ili više alter ega, od kojih svaki živi svoj život, i nije svestan onog drugog). Poremećaj je, u gro slučajeva, rezultat traume iz detinjstva.
Za poistovećivanje shizofrenije i DID "krivi" su filmovi o manijakalnim ubicama koji su danju dobri (mada malko čudni) muževi i očevi, sposobni biznismeni, nežni sinovi ... a u noćima punog Meseca počinju da pričaju sa svojim odrazom u ogledalu, ponekad poprimajući i drugačiji izgled ... pa se onda opskrbe motornim testerama i krenu u ubilačke pohode, usput iscrtavajući pentragrame krvlju svojih žrtava ... sve zato što im je tako naredio "glas u glavi", ili zato što dožive neki "blackout" pa ne znaju šta rade. I to čine mesecima, godinama, održavajući (u realnosti nemoguć) balans između svog Džekila i svog Hajda. :roll:

(Tgdanijela, ispravi me ako grešim.)

A postoji i nešto, što je s dolaskom Njuejdža postalo vrlo popularno, a to je teorija o unutrašnjem glasu (the inner voice), tj. našem nesvesnom, spiritualnom ... koje, uz pomoć intuicije, teži da bude ravnopravan, ako ne i glavni činilac pri našem odlučivanju. U suštini, to je samo stilski doteraniji termin za pojam samosvesti.

innervoice2_0.jpg
 
Preljep i tacan post.Ne bi se slozio samo sa posljednjom recenicom jer intuicija je oblik zakljucivanja i moze da postane instrumentom zakljucivanja samosvjesti samo ukoliko je rijec o naukama koje proucavaju moral ili psihu covjeka.U prirodnim naukama one nikako nemogu da budu instrumentom samosvjesti jer samosvjest ne registrira okolinu niti prirodu.
 
Poslednja izmena:
Forma nije bitna...sam nasa zelja za razgovor sa svojom dusom.Prestali smo gledati sebe u "ogledalu",prestali raditi na sebe....racunajuci da ce to neko to umesto nas.
To mi je bio povod za ovu temu

Deder pojasni ???

P.S: Povela se pricha o intuiciji , pa da dam i mojih dva centa , intuicija je po meni nesvesna i brza analiza situacije i okoline .
 
Poslednja izmena:
Prestali smo da radimo na sebi...pa zato sam trazio od vas samokriticnosti i analize naseg trenutacnog stanja "coveculjka" u nama...
Da crtam nemogu...ko za sebe nadje shodnom da napise koju na ovu temu bice lepo...

Sto se tice tvoga zapazanja stvari i intuicije ne bih komentarisao...uvek respekt svakom slobodnom mozgu koji zna da glasno napise svoja razmisljanja
 
Prestali smo da radimo na sebi...pa zato sam trazio od vas samokriticnosti i analize naseg trenutacnog stanja "coveculjka" u nama...
Da crtam nemogu...ko za sebe nadje shodnom da napise koju na ovu temu bice lepo...

Sto se tice tvoga zapazanja stvari i intuicije ne bih komentarisao...uvek respekt svakom slobodnom mozgu koji zna da glasno napise svoja razmisljanja

Ko kazhe da smo prestali da radimo na sebi ?

Za samokritichnost "chovechljak" nije potreban , bar meni nije .
 
Kako to da nemas "coveculjka" a vec radis na sebi?
Bilo bi ljepo da mi recenice iz konteksta ne vadis...zelim vase razgovore s njim...no ti zelis ipak da pokazes da nemas takve monologe...respekt!
Blago tebi kad ga nemas
Znaci li to da srljas zivotom bez obzira na tvoj balans tela i duha?
 
Poslednja izmena:
Pokusacu da opisem svoj rad na sebi.
1)Kroz emocionalnu inteligenciju pokusavam da budem svjesniji svojih osjecaja i da poboljsam kontrolu na njima jer smatram da na sve sto radimo uticu emocije.
2)Kroz logiku i filozofiju pokusavam da usvojim aparate tacnoga logickoga misljenja zakljucivanja i definisanja
3)Kroz razne precizne tekstove i komunikologiju pokusavam da svoje izrazavanje ucinim preciznijim i jasnim za sugovornika
4)pokusavam da povezem prva dva sa trecim tako sto cu kroz nacin komuniciranja provoditi nauceno iz prva dva
 
Kako to da nemas "coveculjka" a vec radis na sebi?
Bilo bi ljepo da mi recenice iz konteksta ne vadis...zelim vase razgovore s njim...no ti zelis ipak da pokazes da nemas takve monologe...respekt!
Blago tebi kad ga nemas
Znaci li to da srljas zivotom bez obzira na tvoj balans tela i duha?

Ne , ja analiziram svoje postupke , imam "sliku" sebe kojoj tezhim , ne treba mi "chovek" da vrshim samokritiku , a taj "chovechuljak" je nishta do mehanizam perspektivizacije pri analizi svojih postupaka , nekome je taj "chovechuljak" potreban , a nekom ne , mogu sam da sagledam moje postupke iz vishe uglova .
JA nije samo Ja i "chovechuljci" za kritiku , to je jedna kompleksna i vishetrana struktura i sve je njen deo , pa chak i "chovechuljak" .
 
Odlicno opisan proces misljenja kojim se pokusava rijesiti problem na razlicite nacine od kojih se bira nacin koji je najefikasniji. Medjutim alter ego nije proces misljenja, nego licnost, koja u sebi sadrzi emocije,nacin misljenja, potrebe, razlicite od druge licnosti unutar istoga tijela.
Razlika je da alter ego osobe, za isti problem, nadju potpuno dva razlicita rijesenja u zavisnosti koja licnost u njima analizira problem..Ta rjesenja se mogu cak medjusobno i iskljucivati.Kod opisanog procesa misljenja ce se uvjek doci do istoga rijesenja ali razlicitim postupcima a ako ima vise rijesenja tada ce se do sviju njih doci u svakom postupku
 
Alter ego je izvorno upotrijebio Ciceron za opis pravog prijatelja ( pravi prijatelj je drugi sam ja). Naknadno ga je Seneka preoblikova u alter ego (drugo ja).
Alter ego bi se mogao tumačiti kao kombinacija Ciceronovog alter ega (prijatelj) i Senekinog alter ega (drugo ja) - prijatelj sam sebi.
Valjda bi kod svakog misaonog bića ego (ja činim) i alter ego (kombinovani) trebali biti u stalnoj komunikaciji, a po potrebi i borbi.
 
Alter ego je izvorno upotrijebio Ciceron za opis pravog prijatelja ( pravi prijatelj je drugi sam ja). Naknadno ga je Seneka preoblikova u alter ego (drugo ja).
Alter ego bi se mogao tumačiti kao kombinacija Ciceronovog alter ega (prijatelj) i Senekinog alter ega (drugo ja) - prijatelj sam sebi.
Valjda bi kod svakog misaonog bića ego (ja činim) i alter ego (kombinovani) trebali biti u stalnoj komunikaciji, a po potrebi i borbi.
Mozete li dati nam jedan konkretan primjer te komunikacije ega i alter ega. Pojam komunikacija mi je prilicno nejasan u vasem kontekstu.
 

Back
Top