Australija - utisci

GeaGea

Primećen član
Poruka
806
E ovako.. Vec neko vreme ovo zelim da napisem, ali nikako da skontam gde. Ispostavilo se da je bolje da otvorim novu temu u kojoj bismo mogli pisati o prvim, dosadasnjim, novim, starim utiscima iz Australije...

Dakle, ako neko mozda ne zna, ja sam pre mesec i nesto stigla u Sydney, a ovo su moji prvi utisci - cudni, ne bas onakvi kakve sam ocekivala, ili bolje reci blago sam razocarana nekim stvarima:
1. U 5:30 skoro sve prodavnice, butici, kafici su zatvoreni, posle tog vremena rade samo barovi, trafike i benzinske pumpe.
2. Alkohol se prodaje iskljucivo u liquor store-ovima.
3. Kante za otpatke se cesce vidjaju po novosadskim, nego po sidnejskim ulicima.
4. Cene cigareta variraju od trafike do trafike, tako da se moze desiti da kutiju u jednoj platite 8, a u drugoj 13 dolara.
5. Ne postoje flat iternet paketi.
6. Nema hot spotova po gradu.
7. Prevoz je uzasan, ni priblizan evropskim metroima po kvalitetu usluge, ma cak mi je posle ovog postao drag i beogradski gradski prevoz.
8. U kaficima i restoranima uglavnom ne postoji WC, a pice i hrana se narucuje i placa za sankom, znaci nema ono: "Dobar dan, izvolite."!
9. U prodavnicama cesto nema cene proizvoda, tako da za svaku sitnicu treba cimati prodavca, koji naravno cene ne zna napamet!
10. BUBASVABE su ogrooomne i LETE!!!!!

A pozitivni utisci su:
1. Jako dobro organizovan sistem. Iznenadila sam se koliko toga moze i sa kojom lakocom da se uradi za samo jedan dan.
2. Odlican program za ucenje jezika za novopridosle emigrante.
3. Predgradja su jako uredna i sredjena. Priroda je prelepa, vazduh mirisi cak i u gradu, a umesto golubova po ulicama lete papagaji (i prelepi ibisi).

Ustvari, nisam dovoljno dugo da bih mogla da znam sta mi se svidja ovde. Ove negativne stvari su nekako jako vidljive, a za one pozitivne ipak treba da prodje vremena da bi se uocile. Treba uci u sistem da bi postale vidljive?
 
Poslednja izmena:
Sydney je na mene ostavio takodje negativan utisak. Sve suprotno u odnosu na Melbourne.
Jedino sto mi se svidjelo je prelijepi zaliv i centar grada.
Sve ostalo je mnogo, mnogo, mnogo losije nego u Melbourne.
Cini mi se da je naveca razlika u ljudima. Sydnysiders su jedni obicni shupci
 
Pa gde ste.
Sećam se i ja se iznenadih u Europi za to zatvaranje prodavnica, što je po meni odlično za one koji rade u prodavnicama, a ne kod ovih naših goveda, koji plaćaju radnike 200eur, pa im se isplati da ih drže i po celu noći da rade. Kad bi trebalo pošteno da plate rad i tarife za prekovremeno noćno vikend, ne bi se isplatilo raditi non-stop (osim za tzv dragstore koje imaju veće cene pa tako kompenzuju troškove), a narod bi se gle čuda navikao da planira unapred malo šta mu treba da kupi za uveče i vikend i tako blabla.
I to za cigare sam primetio, mada više ne pušim pa me to ne pogadja.
Za internet se ne trguje virtuelnom "brzinom interneta" kao kod nas, broadband je u normalnom svetu broadband, a trguje se količinom podataka. Svejedno piši koliko šta košta u vezi toga zanima me.
Za ovo ostalo, gde ste se smestili, da nije možda Liverpool :)
I molim te slikaj na bubašvabu u prirodnoj veličini, a može i drugu egzotičnu gamad ako sretneš koju!
Tražim li mnogo?
:mazi:
 
E ovako.. Vec neko vreme ovo zelim da napisem, ali nikako da skontam gde. Ispostavilo se da je bolje da otvorim novu temu u kojoj bismo mogli pisati o prvim, dosadasnjim, novim, starim utiscima iz Australije...

Dakle, ako neko mozda ne zna, ja sam pre mesec i nesto stigla u Sydney, a ovo su moji prvi utisci - cudni, ne bas onakvi kakve sam ocekivala, ili bolje reci blago sam razocarana nekim stvarima:
1. U 5:30 skoro sve prodavnice, butici, kafici su zatvoreni, posle tog vremena rade samo barovi, trafike i benzinske pumpe.
2. Alkohol se prodaje iskljucivo u liquor store-ovima.
3. Kante za otpatke se cesce vidjaju po novosadskim, nego po sidnejskim ulicima.
4. Cene cigareta variraju od trafike do trafike, tako da se moze desiti da kutiju u jednoj platite 8, a u drugoj 13 dolara.
5. Ne postoje flat iternet paketi.
6. Nema hot spotova po gradu.
7. Prevoz je uzasan, ni priblizan evropskim metroima po kvalitetu usluge, ma cak mi je posle ovog postao drag i beogradski gradski prevoz.
8. U kaficima i restoranima uglavnom ne postoji WC, a pice i hrana se narucuje i placa za sankom, znaci nema ono: "Dobar dan, izvolite."!
9. U prodavnicama cesto nema cene proizvoda, tako da za svaku sitnicu treba cimati prodavca, koji naravno cene ne zna napamet!
10. BUBASVABE su ogrooomne i LETE!!!!!

A pozitivni utisci su:
1. Jako dobro organizovan sistem. Iznenadila sam se koliko toga moze i sa kojom lakocom da se uradi za samo jedan dan.
2. Odlican program za ucenje jezika za novopridosle emigrante.
3. Predgradja su jako uredna i sredjena. Priroda je prelepa, vazduh mirisi cak i u gradu, a umesto golubova po ulicama lete papagaji (i prelepi ibisi).

Ustvari, nisam dovoljno dugo da bih mogla da znam sta mi se svidja ovde. Ove negativne stvari su nekako jako vidljive, a za one pozitivne ipak treba da prodje vremena da bi se uocile. Treba uci u sistem da bi postale vidljive?

:sad2:ja taman teo da svratim:hahaha:a kakvi su ljudi i kako se snalazis s njihovim naglaskom?pusti cigarete kakve su cene hrane i garderobe..iznajmljivanje stanova..kolke su plate?
 
@georgejune
Prosecna godisnja plata u Sidneju je oko 65000. Za pristojan jednosoban stan treba od 250 - 500$ nedeljno u zavisnosti od dela grada. Sto se hrane tice, nesto je jeftinije nego u Srbiji, a nesto dosta skuplje. Npr. svinjetina se krece od 9 - 25$ po kilogramu, piletina od 4$ (krila) do 12$ (belo meso). Mleko je jeftinije nego kod nas, litra je oko 1$, kafa 4-7$ 250g, hleb 2-5$ vekna, litra soka od 1 -5$, sveze voce i povrce je bas skupo od 2 - 10$ za kilogram, pakovanje testenine od 1 - 3$...
Kvalitetna garderoba i obuca je skuplja nego kod nas, ustvari i kineska garderoba je skuplja. Recimo za dobre, kozne cipele koje nisu na snizenju treba izdvojiti od 150$ pa navise, oko 200$ za koznu tasnu, odelo u klasi Benettona (pantalone i sako) je od 400$. Medjutim sto se garderobe tice ja stvarno nisam meodavna, posto sam alergicna na sintetiku, pa prvo gledam specifikaciju materijala, a tek ako mi to odgovara gledam cenu.
Najjeftinija ves masina koju sam nasla, a da se puni od napred je 570$, komplet posudja - 4 serpe i jedan tiganj, pijacnog kvaliteta na snizenju je bio 50$, dok je slican takav, ali malo kvalitetniji u Ikei 100$. Komplet tanjira (4 kom od svega) je od 25$, step deke su od 20$, kilogram praska za ves je od 4.5$ (nesto je jeftinije kada se kupi pakovanje od 2-3 kg)..

Naglasak.. Pa, pod uslovom da ne koriste sleng i da ne pricaju 100 na sat onda ih sve razumem :) Ali generalno najveci problem je sto sve moguce skracuju i sto u vecini reci ne izgvaraju slovo r, uopste... Primer: fortnight je skraceno od fourteen night i izgovaraju ga bez r :)

@Tree
Nismo u Liverpulu, malko smo blize gradu, oko 20 km od centra.
 
Poslednja izmena:
Zdravo drugari,
Konacno i ja da se javim iz daleke nam Australije. Proslo je dva meseca kako smo u Melbourne-u, pa sam sad resila i ja da napisem po koju rec.
Utisci ovde su pre svega pozitivni, pa zelim time vasu zelju da dodjete ovde podrzim.
Ono sto prvo zelim svima vama kada dolazite ovde da napomenem je da obezbedite sumu novca dovoljnu da prezivite 3-4 meseca. Posto je vec pisano koliko sta kosta necu da ponavljam, ali grubo govoreci 2.5-3500$ mesecno vam treba za pocetak. Naravno zavisi od zivotnih navika, ali treba imati u vidu i one osnovne stvari da u pocetku nemate posteljinu, peskire, sudove…
Druga stvar – engleski jezik. Usavrsite kod kuce maksimalno, jer je naravno to osnova sporazumevanja. Po mom misljenju to je jedna najveca prepreka za trazenje posla( pored lokalno iskustva), pogotovu ako posao zahteva dobre komunikativne sposobnosti.
Sto se nas tice,nama je sve ok za sad. Videcemo kasnije kako ce se sve odigravati. Grad je bas onakav kao na razglednici, tako da nemoram da objasnjavam. Ljudi su pozitvni i nasmejani, ono sto je meni najvise nedostajalo u Beogradu. Ono sto je nama sad najbitnije i suprug i ja sutra pocinjemo da radimo. Tacno posle 2 meseca provedenih ovde potpisali smo ugovore o poslu. Moram priznati da nije lako ovde naci prvi posao u struci, pre svega zbog nedostatka lokalnog iskustva. Mi smo imali srece moram priznati, bili na pravom mestu u pravo vreme.
Svima vama zelim da dodjete ovde sto pre, jer i sada samo 2 meseca kako smo ovde uvidjam koliko je ovde jednostavnije i lepse ziveti nego u Srbiji.
Pozzzzz.
 
Zdravo drugari,
Konacno i ja da se javim iz daleke nam Australije. Proslo je dva meseca kako smo u Melbourne-u, pa sam sad resila i ja da napisem po koju rec.
Utisci ovde su pre svega pozitivni, pa zelim time vasu zelju da dodjete ovde podrzim.
Ono sto prvo zelim svima vama kada dolazite ovde da napomenem je da obezbedite sumu novca dovoljnu da prezivite 3-4 meseca. Posto je vec pisano koliko sta kosta necu da ponavljam, ali grubo govoreci 2.5-3500$ mesecno vam treba za pocetak. Naravno zavisi od zivotnih navika, ali treba imati u vidu i one osnovne stvari da u pocetku nemate posteljinu, peskire, sudove…
Druga stvar – engleski jezik. Usavrsite kod kuce maksimalno, jer je naravno to osnova sporazumevanja. Po mom misljenju to je jedna najveca prepreka za trazenje posla( pored lokalno iskustva), pogotovu ako posao zahteva dobre komunikativne sposobnosti.
Sto se nas tice,nama je sve ok za sad. Videcemo kasnije kako ce se sve odigravati. Grad je bas onakav kao na razglednici, tako da nemoram da objasnjavam. Ljudi su pozitvni i nasmejani, ono sto je meni najvise nedostajalo u Beogradu. Ono sto je nama sad najbitnije i suprug i ja sutra pocinjemo da radimo. Tacno posle 2 meseca provedenih ovde potpisali smo ugovore o poslu. Moram priznati da nije lako ovde naci prvi posao u struci, pre svega zbog nedostatka lokalnog iskustva. Mi smo imali srece moram priznati, bili na pravom mestu u pravo vreme.
Svima vama zelim da dodjete ovde sto pre, jer i sada samo 2 meseca kako smo ovde uvidjam koliko je ovde jednostavnije i lepse ziveti nego u Srbiji.
Pozzzzz.

Pozdrav Mirjana,

pre svega zelim Vam puno uspeha i cestitam na zaposlenju i imam dva pitanja za tebe:

1. Da li ste vi imali 10000AUD pre nego sto ste krenuli u Australiju?nisam razumeo da li po osobi ili za oboje.....

2. Kakva je situacija u gradjivinarstvu?Zanimanja nam spadaju u istu grupu delatnosti pa zbog toga pitam....ja sam se nameracio u Melbourn zato sto imam neke kontakte tamo a kazu da je to najbolji grad za zivot za one koje dolaze iz Evrope....
inace sam arhitekta po zanimanju i interesuje me kakva je situacija za zaposljenje kada je ova struka u pitanju(razumecu ako jos uvek nemate takve informacije obzirom da ste tek 2 meseca tamo)

hvala za utiske,znaci puno....
 
Zdravo drugari,
Konacno i ja da se javim iz daleke nam Australije. Proslo je dva meseca kako smo u Melbourne-u, pa sam sad resila i ja da napisem po koju rec.
Utisci ovde su pre svega pozitivni, pa zelim time vasu zelju da dodjete ovde podrzim.
Ono sto prvo zelim svima vama kada dolazite ovde da napomenem je da obezbedite sumu novca dovoljnu da prezivite 3-4 meseca. Posto je vec pisano koliko sta kosta necu da ponavljam, ali grubo govoreci 2.5-3500$ mesecno vam treba za pocetak. Naravno zavisi od zivotnih navika, ali treba imati u vidu i one osnovne stvari da u pocetku nemate posteljinu, peskire, sudove…
Druga stvar – engleski jezik. Usavrsite kod kuce maksimalno, jer je naravno to osnova sporazumevanja. Po mom misljenju to je jedna najveca prepreka za trazenje posla( pored lokalno iskustva), pogotovu ako posao zahteva dobre komunikativne sposobnosti.
Sto se nas tice,nama je sve ok za sad. Videcemo kasnije kako ce se sve odigravati. Grad je bas onakav kao na razglednici, tako da nemoram da objasnjavam. Ljudi su pozitvni i nasmejani, ono sto je meni najvise nedostajalo u Beogradu. Ono sto je nama sad najbitnije i suprug i ja sutra pocinjemo da radimo. Tacno posle 2 meseca provedenih ovde potpisali smo ugovore o poslu. Moram priznati da nije lako ovde naci prvi posao u struci, pre svega zbog nedostatka lokalnog iskustva. Mi smo imali srece moram priznati, bili na pravom mestu u pravo vreme.
Svima vama zelim da dodjete ovde sto pre, jer i sada samo 2 meseca kako smo ovde uvidjam koliko je ovde jednostavnije i lepse ziveti nego u Srbiji.
Pozzzzz.

Pa, srecan vam prvi radni dan u najnovijem svetu :)
Ovo su izvanredne vesti. Dva meseca je u stvari optimalno vreme da se dodje do posla, brze od toka je skoro nemoguce (dok se smestis, isprijavljujes gde treba, posaljes CV -je, pa prva selekcija, pa intervju...).
Daj Boze da i Dandy i ja prodjemo kao vas dvoje i Gein muz...
Cestitam jos jednom, zavrsili ste veliku stvar :super:
 
Zdravo drugari,
Konacno i ja da se javim iz daleke nam Australije. Proslo je dva meseca kako smo u Melbourne-u, pa sam sad resila i ja da napisem po koju rec.
Utisci ovde su pre svega pozitivni, pa zelim time vasu zelju da dodjete ovde podrzim.
Ono sto prvo zelim svima vama kada dolazite ovde da napomenem je da obezbedite sumu novca dovoljnu da prezivite 3-4 meseca. Posto je vec pisano koliko sta kosta necu da ponavljam, ali grubo govoreci 2.5-3500$ mesecno vam treba za pocetak. Naravno zavisi od zivotnih navika, ali treba imati u vidu i one osnovne stvari da u pocetku nemate posteljinu, peskire, sudove…
Druga stvar – engleski jezik. Usavrsite kod kuce maksimalno, jer je naravno to osnova sporazumevanja. Po mom misljenju to je jedna najveca prepreka za trazenje posla( pored lokalno iskustva), pogotovu ako posao zahteva dobre komunikativne sposobnosti.
Sto se nas tice,nama je sve ok za sad. Videcemo kasnije kako ce se sve odigravati. Grad je bas onakav kao na razglednici, tako da nemoram da objasnjavam. Ljudi su pozitvni i nasmejani, ono sto je meni najvise nedostajalo u Beogradu. Ono sto je nama sad najbitnije i suprug i ja sutra pocinjemo da radimo. Tacno posle 2 meseca provedenih ovde potpisali smo ugovore o poslu. Moram priznati da nije lako ovde naci prvi posao u struci, pre svega zbog nedostatka lokalnog iskustva. Mi smo imali srece moram priznati, bili na pravom mestu u pravo vreme.
Svima vama zelim da dodjete ovde sto pre, jer i sada samo 2 meseca kako smo ovde uvidjam koliko je ovde jednostavnije i lepse ziveti nego u Srbiji.
Pozzzzz.

Bravo, Bravo, Bravo
u kojem dijelu grada vam se nalazi office. U Melbourne ima par vecih, ostalo je sve sitno sa 5-10 staticara i par niskograditelja.
Ja sam inace u Richmond-u :cool:
 
Pre svega hvala svima na lepim cestitkama i zeljama. :)

Nadam se da cu svima da odgovorim.

-Suprug i ja smo imali po osobi 10000$

-Sto se tice gradjevine, posao je ovde jako trazen. Gradjevinci su bas bas deficitarna radna snaga. Ima jako puno posla trenutno. Naravno na pocetku je jako tesko naci posao, pogotvo sto nemamo njihovog radnog iskustva. Svi traze poznavanje australijskih standarda sto je u nasem slucaju malo problem. Posao kako su nas savetovali, a ispostavilo se i da je tacno, najlakse je naci sam, sto podrazumeva trazenje posla bez agenata i oglasa. Pronadjes firme i licno ih kontaktiras, posaljes CV itd. Ali snacicete se vec svi, jer ako prodjete proceduru za vizu ovo i ne ispadne tako komplikovano. Samo je poenta otici u grad gde se to zanimanje trazi.

- Office nam se nalazi u Hawthorne-u, u bavi se pretezno niskogradnjom ali radi i viskogradnju, ali se bavi samo izgradnjom odnosno nema projektni biro.

Pozdrav za sve vas.
 
Pre svega hvala svima na lepim cestitkama i zeljama. :)

Nadam se da cu svima da odgovorim.

-Suprug i ja smo imali po osobi 10000$

-Sto se tice gradjevine, posao je ovde jako trazen. Gradjevinci su bas bas deficitarna radna snaga. Ima jako puno posla trenutno. Naravno na pocetku je jako tesko naci posao, pogotvo sto nemamo njihovog radnog iskustva. Svi traze poznavanje australijskih standarda sto je u nasem slucaju malo problem. Posao kako su nas savetovali, a ispostavilo se i da je tacno, najlakse je naci sam, sto podrazumeva trazenje posla bez agenata i oglasa. Pronadjes firme i licno ih kontaktiras, posaljes CV itd. Ali snacicete se vec svi, jer ako prodjete proceduru za vizu ovo i ne ispadne tako komplikovano. Samo je poenta otici u grad gde se to zanimanje trazi.

- Office nam se nalazi u Hawthorne-u, u bavi se pretezno niskogradnjom ali radi i viskogradnju, ali se bavi samo izgradnjom odnosno nema projektni biro.

Pozdrav za sve vas.

Hvala na informacijama,

ako je za utehu ostalima,u skoli gde sam spremao IETLS,250 ljudi je spremalo isti,neki za Kanadu neki za Australiju....svi su otisli...tako da se viza dobije kad tad...ako neko zna za suprotno neka me demantuje


Na sajtu AACA postoji informacija o svim knjigama vezanih za njihove arhitektonske standarde,tako da standari mogu da se uce dok si u Srbiji...
 
Pozdrav svima, i zelim da naglasim da je tema super. Zeleo bih da postavim par pitanja posto su informacije iz prve ruke. Planiram i ja da se otisnem u beli svet vec duze vreme ali sam skupio sad hrabrosti i volje :-) pa bih voleo vasu pomoc. Planiram da odem kao turista, imam tamo rodbinu pa posto mi ove procedure za dobijanje radne vize deluju kao ogroman posao zanima me da li bih tamo kao turista mogao da se ozenim smatram da je to najlaksa varijanta. Da li je to legalno i mogu li tada da dobijam papire?
 
Pozdrav svima, i zelim da naglasim da je tema super. Zeleo bih da postavim par pitanja posto su informacije iz prve ruke. Planiram i ja da se otisnem u beli svet vec duze vreme ali sam skupio sad hrabrosti i volje :-) pa bih voleo vasu pomoc. Planiram da odem kao turista, imam tamo rodbinu pa posto mi ove procedure za dobijanje radne vize deluju kao ogroman posao zanima me da li bih tamo kao turista mogao da se ozenim smatram da je to najlaksa varijanta. Da li je to legalno i mogu li tada da dobijam papire?



Moj brat se ozenio australijankom sa kojom se upoznao preko interneta pre 9 godina.Imaju dvoje dece,zive i rade u Adelaidi.Dosla je u Srbiju,vencali se i odvela ga u Oz.
Mislim da sam odgovorio na tvoje pitanje.

Naravucenije,rodi me majko srecnog pa me na djubre baci...
 
Hvala na trudu ali to nije direktan odgovor na moje pitanje. Mene zanima varijanta da se kao turista tj. dok traje ta viza posto me dobijenje druge vize deluje kao osvajanje himalaja ozenim i dobijem papire. Odnosno da li je to legalan nacin?
 
Hvala na trudu ali to nije direktan odgovor na moje pitanje. Mene zanima varijanta da se kao turista tj. dok traje ta viza posto me dobijenje druge vize deluje kao osvajanje himalaja ozenim i dobijem papire. Odnosno da li je to legalan nacin?

Pozz,
Cim pitate vec vam je odmh jasno da to nije legalno.
Mozete da se vencate, da npustite zemlju i onda da aplicirate, tako bi vam dali temp vizu......... kasnije perm.
Kao turista nemate pravo da rdite, studirate, lekrski..............
citajte malo.
 

Back
Top