Australija - utisci

Aj za Sydney nekako i da razumijem (onakvih shupaka se nijesam ni na Balkanu nagledao) ali dje ljudima da savjetujes da izbjegnu Melbourne :dash:.

Meni se licno Sidnej vise dopao nego Melburn. Nije mi se dopalo sto ne mogu da priustim da zivim tamo gde mi se svidja.

Nisam nigde video vise snobova nego u Melburnu. To je naravno moj licni utisak. Sa svim sadasnjim iskustvima moj licni izbor bi bili Pert i Brizbejn.

Ziveli
 
U Australiji sam bio četiri puta po dva-tri meseca. Upoznao dosta ljudi , što naših , što starosedelaca.
Moj posao je zahtevao boravak u pustinji , pa sam najviše bio u Alice Springsu, odnosno u univerzitetskom kampu u Simpsonovoj pustinji.
Ali gde god da odete videćete puno srećnih ljudi. Razlika življenja ovde i tamo je tolika da je svaka rasprava na tu temu nebuloza.
U Sydneyu je more naših, uglavnom skromnije obrazovanih, ali snašli su se i oni koji nisu znali ni dobardan da kažu na engleskom.
Vrlo su retki oni (promil) oni koji su se vratili. Zašto bi se vraćali kad običan radnik na građevini ima dnevnicu oko 170-200 $ !
Razočarani su oni koji ovde završe škole pa misle da će tamo kuckajući na tastaturi da namlate lovu. Ti su poslovi uglavnom rezervisani za starosedeoce koju su tamo iškolovani.
Moj primer je atipičan, ali što tamo zaradim za tri meseca mogu ovde opušteno da živim tri godine.
U manjim gradovima je život lepši, usporeniji, opušteniji, ljudi su prijatniji, vrlo često i bolje plate nego u velegradu...
 
Vjerujem da je život drugačiji, naime ako krenemo samo do plaća, velika je razlika od Srbije i Hrvatske, a kamoli neke boljestojeće države. Netko je pisao o plaćama ing.građevine u Srbiji, i to je užašno malo..u RH ako se dobro uvališ može ti biti bolje nego bilo gdje, a opet, ako ne onda šljakiš za neku siću:whistling:

Zato i ispada tolika prosječna placa, preko 4 milje kn...yes sure...to je kad se sračunaju managerske koje su i po 50 000 kn dok prodavačice u Konzumu imaju 2 500...tak da je kao neki prosjek 4-5 tis kn.

No, nekako imam feeling da ovi koji su nedavno otišli, nisu toliko impresionirani AU koliko su bili kad su bili doma...
 
No, nekako imam feeling da ovi koji su nedavno otišli, nisu toliko impresionirani AU koliko su bili kad su bili doma...

To je normalno i zove se 'cultural shock' i ima gomila knjiga napisanih o tom fenomenu.
Pre nego sto dodju u Australiju, imigranti stvore neku sliku u svojoj glavi u kojoj porede Australiju sa rajem. Po dolasku uvide da to i nije bas tako i nastupa period razocarenja. Sve u Australji porede sa mestom odakle su dosli i nalaze gomilu mana, na svakom koraku. Kako ce ko izaci iz te faze, zavisi od licnosti. Neki se razocaraju i vrate se u domovinu. Oni koji nemaju gde da se vrate ili su cvrsce licnosti, ostanu i prebrode tu fazu. Posle otprilike 2 godine, potpuno se naviknu i vise im ne pada na pamet vracanje. Ako su prve 2 godine plakali za rodnim krajem, sada bi plakali da moraju da se vrate i ponovo zive u rodnom kraju.
 
To razumijem, no ja sam konkretno mislila na neke koji su duže tu, pa im je onak..
Al ima isto toga da ljudi svaša pričaju.

Dosta ljudi nije spremno na niti na manje promijene (recimo unutar države). Mi smo s jednog kraja RH došli u drugi (ZG), gdje smo naišli na ljude iz tog našeg kraja...koji pričaju da je bilo suza i tak, kad su došli..

Mene iskreno ne nije prala nostalgija niti dana. Nisam znala ništa, slabo se kretati po gradu..al uz internet - kartu grada i moju volju da istražujem sam se jako brzo ufurala.
I da, ljudi su u ovoj "metropoli" - drčniji, mentalitet drugačiji od onog gdje sam odrasla...ali pokazala sam i ja svoje :mrgreen: :zper:

Iako to nisu neke oscilacije (mislim unutar neke države, naspram neke države i AU), al opet i po tim malim promijenama se vidi fleksibilnost ljudi.
 
To razumijem, no ja sam konkretno mislila na neke koji su duže tu, pa im je onak..
Al ima isto toga da ljudi svaša pričaju.

Dosta ljudi nije spremno na niti na manje promijene (recimo unutar države). Mi smo s jednog kraja RH došli u drugi (ZG), gdje smo naišli na ljude iz tog našeg kraja...koji pričaju da je bilo suza i tak, kad su došli..

Mene iskreno ne nije prala nostalgija niti dana. Nisam znala ništa, slabo se kretati po gradu..al uz internet - kartu grada i moju volju da istražujem sam se jako brzo ufurala.
I da, ljudi su u ovoj "metropoli" - drčniji, mentalitet drugačiji od onog gdje sam odrasla...ali pokazala sam i ja svoje :mrgreen: :zper:

Iako to nisu neke oscilacije (mislim unutar neke države, naspram neke države i AU), Ani po tim malim promijenama se vidi fleksibilnost ljudi.

Mislim da je vecina ljudi koji se javljaju na forumu a vec su u Au, manje su od 2 godine u Australiji. Jos su u fazi navikavanja i ucenja. Posle 2 godine ce vec redje biti na krstarici.
Bice verovatno i izuzetaka. Vidim i sebe. Nemam bas uvek vremena da proveravam sta se desava na forumu. To je nekad i dobar znak.

Anyway, svi smo razliciti i svi utabavamo neki svoji put. Lako je da kad padnemo mudrujemo da nismo trebali ici tim putem. Ja svaki put volim da dodam da je to moje vidjenje stvari koje prozililazi iz mog iskustva. Drugi imaju drugacije iskustvo i drugaciji pogled na svet.
Svima zelim da nadju svoj put i da budu srecni sa onim sto izaberu i sa tim zive. Nista nece napraviti preko noci, bilo tamo ili ovde.
 
uh, jedva čekam da živim normalan život. Da se ujutru probudim i ne razmišljam da li ću imati za hranu, šta ako se gazda za stanarinu javi ranije a ja nemam jer poslednjih 5 meseci muž ne prima platu, šta da kažem vaspitačici zašto ne plaćamo vrtić, da li ću imati bebi za mleko itd. Optimista sam i I'll do my best, da dođem do Pertha gde žive moji dragi prijatelji koji su se isto kao ja svako jutro ovako budili. Oduševilo me je što ljudi na ovom forumu iskreno pomažu i trude se svakom da odgovore....I meni ste pomogli, čitam vaše utiske i još sam snažnija da uspem ake ne zbog mene zbog moje dece...
 
uh, jedva čekam da živim normalan život. Da se ujutru probudim i ne razmišljam da li ću imati za hranu, šta ako se gazda za stanarinu javi ranije a ja nemam jer poslednjih 5 meseci muž ne prima platu, šta da kažem vaspitačici zašto ne plaćamo vrtić, da li ću imati bebi za mleko itd. Optimista sam i I'll do my best, da dođem do Pertha gde žive moji dragi prijatelji koji su se isto kao ja svako jutro ovako budili. Oduševilo me je što ljudi na ovom forumu iskreno pomažu i trude se svakom da odgovore....I meni ste pomogli, čitam vaše utiske i još sam snažnija da uspem ake ne zbog mene zbog moje dece...

Uh,kako mi sve ovo poznato zvuci!Kao da sam ja napisala.Moja prijateljica koja zivi u Sidneju je izjavila da se pita kako ljudi u Srbiji podnose toliki pritisak.Ja sam joj rekla da smo se prilagodili ciganskom nacinu zivota i tako guramo dan za danom.I sve to sa fakultetskim diplomama! Sinoc sam gledala ispitivanje bacila tuberkuloze u Juznoj Africi.Imala sam utisak da su to snimci iz nasih bolnica samo sto su ljudi crni.A onda,kada sam shvatila da sam to tako prihvatila,uplasila sam se!Ako do 2020. u Australiji treba da bude 52 miliona stanovnika,nadam se da cemo i mi biti u toj skupini sa svim svojim znanjem,ranama,strahovima i snagom da damo sve od sebe zemlji koja stoji iza svog naroda.Pozdrav svima na forumu.
 
Pozdrav svima.
Ja sam u Sidneju ziveo 9 godina, u Double Bay-u, Kensingtonu, Bondi Junction-u.
I sam Sidnej je zadnjih 10 godina nekoliko puta bio u top 3 na svetu po kvalitetu zivota. A ovde uglavnom negativni komentari
Da je samo centar lep, hmmm. Da li ste bili preko mosta- North Sydney, Cremorne, Manly, Balmoral, Neutral Bay i da ne nabrajam elitna naselja.
U Randwicku i Kensingtonu svi restorani i kafici su radili posle 5, za Liverpool i Cabramattu ne znam.
Da su ljudi u Melburnu finiji od Sydneysider-a, to nisam iskusio, a ni niko od mojih prijatelja.
Sta fali prevozu u Sidneju? Redovan, cisti novi autobusi, metro dobro radi, oba sam koristio.
Klima u Sidneju i Melburnu takodje nije za poredjenje, samim tim i plaze.
Ovde u Sidneju su najvise plate i standard zivota, kao i najskuplje nekretnine u Australiji-zna se zasto!
 
A jesi li bio u Parizu, Milanu, Lionu, Nici, Stutgartu, Minhenu, Becu i da ne nabrajam vise. Ja sam posle iskustva sa tim gradovima bila zgrozena Sidnejom.. Jednostavno prevelika kulturoloska razlika, pervise svega sto nije svojstveno Evropi..
 
Nisam ni ja bio u Parizu, Milanu, Lionu, Nici, Stutgartu, Minhenu, nisam imao vremena nešto, ali prošao sam kroz Beč, samo što je bio noć pa nisam dobro video.
Džiki eto te i tebe u kafanskom fazonu... Znaš li da se dodeljuju i dalje stidljivo cat3 COlovima, pa su u dvehiljadedevetoj.
Ja moram još da platim za Vizu, pa ću javiti šta će bude, jer sam morao sa CO da predjem na ti i da mu stavim do znanja da je počeo da me nervira, našta su mi bojažljivi Indusi rekli da sam ravan Džavolu i da ću celom svetu dea upropastim migraciju kad naljutim COove!
Pevaj brate!

z:mrgreen:
 
Pa bio sam u Pragu, Bratislavi, Budimpesti, Atini, Bangkoku, Singapuru, LA, Auckland-u itd...da ne gnjavim.
Sto se lepo ne vratis kada patis za Evropom?
Sada kada si shvatila sta ti odgovora, lepo se preseli tamo, ne vidim problem.
Ne znam cime se bavis, ali da ces u Francuskoj da zaradjujes vise, pored silne emigracije iz Afrike, nego u Sidneju, su gluposti.
Ja sam fax zavrsio u Sidneju, i tamo sam radio, i samo bih preporucio ovaj grad za nase ljude koji razmisljaju o emigraciji to the land Down Under.
 
Tvoja poruka odise takvom toplinom, da pocinjem da se zaljubljujem u tebe! Mmmmm, ne mogu da se suzdrzim, to je jace od mene.. Ti milozvuci koji izlaze iz tebe su prava pesma za moju dusu!
A sad mi jos samo reci na koga si tako besan, posto ti ja ocigledno nisam nista uradila, osim sto sam rekla da je Evropa lepsa i organizovanija od Australije, a gde cu da zivim i zasto tebe se apsolutno ne tice!
 
Nakon nekog vremena...mi kupili stan u ZG-u...51 m2...kreda na 10 godina.

Istina da ovo možda nema veze sa utiscima u AU..a možda i ima..ako okrenemo na spiku nekretnina..i kad bi tamo imali tih svojih pišljivih (a u biti tako velikih) 50 kvadrata :think::whistling:
 
Kak si ti simpa :per:

Nisam imala namjeru nikog sekirati bez potrebe...da imamo uvijete za AU, aplicirali bi..ali ovak moramo čekati..a dok čekamo, valja živjeti i napraviti koji pametan potez (tipa tog stana, to je bila odlična prilika). A i nikad nije na odmet imati nekretninu koju ćeš moći prodati, bar imaš s nekim hendlati.

******* kad se na kod nas na određenim fax-ovima nenormalno dugo studira, ljudi se prebacuju u dr. gradove gdje mogu normalno polagati i završiti..a to aplicira dalje ..da imaš već neke godine a nemaš iskustva dovoljno..što je i naš slućaj.:roll:
 

Back
Top