Australija - utisci

Pa koliko sam ja obavestena Jat vise ne postoji!
Ne, nemoj to raditi. Pogledaj karte na expediji, ili nekom drugom sistemu za online kupovinu karata. Ali dobro istrazi, posto se u zavisnosti od dana cene razlikuju po nekoliko stotina eura. Kada pronadjes odgovarajucu kartu, idi u neku od agencija koje prodaju karte i trazi da ti pronadju kartu za taj datum.
Ostalo na PM :D
 
Pozdrav iz Perta. Evo tu sam deset dana i jos ne mogu da mi prikace internet iako sam podneo zahtev pre nedelju dana... To je, onako, malo cudno... Inace, ova zima ovde je kao nasa rana jesen. Nocu i ujutru prskara kisica i malo je hladnije (mora da se obuce neka jakna preko kratkih rukova), a preko dana se razvedri i bude oko 23 - 24 stepena. Sve je dobro organizovano i funkcionise kao sat, ali su razdaljine ogromne, a prevoz (barem u pertu) ide samo kroz vece ulice, tako da ako hoces negde da stignes koristeci javni prevoz ne gine ti dobro pesacenje... Znaci auto je gotovo neophodna stvar.
Ozzy english je bio sok za mene... Gledao sam ja, doduse, australijske filmove i znao da zavrcu i skracuju reci, ali ovaj "ulicni" govor je katastrofa... Znaci, neku klinku konobaricu kod koje sam sisao da popijem kafu prvo jutro posle sletanja , posto mi se obratila nudeci da izaberem koju cu kafu, pitao sam da li govori engleski, onako pola u sali pola u zbilji... Trebalo mi je nedelju dana da pocnem da razaznajem reci u njihovom govoru i da funkcionisem nesmetano u trgovini i na ulici... Ova prva nedelja je potrosena za useljavanje u kucu, nabavku stvari, prijavljivanje za struju, gas, telefon, medicker, centerlink i sl., a sada sledi jurnjava za poslom posto ovde pare nenormalno brzo idu i malo je sta je isto ili jeftinije nego kod nas dole... Ne znam sta jos da vam pisem sada u prvom javljanju iz Oza, a i vreme za internet mi istice posto koristim konekciju u biblioteci... E da, kengura jos uvek nismo videli i deca stalno pitaju kada cemo... Na putevima na periferiji stoje oni znaci da postoji opasnost da kengur istrci, ali to se vise ne dogadja... moracu za vikend da vodim klince u zoo da konacno uzivo vidimo simbol nove domovine.
Pozz
 
E dragi pseudonimo dobrodosao u OZ!
Za internet sam te upozorila. Nama su ga uvodili duze od tri nedelje! Rogove smo dobili. Poceli smo na kraju da kunemo Telstru i uramljujemo slike Telekoma. Pored slika Telekoma uramljujemo i slike novosadskog GSP-a, a umesto Titovog portreta u sobi nam je uramljena Miskoviceva slika ispred Tempa. Verovatno si primetio da u nabavku mozes otici samo do 5 sati :dash: i da moras obici 10 prodavnica kako bi izbegao bankrot i pronasao sve sto ti treba. No, navikne se covek. Ustvari, najveci problem sa dolaskom u OZ je sto vecina nasih ljudi ocekuje da ce doci u Ameriku, a doceka ih Australija.
 
Pozdrav iz Perta. Evo tu sam deset dana i jos ne mogu da mi prikace internet iako sam podneo zahtev pre nedelju dana... To je, onako, malo cudno... Inace, ova zima ovde je kao nasa rana jesen. Nocu i ujutru prskara kisica i malo je hladnije (mora da se obuce neka jakna preko kratkih rukova), a preko dana se razvedri i bude oko 23 - 24 stepena. Sve je dobro organizovano i funkcionise kao sat, ali su razdaljine ogromne, a prevoz (barem u pertu) ide samo kroz vece ulice, tako da ako hoces negde da stignes koristeci javni prevoz ne gine ti dobro pesacenje... Znaci auto je gotovo neophodna stvar.
Ozzy english je bio sok za mene... Gledao sam ja, doduse, australijske filmove i znao da zavrcu i skracuju reci, ali ovaj "ulicni" govor je katastrofa... Znaci, neku klinku konobaricu kod koje sam sisao da popijem kafu prvo jutro posle sletanja , posto mi se obratila nudeci da izaberem koju cu kafu, pitao sam da li govori engleski, onako pola u sali pola u zbilji... Trebalo mi je nedelju dana da pocnem da razaznajem reci u njihovom govoru i da funkcionisem nesmetano u trgovini i na ulici... Ova prva nedelja je potrosena za useljavanje u kucu, nabavku stvari, prijavljivanje za struju, gas, telefon, medicker, centerlink i sl., a sada sledi jurnjava za poslom posto ovde pare nenormalno brzo idu i malo je sta je isto ili jeftinije nego kod nas dole... Ne znam sta jos da vam pisem sada u prvom javljanju iz Oza, a i vreme za internet mi istice posto koristim konekciju u biblioteci... E da, kengura jos uvek nismo videli i deca stalno pitaju kada cemo... Na putevima na periferiji stoje oni znaci da postoji opasnost da kengur istrci, ali to se vise ne dogadja... moracu za vikend da vodim klince u zoo da konacno uzivo vidimo simbol nove domovine.
Pozz
Prijatelju svaka cast za detaljan opis,a ja mislio da su cene u marketima bar slicne kao u Srbiji....Zelim da stanes na noge sto pre...pa napisi jos nesto o Pertu kad budes mogao..:super:
 
:bye: pseudo, pozdrav velički
Juče baš gledao (i slušao) nekog lika iz Engeneers Aus, priča o assessmentima, trebaju mi titlovi da razumem zašto su mi tražili IELTS bre kad oni i ne pričaju engleski :mazi:

Nego, sad si me asocirao na nešto...
Prodavnice ne rade dugo, govor se skraćuje, busovi idu glavnim ulicama, internet se čeka, sa onim što ostali ispričaše, deluje kao opušteno, pa ne sećam se da nam je iko ispričao kako se radi tamo, kakvi su poslodavci?
Narode koji si već zaposlen, daj neke info iz prve ruke, dok ne uskoči neko odavde da ispriča koliko se radi na "zapadu".

Dakle, već sam čitao iskustva ljudi koji su izrabljivani da rade za male pare, zato što su novi i treba im hitno posao, konkretno u mekdonaldsu, ali i u drugim delatnostima; doduše to su bili indijci i pakistanci, moguće je da balkanci ne daju tako lako na sebe.
 
Ustvari, najveci problem sa dolaskom u OZ je sto vecina nasih ljudi ocekuje da ce doci u Ameriku, a doceka ih Australija.

Gledam staru maaaajkuuuu, sestre kako plaaacuuuu,
Njihova mi tugaaaaa stvara tugu jaaaacuuu.

Majka i ne spavaaaaa, za tebe se brineeee,
Novac kune, tebe zoveeeee, dodi iz tudjiiineeee.

Zna li neko refren?

Prokleta je Amerika i zlato sto sjaaaaaa...

:orkestar:
 
E dragi pseudonimo dobrodosao u OZ!
Za internet sam te upozorila. Nama su ga uvodili duze od tri nedelje! Rogove smo dobili. Poceli smo na kraju da kunemo Telstru i uramljujemo slike Telekoma. Pored slika Telekoma uramljujemo i slike novosadskog GSP-a, a umesto Titovog portreta u sobi nam je uramljena Miskoviceva slika ispred Tempa. Verovatno si primetio da u nabavku mozes otici samo do 5 sati :dash: i da moras obici 10 prodavnica kako bi izbegao bankrot i pronasao sve sto ti treba. No, navikne se covek. Ustvari, najveci problem sa dolaskom u OZ je sto vecina nasih ljudi ocekuje da ce doci u Ameriku, a doceka ih Australija.

E pa ljudi da vam kazem ko god je sa Telstrom usao u del nije se usrecio.
Imate milion drugih opcija ko bezicni internet..... i to vrlo dobri paketi i to preko 3 i Optusa.
Ovde se kaze da malo shopujete pre nego kupite ....:dontunderstand:
 
Već se neko raspitivao tu negde po forumu, za taj internet, ali nemam nešto volje da o tome pišem... nekom ko neće shvatiti. Ovo su ipak naši ljudi, a i neki su IT struke, pa znaju šta rade, posle će nadam se zaboraviti koliko su čekali i uživati u korektnoj usluzi.

Ostalima možda savet, primetio sam da mnogi odu i očekuju internet na srpski način u stranoj zemlji, nazovi flat rateove, obavezno adslove, koji je u Srbiji uzdignut do božanstva i sl. Broadband je više, mnogo više od toga, i eto sledeći put kad neko bude išao i zanimao se za uvodjenje neta, napisaćemo nešto više o tome, šta je srpski flat u odnosu na normalnu plaćenu količinu podataka, šta je DSL uopšte, koliko ga vrsta ima i zašto je adsl kod nas shvaćen kao "majka mara" pristupa internetu, šta je broadband sa ograničenom "brzinom", a šta je bradband uopšte i šta mu je "širina"; jer video sam na sajtovima AU provajdera i dosta dobrih ponuda, ali i još više navlakušica kakve su kod nas...
 
Ej, ne znam da li sam vam rekla, ali svidja mi se Australija - ipak :heart:
I dalje postoji sijaset stvari koje mi idu na zivce, ali opsti utisak je pozitivan..

Nego, nikako sa nam se jave Dendi i pseudonimo :think:
 
Moj savet novim pridoslicama je da ako mogu izbegnu Sidnej i Melburn. Brozbejn, Pert i Adelajd su laksi za pocetak u novoj sredini, jeftiniji za zivot, transport i ostalo. Mi smo isto prvo dosli u Sidnej i presli u Pert posle samo 4 meseca. Pert je bio sjajan u svakom pogledu, ziveli smo na 500m od plaze. Sada smo se preselili zbog posla a i malo zbog promene.
Ziveli
 
Moj savet novim pridoslicama je da ako mogu izbegnu Sidnej i Melburn. Brozbejn, Pert i Adelajd su laksi za pocetak u novoj sredini, jeftiniji za zivot, transport i ostalo. Mi smo isto prvo dosli u Sidnej i presli u Pert posle samo 4 meseca. Pert je bio sjajan u svakom pogledu, ziveli smo na 500m od plaze. Sada smo se preselili zbog posla a i malo zbog promene.
Ziveli

Ma da, ali nisam bas sigurna kako je novopridoslim emigrantima oko trazenje posla u tim gradovima. Za Adelaide sam recimo cula da ima bas melogradjanski mentalitet i da mrze emigrante
 

Back
Top