Australija - utisci

Evo. Nešto se dopisujem ovih dana puno, pa mi se vraćaju ove gluposti u glavu, a da nisam ni hteo. Pa kad smo već kod toga, nešto se setih u vezi agencije i agenata...

Kad registrujem auto, ja koristim usluge agencije, ne zato što ne umem to sam, nego da uštedim vreme i noge. Zato uzimam isključivo kompletnu uslugu, znači overenu saobraćajnu. Jednom mi je jedan u agenciji popunio sve papire i rekao "ovo samo sad odneseš u sup da ti udare pečat", rekoh "to samo da sam hteo sam da uradim, ne bih došao kod tebe", već bih onda radio sve sam.
Vrlo podudaran uvod sa ovom našom pričom.
Mislim, tek sam sad primetio problem. Agent za imigraciju radi iz fotelje; daj pare, i daj sve papire završi kako ti kažem, pa pošalji meni da prosledim. Dobro nije, to baš tako, recimo da klijent ništa ne zna, treba mu objasniti kako sve treba da izgleda.
Naš školski sistem je ono što je najveći problem. Ubiše se mediji od priča o "odlivu mozgova", "velikim brojem naših izuzetno izuzetnih stručnjaka". Potpisujem, kogod je uspeo u našim školama nešto da nauči, taj je poseban. Tamo se ljudi uopšte ne podstiču na učenje, i kogod je izašao iz škole sa zavidnim znanjem, ima da zahvali najviše ako ne i isključivo sebi.

Sad sam već i sebe smorio... da preskočim - Dokazalo se kao najteže dokazati stručnost putem skill assessmenta. Tu treba biti majstor, posle papire za vizu lako. I to interesantno, teže je za majstore, nego za fakultetlije, jer fakultet je fakultet, a šegrt kod nas nema.

Zato mi se javlja jedna druga vrsta agencije za imigraciju u australiju, koja bi morala da ima čoveka ovde:
kad klijent kaže da
ne može da dobavi potvrdu iz škole o broju časova, opise predmeta i opise obuke
ne može da dobije od poslodavca šta radi i kako radi
ne razume i ljuti se što mu se uopšte traže sitna crevca kad on radi taj posao sto godina
ne ume da napiše CV ili ga napiše sačuvaj bože
onda mu lepo agent uzme sve adrese, pa put pod noge, i sve mu to završi na svoj i najbolji mogući način
napiše mu CV kakav se poželeti može
I svi srećni.

I sve to uz srpsku satnicu, jer je australijska preskupa, a uočio sam i manjak stručnosti. Čitao sam neke prevode australijskih prevodioca (dobro naših sa završenim naati), joj. Doduše, i kod nas se može probrati dobrih prevodioca na prste, ali bar im je cena uveliko manja. Valjda je problem što za stručan prevod treba stručnjak iz jedne oblasti i bar poznavalac druge- jezika i oblasti koja se prevodi. Stvar je da svaki prevodilac voli da prevodi kratke dokumente, jer ih već ima negde od pre, pa za po sata 10 evra, a prevesti tekst pun stručnih termina, a da bude tačan, pune ruke posla.
Šta sam ono hteo da kažem?
Evo Gea, ja ništa a ti?
 
IZVESTAJ IZ MELBOURNA

Evo da ne ispadne da mi se ne svidja Australija!
Melbourne je divan, i to ne kao Sydney, gde mi se svisja samo centar. Ceo grad je prelep - izgleda onako kako sam zamisljala Australiju. Cist je, dobro organizovan i prijatanji, a na ulicama dominira engleski jezik!!!!!
Prevoz je mnogo bolji nego u Sydneyu, i jeftiniji, predgradja su mnogo lepsa.. Ne znam, jednostavno vise mi je legao..
 
IZVESTAJ IZ MELBOURNA

Evo da ne ispadne da mi se ne svidja Australija!
Melbourne je divan, i to ne kao Sydney, gde mi se svisja samo centar. Ceo grad je prelep - izgleda onako kako sam zamisljala Australiju. Cist je, dobro organizovan i prijatanji, a na ulicama dominira engleski jezik!!!!!
Prevoz je mnogo bolji nego u Sydneyu, i jeftiniji, predgradja su mnogo lepsa.. Ne znam, jednostavno vise mi je legao..

Jesi li primjetila kolika je razlika u ljubaznosti ljudi?
 
Zdravo svima.
Moram Vam priznati da Vam je tema odlicna, i da mi je dosta pomogla u mom dvoumnjenju da li da napustim sve i otisnem se put Australije.
Ozenjen sam i imam dete od 4 god, pa bi mi svaki savet dobro dosao. Zamolio bih Vas da mi za pocetak kazete kakve su sanse da se nadje posao iz oblasti elektronike vezano za security program, makar i to da li se tamo trazi takav profil ljudi.( sigurnosne video kamere, alarmni sistemi, tj profil ljudi sa takvim znanjem).
Da li neko moze da mi pusti par linkova na kojima bih mogao da pogledam potraznju za takvim vidom zaposlenja.Kao i da mi kaze kao je tamo placen taj posao i da li od njega moze da se zivi.
Da se razumemo, ne ocekujem da zaradim neke velike pare, vec samo da imam normalan zivot, da se ceni moj rad i zalaganje , tj da sa porodico mogu da zivim pristojno.
Svaki savet i komentar bih mi mnogo znacio, a ukoliko neko zna nesto vise o takvim poslovima i zaposlenju u takvim kompanijama, slobodno neka mi pise i na mail.
 
Zdravo i tebi.
A šta ti radiš tim tvojim sistemima?
Instalaciju, administraciju, na kom nivou?

Zdravo.
Hvala ti sto si nasla vremena da mi odgovoris.
Ja trenutno posedujem malu firmu koja se bavi uvozom sigurnosnih sistema, (kamere i alarmni sistemi) i iste ugradjujemo, tj dajemo prvo procenu rizika objekta i preporucujemo tip i oblik sigurnosti, nakon toga preporucujemo koju oprema bi trebalo da se ugradi, a nakon toga i samu ugradnju i pustanje u rad kao i obuku u rukovanju.
Mozda to izgleda konplikovano ali nije. Da bih se probio na nasem trzistu morao sam da radim postupno, da sam u pocetku obavljam sve ove faze rada, a sada nas ima vise u firmi i imamo donekle podeljen posao. Medjutim moram priznati da je sav taj posao i trud u Srbiji veoma neisplatljiv, i nedovoljo cenjen. A da ne pricam o placanjima poreza taksi , prijavi radnika i drugim problemima. Znam ja ta svega toga ima i tamo, ali nemogu da se borim vise sa ovim nasim prevarantima, sta god hoces da uradis , naletis na zid. Mesto da te drzava pomaze i stimulis male privrednike i preduzeca, sta god krenes da uradis naidjes na neregulisane zakonske propise i rupe, koje sigurno nekome odgovaraju, ali meni ne.
Dosta mi je svega, i zato te molim da mi odgovoris, tj da mi napises sta god znas o ovakvim poslovima, tj potrebama za ovakvim profilom ljudi u Australiji.
Radi bih u pocetku bilo sta vezano za ovakav vid posla, pa maka i kao obican radnik koji ugradjuje kamere, a verujem da bi se kasnije sam probio i snasao.
Intersuje me da li znas koliko se otprilike placaju takvi poslovi, da li od toga mogu da prezivim sa porodicom u pocetku, dok ne stanem na noge, i nesnadjem se.Da li moze da me posavetujes tj uputis na neke sajtove vezano za ponudu ovakvih poslova._? Ukoliko ne ovakvih onda barem slicnih koji se bave bezbednosnim tj sigurnosmim poslovima, tj zastitom objekata, makar i fizickom. Ma bilo kakav savet kao i to da li od toga moze u pocetku da se prezivi.
Molim te reci mi to kolika je prosecna plata na mesecnom nivou, a koliko kosta recimo stan od 80m2 tj sa dnevnom sobom i dve spavace sobe da se izrenta na mesecnom novou, (prosecan stan recimo u Melburnu), da bih imao prestavu koliko mi ostaje za zivot sa porodicom. Video sam u ranijim postovima da se sve obracunava na nedeljnom nivou, ali svaki savet je dobrodosao.
Jos jednom hvala.
 
Zdravo svima!
Zeleo bih da postavim jedno pitanje i voleo bih da mi odgovore oni koji su u AU.
Konkretno moj problem se sastoji iz sledeceg:
Imam 22. godine i student sam Elektronskog fakulteta,smer racunarstvo i informatika.Posedujem AUS. drzavljanstvo i naravno imam njihov pasos,muci me pitanje koliko je pametno da prekinem sa studijama i u u roku od par meseci zapalim za AU. i tamo upisem prvo neki TAFE pa onda uni ili da ostanem u Srbiji pa tek kada zavrsim sa studijama odem za AU?Imam dosta rodjaka u tom mestu(Newcastle) u kom bih konkretno otisao da zivim i naravno imam obezbedjen smestaj na neodredjeno kod ujaka.
Sta bi ste vi uradili da ste na mojem mestu?

Stvarno bih voleo da cujem i tudje misljenje jer se u poslednje vreme lomim sta je pametnije da uradim.
Veliki pozdrav za sve!!!
GeaGea voleo bih da cujem i tvoje misljenje.
 
Moje misljenje...
Da li si se skolovao u Au, gde si zavrsio srednju, na kojoj si godini, sta znas da radis? Da bih ti odgovorila na pitanje, potrebno mi je mnogo vise informacija.
U svakom slucaju, kada bih na tvom mestu upisivala TAFE, prvo bih uradila prior learning recognition. Ustvari i da upisujem uni, to bih prvo uradila.
Koliko uopste poznajes situaciju ovde? Da li znas da ces u Newcastle tesko naci neki ozbiljniji IT posao.
 
U AU nisam bio nikada,zavrsio sam ovde u Srbiji srednju i upisao Elektronski fakultet,smer racunarstvo i informatika,druga sam trenutno godina(obnovio sam je),cuo sam od brata koji je u Newcastlu-u da tamo bas i nema dosta poslova u vezi IT-a.Ujak kod kojeg bih bio ima privatni biznis(sredjivanje kuca,tipa keramika,farbanje,postavljanje podova i sl.) rekao mi je da bih mogao za pocetak sa njim da radim.Imam njihovo drzavljansvo i znam engleski(koliko se vec moze nauciti u srednjoj i osnovnoj)mada mi lezi i ne bi mi predstavljao problem sto tice usavrsavanja istog.
Sta ti mislis da je pametnije?Da zavrsim ovde faks sa kojim sam poceo ili da prekinem studiranje i dodjem u AU i tamo kasnije upisem nesto?Da li mozes da mi objasnis sta je ustvar prior learning recognition?

Hvala na odgovoru,pozdrav iz Nisa.
 
Da bi upisao fax moras poloziti akademski IELTS. Potrebne su ti ocene od 5.5 - 7.5, u zavisnosti od smera.
Za TAFE je dovoljno 5.5, ili sertifikat 3 iz engleskog.
PLR je priznavanje znanja. Nisam u potpunosti sigurna kako to funkcionise, posto jos uvek nisam dotle stigla, ali trebalo bi da ti na osnovu potvrda o polozenim ispita sa faksa, priznaju odredjene ispite. Benefit je sto bi mogao da upises visu godinu na faxu, odnosno da preskocis koji stepen na TAFEu, pa da recimo umesto da krenes od sertifikata 3, krenes od sertifikata 4.
Ne znam da li si svestan da je studiranje ovde jako skupo, tako da bi i to verovatno igralo ulogu u donosenju odluke. Medjutim, zato je jedno od pitanja bilo sta znas da radis. Ako znas nesto da radis, pogotovo ako to dobro znas, i najnizi TAFE sertifikat bi ti pruzio odlicne mogucnosti za napredovanje. Inace semestar na TAFEu je oko $500, dok je godina na faxu desetak puta toliko.
Ako nije tajna, odakle ti drzavljanstvo?
 
Naravno Gea da nije tajna.Roditelji moje majke a i ona sama su ziveli do bre 30godina u Australiji pa su se na zalost vratili i prodali kucu koju su tamo imali :(
Ja sam izvadio drzavljanstvo 2005. na osnovu majke jer je ona njihov drzavljanin,a buducnosti ako bi ja pozeleo da moja deca dobiju drzavljansvo potrebno je da provedem u Au minimum 2 godine.Znam da je skolovanje jako skupo za nase uslove ali koliko znam da bi u vezi toga imao neke pogodnosti jer sam njihov drzavljanin,moj brat koji tamo zivi i studira znam da trenutno nista ne placa,nego tek kada se zaposli i kada mu plata dostigne odredjenu visinu tada ce poceti da mu odbijaju nedeljno od plate,takodje mi je rekao da prima novac,otprilike oko 150-180 dolara nedeljno kao pomoc od drzave jer studira.Znaci nema nikave veze sto imam njihovo drzavljanstvo ipak bi morao da polazem IELTS?Ne znam nista konkretno da radim u cemu sam bas toliko dobar...Ja sam mislio ako budem dosao da pocnem iz pocetka da studiram da nista od ispita ne prebacujem ili ti sta vec. I da li mislis da je lakse kod njih da se zavrse studije ili ovde,znam da nisi tamo studirala ali te pitam je li si mozda nacula od nekog drugog?
 
Za pocetak kod njih imas do 8 jednosemestralnih ispita po godini, svi se polazu pismeno, a cak 50% ocene ti nose projekti koje radis u toku semestra. Znaci neophodan je redovan rad i redovno pohadjanje nastave. Dalje, kod njih ne postoji diplomski (za koji je meni bilo potrebno 6 meseci rada). Cinjenica da ovde ljnudi zaista zavrsavaju fax za cetiri godine dosta govori. Predmeti su zaista jednosemestralni (ne znam kako je kod tebe na faxsu, ali kod mene je i nakon uvodjenja "bolonje" sve bio jedaj ispit, polagan u komadu, koji je u index upisian kao taj-i-taj-predmet 1, 2, 3, 4).
TAFE je jeftin, krace traje, laksi je i ucis samo prakticne stvari, potrebne za posao, a koliko cujem od drugih, gotovo i da nema razlike u platama izmedju ljudi koji su dosli sa TAFE-a i unija. Ako ti je vec stalo da dobijes njihovu diplomu, mozda bi mogao pokusati odavde da upises TAFE, zavrsis bar neki sestomesecni kurs, pa onda dodjes i pokusas da pronadjes posao?
To sto si njihov drzavljanin ne znaci puno, posto nisi zavrsio skolu u engleskom govornom podrucju. IELTS nije jedina opcija, mozes polagati i druge testove. Dosta ljudi koji su ovde upisivali fax je polozilo kolt (tako se izgovara, ne znam kako se pise) i to nakon sto su nekoliko puta pali na IELTSu.
 
Poslednja izmena:
Gea hvala ti puno ne odgovoru.Kod mene su ispiti jednosemestralni ali takodje su mi na pr. Elektrothniku podelili pa imam dva ispita Elektrotehnika 1 i Elektrotehnika 2...
Zanima me ako bih zeleo tamo da upisem tafe ili uni sta mi je potrebno da bih dokazao moje predhodno znanje(nasu srednju skolu)?
Kazem ti da mi smestaj nije problem a i posao ne bi trebao da bude pa zbog toga bi ja radije dosao tamo pa onda da vidim koji bi tafe upisao a kasnije mozda i neki uni.Kako si zadovoljna sa AMEP programom za ucenje jezika i da li imas koristi od njega sto se tice znanja jezika?
Iz svih ovih tvojih odgovora nisam bas mogao da zakljucim koji je tvoj prijateljski savet?:)
Da napustim fakultet i odem za AU i kasnije tamo poradim na svom daljem skolovanju ili da ostanem u Srbiji i zavrsim fakultet pa tek nakon njega odem u AU?

Znam da si i ti od skoro tamo ali me zanima na osnovu tvog sadasnjeg iskustva sta mislis da je pametnije?

Pozz
 
E ovako.. Vec neko vreme ovo zelim da napisem, ali nikako da skontam gde. Ispostavilo se da je bolje da otvorim novu temu u kojoj bismo mogli pisati o prvim, dosadasnjim, novim, starim utiscima iz Australije...

Dakle, ako neko mozda ne zna, ja sam pre mesec i nesto stigla u Sydney, a ovo su moji prvi utisci - cudni, ne bas onakvi kakve sam ocekivala, ili bolje reci blago sam razocarana nekim stvarima:
1. U 5:30 skoro sve prodavnice, butici, kafici su zatvoreni, posle tog vremena rade samo barovi, trafike i benzinske pumpe.
2. Alkohol se prodaje iskljucivo u liquor store-ovima.

Wollworths radi do 11pm radnim danima.

3. Kante za otpatke se cesce vidjaju po novosadskim, nego po sidnejskim ulicima.
To je zbog terorista sklonjeno. U parkovima ima velikih kanti samo.
4. Cene cigareta variraju od trafike do trafike, tako da se moze desiti da kutiju u jednoj platite 8, a u drugoj 13 dolara.
5. Ne postoje flat iternet paketi.
6. Nema hot spotova po gradu.
Ima u nekim kafic'ima
7. Prevoz je uzasan, ni priblizan evropskim metroima po kvalitetu usluge, ma cak mi je posle ovog postao drag i beogradski gradski prevoz.
8. U kaficima i restoranima uglavnom ne postoji WC, a pice i hrana se narucuje i placa za sankom, znaci nema ono: "Dobar dan, izvolite."!
Nije tachno, samo u pubovima i klubovima je tako.
9. U prodavnicama cesto nema cene proizvoda, tako da za svaku sitnicu treba cimati prodavca, koji naravno cene ne zna napamet!
Zavisi od radnje, ako je robna kuc'a imaju uredjaje lociranih po celoj radnji da se potvrdi cena, cene su uglavnom zalepljene ispod niza proizvoda na rafovima .
10. BUBASVABE su ogrooomne i LETE!!!!!
Meni su gadne kada se pojave one sitne brown, tada kao mravi se pojave svuda, one ogromne zzive i hrane se uglavnom napolju i na zidu nekih zgrada.


......
 
Tu odluku moras doneti sam. Ja ti samo mogu pruziti informacije koje su ti potrebne, ali konacna odluka je na tebi.
Znas, ceo svet funkcionise na principu "ako uzmes kajaces se, ako ne uzmes kajaces se", a tako ti je i sa odlukom koju treba da doneses. Da li sam ja trebala da ostanem i da upisem master, pa doktorske po savetu svoje mentorke, ili je dobro sto sam ovde i cimam se sa AMES-om? Kajem se u svakako, ali kajala bih se i da sam ostala..
Sto ranije dodjes, bolje ces savladati jezik, lakse ces se uklopiti, mozda ces cak uspeti i da nadjes prijatelje neemigrante. Ako ostanes u Srbiji i sacekas da zavrsis fax iskalices se, kako ovde nikada ne bi mogao..
Da se ovde lakse, lepse, opustenije i nasmejanije zivi, istina je, ali je takodje istina da ja iskustva stecena studirajuci kod nas ne bih menjala ni za sta na svetu.
Za upis na TAFE potrebna ti je prevedena diploma iz srednje i dokaz o znanju engleskog, ali bih ja svakako ponela i potvrdu o polozenim ispitima sa faxa!

AMEP je odlicna zamisao. Radis na ucenju zivog jezika. Puno paznje se posvecuje ucenju idioma, slenga, razvijanju sposobnosti slusanja i govorenja jezika, dok gramatiku vecina profesora zanemaruje (promenila sam do sada 3 profesora). Takodje je "socijalizacija" odnosno pomoc u snalazenju u drustvu i sistemu bitna komponenta programa rada AMES-a.
Dok nisam tamo pocela da odlazim, bila sam ubedjena kako se nasa, balkanska, kultura potpuno razlikuje od kulture ostalih evropskih naroda. Medjutim, tamo su me stavili u ucionicu punu bangladesana, indijaca, pakistanaca, iracana, palestinaca, kineza, filipinaca i sl. sto mi je znacajno pomoglo da shvatim koliko smo svi mi evropljani ustvari slicni i koliko je meni ustvari malo ptrebno da bih se lepo prilagodila na zivot u Au.
 
Original postavio GeaGea Pogledaj poruku
E ovako.. Vec neko vreme ovo zelim da napisem, ali nikako da skontam gde. Ispostavilo se da je bolje da otvorim novu temu u kojoj bismo mogli pisati o prvim, dosadasnjim, novim, starim utiscima iz Australije...

Dakle, ako neko mozda ne zna, ja sam pre mesec i nesto stigla u Sydney, a ovo su moji prvi utisci - cudni, ne bas onakvi kakve sam ocekivala, ili bolje reci blago sam razocarana nekim stvarima:
1. U 5:30 skoro sve prodavnice, butici, kafici su zatvoreni, posle tog vremena rade samo barovi, trafike i benzinske pumpe.
2. Alkohol se prodaje iskljucivo u liquor store-ovima.

Wollworths radi do 11pm radnim danima.



3. Kante za otpatke se cesce vidjaju po novosadskim, nego po sidnejskim ulicima.

To je zbog terorista sklonjeno. U parkovima ima velikih kanti samo.


4. Cene cigareta variraju od trafike do trafike, tako da se moze desiti da kutiju u jednoj platite 8, a u drugoj 13 dolara.
5. Ne postoje flat iternet paketi.
6. Nema hot spotova po gradu.

Ima u nekim kafic'ima


7. Prevoz je uzasan, ni priblizan evropskim metroima po kvalitetu usluge, ma cak mi je posle ovog postao drag i beogradski gradski prevoz.
8. U kaficima i restoranima uglavnom ne postoji WC, a pice i hrana se narucuje i placa za sankom, znaci nema ono: "Dobar dan, izvolite."!

Nije tachno, samo u pubovima i klubovima je tako.

Kao i u vecini restorana i kafea

9. U prodavnicama cesto nema cene proizvoda, tako da za svaku sitnicu treba cimati prodavca, koji naravno cene ne zna napamet!

Zavisi od radnje, ako je robna kuc'a imaju uredjaje lociranih po celoj radnji da se potvrdi cena, cene su uglavnom zalepljene ispod niza proizvoda na rafovima .


10. BUBASVABE su ogrooomne i LETE!!!!!

Meni su gadne kada se pojave one sitne brown, tada kao mravi se pojave svuda, one ogromne zzive i hrane se uglavnom napolju i na zidu nekih zgrada.
......
 
Gea pala mi je jos jedna ideja na pamet juce,razmisljao sam o tome da ovde zamrznem studiranje na godinu dana,znaci da se ne ispisujem i da oktobra,novembra odem za AU na godinu dana da vidim da li mi se tamo u opste svidja i da li mi odgovara taj nacin zivota,ako mi se dopadne da naravno ostanem a ako ne,onda cu se vratiti kuci i nastaviti sa studijama.
Koliko je to pametno?
 

Back
Top