Australija - utisci

Samo sto postoji jedna bitna razlika izmedju nasih ljudi u Srbiji i u Australiji. U Australiji svako moze da bira kojim zivotom hoce da zivi i gde hoce da zivi, dok to nije slucaj sa ljudima u Srbiji. Ovde je 90 odsto ljudi prinudjeno da bude ili rob ili smrad od coveka(lopov,prevarant).

Sto znaci da bi prvi izbor ljudi u Srbiji trebao da bude da biraju bolje mesto za zivot, ono koje pruza vise izbora. Svi mi koji zivimo u Australiji smo u jednom trenutku svog zivota doneli takvu odluku. Neko je donese pre, neko kasnije.
 
Da li bi mogao neko da mi pomogne sa informacijama ?
Interesuje me kakve su mi šanse za zaposlenjem u Sidneju naravno u struci. 2014. godine završiću torgodišnje studije i imaću zvanje strukovni inženjer elektrotehnike i računarstva - elektroenergetika .
Kao student sam relativno dobar jer dajem sve u roku i imam prosek ocene oko 9.Završio sam srednju elektrotehničku školu i išao na takmičenja iz energetske elektronike ( na školskom takmičenju sam osvojio II mesto , na pokrajinskom III mesto , a na republičkom II mesto ekipno ). Mogu još da dobijem od profesora koji je radio u Engleskoj pismo preporuke.Želim da napomenem da ću raditi u struci za vreme koje budem čakao vizu.Još me zanima da li je realno da očekujem nedeljnu platu između 1500 i 1700 dolara , i da li bi mi ta plata bila dovoljna s obzirom da bih verovatno plaćao stan oko 500, 600 dolara nedeljno a ostatak bi koristio na hranu , a verovatno bi i uštedeo pošto nepijem i nepušim ( lak sam za održavanje :D ) .

Nema sanse da imas kao pocetnik 1500-1700 nedeljnu platu. Kao pocetnik mozes da ocekujes 3000 mjesecnu platu. Sto je dobro za pocetnika, i vazno je samo dobiti poso...
 
Može li mi neko odgovoriti u kratkim crtama, molim vas. Ima li posla u Melbournu za inženjere saobraćaja? Možete li mi preporučiti neki sajt sa oglasima?? Postoje li tamo agencije za zapošljavanje ili je bolje posao tražiti sam??? Hvala unapred...
 
Može li mi neko odgovoriti u kratkim crtama, molim vas. Ima li posla u Melbournu za inženjere saobraćaja? Možete li mi preporučiti neki sajt sa oglasima?? Postoje li tamo agencije za zapošljavanje ili je bolje posao tražiti sam??? Hvala unapred...

Naravno da ima, samo sto ljudi tvog profila (trenutno van drzave, bez konkretnog iskustva na zapadu) mogu samo da sanjaju o njima. Ako vec stvarno hoces u Melburn, bolje bi ti bilo da probas kao zanatlija, bilo sta, zidar, tesar ili vodoinstalater. Ovi zadnji su mnogo bolje placeni od inzinjera.

Trenutno ide ovako, nadjes "zemljake", ponudis im se kao jeftina radna snaga, oni tebi pomognu oko vize, poslije nekoliko godina dobijes pravo na boravak i ides svojim putem. U Sidneju ima mnogo Makedonaca, probaj stupiti u kontakt sa udruzenjima, ako imas rodbine, jos bolje. Melburn je pun Grka, mnogi su osjetljivi na "makedonski problem", bolje zaobidji.

Licno poznajem par ljudi koji rade kao inzinjeri saobracaja, jedan je daleko dogurao u Sidneju. Ako hoces da to radis, moras biti spreman da pocnes od nule.

Mozda ti ovo pomogne;
https://au.linkedin.com/title/traffic-engineer/melbourne

Posebno obrati paznju na "education".


Evo i oglasa;

http://au.indeed.com/Traffic-Engineer-jobs-in-Melbourne-VIC
 
Mali Mico pitala bih te u vezi statusa Permanent Resident, ako imas neku infrmaciju.Radi se o tome da sam dosla u Au udajom(bice u Junu 2016.- 2 god) i da sada cekam da mi posalju pismo vezano za novi status tj. stalni boravak.Nasa viza je Partner Visa Provisional subclass309/100.Interesuje me da li znas sta traze od informacija za permanent status .Ako ista znas o tome mnogo bih mi pomogao .Ja sam postavila topik na ovu temu i nisam dobila ni jedan odgovor.Hvala ti unapred a i drugima,ako procitaju moju poruku i pomognu :)
 
Mali Mico pitala bih te u vezi statusa Permanent Resident, ako imas neku infrmaciju.Radi se o tome da sam dosla u Au udajom(bice u Junu 2016.- 2 god) i da sada cekam da mi posalju pismo vezano za novi status tj. stalni boravak.Nasa viza je Partner Visa Provisional subclass309/100.Interesuje me da li znas sta traze od informacija za permanent status .Ako ista znas o tome mnogo bih mi pomogao .Ja sam postavila topik na ovu temu i nisam dobila ni jedan odgovor.Hvala ti unapred a i drugima,ako procitaju moju poruku i pomognu :)

Cestitam.

Prelistaj;
http://www.border.gov.au/LegacyPagesandAboutUs/Documents/info-permanent-partner-visa.pdf
Ako nesto ne razumijes, slobodno reci.

Nemas razloga da brines, uglavnom su to neke sitnice i gluposti koje svaki ozbiljan par moze da prikupi relativno lako.
 
Planiramo turisticki pocetkom 2017 da idemo za australiju. Ono sto me zanima je viza... vidim da se sad online aplicira, poceo sam da ispunjavam aplikaciju da bih imao uvid u to kako izgleda. Bilo je i pitanje da u slucaju da treba da uzivo dodjemo ba intervju da li bi bili dostupni da dodjemo u Bg. Mislio sam da je obavezno doci na intervju, makar iz prica koje sam prije slusao. Ono sto mi nije jasno je kad se salje pasos i supporting dokumenta? Hvala
 
Cao svima, moze li savet od Vas dugogodisnjih Ozija? Ove nedelje bih trebao imati intervju za prelazak u Sidnej iz Srbije u okviru firme. Radi se o poziciji finansijskog menadzera logistike. Da li je pretenciozno ocekivati platu 8000 AUD net + super? Naravno, ne zelim da prihvatim bilo sta, pa da se kajem posle :) Generalno, u Srbiji sam zadovoljan jedino primanjima i blizinom porodice, ostalo sve znate :) Hvala unapred
 
Ovde plate nisu neto, a Super je zakonska obaveza. Niko ni ne ražmišlja da ponudi neto platu, i kada se kaže plata 8000 mesečno, misli se bruto. Imaš onlajn kalkulatore, ali računica je da na 100k bruta, skidaju 25k poreza, tako da bi ako ti je plata 8000, to u stvarnosti bilo nekih 6000 što je pristojna plata za normalan život, da li toliko dobijaju menadžeri, ne znam, proveri na indeed ili seek, ukucaj zanimanje i pogledaj oglase za posao. Pert je poprilično skup, ne znam za Sidenej, ne bi bilo loše da ti odgovori neko može li se sa tom platom živeti. Ako imaš decu, a nemaš permanent vizu, plaćaš privatne škole , koje su minimum 7000 $ godišnje.
 
Ja sam poslala preko Komonvelt banke, i naplatili su proviziju i meni i osobi kojoj sam poslala, 17 % sve ukupno. Razmišljala sam o PayPal, ali nisam probala.
Banka ima 3 opcije naplate troskova SHA naplate i jednom i drugom, OUR naplate onom ko salje , i BEN naplate onom ko prima pare tj. umanje mu priliv, tako da to uvijek treba provjeriti prije nego se nalog procesuira, takodje da li ce sredstva biti na rasplaganju isti dan (i to neke naplacuju) ili za 48 sati .A i iznosi zavise od kolicine novca koja se salje .
 
Hvala NAATI i Tratincica na informacijama puno! Jos nisam skontala najbolji nacin, ali ovo su dobre info sto ste mi napisale!

- - - - - - - - - -

Banka ima 3 opcije naplate troskova SHA naplate i jednom i drugom, OUR naplate onom ko salje , i BEN naplate onom ko prima pare tj. umanje mu priliv, tako da to uvijek treba provjeriti prije nego se nalog procesuira, takodje da li ce sredstva biti na rasplaganju isti dan (i to neke naplacuju) ili za 48 sati .A i iznosi zavise od kolicine novca koja se salje .

Tratincice, molim te mozes li mi reci koja je to banka, u Bankwest kad sam isla imaju samo opciju SHA, pa mi nije jasno kako je moguce da nemaju ove druge opcije?
 
Ja sam počela da šaljem $ preko PayPal-a. Trebalo mi je dosta dana i poziva da utvrde da nisam prevarant, jer sam tek otvorila račun. Oko 3.5 % je provizija, to je sve.

Ako te ne mrzi, koliko je bilo komplikovano otvoriti paypal s druge strane (kome saljes) i kako se podizu pare s te strane?
Ja slao preko iste banke kao i ti, flat fee je bio oko $25, sto nije bilo preterano, i samo naplaceno meni, ne i drugoj strani.
Moj poznanik preko svoje banke salje za $5 flat fee. (ne mogu da se setim sad kako se zove, crvena banka :-) verovatno Westpac).
 
Ako te ne mrzi, koliko je bilo komplikovano otvoriti paypal s druge strane (kome saljes) i kako se podizu pare s te strane?
Ja slao preko iste banke kao i ti, flat fee je bio oko $25, sto nije bilo preterano, i samo naplaceno meni, ne i drugoj strani.
Moj poznanik preko svoje banke salje za $5 flat fee. (ne mogu da se setim sad kako se zove, crvena banka :-) verovatno Westpac).

PejPal račun se otvara lako, ali ako je nov, kao u mom slučaju, slanje ne ide lako dok te bezbednosno ne provere. Par dana i telefonskih poziva i sve se reši. Potrebno je da druga strana ima PejPal, i novac joj leže na bankovni račun koji je povezan da PejPalom. Ja sam stavila da novac šaljem porodici. , 33 $ provizije na 1000$ slanja, što je za mene više nego u redu.
 

Back
Top