Da li su reforme ubrzale sudstvo?

Тихи

Starosedelac
Poruka
162.362
Da li su reforme ubrzale sudstvo?
24. februar 2010. | 17:24 | Izvor: B92
Beograd -- Nakon reforme pravosuđa i opšteg izbora sudija, najčećša vest koja stiže iz sudova je da neki proces kreće iznova, jer je zbog reizbora promenjeno sudsko veće.

Na tom spisku je, na primer, suđenje jatacima Ratka Mladića, koje je praktično bilo u finišu, kao i proces protiv bivšeg direktora Uprave carina Mihalja Kertesa za iznošenje novca na Kipar, koje vodi specijalni sud za borbu protiv organizovalog kriminala.

Oni koji su sprovodili reizbor tvrdili su da ćemo posle reforme dobiti efikasnije pravosuđe, ali profesorka prava Vesna Rakić Vodinelić kaže da će se sada do pravde dolaziti sporije.

Početkom ove nedelje od Mihalja Kertesa ponovo smo čuli ono što je izgovorio i 2007-me – da devedesetih nije iznosio višemilonske sume novca na Kipar.

Pre tri godine to je tvrdio pred jednim sudskim većem Specijalnog suda, a u ponedeljak pred drugim, jer su sudije reizborom promenjene, pa proces po sili zakona mora da krene iznova. To nije jedino suđenje pred Specijalnim sudom koje čeka ista sudbina, kaže za B92 portaprolka tog suda Maja Kovačević.

"Sama činjenica da sve počinje ispočetka vam sve govori. I to nije jedino suđenje koje počinje ispočetka. Praktično dve trećine suđenja mora da počne ispočetka jer su se u svakom veću promenile sudije. U Gradskoj čistoći one zloupotrebe, zatim suđenje optuženom Goranu Kneževiću, zatim suđenje za pranje novca preko kiparskih firmi, zatim suđenje grupi koja je izvršila ubistvo policajca na autoputu prema Novom Sadu. Mnoga suđenja kreću ispočetka“, kaže ona.

Ako neko suđenje, koje je prethodno daleko odmaklo, ponovo kreće od starta, lako je zaključiti da to znači samo jedno – da će se suđenje produžiti, pa je reforma umesto efikasnog, stvorila sporo pravosuđe, kaže profesorka prava Vesna Rakić Vodinelić.

"To će svakako dovesti do odugovlačenja tih postupaka, a kako će uticati na kvalitet suđenja, e to je sad jedno sasvim drugo pitanje. Kad se sve to uzme u obzir, pre svega smanjenje broja sudija, kako da kažem jedna loša slika koja je stvorena zbog tog nesavesnog rada Visokog saveta sudstva, može da dovede u pitanje poverenje građana u suđenja i sudije uopšte, i već je dovelo čini mi se, i može da dovede do pogoršanja ukupne slike pravosuđa u Srbiji“, objašnjava ona.

Iako je državi borba protiv organizovanog kriminala jedan od ključnih prioriteta, što ne propušta da istakne ni jedan funkcioner, Srecijalni sud zadužen baš za tu oblast, reformom je sveden sa 12 na dvoje sudija.

Ostali koji su reizborom raspoređeni u druge sudove, delegirani su ponovo u Specijalni sud, da bi se bavili započetim slučajevima, ali ispočetka. Maja Kovačević kaže da zakon dozvoljava da ponavljanje može da ide i po skraćenoj proceduri, ali to nije prevelika olakšica za procese koji imaju mnogo optuženih.

"Sve su to predmeti u kojima smo mi bili dosta odmakli. U mnogim predmetima došlo je do toga da je saslušano po 20-30 optuženih, po 30ak svedoka i sada to mora da počne iznova. Kako u kom predmetu, negde ima desetak optuženih, negde 30ak, 40, neka su jednostavnija i brže je doći do one tačke do koje sestalo, a u nekima je to komplikovanije“, rekla je Kovačevićeva.

Vesna Rakić Vodinelić ukazuje na još jedan problem – a to je manji broj sudija nego ranije, što znači da će svaki imati daleko više predmeta.

"Prema onome što ja znam, situacija u Beogradu je dosta teška. Pre nego što su izabrane nove sudijeprosek predmeta po sudiji u parničnom postupku je iznosio oko 400, a javno je rečeno na jednom skupu da je taj prosek sada 700. Broj žalbi u Višem suddu je po sudiji prešao cifru od hiljadu. Sve su to prekomerne cifre i može se verovati, ako stanje ostane ovakvo, da će umesto efikasnijeg postupka, stranke dolaziti do zaštite svojih prava u postupcima koji će duže trajati“, istakla je ona.

Na spisku suđenja koja su dobila nova veća, što znači da su morala da krenu ispočetka, nalazi se i proces jatacima Ratka Mladića, koji je maltene, pre reforme pravosuđa, bio pred izricanjem presude.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=02&dd=24&nav_category=11&nav_id=413750


------------------

al ga je reformisao - svaka mu cast :hahaha: :rotf: :super:
 
ma kako da ne malovicka koja je koliko juce izasla iz studentske klupe :hahaha:

a kako komentarises ovu reformu , sa 2/3 sudjenja vracenih na pocetak?

i kako ce to da bude pravosudje brze sa manjim brojem sudija?

sve ste upropastili pa je na red stiglo i pravosudje z:D
 
koji mi? ja nisam clan nijedne stranke . a sahranili ste sve u ovoj drzavi pa sto ne bi ste i pravosudje - crkvu, vojsku, drzavnu upravu sve se sa vama raspada i propada.

ko bude skorije trazio pravdu preko suda - tesko da ce je pre smrti dobiti

Zahvaljujuci Borisu Tadicu i njegovim "reformama" z:D
 
Tadić nije reformisao pravosuđe nego Malovićka. Promenila sam naslov u odgovarajući iz teksta koji si postavio i to ću raditi sve dok ne naučiš koje su dužnosti predsednika ;)

Što promeni čoveku naslov teme? Ne znam što se svi pravite blesavi i napadate Tihija što toliko pominje i okrivljuje Tadića, kada je potpuno u pravu jer je Srbija skrenula u takozvani predsednički sistem, vlast je skoncentrisana u kabinetu predsednika Srbije a ne u vladi.
 
Poslednja izmena:
Jos je rano za bilo kakve rezultate.Treba vremena dosta da prodje pa da mozemo da kazemo da li je vredela reforma pravosudja.

pa sta treba da se desi?

vidis da je 2/3 sudjenja od kojih je 90% trajalo 2 i vise godina - vraceno na pocetak :hahaha:

a preko njih se gomilaju nova sudjenja, pravosudje nije radilo 3 meseca , broj sudija je smanjen za 40% i kakve rezultate ocekujes?
 
Što promeni čoveku naslov teme?. Ne znam što se svi pravite blesavi i napadate Tihija što toliko pominje i okrivljuje Tadića, kada je potpuno u pravu jer je Srbija skrenula u takozvani predsednički sistem, vlast je skoncentrisana u kabinetu predsednika Srbije a ne u vladi.

To je vaš stav koji niko nije dokazao.
Formalno je nadležno ministarstvo pravosuđa i Snežana Malović a da li je na nju uticao Tadić, komšija Pera, mama i tata, lokalni prodavac gaća i čarapa ili Nata Mesarović - to ne znamo.
 
Što promeni čoveku naslov teme?. Ne znam što se svi pravite blesavi i napadate Tihija što toliko pominje i okrivljuje Tadića, kada je potpuno u pravu jer je Srbija skrenula u takozvani predsednički sistem, vlast je skoncentrisana u kabinetu predsednika Srbije a ne u vladi.

a ministri su mu sve nesposobni likovi ,koji nemaju uglavnom veze blage sa poslom koji obavljaju - klasicne marionete

primera radi ministarka pravosudja snezana malovic koliko juce diplomirala plavo.

iskustvo u pravosudju = NULA

i ona satro sprovodi neke reforme

ona je cisto tu da zauzima funkciju i ispunjava tadiceve naloge.
 
To je vaš stav koji niko nije dokazao.
Formalno je nadležno ministarstvo pravosuđa i Snežana Malović a da li je na nju uticao Tadić, komšija Pera, mama i tata, lokalni prodavac gaća i čarapa ili Nata Mesarović - to ne znamo.

pa mi znamo . Ja sam 100% siguran da je tako i imam gomilu dokaza da sam u pravu.

Dokazi su sve Tadiceve izjave date u vezi tema za koje on nema zvanicne ingerencije.

Tadic daje izjave o pravosudju, unutrasnjem uredjenju drzave, skupstinskim rezolucijama, ekonomiji ,spoljnoj politici itd. Sve to izuzev mozda spoljne politike nije njegov resor.

Al on bez ob zira daje svoje misljenje i uvek kako on kaze tako se i uradi sto znaci da svi ostali samo sprovode ono sto on trazi.
jasno je da cela vlada funkcionise iskljucivo prema volji i zelji Borisa Tadica

Kako to da se u DS-u nikad niko nije suprostavio Tadicu i kritikovao ga zbog necega?

Jel taj Tadic bezgresan mozda?

Nije bezgresan ali ne trpi drugacije misljenje i kritiku. Zato svi u DS-u rade kako Tadic kaze. Klimaju glavom i ispunjavaju naloge i usput pune dzepove narodnim novcem.
 
To je vaš stav koji niko nije dokazao.
Formalno je nadležno ministarstvo pravosuđa i Snežana Malović a da li je na nju uticao Tadić, komšija Pera, mama i tata, lokalni prodavac gaća i čarapa ili Nata Mesarović - to ne znamo.

Šta ima da dokazujem kad se to vidi iz aviona tj. vide oni koji hoće da vide. Što se tiče reforma pravosuđa to je urađeno po nalogu iz Brisela
 
pa sta treba da se desi?

vidis da je 2/3 sudjenja od kojih je 90% trajalo 2 i vise godina - vraceno na pocetak :hahaha:

a preko njih se gomilaju nova sudjenja, pravosudje nije radilo 3 meseca , broj sudija je smanjen za 40% i kakve rezultate ocekujes?
Mislim da mora da prodje najmanje 1 godina,mozda je i to malo.Staro sudstvo nije valjalo jer je bilo predmeta koji su vodjeni i po 30 god. ,a to po novom nije dozvoljeno.Jos ne znam kako ce to sve funkcionisati,na papitu ne izgleda lose.Da li je bilo nepravilnosti prilikom odabira sudija to je vec drugo pitanje?
 
Mislim da mora da prodje najmanje 1 godina,mozda je i to malo.Staro sudstvo nije valjalo jer je bilo predmeta koji su vodjeni i po 30 god. ,a to po novom nije dozvoljeno.Jos ne znam kako ce to sve funkcionisati,na papitu ne izgleda lose.Da li je bilo nepravilnosti prilikom odabira sudija to je vec drugo pitanje?

a kako to nije dozvoljeno>?

sad ce sudjenja da traju po 50 godina.

kako su sudije reizabrane to je druga tema. ono sto je poenta jeste da nase pravosudje ni sa starim brojem sudija nije moglo da izadje na kraj sa predmetima a sada sa 40-50% manje sudija ima tek da nastane totalni kolaps.
 
a kako to nije dozvoljeno>?

sad ce sudjenja da traju po 50 godina.

kako su sudije reizabrane to je druga tema. ono sto je poenta jeste da nase pravosudje ni sa starim brojem sudija nije moglo da izadje na kraj sa predmetima a sada sa 40-50% manje sudija ima tek da nastane totalni kolaps.
Mislim da je max period sudjnja 4 god,u svakom slucaju znaces pre nego sto krenes u sud da ces biti gotov za ne vise od 5 god tako da mozes da planiras sta dalje.;)
 

Back
Top