raska ili sandzak, pitanje je sad..sta je ispravno i tacno
Prikazujem rezultate 1 do 5 od 5

Tema: raska ili sandzak, pitanje je sad..sta je ispravno i tacno

Zainteresovan član
    Učlanjen
    14.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    30

Podrazumevano raska ili sandzak, pitanje je sad..sta je ispravno i tacno

U zadnje vreme se mnogo insistira na ovim nazivima iste oblasti, pa me interesuje sta je prava i tacna istina.Ja koliko znam Raska i Rasani je tacan naziv za taj kraj a sandzak se koristi od strane onih koje ono vreme klanja nazivaju pravim vremenom tj koji administrativni naziv menjaju za geografski pojam i time isticu pripadnost nekom drugom civilizacijskom krugu.Utticaj Turske i njihivih poturcenjaka kao i Austrougarske carevine u 19 veku, je nametnuo ovaj naziv .Tu se namece i Titova Jugoslavija i njen razorni uticaj na Republiku Srbiju.Smatram da je doslo vreme da se to kroz skolski sistem ispravi , jednom i zauvek.. Rasani zive u Raskoj a Rascani u gradu Raskoj i to je to......

Elita
    Učlanjen
    13.09.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    392

Podrazumevano Re: raska ili sandzak, pitanje je sad..sta je ispravno i tacno

Raška!

Lesandar nije na forumu
    An Unexpected Force Which Suddenly Appears and Resolves the Matter
    Elita Lesandar (avatar)
    Učlanjen
    27.08.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    429

Citat Original postavio desimiri Pogledaj poruku
    U zadnje vreme se mnogo insistira na ovim nazivima iste oblasti, pa me interesuje sta je prava i tacna istina.Ja koliko znam Raska i Rasani je tacan naziv za taj kraj a sandzak se koristi od strane onih koje ono vreme klanja nazivaju pravim vremenom tj koji administrativni naziv menjaju za geografski pojam i time isticu pripadnost nekom drugom civilizacijskom krugu.Utticaj Turske i njihivih poturcenjaka kao i Austrougarske carevine u 19 veku, je nametnuo ovaj naziv .Tu se namece i Titova Jugoslavija i njen razorni uticaj na Republiku Srbiju.Smatram da je doslo vreme da se to kroz skolski sistem ispravi , jednom i zauvek.. Rasani zive u Raskoj a Rascani u gradu Raskoj i to je to......
    Ако бисмо по "муслиманској" логици, онда овај регион може да се зове Полусанџак јер је, у време његове успоставе, повлачења Турака на југ 1878, захватао већи простор:

У сваком случају, назив је врло скорог датума, трајао је до ослобођења 1913. и што је најважније, дело је окупационих снага на тлу Србије, дакле, иш.
    "Velika seoba Slovena" i autohtonost Albanaca na Balkanu su lice i naličje iste "medalje" .

Primećen član
    Učlanjen
    19.01.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Lesandar Pogledaj poruku

Ако бисмо по "муслиманској" логици, онда овај регион може да се зове Полусанџак јер је, у време његове успоставе, повлачења Турака на југ 1878, захватао већи простор
    Ja mislim da bi najizvornije bilo Etrurija, Raska je od Ras, Rasani, a poznato je da su Etrurci sebe nazivali Rasenima. Buduci da je za Rasene ustaljen naziv Etrurci/Etruscani sta je logicnije od Etrurija - kolevka Srbije, Balkana, Evrope, sveta i vaskolike vaseljene.

Ističe se ljuba miljkovic (avatar)
    Učlanjen
    19.02.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    58

Treba pogledati:

http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%A1%D0%B0%D0%BD%D1%9F%D0%B0%D0%BA

http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%A0%D0%B0%D1%88%D0%BA%D0%B0_%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82

a tamo ima i drugih linkova.

Ne postoji uverenje da ova tema nema može da ima dobru priču, pa ćemo da završimo.
    Radujem se svakom jutarnjem svetlu. :)

Slične teme

1. Raška a ne Sandžak !!!
    Autor MuskoSamBre u forumu Politika
    Odgovora: 67
    Poslednja poruka: 21.05.2009., 21:47
  2. SANDZAK - Raška oblast
    Autor nindza52 u forumu Zanimljivi sajtovi
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 20.05.2007., 13:54
  3. Pogresno i ispravno pitanje
    Autor Duh Sekire u forumu Politika