Uši su crnogorski brend
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 45

Tema: Uši su crnogorski brend

Domaćin Serdar Scepan Radojevic (avatar)
    Učlanjen
    19.07.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    66

Talking Uši su crnogorski brend

Uši su crnogorski brend
    subota, 20 februar 2010 13:38

RIJEČ SATIRIČARA BAĆKA J. MILAČIĆA NA PROMOCIJI KNjIGE MOMIRA VOJVODIĆA „UŠI SA OČIMA”

Nema toga špijuna il’ žbira
    da se nije pozna’ kod Momira.
    Svakoj majci treba da je dika
    kojoj Momir nije potomka naslika’!

Braćo i sestre, dragi prijatelji, pomaže Bog!

Dozvolite mi da i večeras u vaše i moje ime pozdravim policajce u civilu i stručno osoblje Agencije za nacionalnu bezbjednost koji prate ovo, kao i sva naša okupljanja. Skrećem im pažnju da smetnje na vezama nijesu tehničke prirode, nego poručite gospodaru da narodu krče crijeva. Pozdravljam za svaki slučaj i ležeće policajce...

Kada me profesor Momir Vojvodić pozvao da ilustrujem njegovu knjigu “Uši sa očima” nijesam se dvoumio. Pristao sam i odlučio da se odreknem honorara u korist izgradnje džamije u Vašingtonu. Izgleda da su sredstva greškom prebačena na žiro račun izvjesne NVO „Crkva pod ceradom” za postavljanje januarske tende na cetinjskom trgu. Mediji su izviještavali o tom nemilom događaju. Ja se ograđujem od mojih zalutalih sredstava i iskreno žalim zbog žrtava koje, srećom, nijesu bile ljudske. No, ni prvi ni poslednji cirkus kome se oburdala šatra. Na ovim prostorima je uvijek postojao veliki jaz između želja i mogućnosti.

Ozvučeni skupe,

pred nama je, dakle, zbirka poezije profesora Momira Vojvodića „Uši sa očima”. Knjiga je napisana na srpskom jeziku, a može se čitati i slušati i na drugim, stranim jezicima koji se zbore na sunećenom srpskom. Ubijeđen sam da je izazvala pažnju „onijema te prate” i da je već „privedena” na crnogorski „tamo đe treba”. Sumnjam da će profesor za ovo djelo dobiti Nobelovu nagradu, ali me ne bi čudilo da ga dašanje vlasti „časte” jedno dvije godine, uslovno šest mjeseci. Da su bili pametniji to bi uradili i njihovi prethodnici, takođe komunisti.

Vojvodić dokazuje da su na ovim prostorima od Adama do dukljana, pa od dukljana do Vukana... i od Vukana do Djukana, uši mnogima bile osnovno sredstvo za rad. Profesor negira Darvinovu teoriju evolucije, ali ne isključuje mogućnost da su špijuni nastali od majmuna, i obratno.

Organi čula sluha predstavljaju dosta složen sistem koji ima svoje periferne i centralne djelove. Centralni slušni sistem je smješten u mozgu i naučno je dokazano da mu za to nije potrebna neka pamet. Vojvodić predviđa da će budući žbiri imati i oči na ušima, takozvane periferne oči, kako bi mogli bolje da vide ono što čuju. Sinhronizovanim funkcionisanjem slušnog, vizuelnog i govornog sistema špijun radi na principu časovnika i stalno „otkucava”.

Braćo Srbi, visokorizični skupe, na poslednjem u Crnoj Gori je bilo 620.145 stanovnika. Ako uzmemo u obzir da svaki ima u prosjeku po dva uva, dolazimo do impresivnog broja od 1.240.290 uva. Malo li je? Riječ je samo o spoljašnjem uvu (na latinskom - auris externa). Dodamo li tome srednje uvo (auris media) i unutrašnje uvo (auris interna) zadovoljno kažemo – blagoš nama! Neka od tog broja, recimo, svako petnaesto uvo ima stalno zaposlenje, dolazimo do zaključka – prednjačimo u regionu! Ušili smo i uševnije narode! Sve auris do aurisa! U pojedinim krajevima Crne Gore i danas kažu za ušato dijete – Auu risa, biće nešto od njega. Žuti ris nam je na grbu i zastavi. Možemo sa sigurnošću tvrditi da su uši crnogorski brend. Imamo su čim izić’ pred Evropu i pred druge svjetske integracije. To je sila i snaga. I NATO pakt računa na to.

Špijuniranje u Crnoj Gori oduvijek služi i u vaspitne svrhe. Špijanjem prijete đeci. Na primjer: „Pojedi to da te ne rečem tati... Makni prs’ iz nosa kazaću te majki”.

Ili, kako je zborio veliki vojvoda Mirko, sinu Nikoli, budućem knjazu i kralju Crne Gore: „Ne diraj muricu, reć’u te strini“.

Pretpostavlja se da je i prvo pomagalo za uši nastalo na ovim prostorima. Pouzdano se ne zna ko ga je i kad izmislio. Prototip prvog, takozvanog stapa za čačkanje uva, čuva se u Dukljanskoj akademiji, pri katedri za etnogenetsku ušologiju. Izrađen je od lučeve štice, pedu dužine, mali prst debljine, vretenastog je oblika i na krajevima ima navoje od bijele vunjene rudice. Danas je proizvodnja toliko napredovala da bi se pronalazač stapića za uši oduševio masovnim korišćenjem njegovog izuma, kako u Crnoj Gori, tako i šire.

Skupe pod prismotrom,

podržavam ideju profesora Vojvodića da se ustanovi orden ukrštenih ušiju sa lentom i predlažem da se svakom nosiocu tog odličja, u krštenici pored godine rođenja i ostalih podataka napiše i – Ubačen te i te godine. To bi bilo značajno za razvoj ušne istorije čeljadi sa ovog podnevlja i za naučna istraživanja, stručnjacima sa crnogorskog ušiverziteta.

Ovo poučno štivo bih preporučio osobama oba pola. Mogu ga čitati i čoek-žene. Mislim da bi „Uši sa očima” morale da imaju u bibliotekama sve ustanove od šireg društvenog značaja i oni pojedinci koji drže do vlasti i čuvaju posao, liše dostojanstva.

Ova knjiga je opomena svima koji se bave doušničkim radom. Nadam se da će barem nekima od njih nekad doći iz uši u glavu, pa da jednom za vazda kažu – Vala, nećemo više da špijamo, može nas viđet’ Momir.

Dragi prijatelji, uvaženi profesore,

završio bih moju večerašnju priču, mada bih imao još mnogo toga da kažem. No se bojim da me ne čuju, čula ih čuma.

http://www.srpskenovinecg.com/broj002/4285-usi-su-crnogorski-brend
    "… Tamo gdje odzvanja naša riječ, gdje se još glagolja i gdje se još, kao stari zlatnik, obrće naša riječ, znaj čedo moje, da je to naša država bez obzira na to ko u njoj vlada…“

Buduća legenda Reckless (avatar)
    Učlanjen
    24.08.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    313

Podrazumevano Re: Uši su crnogorski brend

Ne znam kakve ovo veze ima sa politikom, ali zaista interesantan tekst

gost 203942 nije na forumu
    учим се на туђим грешкама
    Ističe se
    Učlanjen
    07.11.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Reckless Pogledaj poruku
    Текст је врло интеренсантан а има везе са политиком.Указује на дугу традицију шпијунирања у Црној Гори, што има и те какве везе са политиком.
    Михаило Лалић је у својим делима веома лепо обрадио феномен шпијунирања у ЦГ.
    Пише о томе и Матија Бећковић у поеми "Шпијун у Ровца".

Učlanjen
    24.08.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    313

Citat Original postavio Glorina Pogledaj poruku
    Текст је врло интеренсантан а има везе са политиком.Указује на дугу традицију шпијунирања у Црној Гори, што има и те какве везе са политиком.
    Михаило Лалић је у својим делима веома лепо обрадио феномен шпијунирања у ЦГ.
    Пише о томе и Матија Бећковић у поеми "Шпијун у Ровца".
    Pa vise ima veze sa istorijom nego sa politikom, jer spijunaza je manje zastupljena u stereotipu sadasnjih Crnogoraca. Sad se manje vise sve zna, svi javno pricamo o svemu.

A sto se tice te tradicije, reci cu ti jednu stvar, mozda se nekim mojim zemljacima nece svidjeti, ali ovo je ziva istina.

Kroz istoriju, spijuni su svugdje zlatom placani, a spijuna u svijetu je vrlo malo, a kod nas u CG je spijunaza najmanje placena, a najvise spijuna.

Mnogi italijanski generali su svedocili o tome kako u Crnoj Gori za vrijeme Drugog svjetskog rata najvise spijuna je bilo na Cetinju, i to je jos bio volonterski rat, dok svudje drugo u svijetu su ih zlatom placali i bilo ih je malo.

Domaćin RSmusliman (avatar)
    Učlanjen
    01.09.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    68

Pa vise ima veze sa istorijom nego sa politikom, jer spijunaza je manje zastupljena u stereotipu sadasnjih Crnogoraca. Sad se manje vise sve zna, svi javno pricamo o svemu.

A sto se tice te tradicije, reci cu ti jednu stvar, mozda se nekim mojim zemljacima nece svidjeti, ali ovo je ziva istina.

Kroz istoriju, spijuni su svugdje zlatom placani, a spijuna u svijetu je vrlo malo, a kod nas u CG je spijunaza najmanje placena, a najvise spijuna.

Mnogi italijanski generali su svedocili o tome kako u Crnoj Gori za vrijeme Drugog svjetskog rata najvise spijuna je bilo na Cetinju, i to je jos bio volonterski rat, dok svudje drugo u svijetu su ih zlatom placali i bilo ih je malo.
    e moj ti jeddnom kad se otvore arhive udbe iznenadices se ko je sve bio njihov saradnik
    Krajina je srce Srbije

Učlanjen
    19.07.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    66

ajdeee i tebi nesto da se svidi
    "… Tamo gdje odzvanja naša riječ, gdje se još glagolja i gdje se još, kao stari zlatnik, obrće naša riječ, znaj čedo moje, da je to naša država bez obzira na to ko u njoj vlada…“

Veoma poznat
    Učlanjen
    16.06.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Sad znamo ko je bio veliko uho

Učlanjen
    24.08.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    313

Citat Original postavio RSmusliman Pogledaj poruku
    e moj ti jeddnom kad se otvore arhive udbe iznenadices se ko je sve bio njihov saradnik
    Nista mene vise ne moze iznenaditi

Učlanjen
    24.08.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    313

Citat Original postavio Serdar Scepan Radojevic Pogledaj poruku
    ajdeee i tebi nesto da se svidi
    Ma daj, nijesam toliki namcor, meni se mnoge stvari ovdje svidjaju. Sta mislis, zasto visim ovde toliko dugo?

Aktivan član tuzna_malla (avatar)
    Učlanjen
    12.06.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    49

Ma daj, nijesam toliki namcor, meni se mnoge stvari ovdje svidjaju. Sta mislis, zasto visim ovde toliko dugo?
    opa
    http://www.youtube.com/watch?v=VI94AsuvUUA

Učlanjen
    19.07.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    66

Citat Original postavio tuzna_malla Pogledaj poruku
    opa
    Eto vidis, vec smo uspeli da posrbimo Recklessa

Učlanjen
    24.08.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    313

opa
    Pih, provaljen sam

Učlanjen
    24.08.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    313

Citat Original postavio Serdar Scepan Radojevic Pogledaj poruku
    Eto vidis, vec smo uspeli da posrbimo Recklessa
    Bravo. Vodim te na pivo zbog toga

Učlanjen
    19.07.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    66

Bravo. Vodim te na pivo zbog toga
    vazi

Učlanjen
    12.06.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    49

Pih, provaljen sam

shame on you.
    i vodi ga na niksicko

Buduća legenda Derer (avatar)
    Učlanjen
    03.08.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    18
    Reputaciona moć
    754

uhlebio se djetic na cucli budzeta da studira garant pa je sad opet srbin
    treba samo i temi jadna mala da nadjemo sponzora pa cesh se i ti vratiti korjenima lol
    ALL THESE WORLDS ARE YOURS EXCEPT EUROPA. ATTEMPT NO LANDINGS THERE.

Učlanjen
    12.06.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    49

Citat Original postavio Derer Pogledaj poruku
    treba samo i temi jadna mala da nadjemo sponzora pa cesh se i ti vratiti korjenima lol
    a sta si ti, Hrvat?

http://3.*****************/_9GicmkKUeT4/SeE2NneBgDI/AAAAAAAABYw/PckNd4An5q0/s400/Rocks+-+1995+-+You%27r+So+Boring.jpg

Učlanjen
    24.08.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    313

shame on you.
    i vodi ga na niksicko
    Cut' bre, Dukljanko

Lesandar nije na forumu
    An Unexpected Force Which Suddenly Appears and Resolves the Matter
    Elita Lesandar (avatar)
    Učlanjen
    27.08.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    429

Cut' bre, Dukljanko
    Не љути се на њу , она је од оних других ушију у Црној Гори.
    "Velika seoba Slovena" i autohtonost Albanaca na Balkanu su lice i naličje iste "medalje" .

Učlanjen
    24.08.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    313

Citat Original postavio Lesandar Pogledaj poruku
    Не љути се на њу , она је од оних других ушију у Црној Гори.
    Sladak si

gost 203942 nije na forumu
    учим се на туђим грешкама
    Ističe se
    Učlanjen
    07.11.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

А тек за време Првог св. рата.У књизи Михаила Лалића "Гледајући доље на друмове" стоји да је шеф црногорске полиције предао Аустругарској окупаторској власти списак шпијуна или ти жбирова и да су они наставили да раде свој посао за окупаторе и да су били плаћени.
    Али да се разумемо.Заиста мислим да је и са другим народима тако, да није ни у Србији,Македонији,Немачкој ... другачије. За тај посао се каже" Од оца је остануло сину". Ретко се сасвим нови људи примају у шпијунско-жбирске редове уосталом
    као и у саму полицију.

Elita zike (avatar)
    Učlanjen
    24.01.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    252

Citat Original postavio RSmusliman Pogledaj poruku
    A ti već znaš ko je bio??
    http://www.youtube.com/watch?v=demXE9AFkLg

Elita zike (avatar)
    Učlanjen
    24.01.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    252

opa
    Vrlo često za Podgoričane... "Ovde" i "dvesta"

Buduća legenda Komunistkinja (avatar)
    Učlanjen
    20.10.2009.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    556

Podgorica -- Početkom marta NATO će dati procenu ostvarivanja Individualnog akcionog partnerskog plana, jednog od programa u procesu pridruživanja Crne Gore Alijansi.

Crnogorskog ministarstva odbrane navodi da će posle te procene, uslediće sastanak NATO-Crna Gora, na kome će se razgovarati o ostvarivanju Akcionog plana za članstvo, dogovorili su se u Briselu crnogorski ministar odbrane Boro Vučinić i zamenik generalnog sektretara NATO-a Klaudio Bisonijeri.

Bisonijeri je, kako je saopšteno, izrazio zadovoljstvo uspesima u realizaciji IPAP-a, a Vučinić je ponovio da je Crna Gora odlučna da uđe u NATO.
    Информационное бюро коммунистических и рабочих партий
    Живео Стаљин и светска револуција

Elita zike (avatar)
    Učlanjen
    24.01.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    252

Citat Original postavio Derer Pogledaj poruku
    Taj đetić studira u Podgorici, za tvoju informaciju...

A jesi li se ti uhljebio u stanu kakve babe??

Slične teme

1. Omiljeni brend
    Autor tab503 u forumu Moda
    Odgovora: 102
    Poslednja poruka: 20.08.2010., 02:28
  2. Omiljeni brend
    Autor Pin'Ajsy_lady u forumu Žene
    Odgovora: 145
    Poslednja poruka: 24.12.2007., 22:01
  3. BREND???
    Autor XS777 u forumu Preduzetništvo i radni odnosi