osiguravajuće niti na novčanicama SFRJ 74-90

dilce

Zainteresovan član
Poruka
212
Za malo zahtevnije notafiliste jugo novčanica če biti možda zanimljivi podaci i opis različitih osiguravajućih niti, koje su ugradjene u papir za štampanje novčanica.
Na svim nitima su ponavljajući napisi SFRJ, prvi je u ćirilici a drugi u latinici, koji se medjusobno malo razlikuju. Ove razlike je opisao i tipove postavio poznati slovenački numizmatičar Vitomir Čop, pisac najpoznatijeg kataloga za tolarje- Slovenski kovanci in bankovci 2007.
Za prepoznavanje ovih tipova os. niti potrebne su oči sokolove, novčanicu je potrebno gledati prema svetlu i pri tome se koristiti povečevalnim staklom/lupa/ 5x.

tipi-napis-v-varnitkah.jpg



R1/prva od gore nadole/ nit je žute boje i relativno debela na dodir, stisnjeno-spljošteno slovo F / u ćirilici/ i vodoravna prečka na vhu slova J,

R2 nit je žute boje i relativno debela na dodir, okruglo slovo F/ćirilica/ , slovo J je bez vodoravne prečke na vrhu.

Z1 nit je sv. zelene boje i tanja ispod prstiju, slovo F/ćirilica/ je sastavljeno iz dva kruga, koji se dodiruju na središnjoj, vertikalnoj, crti, slovo J je bez vodoravne prečke na vrhu.

Z2 nit je sv. zelene boje i tanja na dodir prstima, slovo F(ćiriica/ je okruglo, vertikalna crta seče krug malo desno, slovo J je bez vodoravne prečke na vrhu.
 
Poslednja izmena od moderatora:
R1 - pojavljuje se na svim novčanicama godišta 1965,1968,1970( jasno, samo na novčanicama koje imaju nit), 1974 i na svim g. 1978 sa uskim slovima u serijskom broju, isto tako i na početnim serijama 1978 sa širokim slovima.

R2 - pojavljuje se samo kao predhodna na srednjem delu serija god. 1978 sa širokim slovima. U većoj količini je nadjemo na novčanicama za 1000 din, redje na 20 i 100 dinarskim. Za ostale nominale podaci još nisu skupljeni

Z1 - Pojavljuje se na preostalim serijama 1978 g. sa širokim slovima u svim nominalama, na
novčanicama g.1981 ( sve nominale, na hiljadarki samo na jednom delu), 1985 ( samo deo),
i na delu početnih serija 100 dinarske novčanice.

Z2 - Pojavljuje se na kasnijim serijama 1000 din 1981 (štampana do 1989 g.), 5000 din. na većem delu godišta 1986, a i na svim kasnijim izdanjima.

Niti starijeg tipa ( R1 i R2) mogu se pojaviti i na kasnije štampanim novčanicama. Do toga je dolazilo zbog upotrebe starih zaloga papira i to samo na novčanicama nižih nominala bez vodnog znaka.

Kao ozbiljniju zaštitu pred falsifikatorima, u ZIN-u se 1974 godine prvi put počinje upotreba papira sa ugradjenom osiguravajućom niti.
Prva novčanica, štampana na papiru sa os. nitkom je bila za 20 dinara god. 1974 sa šestmestnim brojem.

Evo i datuma stavljanja u promet novčanica sa prvim, nepromenjenim datumom izdavanja, ali sada na papiru sa ugradjenov osig.niti i sa 7 mestnim brojem/numeratorom/:

10 dinara 1.5.1968-------- dano u promet 15.7.1977,
50 dinara 1.5.1968 -II- 5.12.1977,
100 din. 1.8.1965 -II- 5.12.1977,
500 din. 1.8.1970 -II- 15.7.1977

Prve novčanice za 500 dinara iz 1970 god. bile su predmet masovnog falsificiranja ( Crna Sora umesto Crna Gora) i to je verovatno podstaklo ZIN, da uvede ozbiljnije mere zaštite novčanica.
 
Poslednja izmena:
Ustanovio sam da zamenska novčanica od 10 din. iz 1981 god. ima zaštitnu nit tipa Z2 ali sa jasno vidljivim, dvoredim dvojezičnim, naizmenično pomerenim, tekstom. Redovna novčanica ima nit tipa R2 odn. po sredini niti čirilično-latinični natpis SFRJ, izveden većim fontom, pa za njim sledi dvoredi istovetan dvojezični natpis izveden skoro duplo manjim fontom i tako naizmenično.
Pozdrav.
 
Ustanovio sam da zamenska novčanica od 10 din. iz 1981 god. ima zaštitnu nit tipa Z2 ali sa jasno vidljivim, dvoredim dvojezičnim, naizmenično pomerenim, tekstom. Redovna novčanica ima nit tipa R2 odn. po sredini niti čirilično-latinični natpis SFRJ, izveden većim fontom, pa za njim sledi dvoredi istovetan dvojezični natpis izveden skoro duplo manjim fontom i tako naizmenično.
Pozdrav.

Poznato je, da se mogu pojaviti različite niti unutar iste serije, zato te molim, da za ovde pomenute novčanice, napišeš seriju sa barem prva tri broja. Hvala i pozdrav.
 
Položaj i centriranje napisa na nitima je stvar slučaja. Napis je nekada tačno na sredini niti, a nekada na ivici, pa ga fali pola ili više. Nit je široka tačno za dve visine napisa, zato barem svakog drugog vidimo u celini.
Na slici dole prikazane su obe mogućnosti. Na gornjoj se vidi, da je napis dobro centriran, a na slici dole, nije. U tom primeru, ako zaista dobro ne vidmo, izgleda kao da su to dva napisa , jedan iznad drugog/ u dva reda sa pola manjim slovima/.
 

Prilozi

  • lega nitk.jpg
    lega nitk.jpg
    24 KB · Pregleda: 11
Dilce/Vito13,
Verovatno ste u pravu, no nit na redovnoj novčanici izgleda približno kao na priloženoj skici.
Pozdrav!

Ja ipak mislim, da je došlo do zabune i da se u stvari radi o položaju natpisa kao kod donjeg na mojoj skici.
Papir za sve novčanice SFRJ proizvodila je papirnica Radeče in na sva četiri tipa niti natpis je ispisan na isti način samo jednom veličinom ali naizmenično gore / dole.

Ako bi stvarno bilo kako kažete, to bi u stvari bila peta varianta, a ne R2. Ali je i to vrlo malo vjerovatno, jer bi je pronašli več kod prve novčanice koju uzmete u ruke. Ja posle 25 godina istraživanja kod 10 dinara 1981 nisam naišao nijedan put na bilo koju drugu nego samo na nit Z1.

Molim vas proverite, kojim bojom ove niti reaguju pod UV svetlom. Ako nemate UV sijalicu, možete zamoliti blagajnika u vašoj banci, da vam to proveri.
 
Vito13,
Upravo sam ponovo proverio navedenu novčanicu i odgovorno tvrdim da je njena zaštitna nit POTPUNO ISTA sa skicom koju sam dostavio na forum. Ne znam način na koji bih mogao da to slikom dokumentujem ali sam spreman da vam je dam na uvid ukoliko ikada dođete u Srbiju.
Pozdrav!

Vito13,
Zaboravio sam reći da je navedena novčanica u UNC kvalitetu, te je nit izuzetno vidljiva. Ipak, proverite u fabrici...
 
Poslednja izmena od moderatora:
Vito13,
Naprasno ste se ućutali! Šta kažu u fabrici papira, mnogo me zanima?
Pozdrav.
To i mene zanima, pa čemo pričekati na njihov odgovor. Ne ide to tako brzo preko vikenda...

A u međuvremenu vi bi mogli proveriti boju niti kad novčanicu stavite pod UV sijalicu. I to bi bio vrlo interesantan podatak. Različiti tipovi niti reaguju drukčijom bojom kad jih osvetlimo UV sijalicom.

Molim vas i da izmerite dimenzije a od početka većeg do poćetka manjeg natpisa i b od početka manjeg do poćetka većeg natpisa kao sam jih naznačio na donjoj skici.

www.shrani.si
[/url][/IMG]
 
Poslednja izmena:
Vito13/Dilce,
Smatram da bi trebalo da prekinete dalju potragu o varijati zaštitne niti koju sam spominjao u nekoliko navrata. Budući da sam imalac D+3 i nosilac odgovarajućih naočara, zamolio sam mlađeg kolegu, sokolovog vida, da uz pomoć snažne lupe Mytotoyo, sa sopstvenim svetlosnim izvorom, još jednom proveri ovu zaštitnu nit.
Evo njegovog zaključka:Dvoredi natpis je verovatno iste visine kao i središnji, no skoro neprimetno su ta slova podsečena i nadsečena po svojim ivicama, slično vašoj skici za R2, ali ne tako drastično.
Iz tog razloga meni se UČINILO da su dvoredi natpisi skoro duplo manji i DOVELO me U ZABLUDU, što nije bila moja namera u odnosu na vas i ostale zainteresovane forumaše.
Primite moje izvinjenje i puno pozdrava!
 
Dobro, odnosno odlično - na kraju se i teorija i praksa slažu. I stvarno, bez sokolovog vida ovo istraživanje je vrlo teško, iako nije nemoguče.

Ovo naizmenično jedno i dvoredno stavljanje natpisa je u stvari samo zbog centriranja natpisa na nit. Radi se o vrlo sitnoj mikro štampi i već vrlo mali odmik može pomeriti sve natpise na gore ili na dole. U tom slučaju na mesto gde je ranije bio jednoredni, dolazi dvoredni natpis i na mesto dvorednog jednoredni. Baš kao na mojoj skici. Na taj način u svakom slučaju je barem svaki drugi natpis potpuno čitljiv, a oni između delimično. To važi za sve četiri variante niti podjednako.

Znači, jedno i dvoredni natpisi uopšte nisu bitni za definiciju niti. Ona se može definirati samo po boji (žuta ili citronsko zelena na oko, drukčije boje pod UV sijalicom) i po fontu (ali ne po položaju...) natpisa.

U vašem slučaju se najverovatnije radi o varianti Z1 i ne o R2. A to se može potvrditi UV sijalicom. Samo istražite, kakve boje postaje nit, kad novčanicu stavite pod UV sijalicu.
 
Iako smo već razjasnili pitanje u vezi ove niti, evo još nekoliko citata iz odgovora fabrike papira:

/........../
Gre za zamenjavo dobavitelja. Po letu 1981 je bil napis v cirilici s poenostavljenim Φ. Kar zadeva obarvanje, je bilo zelenkasto rumeno in rumeno z rahlo zelenkastim tonom pri UV svetlobi.
/........../
Tekst je bil pri tej nitki odtisnjen z zamikom in je bil enotne višine.
/........../
Spremembe fontov so posledica zamenjave dobavitelja.
/........../
Papir za bankovce je bil izdelan po letnih pogodbah, tako da je bil za tisk vedno uporabljen papir, izdelan istega ali predhodnega leta.
/........../
 

Back
Top