Paralelna instalacija Windows XP i Windows 98SE

vlastev

Početnik
Poruka
3
Na mom računaru instaliran je Windows XP i sa njim je sve OK.
Međutim, godinama koristim knjigovodstveni program koji radi pod DOS-om i za njegov rad mi je potreban instaliran Windows 98 SE. Na računaru imam dva diska od kojih je prvi podeljen na dve particije C i D. Windows XP je instaliran na disku C.
Molio bih pomoć ukiliko neko ima iskustva sa paralenom instalacijom ova dva programa jer sam vidjao kod nekih kolega da imaju takvu varijantu (da se pri podizanju sistama odlučuju koji će da koriste). Hvala
 
Postoje dve varijante:
- da sve ispočetka instaliraš i to prvo win98se, recimo na C particiju, a zatim win xp na D particiju. XP će sam napraviti meni za biranje OS-a kada se komp upali. Za pristup ntfs particiji iz win98se poslužiće neki od besplatnih programa koji mogu da se skinu sa net-a (npr. http://www.softlookup.com/display.asp?id=25391).
- sledeća varijanta je da unutar XP-a instaliraš VMWare ili neki sl. virtualni manager i u njmu podigneš 98-cu koja će tada raditi isto kao i kada je sama instalirana na kompu.
 
Poslednja izmena:
Na mom računaru instaliran je Windows XP i sa njim je sve OK.
Međutim, godinama koristim knjigovodstveni program koji radi pod DOS-om i za njegov rad mi je potreban instaliran Windows 98 SE. Na računaru imam dva diska od kojih je prvi podeljen na dve particije C i D. Windows XP je instaliran na disku C.
Molio bih pomoć ukiliko neko ima iskustva sa paralenom instalacijom ova dva programa jer sam vidjao kod nekih kolega da imaju takvu varijantu (da se pri podizanju sistama odlučuju koji će da koriste). Hvala
А је си ли пробао да тај програм који користиш покренеш у XP-u кроз компатибилити мод, да не инсталираш 98-цу, или кроз неки DOS емулатор.

Уколико баш хоћеш да инсталираш 98-цу поред већ инсталираног XP-а, баци поглед и на следећи линк > Installing Win9x when Windows XP is already installed
 
Данашња технологија је доста напредовала, самим тиме сматрам да нема потребе губити време на такве ствари.
Виртуелизација је једно од можда најбољих решења везано за овај проблем, на теби је да се одлучиш који ћеш систем виртуелизације користити, неки од њих могу да буду:

  • Virtual PC
  • VMware
Исто тако, увек можеш подићи бекап система уколико дође до квара на радноме систему, преузети податке са старога и наставити са радом.
 

Back
Top