Severna Osetija

Nisam siguran da je uopste to bila planirana akcija, iz jednostavnog razloga opsteg haosa koji je tamo satima vladao. Jedan od osnovnih uslova izvodjenja slicne operacije je da lokalna policija i vojska obezbede podrucje, sa 2-3 bezbedonosna prstena. Medjutim to ocito nije postojalo jer su njima neke grupe pobegle sve sa taocima.
Isto se moze uociti neorganizovasnot kod zbrinjavanja ranjenih i mrtvih. Umesto da vojska i medicinsko osoblje budu angazovani na tom zadatku, mi smo videli tamo civile koji nose povredjene, koriste se privatna vozila itd.
Tako da ipak mislim da je to bila jedna slucajna akcija, koja je morala da se izvede, a u potpunosti neocekivana i neorganizovana
 
ninpo masinac:
Nisam siguran da je uopste to bila planirana akcija, iz jednostavnog razloga opsteg haosa koji je tamo satima vladao. Jedan od osnovnih uslova izvodjenja slicne operacije je da lokalna policija i vojska obezbede podrucje, sa 2-3 bezbedonosna prstena. Medjutim to ocito nije postojalo jer su njima neke grupe pobegle sve sa taocima.
Isto se moze uociti neorganizovasnot kod zbrinjavanja ranjenih i mrtvih. Umesto da vojska i medicinsko osoblje budu angazovani na tom zadatku, mi smo videli tamo civile koji nose povredjene, koriste se privatna vozila itd.
Tako da ipak mislim da je to bila jedna slucajna akcija, koja je morala da se izvede, a u potpunosti neocekivana i neorganizovana
Slicno i ja kontam. Zato, shta ti mislish da li je O.K. naleteti na shkolu u kojoj se ne poznaje stvarna situacija(raspored talaca, bombasha...) zbog toga shto su neki taoci krenuli bezati? Ni zaprecna vatra po zgradi ne bi donela nishta jer su civili unutra. Mislim da se mozda trebalo sacekati donoshenje plana dejstva. Mozda bi tada bilo kasno, ali nikada necemo saznati. Sada znam da ovo nije valjalo. :cry:
CIAO! 8)
 
pa imali su tri dana da obezbede podrucje, izoluju civile, naprave plan akcije...razumem ja da je bilo mnogo ljudi...al' mogli su da ih kontrolisu... meni je sve to izgledalo neozbiljno...kao i pre dve godine...
 
Ako mislish na slucaj u pozorishtu, to je za ovo profesionalizam. :? Inace istorija ruskih specijalnih snaga ima puno debakla. Toga nisu poshtedjeni na zapadni specijalci. Ja sam pre svega mislo na ishitrenu akciju. Mozda su za ta tri dana i skovali plan, ali u tom trenutku nisu(!) smeli da ulecu na jurish. :cry: Sve je otishlo dodjavola. :(
CIAO! 8)
 
Teroristi su prvo poceli pucati na ruske vojnike koji su, po dogovoru, otisli da sklone tjela ubijenih, na prvi dan, koja su vec pocela i da smrde, onda su i neka djeca pocela da bjeze, a onda je i bomba pukla, srusila krov sale i tek su onda ruske jedinice napale samu skolu. Akcija nikad nije planirana i to i Rusi tvrde, a i novinari koji su nakon pucnjave culi eksplozije, a tek su onda Alfe upale u skolu. Neki od terorista su pobjegli drzeci djecu kao zaklon, al' su poslje ili ubijeni ili uhvaceni. Mislim da su trebali prvi napasti, a ne cekati da ovi dignu sve u vazduh. Alfe bi ih vjerovatno lako eliminisali bez vecih zrtava. :cry:
 
U svakom slucaju bi reko da Rusi ovako nisu nazalost nista uradili. Deca jadna su izginula a teroristi su i ovako samoubice tako da ih je to verovatno jos vise okurazilo da rade to zlo koje radi jer je urodilo plodom verovatno i bolje nego sto su planirali.
 
лако је вама да причате сада шта је могло а шта не. Као прво нико неће да преузме ризик губитка толиког броја талаца због непромишљеног упадања. Као друго та "блиц" улетања постоје на филму и повлаче са собом велики број грешака. Као трећа ставка незаборавите да се ради о људима који су дошли тамо да погину и који ће урадити све да погине што више невиних људи. Четврто нико није имао детаљан план распореда талаца и позиције терориста
ето то је то следећи пут када избије нешто овако а ви им пошаљите мејл са упутствима шта да раде
 
Da su dosli tamo da poginu oni bi tamo i poginuli i pobili decu, ali to nisu uradili, vec su pokusali da pobegnu kad su videli da im plan neradi.
Cija je odgovornost sto su tolika deca poginula, a niko nije ni pokisao da ih spasi?
Gde su tajne sluzbe? Toliki broj otmicara, a niko nije znao za operaciju!?

SONY:
лако је вама да причате сада шта је могло а шта не. Као прво нико неће да преузме ризик губитка толиког броја талаца због непромишљеног упадања. Као друго та "блиц" улетања постоје на филму и повлаче са собом велики број грешака. Као трећа ставка незаборавите да се ради о људима који су дошли тамо да погину и који ће урадити све да погине што више невиних људи. Четврто нико није имао детаљан план распореда талаца и позиције терориста
ето то је то следећи пут када избије нешто овако а ви им пошаљите мејл са упутствима шта да раде
 
Anonymous:
Da su dosli tamo da poginu oni bi tamo i poginuli i pobili decu, ali to nisu uradili, vec su pokusali da pobegnu kad su videli da im plan neradi.
Cija je odgovornost sto su tolika deca poginula, a niko nije ni pokisao da ih spasi?
Gde su tajne sluzbe? Toliki broj otmicara, a niko nije znao za operaciju!?

Isti problem su imali i Amerikanci posle 11.09. zato sto su obavestajne sluzbe bile okrenute "spolja" a ne unutra.
Rusima dodatno komplikuje zivot to sto imaju pregrst republika u kojima je separatizam jak, nesto poput Kosova i juga Srbije kod nas.
Npr u Severnoj Osetiji ljudi zive sa dugim cevima u kuci (opet kao na Kosovu tokom 90-tih) jer su blizu granice sa teritorijama u kojima su cecenski separatisi izuzetno jaki.
I na kraju ekonomska situacija u Rusiji je takva da je lako naci "unutrasnjeg saveznika" kao sto je bio slucaj sa nedavno oborenim avionima gde su teroristi za sitne pare obezbedili "kartu" za samoubice.
Naravno finansijski problemi u svim sluzbama bezbednosti Rusije dodatno otezavaju njihovo delovanje tako da kad se sve sabere nije ni cudno sve ovo sto se desava i plasim se da ce toga biti jos.
Sto se tice akcije spasavanja, situacija je bila izuzetno losa jer su taoci, oko 1000, bili u maloj sali koja je bila kompletno minirana sa teroristickom grupom koja se vec "dokazala" u samoubilackim akcijama. Odvagati da li rizikovati i krenuti u akciju ili probati mirno resiti situaciju je kockarski posao. Rusi definitivno nisu bili ni voljni ni spremni za akciju ali u tolikoj napetosti koja traje danima krenulo je neplanirano i to i za Ruse i i za teroriste. Greskom opaljen rafal, kretanje ruskih specijalaca oko skole koje su teroristi protumacili kao pripremu za napada i eto nesrece.
Sto se tice odgovornosti naravno da bi neko morao da snosi odgovornost ali u normalnoj stabilnoj zemlji ali u Rusiji...
 

Back
Top