Altovska Gamad, koji sprej ili motku da koristimo?

bud@

Elita
Poruka
15.556
Žabica je stari forumaški trik koji koriste neke spodobe i gamad da ih tako nazovem.

Da vratim tochak i ovaj trn u oku za njih unatrak, jer to je nešto svaki korisnik interneta bi trebao da zna.

Šta su Altovi. To su lažni pre svega ulozi pojedinaca. Neki zaposleni (izgleda) to koriste da uvećaju lažno broj postova, da bi “napravili” forum posećajnijim, zanimljivijim po nekin njihovim kriterijama.

Neki koriste iz personalnih razloga, usamljeni, traže recimo devojku ili ona mu se svidela jer je pokupio njene podatke i sliku. To se još nasizva “cyber-stalking”. Australija će izgleda izneti zakon o tome, kažnjivo i do 15 godina zatvora.

Te kriminalne grupe koriste žabicu da primame žrtvu. Da je ispitaju i usmera u prijateljsvto najzad koji će se izroditi uspešno u susret van foruma. U gradu, ali ne sa nepoznatim i naslepo, žabica zna da je pripremljena i bude planirana mesecima ako ne i po godinu dana.

Zašto tolika taktika? Pa potrebna im je. Muškarac mesecima se predstavlja ka žena i postane drugarica devojci. Onda on joj preporuchi “prave” nikove koja ona poznaje za razlichite potrebe toj devojci. Naravno to su njegovi altovi. Isto tako on pravi altove koji kontaktiraju i udvaraju se njegovoj izabranici.

Ako je vlasnik foruma. Ona ubrzo dobija velike priviligeji. Postane admin ili moderator, kao i svaki njegov prijatelj kojeg direktno poznaje, iz škole je drug.

Zanimaju me mere i mišljenje forumaša.

Naime, slike forumaša mogu lako biti poskidane sa drugih sajtova. Jeste li primetili neke uloge koje tako mladi I novi se pojave, stave sliku, I postovanje ili uchesće na forume iznenada prestane. To su sve znaci altova.

Isto tako primećuje te neke izražaje ili govor koji nije uobičajen ili promenjen u vezi neke osobe.
Ta vrsta alta je ukraden nalog.

Dali treba se boriti protiv toga?
Naime, svi provodimo vreme i ćaskanje na netu da ispadne da je sve bilo nedeljama sa nekim koji se sprda i alternativni motiv.

Uglavnom kada su razkrinkani, kažu imamo/ala sam dobar razlog. Ili lažu do zuba, šalju svoje neizkrinkane altove upomoć, da naprave napadača budalom ili nerazumnim.
 
Faco, tesko da ce ti ljudi pristati na LK ID potvrdu, tj da mora da ima citac smart kartica kod kuce da bi postovao na forumu (ekvivalentno bankarskim transakcijama)...

Zar survivor nije primer da se i u realu moze praviti alti....alias....multiple image, ja bih tako nazvao...

A to je ekstremno shto spominjesh i prevrshilo bi svako meru ako tako samo treba da verujesh onom skim komunicirash.

Za poslovni e-mail, postoji vec' dugo tehnologija. Secure mail i certifikati.
Tako i sadrzzina poruka a i onaj koji shalje mozze da overi i tebe i drugu osobu.

Onda ima skype. Gde mozzesh da vidish svog prijatelja i porazgovarash.
Znash ko je i najzad mozda da budesh i otvoreniji a i ozbiljniji.

Stekne se sasvim druga slika. Prijatnije i ucheshc'e i sa internetom i sa drushtvenim diskusijama.

P.S. E sada, nazivash me facom. Zar to nije uvredljivo...:think:
 
Faco ide kad neko hrabro krene u nesto .....mozda i nepromisljeno ili i promisljeno...

Posto nista nisi pomenuo survivor i to da ljudi mogu da budu svoji alijasi , gledao ih ti ili ne, to bas i ne razumem sta ti je poenta...osim pojacanja sigurnosti identifikacije.
To sto si identifikaciju poistovetio sa identifikacijom od strane samog korisnika, nije bas ok, ali to nisi svesno primetio...

Sve je to ego igra.....naravno onda i prevara u istom fazonu...

Mislim zakljucak koji ja mogu da izvedem iz tvoje price je da forum sluzi kao servis za slanje informacija, a ne za upoznavanje osoba....
To i jeste osnovna uloga foruma od nastanka...
To sto je godilo ego ljudima da vide eho svojih poruka da stoji , a ne da nestane kao kod irca, to je njihov problem...
Ok, slazem se da na pocetku svake teme stoji upozorenje da su svi nalozi lazni i ne predstavljaju misljenje realnih osoba, vec su prosto kratke literarne forme i da tako i treba da se shvate...

Relevantnost svakog utiska je stvar pojedinca i tu ce budala uvek biti budala, ma kako mu otvarali oci...

Ja ne vidim nesto u ovoj tvojoj ideji sto je napredak vec samo poziv na lomacu....
Forum moze biti autorizovan i identifikaciono autorizovan.
Onaj koji je autorizovan, moze da ima aliase, onaj koji je identifikaciono autorizovan ne moze...
Uvoditi prisilu da svaki autorizovan forum moze biti dokaz za zlocin koji nije realan , zbog razloga laznog predstavljanja je apsurdan pokusaj da se glupi postave na pijedastal....
Mnogo je vise korektno da se upute na identifikaciono autorizovane, ali tamo moras da ili licno dajes licnu kartu na uvid ili da imas elektronski potpis ili neku drugu validaciju , pa samim tim posecenost takvih foruma nije velika...

Znaci zelim anonimnost zbog?????
Ali zelim da drugi budu iskreni zbog ?????
Kad sam povredjen zbog neispunjenih ocekivanja, hocu da kazne drugog zbog ?????
--------------------------------------
Hajde to isto kod skype....
Anonimnost je diskutabilna jer imas izgled, ip, procenu godista, cesto i finansijski trag.
Zelim da drugi budu iskreni je izgleda stvar licnog utiska i trenutka...koliko neko laze u realu toliko ce i cak i vise preko skype.
Kaznjavanje preko skype se ne desava.....


Ako bi moglo posle svega da pojasnis sta ustvari zelis da uradis...
Edukacija forumske publike ili inicijativa za neku promenu?
 
Totalno sam protiv toga da treba da se pojaca sigurnost i sprecavanje anonimnosti na netu.

Ako ljudi zele da budu anonimni i da se predstavlajju lazno i da rade sta hoce to je njihova volja a i sloboda im to garantuje. Na nama je da biramo i da ocenimo s kim mozemo da ostvarimo kontakt a s kim ne.

Ako upoznash nekog s kim delish isto misljenje, najmanji je problem traziti broj telefona. Mobilni su takodje anonimni telefoni, pa eto s teksta na glas pa posle i na vidjenje ako je u pitanju sigurnost u verovanju.

Uostlaom, patak je u pravu. Ako hocesh da upoznash osobu za druzenje mislim da ti je prirodnije naci je van interneta. Sve ostalo je na tebi.
 
A pogreshno ste shvatili. I ja smatram da anonimnost je bitna, ide u korak sa pravom da svako ima svoje pravo na mishljenje a da politichki i bilo kako drugo nije ugrozzen.

U javnom zzivotu si jedno egzistijalno a u opushtenim trenucima i sa prijateljima naravno drugo.

U javnom zzivotu, vidish pol, lik i glas osobe ispred tebe. Na netu mozzesh samo da verujesh prilozzenom.

U javnom zzivotu, prijatelj mozze da ispadne lazzan i nameshten, shto je retko narochito kako postajesh stariji. Na netu, smatram to lazznom "prijatelju" je jedno 20% lakshe da manipulishe, stvara lazznu sliku o sebi da bi isterao neku svoju korist, itd...
 
Ne razumem svrhu laznih i izmisljenih licnosti... kada se kad tada raskrinkaju ...

I ne mogu tako postici nista pametno, osim da ih posle svi izbegavaju :aha::

A sto se tice upoznavanja sve je normalno i prirodno ako je sa ispravnim motivom...
i u realu ljudi nas mogu lagati varati, itd... ne vidim razliku...

Potrebno je svugde biti oprezan...
 
Alt -u nije bitno shto je raskrinkan/a, bitan je zadatak, da sebe posluzzi i zabavi, obavi bitno a ako nije uvek mozze na forumu da napravi novi ulog, personu i pristup.

Neshto shto zaboravih da spomenem a isto je problematichno.
Anonymnost i ako bitna, ima tu negativnu stranu da obichno je samo "trpljena" od strane onih koji nisu anonimni. Postovi i mishljenja manje se uvazzavaju ili smatraju bitnim. Kako humano tako
i istorijski svrsi diskusije.

Anonimcu to i nije smetnja. Ali kako diskusija postaje bitnija, njegova/njena uchelasto vazznija sebi a i drugima, broj postova recimo za mnoge je vazzna. Mislim, da vremenom anonimnosti mozze da izazove razne psiholichke smetnje.

Te smetnje se ne ispoljavaju i ne utichu na ponashanje u postovima. Ali iza ekrana, iznenada mozze da bude izmenjena lichnost. Ponashanje je promenjeno. Zelja biti svoje JA, prevlagava, bitnost se trazzi, zahteva i umishljava. Ali avaj, samo si anoniman/a, niko i nishta i totalno nebitan/a.

Znam, mnogi c'e sada da kazzu, stani malo, kako to mislish. Pa lako anoniman si i dajesh javne izjave. Onaj shto nije anoniman i daje isto izjave a moguc'e i netachne, u sushtini je bitniji i vishe c'emu se verovati kako u sudu tako i medju onim ili slichnim shto imaju isto Ime & Prezime i u javnom zzivotu
kao i na forumu.
 
Poslednja izmena:
To moze da smeta...
Meni smeta to sto ljudi znaju sta da ocekuju pa se tako postavljaju, a to mi nije svrha, pa su onda isto sputani kao i u realu , sto meni ne odgovara...

Ali opet ne otvaram vise naloga, iako bi mi godilo to sagledavanje iz razlicitih uglova, a da nisam ime...

Znaci meni bi odgovarala tehnologija altija....jer pravilno postavljena daje mnogo vise infoa i mnogo brze i mnogo tacnije o nekoj osobi....

Uz ispitivacke tehnike, i invarijante, stvarno se moze mnogo odraditi...
Ali pretpostavljam da ti smetaju prevare i manipulacije preko altija a ne semplovanje i prikupljanje infoa preko razlicitih naloga...
Ja mislim da su tu vec druge stvari u pitanju, tj konvormno i jednacina mase, tj kreiranje grupnog identiteta i logika koja se osniva na to, a to je stvaranje tacnog i ispravnog misljenja preko statistike ljudi i poznanika...
Preterana konformnost , mozda bi se moglo reci...
 
...
Znaci meni bi odgovarala tehnologija altija....jer pravilno postavljena daje mnogo vise infoa i mnogo brze i mnogo tacnije o nekoj osobi....
...
Ja mislim da su tu vec druge stvari u pitanju, tj konvormno i jednacina mase, tj kreiranje grupnog identiteta i logika koja se osniva na to, a to je stvaranje tacnog i ispravnog misljenja preko statistike ljudi i poznanika...
Preterana konformnost , mozda bi se moglo reci...

Pa vidim, statistichno i korektno ti je po prirodi bitno. Sada da li je muc'ka i manipulacija da bi doshao do podataka nije vazzno. Jer cedulja i poruka je na otvorenom od nekog zalutalog prolaznika, ima potrebu i jasan cilj. Interesantan je, daje bezplatno ideju u svom paragrafu na postavljenom i u veoma javnom mestu.

Konfornost stranca i mesta gde se oglashav smatram da bi trebala da bude jasne.
I da, altovi nemogu da shvate i vide znachajnost ili krajnji resultat.
Ali sada ve'c zalazim u filozofiju. :hahaha:
 
Poslednja izmena:
Meni nije jasno protiv cega si ti...

Da li protiv altija kao nacina prikupljanja podataka ili protiv altija kao nacina uticanja i formiranja misljenja grupe...?
Ako si protiv altija kao nacina prikupljanja podataka, onda mozda moze da se prosiri i gledanje na prikupljanje podataka radi licnog interesovanja ili radi dalje upotrebe pa i zloupotrebe...

I jedno i drugo je prisutno cesto, ovo prvo vise kod zena, zbog straha ili nek to zovemo mudrijasenja sumnje....

A manipulacija je vec kad to dobije oblik koji je blizak zakonskim zabranama...

To je interesantno kako ljudi neke stvari tumace kao nije strasno , a druge kao strasno iako im obe isto smetaju....ali drustveno nisu isto podrzane...

Moras iskazati tacno koje dejstvo ti smeta , a altije ostaviti samo kao sredstvo kojim se ostvaruje to dejstvo...jer onda se preciznije moze raditi i za i protiv altija...
 
Meni nije jasno protiv cega si ti...

Da li protiv altija kao nacina prikupljanja podataka ili protiv altija kao nacina uticanja i formiranja misljenja grupe...?

Da ponovim i razjasnim. Alternativni ulog je kada jedna osoba ima vishe uloga na jednom mestu ili forumu. Protiv sam toga jer mozze da se zloupotrebi kako u lichnu korist tako i u korist neke groupe kojoj zzrtva nije svesna.

Prihvatam i razumem anonimnost, jer nechiji profil sa pravim imenom i prezimenom je slichno lichnoj karti. Jeli bi ste dali svakom svoju lichnu kartu ako vam zatrazzi?

Onda postoji forma zvani Klonovi. Shto je slichno altu ali je namera da se imitira neko.
Da ostali chlanovi foruma pochnu da sumnaju da je to alt nekog od korisnika.
Imitira se avatar, ime i interesi da bi se originalna osoba iznervirala.

Postoji i trec'a forma alt-a. Upadnik, neko provali u shifru korisnika ili mu je data na korist
shifra i nalog. Recimo jedna drugarica zna da nec'e biti na netu ali zzeli da odrzzi komunikaciju sa nekim pa da drugoj drugarici na forumu da je predstavlja.

:hvala:
 
Pa sve moze da se zloupotrebi i bez alta...
To je kao kad bi zabranio sve cekice u drzavi jer je jedan pijanac razbio glavu drugom pijancu...

Alti ili alijas je nekome i potreba, a sta sad treba staviti ispred njega kad je to njemu potreba...
Tvoj argument da alijasi obicno zloupotrebljavaju svoj nalog....

Po toj logici bi zabranio da neko udje u prodavnicu dva puta u roku od 2h....ebiga, sto nisi mislio na vreme, vecina koja ulazi tako cesto su kradljivci robe...
 
Da ponovim i razjasnim. Alternativni ulog je kada jedna osoba ima vishe uloga na jednom mestu ili forumu. Protiv sam toga jer mozze da se zloupotrebi kako u lichnu korist tako i u korist neke groupe kojoj zzrtva nije svesna.

Prihvatam i razumem anonimnost, jer nechiji profil sa pravim imenom i prezimenom je slichno lichnoj karti. Jeli bi ste dali svakom svoju lichnu kartu ako vam zatrazzi?

Onda postoji forma zvani Klonovi. Shto je slichno altu ali je namera da se imitira neko.
Da ostali chlanovi foruma pochnu da sumnaju da je to alt nekog od korisnika.
Imitira se avatar, ime i interesi da bi se originalna osoba iznervirala.

Postoji i trec'a forma alt-a. Upadnik, neko provali u shifru korisnika ili mu je data na korist
shifra i nalog. Recimo jedna drugarica zna da nec'e biti na netu ali zzeli da odrzzi komunikaciju sa nekim pa da drugoj drugarici na forumu da je predstavlja.

:hvala:

Ajde pošteno priznaj da si se udvarao nečijem klonu, pa si sad razočaran kad si shvatio da je ta forumska zavodnica MUŠKO. :hahaha::hahaha:
 
Žabica je stari forumaški trik koji koriste neke spodobe i gamad da ih tako nazovem.

Da vratim tochak i ovaj trn u oku za njih unatrak, jer to je nešto svaki korisnik interneta bi trebao da zna.

Šta su Altovi. To su lažni pre svega ulozi pojedinaca. Neki zaposleni (izgleda) to koriste da uvećaju lažno broj postova, da bi “napravili” forum posećajnijim, zanimljivijim po nekin njihovim kriterijama.

Neki koriste iz personalnih razloga, usamljeni, traže recimo devojku ili ona mu se svidela jer je pokupio njene podatke i sliku. To se još nasizva “cyber-stalking”. Australija će izgleda izneti zakon o tome, kažnjivo i do 15 godina zatvora.

Te kriminalne grupe koriste žabicu da primame žrtvu. Da je ispitaju i usmera u prijateljsvto najzad koji će se izroditi uspešno u susret van foruma. U gradu, ali ne sa nepoznatim i naslepo, žabica zna da je pripremljena i bude planirana mesecima ako ne i po godinu dana.

Zašto tolika taktika? Pa potrebna im je. Muškarac mesecima se predstavlja ka žena i postane drugarica devojci. Onda on joj preporuchi “prave” nikove koja ona poznaje za razlichite potrebe toj devojci. Naravno to su njegovi altovi. Isto tako on pravi altove koji kontaktiraju i udvaraju se njegovoj izabranici.

Ako je vlasnik foruma. Ona ubrzo dobija velike priviligeji. Postane admin ili moderator, kao i svaki njegov prijatelj kojeg direktno poznaje, iz škole je drug.

Zanimaju me mere i mišljenje forumaša.

Naime, slike forumaša mogu lako biti poskidane sa drugih sajtova. Jeste li primetili neke uloge koje tako mladi I novi se pojave, stave sliku, I postovanje ili uchesće na forume iznenada prestane. To su sve znaci altova.

Isto tako primećuje te neke izražaje ili govor koji nije uobičajen ili promenjen u vezi neke osobe.
Ta vrsta alta je ukraden nalog.

Dali treba se boriti protiv toga?
Naime, svi provodimo vreme i ćaskanje na netu da ispadne da je sve bilo nedeljama sa nekim koji se sprda i alternativni motiv.

Uglavnom kada su razkrinkani, kažu imamo/ala sam dobar razlog. Ili lažu do zuba, šalju svoje neizkrinkane altove upomoć, da naprave napadača budalom ili nerazumnim.

Prvi forum mi je bio krsta, postovala sam na dve-tri teme, ali su vremenom zatvorene iz meni nerazumljivih razloga. Neki članovi koji su postovali na istim temama su me pozvali da se priključim forumu "torpiljerka", kao, svi naši "drugari" su tamo. Priključila sam se torpiljerci, neko vreme smo se lepo družili, a tada su krenule čarke. Pojavili se neki novi članovi, neki stari ih lepo prihvatili, shvatila sam da se znaju sa krste, neki nikako nisu mogli da ih prihvate ponovo, imali su neke neraščišćene stvari sa krste. Počelo je prepucavanje, vređanje, ja sam bila dovoljno glupa da stanem na stranu onih koji su bili protiv ulaska novih članova, banovali su me.
Nastavila sam povremeno da pišem na krsti, baš povremeno. Jedan dan sam dobila PP od jedne forumašice, kao: pa zar ti ne vidiš da neko piše u tvoje ime? Nisam mogla da uđem na forum, pa je ta forumašica umesto mene zamolila moderatora da mi zatvori nalog i dobila sam novu šifru, nick name, avatar i sve što uz to ide.
Ne znam tačno, ali pretpostavljam, drugačije nije moglo biti, na torpiljerku sam se uključila uz neke male probleme, morala sam da dam sve podatke adminu, tako da mislim da je ta osoba "ušla" u moj profil i umesto mene napisala nekoliko postova. Nikad se nisam krila, nemam razloga za to, nekad sam na krsti bila dragica andrusko, sada sam zoja.
 
Alti ili alijas je nekome i potreba, a sta sad treba staviti ispred njega kad je to njemu potreba...

Jeli po tebi javni forum besplatna gola sex lutka za izzivljavanje nechijih potreba?

To neki forumashi i misle i tako pishu, ali mislim da vec'ini to nije uopshte ideja o konstruktivnom ucheshc'u u javnom zzivotu. Zato zaobilaze nepozzeljne i postuju gde im je interesantno pod aliasom.

Mozzda ako na ozbiljnim temama su smetnje treba brisati i upozoriti "neke" pre iskljuchenja.
 
...
Ne znam tačno, ali pretpostavljam, drugačije nije moglo biti, na torpiljerku sam se uključila uz neke male probleme, morala sam da dam sve podatke adminu, tako da mislim da je ta osoba "ušla" u moj profil i umesto mene napisala nekoliko postova. Nikad se nisam krila, nemam razloga za to, nekad sam na krsti bila dragica andrusko, sada sam zoja.

Ne razume, zashto si morala da dash "sve" podatke adminu?

Uglavnom je moguc'e doc'i do uloga bilo kog chlana foruma ako si programer, i imash pristup databazi (poznato kao ulaz na zadnja vrata). ;)
 
Ne gore, ali tachno, mesec dana sam se dopisivao i cmako javno na forumu sa nekim transvestitom. :zcepanje:

Pa decko zeznuo si se sto nisi imao strpljenje.
Da si samo malo sacekao, onda bi mogao da mu se revansiras....odradis ga da on pizdi za tobom, a ti mu udaras kontru....

Pazi ako je trandza, onda je on u mnogo goroj poziciji za nalazenje seksualnog partnera, pa ce mu "zamka" od tebe biti izuzetno pozudno i palice ga....

Klin se klinom izbija,na zalost to znaci da nekad moras da budes drugaciji od svog izvornog da bi rasterao gamad....
Ali to isto moras i kad si obican korisnik foruma...
 
...
Pazi ako je trandza, onda je on u mnogo goroj poziciji za nalazenje seksualnog partnera, pa ce mu "zamka" od tebe biti izuzetno pozudno i palice ga....
...

Ne verujem, ja sam upoznao par njih ovde u AU gde homoseksualaca ima ko pleve i to je otvoreno. Oni ne samo da su jako inteligenti ali nemaju nikakve probleme da nadju partnera.

Mene to ne zanima niti imam vremena da se upushtam u nadmudravanju sa njima, nije mi zabavno. Tebi mozzda jeste a i to mogu da razumem. :think: :bye:
 
Ne razume, zashto si morala da dash "sve" podatke adminu?

Uglavnom je moguc'e doc'i do uloga bilo kog chlana foruma ako si programer, i imash pristup databazi (poznato kao ulaz na zadnja vrata). ;)

Pa to je bilo na početku mog "forumskog" života. Stvarno nisam znala ništa, a nisam imala nikog da me poduči. A admin je tražio baš to, moju mail adresu i šifru, rekoh bila sam glupa.
 

Back
Top