RELIGIOZNA TOLERANCIJA

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

besmrtna

Buduća legenda
Banovan
Poruka
29.534

Svedoci smo religiozne netrpeljivosti, na samo na ovom forumu…
Na ovom forumu se samo oslikava ono kako je u realnosti…
Pitanje jeste: sta nekim ljudima daje za pravo da napadaju i mrze vernike koji su pripadnici neke religije koja im se ne svidja… ???
Takodje smo svedoci mnogih religioznih predrasuda za koje su dosta krivi i mediji kao i politicka zbivanja u zemlji..
Kada se namece jedna religija kao drzavana i nacionalna a degradiraju manje zastupljene religije…
Takodje, kada se ranije moglo zbog neutvrdjenog zakona o javnom informisanju pisati ko sta zeli i blatiti koga zeli na religioznoj osnovi…
Sada je bolji zakon, ali su predrasude ostale..
Takodje malo njih je na nivou tolerancije…
Zasto???
Zar to nije jedini nacin da se normalno zivi medju ljudima kojih je i onako razlicitog nacionalgo porekla kao i religioznih opredellenja ili neopredeljenja…
Takodje da li predrasude sprecavaju neke da ispoljavaju toleranciju???
I Koliko ste vi tolerantni ili niste???
Kako funkcionisete sa ljudima koji su druge religije…???


Toliko za pocetak…

:zpozdrav:



Šta znači biti tolerantan?
Prema Collins Cobuild English Language Dictionary, ”ako ste tolerantni, tada dozvoljavate drugim ljudima da imaju vlastite stavove ili verovanja ili pak da se ponašaju na sebi svojstven način, čak i ako se s tim ne slažete ili to ne odobravate“.


Kakve li lepe osobine koja se može ispoljavati!
Sigurno da se s ljudima koji poštuju naša verovanja i stavove osećamo ugodno, čak i kada se naša verovanja i stavovi razlikuju od njihovih.

Od tolerancije do netrpeljivosti

Suprotnost toleranciji je netolerancija, koja ima nekoliko stupnjeva intenziteta.
Netolerancija može početi uskogrudnim neodobravanjem tuđeg ponašanja ili načina postupanja.
Uskogrudnost guši životnu radost, a kod pojedinca prouzrokuje nesklonost prema novim idejama.


Na primer, kruta osoba može se zgroziti nad snažnim entuzijazmom deteta. Mladoj osobi možda je dosadna dubokoumnost nekog starijeg od nje. Zamolite opreznu osobu da radi rame uz rame s nekim tko voli reskirati i oboje mogu postati razdražljivi. Zbog čega zgražavanje, dosada i razdražljivost? Zbog toga što je u svakom pojedinom slučaju pojedincu teško tolerirati stavove i ponašanje druge osobe.

Tamo gdje se pothranjuje netolerancija, uskogrudnost može eskalirati u predrasudu, a ona predstavlja odbojnost prema nekoj grupi, rasi ili religiji.

Snažnija od predrasude je netrpeljivost, koja se može manifestirati u obliku nasilne mržnje. Posledica toga su patnje i krvoproliće. Setite se do čega je netolerancija dovela tokom krstaskih ratova!

Čak i danas, netolerancija je jedan od glavnih faktora koji su doveli do sukoba u Bosni, Ruandi i na Srednjem istoku.
Tolerancija zahteva uravnoteženost, a zadržati ispravnu ravnotežu nije jednostavno. Mi smo poput kazaljka sata koje ideu iz jedne strane u drugu. Ponekad smo premalo tolerantni; a ponekad i previše.
 
Poslednja izmena:
Ponovicu:
Netolerantan sam prema sledecim stvarima koje krase avramske religije:
-nepravedan polozaj zena
-nepravedan odnos prema homoseksualcima
-promovisanje nekorishcenja kondoma
-veliki deo odgovornosti za oruzane sukobe
-shirenje mrznje
-uplitanje u shkolstvo i unazadjivanje nauke
-nastojanje da se kritikovanje religije na neki nachin sankcionishe/onemoguci
itd.

Pronadji se sama. ;)
 
Ponovicu:
Netolerantan sam prema sledecim stvarima koje krase avramske religije:
-nepravedan polozaj zena
-nepravedan odnos prema homoseksualcima
-promovisanje nekorishcenja kondoma
-veliki deo odgovornosti za oruzane sukobe
-shirenje mrznje
-uplitanje u shkolstvo i unazadjivanje nauke
-nastojanje da se kritikovanje religije na neki nachin sankcionishe/onemoguci
itd.
:ok: ali to nisu odlike samo 'avramovaca'
 
Ponovicu:
Netolerantan sam prema sledecim stvarima koje krase avramske religije:
-nepravedan polozaj zena
-nepravedan odnos prema homoseksualcima
-promovisanje nekorishcenja kondoma
-veliki deo odgovornosti za oruzane sukobe
-shirenje mrznje
-uplitanje u shkolstvo i unazadjivanje nauke
-nastojanje da se kritikovanje religije na neki nachin sankcionishe/onemoguci
itd.

Pronadji se sama. ;)


Da li sebe smatras kao tolerantnu osobu osim ovoga sto ne mozes tolerisati??

1. ne znam sta su po tebi Avramske religije...

Prema Bibliji zene su vrlo ravnopravne... tako i ja shvatam polozaj zene...
Drugu problem je u pogresnom shvataju polozaja zena i degradiranju od strane nekih...

2. kakav je to nepravedan odnos prema homoseksualcima?? pojasni??
Biblija je protiv bluda u sta spada i homeseksualnost... to je greh...

A prema onima koji se tako opredeljuju treba se tolerantno ponasati, treba uvazavati tudj izbor..

3. Kontracepcija je normalna stvar i Bog nema nista protiv toga, osim sto nekoriscenje tako necega je samo verski fanatizam i nerazumevanje ..

4. Ko jos podrzava oruzane sukobe, ni ne treba biti tolerantan prema tome...

Tolerancija prema zlu ne treba da postoji...
Vec tolerisanje drugacijeg stava misljenja opredeljenja itd...

5.sirnje mrznje isto nema opravdanja..

6 kritikovanje religije je isto normalna stvar... bitan je nacin kritikovanja... da je civilizovan i u okvirima pristojnosti...

ne znam, nisam se nasla, prilicno se slazem sa tobom ;) ...
..
Pa ti si tolerantan u stvari :zpozdrav:
 
Poslednja izmena:
sta nekim ljudima daje za pravo da napadaju i mrze vernike koji su pripadnici neke religije koja im se ne svidja… ?

Na primer, česta upotreba propagandnih manipulacija, iskorištavanja ljudskih slabosti, NLP i njemu slične metode, netolerancija prema svima ostalima, propagiranje ideje da samo oni znaju pravu istinu što je stav koji vodi direktno u sukob. :mrgreen:
 
Poslednja izmena od moderatora:

Svedoci smo religiozne netrpeljivosti, na samo na ovom forumu…
Na ovom forumu se samo oslikava ono kako je u realnosti…
Pitanje jeste: sta nekim ljudima daje za pravo da napadaju i mrze vernike koji su pripadnici neke religije koja im se ne svidja… ???
Takodje smo svedoci mnogih religioznih predrasuda za koje su dosta krivi i mediji kao i politicka zbivanja u zemlji..
Kada se namece jedna religija kao drzavana i nacionalna a degradiraju manje zastupljene religije…
Takodje, kada se ranije moglo zbog neutvrdjenog zakona o javnom informisanju pisati ko sta zeli i blatiti koga zeli na religioznoj osnovi…
Sada je bolji zakon, ali su predrasude ostale..
Takodje malo njih je na nivou tolerancije…
Zasto???
Zar to nije jedini nacin da se normalno zivi medju ljudima kojih je i onako razlicitog nacionalgo porekla kao i religioznih opredellenja ili neopredeljenja…
Takodje da li predrasude sprecavaju neke da ispoljavaju toleranciju???
I Koliko ste vi tolerantni ili niste???
Kako funkcionisete sa ljudima koji su druge religije…???


Toliko za pocetak…

:zpozdrav:

ко не воли друге не воли ни себе, ко не воли себе не воли ни друге.
од истине се углавном бежи... толеранција није разумевање, напротив.
 
Na primer, česta upotreba propagandnih manipulacija, iskorištavanja ljudskih slabosti, NLP i njemu slične metode, netolerancija prema svima ostalima, propagiranje ideje da samo oni znaju pravu istinu što je stav koji vodi direktno u sukob. :mrgreen:

Evo ovde ispoljavas ne netoleranciju nego neki oblik netrpeljivosti :zper:

Hvatanje za jednu rec pa davanje joj neprikladnog tona itd... je odraz ne samo netolerancije nego netrpaljivosti i mrznje...

Problem je da kada neko ima predrasude prema nekoj religiji onda sve sto ispoveda ta religija pripisuje lose znacenje ...

Isposvedanje vere nije propagiranje, to je jedna od predrasuda :zpozdrav:

To sto neko ima crvsta uverenja takodje nije nametanje vere - druga predrasuda :D

To sto neko smatra da je njegova vera ispravna je licni stav i nikoga ne ugrozava :)
 
Poslednja izmena od moderatora:
Da li sebe smatras kao tolerantnu osobu osim ovoga sto ne mozes tolerisati?

Ja uopšte nisam tolerantna osoba. Ne tolerišem glupost, nepravdu, licemerje, a i patim od izvesnih poremećaja koji me primoravaju da reagujem na netačne tvrdnje.
Pokušao sam da se lečim, ali bez uspeha, kao što se može primetiti. :mrgreen:

1. ne znam sta su po tebi Avramske religije...

Isto ono što i po svima drugima, a i po defniciji. Uzgred, prisvojni pridev avramske piše se malim početnim slovom. ;)

Prema Bibliji zene su vrlo ravnopravne... tako i ja shvatam polozaj zene...

Prema Svetom pismu nisu. Možda bi mogla da ga pročitaš ponekad. ;)


2. kakav je to nepravedan odnos prema homoseksualcima?? pojasni?

Uveren sam da će uskoro naleteti neki primer. ;)

Biblija je protiv bluda u sta spada i homeseksualnost... to je greh...

A evo i primera. :lol:
Šalu na stranu, postoje homoseksualci i homoseksualci. Nisu svi prirodni, ali nisu svi ni bludni.

A prema onima koji se tako opredeljuju treba se tolerantno ponasati, treba uvazavati tudj izbor...

Vidim kako si demonstrirala tolerantnost. :hahaha:


3. Kontracepcija je normalna stvar i Bog nema nista protiv toga, osim sto nekoriscenje tako necega je samo verski fanatizam i nerazumevanje ...

Najveće denominacije avramskih religija su protiv kontracepcije. ;)


4. Ko jos podrzava oruzane sukobe, ni ne treba biti tolerantan prema tome...

Zavisi od oružanog sukoba do oružanog sukoba.


Tolerancija prema zlu ne treba da postoji...

A zlo je na primer... homoseksualnost (mislim, piše u Svetom pismu i tako to)? :per:

Vec tolerisanje drugacijeg stava misljenja opredeljenja itd...

Osim onog koji se označava kao zlo? :think:

5.sirnje mrznje isto nema opravdanja...

Osim kada je u pitanju netolerancija prema zlu? :lol:


6 kritikovanje religije je isto normalna stvar... bitan je nacin kritikovanja... da je civilizovan i u okvirima pristojnosti...

Ma nije valjda?! :lol:
Što si onda pokrenula ovu temu? :think:
Uzgred, koliko ja znam Jehovini svedoci onemogućavaju kritikovanje svoje religije.


ne znam, nisam se nasla, prilicno se slazem sa tobom ;) ...

Naravno da se nisi našla... :roll:
Upravo ovo što si napisala aktivira moje poremećaje. :mrgreen:


Pa ti si tolerantan u stvari :zpozdrav:

#PPP tolerantan? :think:
Sam ti je napisao da nije tolerantan. :rtfm:
 
Netolerantan sam prema svima koji svoje vidjenje sveta zele da nametnu kao jedino ispravno .Ne tolerantan sam i prema bitangama bez obzira na versko opredeljenje

Dobro znamo da si netolerantan, nego jel mislis da je to dobro biti takav??? :zpozdrav:

I Da to nije samo tvoja predrasuda da drugi zele da nametnu svoje???

Da mozda ti ne zelis da drugima nameces svoje???

Pa onda kada vidis da ne mozes to uspeti onda imas protiv njih...
 
Evo ovde sipoljavas ne netoleranciju nego neki oblik netrpeljivosti :zper:

Znači u ovome si se prepoznala? :mrgreen:
Jako lepo od tebe. :bye:

Hvatanje za jednu rec pa davanje joj neprikladnog tona itd... je odraz ne samo netolerancije nego netrpaljivosti i mrznje...

Citiranjem ne dajem nikakav ton. ;)


Problem je da kada neko ima predrasude prema nekoj religiji onda sve sto ispoveda ta religija pripisuje lose znacenje ...

Slažem se.


Isposvedanje vere nije propagiranje, to je jedna od predrasuda :zpozdrav:
To sto neko ima crvsta uverenja takodje nije nametanje vere - druga predrasuda :D
To sto neko smatra da je njegova vera ispravna je licni stav i nikoga ne ugrozava :)

Propaganda, misionarenje i propagiranje nečije vere nije ispovedanje vere. :bye:


pojasni sta su ti to skart deca...nije lepo da na taj nacin o deci..... :zpozdrav:

Znaš ti vrlo dobro, no se praviš naivna.
O ovome smo sa tobom bar dva puta raspravljali, a i iz početka tvoje poruke koju ovd citiram je jasno da znaš na šta mislim. :roll:
To spada u licemerje... ono prema čemu sam netolerantan. ;)


Netolerantan sam prema svima koji svoje vidjenje sveta zele da nametnu kao jedino ispravno.

:super:
 
ко не воли друге не воли ни себе, ко не воли себе не воли ни друге.
од истине се углавном бежи... толеранција није разумевање, напротив.

Dozvoljavanje drugima na stav, veru itd...

Da, ko ne voli sebe ne voli ni druge :zpozdrav:

ima definicija u uvodnom postu stavih je naknadno...

Prema Collins Cobuild English Language Dictionary, ”ako ste tolerantni, tada dozvoljavate drugim ljudima da imaju vlastite stavove ili verovanja ili pak da se ponašaju na sebi svojstven način, čak i ako se s tim ne slažete ili to ne odobravate“.



.
 
Poslednja izmena:
Prema nekome tko opravdava ubijanje djece.žena,staraca od nekog boga iz kamenog doba netreba biti tolerantan već dapače treba ih raskrinakavati njihove zle namjere.
I to vrlo oštro prema njima.
Nema ništa od priča o toleranciji.
 
Evo ovde sipoljavas ne netoleranciju nego neki oblik netrpeljivosti :zper:

Hvatanje za jednu rec pa davanje joj neprikladnog tona itd... je odraz ne samo netolerancije nego netrpaljivosti i mrznje...

Problem je da kada neko ima predrasude prema nekoj religiji onda sve sto ispoveda ta religija pripisuje lose znacenje ...

Isposvedanje vere nije propagiranje, to je jedna od predrasuda :zpozdrav:

To sto neko ima crvsta uverenja takodje nije nametanje vere - druga predrasuda :D

To sto neko smatra da je njegova vera ispravna je licni stav i nikoga ne ugrozava :)

Ukoliko je bilo nekakvih predrasude prema veri jehovinih svedoka ,sada ih sigurno nema. Ti, Vorki , i jos nekoliko vasih pripadnika ste potpuno jasno i nedvosmisleno objasnili gotovo sve vazne tacke vaseg verovanja .
Ispovedanje vere jeste propagiranje iste bez obzira sto ti mislis da time obavljas vazan \zadatak dobijen od boga .
Tacno je da cvrsta uverenja ne znace nametanje istih i toliko mogu da se slozim sa tobom.
Smatrati svoja uverenja ispravnim nije uvredljivo , ali ako ta uverenja uce da su svi oni koji ih ne dele otpad , onda jako ugrozavaju druge . Preko svega tvoja uverenja ugrozavaju zdravlje i zivot pre svega onih koji ta uverenja dele , a takodje ugrozavaju privatnost i mir onih koje smarate tom svojom verom .
 
Poslednja izmena od moderatora:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top