Koliko dugo trazite novi posao?

lady ds

Obećava
Poruka
71
Ostala sam bez posla pre 3 meseca i nikako da pronadjem novi.
Interesuje me koliko ste Vi dugo cekali na novo zaposlenje?
Poslala sam bas dosta CV-a i retko ko zove na razgovor za posao a i kada pozovu uglavnom su neka bezvezna testiranja gde zovu dosta ljudi i uvek ima mnogo kandidata tako da sam bas razocarana.

Kakva su Vasa iskustva?
 
kad sam kao ucenik shvatila da od roditelja ne mogu da dobijem onoliko koliki su moji zahtevi, pocela sam da radim..
preko omladinske, studentske, oglasi..pocela sam u drugom srednje i radim do danas bez prekida..honorarno za vreme skolovanja i studiranja, a posle za stalno..
kad sam shvatila da neko dugi ne moze da mi ponudi ono sto bih ja, pokrenula sam sopstveni posao..jedan..a posle petnaestak godina i drugi (prvo sa partnerom, a onda sam ga isplatila)..

zasto sam ovo napisala?
moj poznanik je pre 6 meseci ostao bez posla..
veb dizajner..izuzetne poslove ima u svom CV-u..
za desetak godina, promenio 22 firme..
tu cinjenicu sam pripisala njegovom kreativnom karakteru ..u pocetku..
ponudila mu pomoc..nisam mogla da mu ponudim platu koja odgovara njegovim kvalifikacijama, jer mi takav profil saradnika ne treba..poslednje mesto gde je radio bila je slovenacka firma i plata od 800eu..samo sam ponudila pomoc da mi se nadje pri ruci, a za nadoknadu sa kojom moze da pokrije svoje troskove dok ne nadje adekvatan posao..
izdrzali smo dva meseca..
jeste mi poznanik, ali ja sa njegovom neorganizovanoscu ne mogu da funkcionisem..

zasto sve ovo?

sta je ono sto zelis od posla koji trazis?
sta ti je bitno? zarada? posao u struci? radno vreme? saradnici?..

u odnosu na ova i sl postavljena pitanja, doci ces do odgovora koliko treba da prodje vremena pre nego pocnes da radis.
 
Ostala sam bez posla pre 3 meseca i nikako da pronadjem novi.
Interesuje me koliko ste Vi dugo cekali na novo zaposlenje?
Poslala sam bas dosta CV-a i retko ko zove na razgovor za posao a i kada pozovu uglavnom su neka bezvezna testiranja gde zovu dosta ljudi i uvek ima mnogo kandidata tako da sam bas razocarana.

Kakva su Vasa iskustva?

Pa znas sta tvoj problem je sto ne posedujes neka usko specijalizovana znanja koja bi te izdvojila iz mase likova koji traze posao.Npr jedna je stvar ako konkurises za mesto u turistickoj agenciji,mesto sekretarice,rad u prodavnici i sl. a drugo je ako si npr programer,ako si radila na nekoj poziciji u banci itd,tu je broj kandidata mnogo manji.
Uzgred najveca je konkurencija za najslabije placena radna mesta.
Imas 2 opcije:
1) pa naravno da nadjes VEZU, u tom slucaju ti kvalifikacije ne moraju biti presudne
2) da se prekvalifikujes.Lakse receno nego ucinjeno.Pitanje je tu koja znanja treba steci iz koje oblasti a da ne traje previse dugo i da se posle to sve dobro moze naplatiti.
Iskreno receno mislim da ti ovi saveti nece bas mnogo pomoci no hteo sam cisto da napisem svoj pogled na tu situaciju u kojoj se danas veliki broj ljudi nalazi(donekle i ja)...
 
Bas sam pricao sa drugarom na tu temu pre neki dan,stanje u zemlji Srbiji je pogorsano u poslednje vreme sto se tice posla.......no to na stranu . Moja konstatacija je sledeca : Imam poznanika koji stvarno nemaju posao,na "teretu" roditelja u 30'toj. Kivni na drzavu i sl. naravno u pravu je ....ima toga slazem ....ali proslo je vreme komunizma i jednakosti u nekom smislu.
Stvar je u tome da dok trazimo posao ne zapitamo se koliko vredimo,sta u stvari znamo da radimo u cemu smo dobri ,specijalizovani itd. Pola njih dozvolite da budem iskren nizasta nije specijalizovano ...odnosno retko sta zna kvalitetno da radi da bi uopste i poceo nesto da trazi.E,onda je normalno da ce da trazi negu prodaju,trafiku,fizikaliju ili sta slicno i onda je svako kriv .
Hocu da kazes da je po meni bitno pronaci sebe u nekom poslu i ici ka tome .
 
Pa i ne znam da li da se slozim sa Vama, do sada sam radila u 2 firme i sama sam pronasla posao a ne preko veze vec preko konkursa. Mislim da ustvari nema pravila.
Niste u pravu kada kazete da su potrebna naka posebna znanja da se izdvojite iz mase, u to sam se uverila da gotovo u svim firmama na visokom pozicijama rade nesposobni i neobrazovani ljudi sa srednjom skolom.Verovali ili ne zaista je tako. Mislim da svaki posao moze da se nauci ako ti neko pruzi sansu.
Ja sam trenutno bez posla ali se nadam da cu ga naci i mislim da je bolje da cekam da pronadjem posao koji volim nego da radim bilo sta i budem ocajna, a ko ceka taj i doceka. Ja verujem u to.
Kada sam ostala prvi put bez posla isto sam se nervirala sto ne udjem u najuzi izbor i posle 5 meseci sam pronasla posao i bila je to najbolja firma od svih prethodnih u kojima sam konkurisala tako da mislim da ce se uskoro pojaviti posao koji ce mi odgovarati.
Ako se radi posao koji se ne voli onda je to po meni strasno.
 
Bas sam pricao sa drugarom na tu temu pre neki dan,stanje u zemlji Srbiji je pogorsano u poslednje vreme sto se tice posla.......no to na stranu . Moja konstatacija je sledeca : Imam poznanika koji stvarno nemaju posao,na "teretu" roditelja u 30'toj. Kivni na drzavu i sl. naravno u pravu je ....ima toga slazem ....ali proslo je vreme komunizma i jednakosti u nekom smislu.
Stvar je u tome da dok trazimo posao ne zapitamo se koliko vredimo,sta u stvari znamo da radimo u cemu smo dobri ,specijalizovani itd. Pola njih dozvolite da budem iskren nizasta nije specijalizovano ...odnosno retko sta zna kvalitetno da radi da bi uopste i poceo nesto da trazi.E,onda je normalno da ce da trazi negu prodaju,trafiku,fizikaliju ili sta slicno i onda je svako kriv .
Hocu da kazes da je po meni bitno pronaci sebe u nekom poslu i ici ka tome .

Uglavnom se slazem..ima duduka koji nista cega se uhvate ne rade dobro i s ljubavlju..ali ima novih firmi i novih nacina rada koji tek stizu kod nas..dal su to kompjuteri+engleski jezik ili selfservice usluzivanje..pa do novih proizvoda za koje svi redom uce i idu na obuku i bez obzira koliko su strucnih predmeta savladali dzaba im..a ta praksa se savlada za par dana ili nedelja i kome lezi moze se bolje pokazati nego neko ko je studirao po 5 god bez prakse..takodje neko ko radi duzi niz godina na 1 nacin tesko se privikava na nov..kao sto su na pr ugostitelji i lekari rad na racunarima
 
Pa i ne znam da li da se slozim sa Vama, do sada sam radila u 2 firme i sama sam pronasla posao a ne preko veze vec preko konkursa. Mislim da ustvari nema pravila.
Niste u pravu kada kazete da su potrebna naka posebna znanja da se izdvojite iz mase, u to sam se uverila da gotovo u svim firmama na visokom pozicijama rade nesposobni i neobrazovani ljudi sa srednjom skolom.Verovali ili ne zaista je tako. Mislim da svaki posao moze da se nauci ako ti neko pruzi sansu.
Ja sam trenutno bez posla ali se nadam da cu ga naci i mislim da je bolje da cekam da pronadjem posao koji volim nego da radim bilo sta i budem ocajna, a ko ceka taj i doceka. Ja verujem u to.
Kada sam ostala prvi put bez posla isto sam se nervirala sto ne udjem u najuzi izbor i posle 5 meseci sam pronasla posao i bila je to najbolja firma od svih prethodnih u kojima sam konkurisala tako da mislim da ce se uskoro pojaviti posao koji ce mi odgovarati.
Ako se radi posao koji se ne voli onda je to po meni strasno.

Pa nisu ti potrebna extra znanja a ni kvalifikacije ako imas vezu,kao sto sam vec pomenuo.A ako nemas onda su ti itekako potrebna.Doduse postoji tu jos jedan bitan momenat:harizma.Ako si harizmaticna osoba definitivno je veca sansa da se i potencijalnom poslodavcu dopadnes.
 
Pa nisu ti potrebna extra znanja a ni kvalifikacije ako imas vezu,kao sto sam vec pomenuo.A ako nemas onda su ti itekako potrebna.Doduse postoji tu jos jedan bitan momenat:harizma.Ako si harizmaticna osoba definitivno je veca sansa da se i potencijalnom poslodavcu dopadnes.

Slazem se u potpunosti, mislim da je malo i sreca u pitanju i definitivno nema pravila.
 
Verovatno ne prihvata dz varijante za 15000 ili rad bez plate samo na procenat a procenat ne vidis nikad. S obzirom da je vise od 90% ponuda za posao takva nije za cudjenje da se posao trazi godinama.


Pa i ne treba niko da prihvata takav posao za dz ili za 15.000 din. Pogotovo ako je obrazovan ili ima radno iskustvo, naravno ako mu ne trebaju hitno pare.
Zato sto u ovoj zemlji takvi ljudi prihvataju da rade za tako male pare i za dz zato nam i jesto ovako kako je.
 
Pa i ne treba niko da prihvata takav posao za dz ili za 15.000 din. Pogotovo ako je obrazovan ili ima radno iskustvo, naravno ako mu ne trebaju hitno pare.
Zato sto u ovoj zemlji takvi ljudi prihvataju da rade za tako male pare i za dz zato nam i jesto ovako kako je.


Bravo.Ovo je suva istina.
Ajd mogu da razumem nekoga koji je ostao bez posla a nema jos mnogo do penzije pa daj sto das.
Ali ne mogu da razumem mlade ljude koji rade takve poslove.Jer kako planirati buducnost sa platom od 200e??To nije dovoljno ni za burek.
Poenta je zapravo u sledecem: nije problem raditi neko vreme za te pare ako vi na osnovu toga mozete da steknete neka znanja i iskustva koja ce vam u perspektivi donositi znacajno bolje prihode.
Medjutim radeci poslove tipa trafika,supermarket i sl. vasa vrednost na trzistu rada i posle 10,20 godina ostaje ista-dakle minimalna.
To je glavni problem.
 
Pa i ne treba niko da prihvata takav posao za dz ili za 15.000 din. Pogotovo ako je obrazovan ili ima radno iskustvo, naravno ako mu ne trebaju hitno pare.
Zato sto u ovoj zemlji takvi ljudi prihvataju da rade za tako male pare i za dz zato nam i jesto ovako kako je.

Pa sta se onda cudis sto vise od godinu dana trazi posao?
Normalne poslove je maltene nemoguce naci.
 
Pa i ne znam da li da se slozim sa Vama, do sada sam radila u 2 firme i sama sam pronasla posao a ne preko veze vec preko konkursa. Mislim da ustvari nema pravila.
Niste u pravu kada kazete da su potrebna naka posebna znanja da se izdvojite iz mase, u to sam se uverila da gotovo u svim firmama na visokom pozicijama rade nesposobni i neobrazovani ljudi sa srednjom skolom.Verovali ili ne zaista je tako. Mislim da svaki posao moze da se nauci ako ti neko pruzi sansu.
Ja sam trenutno bez posla ali se nadam da cu ga naci i mislim da je bolje da cekam da pronadjem posao koji volim nego da radim bilo sta i budem ocajna, a ko ceka taj i doceka. Ja verujem u to.
Kada sam ostala prvi put bez posla isto sam se nervirala sto ne udjem u najuzi izbor i posle 5 meseci sam pronasla posao i bila je to najbolja firma od svih prethodnih u kojima sam konkurisala tako da mislim da ce se uskoro pojaviti posao koji ce mi odgovarati.
Ako se radi posao koji se ne voli onda je to po meni strasno.

Ovo je sve tacno ali tu i jeste problem sto ti retardi koji su se pouvaljivali preko veza na razna radna mesta ne zele da prime nekoga za koga vide da razmislja svojom glavom i da nije glup. Automatski te vide kao konkurenciju i skartiraju te.

A stanje oko zaposljavanja trenutno je katastrofa popsto je izbor mali i potrebne su zestoke veze za neki solidniji posao ili ludacka sreca.
A nije strasno raditi posao koji se ne voli ako su uslovi na tom poslu ok i plata dobra.Ukoliko to nije slucaj e onda je strasno.A kada radis zanimljiv posao koji volis onda ti lakse pada ako je plata manja,kasni ,ako su uslovi malo losiji itd.
 
Verovatno ne prihvata dz varijante za 15000 ili rad bez plate samo na procenat a procenat ne vidis nikad. S obzirom da je vise od 90% ponuda za posao takva nije za cudjenje da se posao trazi godinama.

Upravo tako. Vecina poslova je za15-20000 a pitaj boga da li ce ti i to dati na kraju meseca a plus verovatno ti ni radni staz ne uplacuje.
Moj kum koji je pre pola godine ostao bez posla samo u zadnjih mesec dana 4 posla je prihvatio i na svakom se zadrzao po 1 dan posto je odmah tog prvog dana video o cemu se radi a uglavnom to je da plate pitaj boga da li ce biti ili da ne radis 8 sati kako su ti rekli vec 12-13....itd.
 
Pa kako tako dugo? To je vise od godinu dana.

Moj problem je što sam završio gimnaziju a nisam upisao ništa posle toga. Ne znam šta da upišem, a nemam ni neke dodatne kvalifikacije (osim ECDL diplome od koje nemam velike vajde). To me kolje.

Verovatno ne prihvata dz varijante za 15000 ili rad bez plate samo na procenat a procenat ne vidis nikad. S obzirom da je vise od 90% ponuda za posao takva nije za cudjenje da se posao trazi godinama.

Ma ja nisam dobijao nikakve varijante. Omladinska zadruga nema maltene ništa da mi ponudi, na birou je situacija još gora.

U jesen 2008. sam preko jedne zadruge dobio posao u magacinu u luci. Uslovi za rad, higijena i plata su bili katastrofa. Ali ja se ipak nisam bunio, ćutao sam i šljakao znajući koliko je teško i to naći. I posle samo tri nedelje, još jednom kolegi i meni rekoše da "nisu zadovoljni našim radom" i da ne moramo više da dolazimo. Đavola nisu bili zadovoljni! Ništa nismo radili ni manje ni više od ostalih. Nego je verovatno neko trebalo da upadne preko veze pa je trebalo napraviti mesta, ili šta već. U ovoj zemlji je izgleda najbolje kad imaš debele veze, ili kad potkupiš nekog da dobiješ mesto. Eh, što nemam nekog u Orlandu, ili u bilo kom drugom gradu u bilo kojoj drugoj razvijenoj zemlji. :sad2:

Ne znajući šta da upišem i/ili čime da se bavim, u NSZ-u sam otišao na profesionalnu orijentaciju. Tu sam išao na neki test inteligencije, i jedna žena je rekla da sam ga uradio "natprosečno dobro" i, umesto da mi kaže čime da se bavim, poslala me kod neke žene koja se bavi biheviorizmom na par razgovora. Išao sam kod nje jednom nedeljno, plaćao 10€ za "seansu", da bi se ispostavilo da mi nije rekla ništa što nisam već znao. Dao sam lovu, cimao se par puta do nje, a nisam saznao čime bih mogao da se bavim (zbog čega sam i išao na profesionalnu orijentaciju). Toliko o tome koliko je naš sistem uređen. :thumbdown: Tačno je ovo što kaže Atreides:

Ovo je sve tacno ali tu i jeste problem sto ti retardi koji su se pouvaljivali preko veza na razna radna mesta ne zele da prime nekoga za koga vide da razmislja svojom glavom i da nije glup. Automatski te vide kao konkurenciju i skartiraju te.
 
mene zanima nesto..
od cega pokrivate svoje zivotne troskove vi koji godinama ne radite?
morate da se prehranite sigurna sam..imate troskove oko rezijskih troskova..
ili ste u mogucnosti da budete izdrzavana lica i da cekate posao i uslove koji bi ispunili vasa ocekivanja?
 
mene zanima nesto..
od cega pokrivate svoje zivotne troskove vi koji godinama ne radite?
morate da se prehranite sigurna sam..imate troskove oko rezijskih troskova..
ili ste u mogucnosti da budete izdrzavana lica i da cekate posao i uslove koji bi ispunili vasa ocekivanja?

Ja posao cekam vec 3 meseca a pritom biram naravno zato sto sam u situaciji da ima ko da mi pomogne i novac mi nije neophodan za hranu.
Nazalost nisu svi u takvoj situaciji i zbog toga ljudi i pristaju da rade za mnogo male pare jer nemaju ni za hranu.
Nazalost je bas zbog toga cena radne snage izuzetno niska i to poslodavci koriste da se izivljavaju....
 

Back
Top