Da li je Jaguar us.rao motku ulaskom u joint venture sa Fordom?

Opelman

Aktivan član
Poruka
1.539
Ja mislim da jeste. Ni jedan novi Jag se ne razlikuje mehanički mnogo od mondea, ni dizajn više nije na onom nivou, a da ne pominjem prestiž... Još samo bebeće sedište i sedišta od kepera im fale. Ja bih pre kupio Lexus nego novi Jaguar, ovo je sramota i prevara. X type je totalni promašaj, S type malo manje... Mislim da je Ford odsvirao posmrtni marš jednom slavnom imenu auto industrije.
 
Specificnim igracima poput Jaguara je bilo sudjeno da se ugase. Premalo trziste, premalo finansija za dalji razvoj i drzanje koraka. Britancima je trebao jedan veliki igrac, poput FIAT-a u Italiji, koji bi uzeo pod svoje egoztiku. Posto nije tako bilo, a sistem ujedinjavanja takodje nije dao rezultate, britanska auto-industrija je vremenom razbucana, pa se spasavao ko kako zna.
Ne mislim da ja Jaguar upropascen pod Fordom. Pogtovo ne dizajnerski. Ja u pocetku nisam nesto mirisao ni X ni S-typea. Priznavao sam samo XJ-a, iako su mi se starije generacije ipak vise svidjale. Al' sad vremenom, kad mi je leglo i kad razmislim, oba su ipak sasvim u Jag fazonu. Jedino su oni Grang Toureri, XK serija pomalo bezlicni.
S tehnicke strane Fordova platforma obezbedjuje neke razumne cifre, za sire mase, kao i duzi vek trajanja u smislu servisa. A i sta fali Fordu uopste? Nemoj samo reci da je krsh...
 
Ne Ford nije upropastio Jaguar svojom tehnikom, daleko od toga, Ford ima dosta dobru tehniku i agregate, no stvar je u tome da se nije dovoljno ulagalo u marketing i motori koji su ugrađivani u njega nisu bili jako kao prije. Jaguar XJ najjači je bio sa 300 hp, dok Audi, BMW i Mercedes su imali jače motore pa samim time i brža auta. A neko ko kupuje auto te klase neće da njegov auto ide sporije u odnosu na konkurenciju.
 
@losis
Pazi. Prvo na XJ-u je Jaguarov motor u kompletu. Pravljen u rasponu od 3.2-5.0L, sa i bez turbochargera. Dosta napredan u trenutku kada je predstavljen, pokupio je prilicno reci hvale. Jaguar je te motore korstio i na XK-ovima, a nasli su se i na nekim S-typeovima. Takodje, Ford je manje verzije ugradjivao na Thunderbirda, a motor se nasao jos i na Lincolnu, Land Roveru i Aston Martinu.
Turbocharged verzija ima 400ks i preko 500Nm obrtnog momenta.

Druga stvar, Jaguar je ipak bitno drugacija limuzina od Mercedesa, Audija, BMW-a i njima slicnih. XJ-a ne mozes gledati kao auto za siroke mase, niti auto koji se trka na statusnom trzistu na kome dominiraju pomenute marke. Ne mozes ocekivati od srpskog novokomponovanog selje da ceni stil koji nudi XJ, niti od americkog Nigga' from da Block, kojima su Hummeri i Escaladei vrh automobilizma.
Generalno, moderno trizste je daleko izgubilo osecaj za stil i jedinstvenost automobila koji se nudi. Bitna je oprema, ima ovo, ima ono, ima konja, ima trt-mrt... a sve je to tehnicki.

@Opelman
Sta je konfekcijski na novim Jaguarima?
 
Upravo to, onaj ko kupuje Jaguara hoće da je sve njegovo, od šrafa do motora. Mondeov motor nije loš, ali ljudi to neće. A Jaguari iz 70tih su stvarno nešto posebno u odnosu na auta iz tog doba. Današnji modeli i nisu tako posebni u odnosu na ostala auta.
Vidio sam ih sve uživo i izgledaju mnogo bolje nego na slici. Šteta što se desilo to što se desilo. Nadam se da ga sad TATA ili koga je već kupio neće upropastit. Ford ga nije upropastio, više je čini mi se razlog za propadanje to što zahtjevi tržišta su se promjenili.
 
Vi totalno niste realni...

Prvo, ko hoce full Jag i dalje ga ima u obliku XJ-a. Nit je jeftina oprema, nit je shuntava izrada, nit je tudj' motor. Opelman proziva za plasticne branike... a ko danas pa pravi metalne hromirane, kao sto su nekada bili?

Dalje, od kraja '60-tih, XJ u razlicitim varijacijama je jedini model koji je cuvao obraz slavnom imenu, kad je rec o limuzinama. Uz njega, naslednik E-typea, XJ-S koji je opet radjen na bazi XJ-a, je jedino sto su pravili.
Totalno je nerealno ocekivati da tako specificni, igrajuci na vrlo odredjeno trziste mogu da opstanu u vrtlogu promena koje zahteva trziste. A ipak su opstali i to u meri, moglo bi se reci, vecoj nego bilo koja druga slicna fabrika.
Cak stavise, mislim da mogu slobodno reci da su danas jedina marka koja nije podlegla modernim dizajnerskim trednovima (nema viskih dupeta zarad litraze, nema monolitnih bokova, nema puskarnica-prozora, izbacenih zadnjih svetala i sl...) i da se malo stare skole moze dobiti jedino kod njih.

X i S-type su prosirivanje trzista, da se zaradi kinta. Jbga, ali od suve slave se ne zivi, niti se placaju inzenjeri i radnici za buduce razvoje. Nuzno zlo koje je svuda prisutno, ne samo u automobilizmu. I ako cemo iskreno, Ford je mogao mnogo vise da usere motku i da napravi neke Jaguarcice koji se ne razlikuju od ostalih Japanaca, ko ovo novo transformersko cudo od XJ-evog naslednika...
Tata je trenutno na mnogo boljem putu da ih stvarno sahrani za sva vremena, ako ovako nastavi da vodi politku kuce.
 
Jaguar X type karavan dizel.... William Lyons se obrce u grobu!

Ferari karavan, porse sa 4 vrata... :roll:

54436_tmb_56827673_2005585618893392051_rs.jpg
 
Sa Fordom se niko nije usrećio. Brak sa Jaguarom je u startu mirisao na brzi razvod. Jednostavno bio je totalni sukob kultura, konstruktivnog razmišljanja, dizajna, ukusa, marketinga, loše procene ciljne grupe... Ameri su loše procenili da Evropi mogu da prodaju *uda za bubrege. Pre svega zato što je Jaguar imao malu ali sasvim specifičnu klijentelu, ljude od stila i ukusa i pre svega odlične poznavaoce mačkine mehanike. Naravno da takvima više nije mogao da se prodaje Jaguar na platformi Mondea, sa V-8 motorm (ćuj Jaguar i V- 8) na čijem poklopcu ventila je umesto Ford pisalo Jaguar. Nije prošao čak ni kod kauboja koji padaju na sve iz Evrope. Pokazalo se samo još jednom da kupiti slavno ime ne znači i održati ga i uspeti. isto se desilo i Roveru i javlja mi se da sličan kraj čeka i ostale Engleze koji su završili u tuđim rukama.
 
Lupim upravu si, jedini Jag, LR i djelom Volvo su bili zadržali neki svoj dizajn, ali to ih je djelom uništilo, jer većina ljudi hoće da bude u trednu i po zadnjoj modi. Jaguar mi se mnogo sviđa, i ovi novi nisu loši, ali se gubi njihov poznati izgled morali su podleći dizajnerski pod uticaj tržišta.
Baš to što su uleteli u savremene trendove ih je i upropastilo. Jaguar se oduvek izdvajao specifičnim dizajnom i tehničkim rešenjima. I BAŠ TO su i cenili pravi poštovaoci Jaguara. Šta će im značka na konfekcijskoj platformi i sa karoserijama koje se dizajnom uklapaju u modne trendove. Ameri su pokušali da od "mace" naprave robu široke potrošnje, a to sa ovom robom ne ide!
 

Back
Top