Нови ЗОБС

Dovla

Elita
Poruka
16.644
Иако је нови ЗОБС већ увелико у употреби, јављају се недоумице међу возачима шта је то ново што заправо доноси нови закон. Ево једног занимљивог извода најбитнијих ствари везано за нови ЗОБС.

Naši automobili su u kategoriji M1 - putničko vozilo
Vozila kategorije M koja imaju najviše 8 sedišta ne računajući sedišta za vozača.

- ABS
Sva vozila ketegorije М2, М3, N2, N3, О3 и О4 registrovana prvi put nakon 01.01.2010. godine, moraju da budu opremljena sistemom protiv blokiranaj točkova pri kočenju.

Nažalost, u vreme kada je u Evropi odavno regulisano da sva nova vozila moraju imati ABS, a mnoge države uvode i ESP kao obavezan...kod nas ostaje da nam i dalje mogu prodavati nove automobile bez ABS-a jer u pobrojanim kategorijama nema M1.

- Boja prednjih svetala
Svetlost glavnih farova mora biti bele boje

- Xenoni
U slučaju da je vozilo opremljeno svetlima sa gasnim izvorom svetlosti obavezan deo opreme je i uređaj za čišćenje farova.
Vozila kategorije M i N moraju imati uređaj za nivelaciju snopa glavnih svetala...koji može biti sa ručnim ili automatskim podešavanjem.
U slučaju da je vozilo opremljeno oborenim svetlima sa gasnim izvorom svetlosti ovaj uređaj mora biti automatski.


Dakle, Xenonska svetla moraju biti bele boje, sa uređajem za prskanje tečnosti po njima za pranje i uz automatsku nivelaciju visine snopa.

- Svetla tablica
...mora biti ugrađeno i izvedeno tako da daje svetlost bele boje...

- Stop svetla
...moraju biti ugrađena i izvedena kao najmanje dva stop svetla na zadnjoj strani vozila. Motorna vozila kategorije M1 prvi put registrovana nakon 01.01.2005. godine moraju imati ugrađeno treće stop svetlo na srednjoj podužnoj ravni vozila.

- Šoferka
''Vetrobran'' je okno na prednjoj strani motornih voyila kategorija M i N.
Vetrobrani moraju biti slojeviti - laminirani, odnosno ne smeju biti od kaljenog ( ''TOUGHEND'' ili ''TEMPERED“) stakla ni kada se naknadno zamenjuju.
Vetrobran se ne sme naknadno zatamnjivati.


- Folije na bočnim staklima
Bočna stakla u ravni vozača mogu biti naknadno zatamnjena tako da ukupna vrednost prigušenja svetla ne prelazi 25%. Ostala stakla na vozilu osim vetrobranskog stakla mogu biti naknadno zatamljena.
Stepen refleksije stakala na vozilu ne sme prelaziti 15% kako ne bi došlo da zaslepljivanja drugih učesnika u saobraćaju.


Od ovih odredaba mogu odstupati samo vozila sa posebnom dozvolom Ministarstva koje je nadležno za poslove saobraćaja.

- Katalizator
Vozila koja su homologovana i proizvedena sa katalizatorom ne smeju se koristiti bez ovog uređaja.

- Šta ako kupite polovni auto koji je bio Van ili sl, pa ima natpise na sebi ?
Natpisi koji su se nalazili na vozilu koje je promenilo vlasnika, a koji se odnose na prethodnog vlasnika, moraju biti uklonjeni u roku od 30 dana od dana promene vlasništva.

- Može li hauba, krov, u drugu boju u odnosu na ostali deo automobila ?
Vozilo može biti višebojno, bojeno ili prelepljeno folijom. Vozilo može biti i bojeno - prelepljeno na način koji predstavlja sliku odnosno totalni reklamni dizajn. U slučaju prelepljivanja celog vozila, boja vozila je preovlađujuća vidljiva boja.

- Gume
Pneumatici na vozilima moraju biti deklarisanih dimenzija od strane proizvođača, zavisno od najveće konstruktivne brzine kretanja vozila i najveće dozvoljene mase vozila na kome su pneumatici postavljeni.
Pneumatici na istoj osovini vozila moraju biti jednaki po tipu, vrsti ( letnji, zimski ), konstrukciji ( radijalni, dijagonalni i sa ukrštenim pojasevima ) nosivosti i dimenzijama.


- Koliko šare mora da ima guma ?
Dubina šare pneumatika po gaznoj površini mora biti viša od fabrički dozvoljene dubine označene TWI oznakama, a ako tih oznaka nema, najmanja dozvoljena dubina je 1.6 mm za kategorije vozila L i M1 i 2 mm za ostala vozila

- Mogu li protektirane gume ?
Na motornim vozilima mogu se, osim na upravljajućim točkovima, koristiti obnovljeni pneumatici.

- Rezervni točak
Pneumatik na rezervnom točku mora biti istih dimenzija i nosivosti kao pneumatici koji se koriste na vozilu, ili moraju biti homologovani kao privremeni rezervni točak...

Mogu ''ćopavci''... :thumbup:

- Mora li vozilo imati rezervni točak ?
Rezervni točak ne moraju da imaju motorna i priključna vozila ako su pneumatici ili naplatci opremljeni nekim sigurnosnim sistemom za sigurnu vožnju sa izduvanim pneumatikom ili ako vozilo poseduje odgovarajuće sredstvo za privremeno osposobljavanje izduvanog pneumatika ( npr. sprej, pena u boci pod pritiskom, komplet za brzu popravku pneumatika i sl. ).

- PP aparat
U motornim vozilima, osim u vozilima kategorije L, T i u vozilima kategorije M1 kojima se ne vrši javni prevoz lica u saobraćaju na putevima, mora postojati aparat za gašenje požara, sa važećim uverenjem o ispravnosti i biti postavljen na vidnom mestu tako da se u slučaju opasnosti može upotrebiti.

Drugim rečima, npr. taksisti moraju imati PP, ali mi ne moramo.

- Trougao
U motornim vozilima...mora postojati, na vidnom mestu, znak za obeležavanje vozila zaustavljenog na kolovozu...

- Prva pomoć
U motornim vozilima kategorija M, N i T mora postojati oprema za pružanje prve pomoći ( kutija prve pomoći veličine
A ) koja odgovara standardu А СРПС З.Б3.001 tako da se može po potrebi koristiti.


- Rezervne sijalice
U motornim vozilima...moraju postojati, na vidnom mestu, rezervne sijalice najmanje za polovinu sijaličnih mesta...

- Rezervne sijalice za Xenone, ili LED
Vozila koja su opremljena svetlosnim telima bez žarne niti ( gasni izvor svetla, Led i sl. ) ne moraju imati rezervne sijalice za ta rasvetna tela.

- Reflektujući prsluk
Motorna vozila, osim za vozila kategorije L, moraju da imaju najmanje jedan reflektujući prsluk koji odgovara standardu EN 471, kojeg je vozač dužan da koristi - obuče kada na putu obavlja radnje uz vozilo ( menja točak, obavlja manje popravke na vozilu, naliva gorivo kada vozilo ostane bez goriva, traži pomoć zaustavljajući druga vozila i sl. )

- Sajla ili kruta veza
U putničkim automobilima i vozilima namenjenim za prevoz opasnih materija mora postojati, na vidnom mestu, uže ili poluga za vuču tih vozila, koji mora omogućavati vuču vozila na rastojanju od 3 do 5 m kada se koristi uže, odnosno do 3 m kada se koristi poluga.

- Zimska oprema
Zimska oprema motornih i priključnih vozila, u smislu ovog Pravilnika, podrazumeva pneumatike za zimsku upotrebu
( M+S ) na pogonskim točkovima, ili pneumatike sa letnjim profilom ukoliko vozilo u opremi ima lance ili druga odgovarajuća sredstva za povećanje trakcije pogonskih točkova.
Na pneumaticima sa letnjim profilom iz stava 1. ovog člana, kada se na njima ne koriste odgovarajuća sredstva za povećanje trakcije pogonskih točkova, dubina šare gazećeg sloja, po obimu i širini, mora iznositi najmanje 4 mm.

Преузето са Форум Фиат-Ланчиа клуба
 
Покушаћу наредних дана да пронађем текст Закона да га окачим негде. Такође, постоји Правилник који је послат Скупштини Србије на усвајање, а који би требало прецизно да регулише опрему неопходну у аутомобилу, зимску опрему, ксеноне и све до најситнијих детаља. И тај предлог ћу покушати да пронађем и окачим са Законом.

Ово нека нам буде тема за недоумице везане за нови ЗОБС.
 
Списак камера у БГ-у:

Kružni tok kod Bogoslovije

raskrsnica Cvijićeve ulice i Bulevara despota Stefana

raskrsnica ulica Mije Kovačevića i Čarlija Čaplina

raskrsnica ulica Cvijićeve i Starine Novaka

raskrsnica ulica Francuske i cara Dušana

Bul. despota Stefana

raskrsnica Bulevara kralja Aleksandra i Ruzveltove

Vasina, ostrvo kod Studentskog trga

Trg Republike, Ruski car

Trg Republike, pešačko ostrvo

raskrsnica ulica cara Dušana i Tadeuša Košćuška

raskrsnica ulica Braće Jugovića i Makedonske

raskrsnica ulica Dunavske i Francuske

raskrsnica Bulevara kralja Aleksandra i Takovske

ugao Ulice Dragoslava Jovanovića i Trga Nikole Pašića

na samom trgu Nikole Pašića

Ulica Kralja Milana, kod Skupštine Srbije

raskrsnica ulica Kneza Miloša i Kralja Milana, na pešačkom ostrvu

kod Terazijske česme

raskrsnica ulica Takovske i Kraljice Marije

raskrsnica ulica Brankove i Narodnog fronta

raskrsnica ulica Brankove i Pop Lukine

raskrsnica ulica Karađorđeve i Bulevara vojvode Bojovića

raskrsnica ulica Nemanjine i Savske

raskrsnica ulica Savske i Nemanjine, Savska bb na pešačkom ostrvu

Karađorđeva, ostrvo kod autobuske stanice

raskrsnica ulica Kneza Miloša i Nemanjine, kod tramvajskih šina

raskrsnica ulica Kneza Miloša i Višegradske

raskrsnica Bulevara kneza Aleksandra Karađorđevića i Bulevara Vojvode Putnika

Mostarska petlja

Kružni tok kod bolnice "Dr Dragiša Mišović"

raskrsnica Bulevara kneza Aleksandra Karađorđevića i Dr Milutina Ivkovića

raskrsnica Bulevara kneza Aleksandra Karađorđevića i Humske

kružni tok "Topčiderska zvezda"

petlja ulica Vojislava Ilića i Stevana Prvovenčanog (auto put Beograd-Niš)

raskrsnica ulica Vojislava Ilića i Ustaničke

raskrsnica Radničke ulice i Obrenovačkog puta

Bulevar vojvode Mišića, kod ulaza Beogradskog sajma

raskrsnica ulica Omladinskih brigada i Jurija Gagarina

raskrsnica Crnotravske ulice i Bulevara oslobođenja

raskrsnica ulica Crnotravske i Borske

Bulevar oslobođenja, kružni tok na Auto komandi

raskrsnica Crnotravske i Raške ulice

raskrsnica Bulevara Mihaila Pupina i Milentija Popovića

kod Sava centra i hotela Interkontinental

Uključenje na most Gazela sa Novog Beograda
na sredini između traka kod priključenja puteva

Bulevar Mihaila Pupina

kružni tok kod Beogradske arene

Skver kod opštine Novi Beograd,
na ostrvu u Ulici omladinskih brigada

raskrsnica Bulevara umetnosti i Bulevara Nikole Tesle

petlja Ulice omladinskih brigada i Bulevara Arsenija Čarnojevića


raskrsnica ulice Ušće i Bulevara Nikole Tesle

uključenje na tramvajski most sa Novog Beograda

raskrsnica Karađorđevog trga i Bulevara Nikole Tesle

raskrsnica ulica Pariske komune i Tošin bunar, kod Studentskog grada

raskrsnica ulica Proleterske solidarnosti i Jurija Gagarina

Ugao ulica Nemanjine i Deligradske, kod restorana McDonalds

Trg Slavija, kružni tok

petlja kod restorana "Franš"

Ustanička ulica, kod Specijalnog suda

ulaz na Pančevački most, železnička stanica Sever

Камере су ''информативног типа'' тј. немају радаре и механизме за препознавање таблица, али ипак постоје и служе за праћење саобраћаја, а могу се користити и за неке очигледне прекршаје (претицање колоне возила, непропуштање пешака итд).

Камере које служе за мерење брзине се најчешће постављају на посебне стубове и када вас та камера услика то би требало да приметите у виду неког блица и сл. Пример оваквих камера се може видети на Бранковом мосту ;)
 
Списак радара можете наћи овде: http://prezentacije.mup.sr.gov.yu/usp/Poslovi/Poslovi.html (са десне стране пише - распоред радарских патрола). Према мом искуству, списак је информативан, па га узмите са резервом... некад су били ту где пише на списку, некад нису, а некад су били на местима којих уопште нема на списку у кругу од 50км ;)
 
Poslednja izmena:
- Xenoni
U slučaju da je vozilo opremljeno svetlima sa gasnim izvorom svetlosti obavezan deo opreme je i uređaj za čišćenje farova.
Vozila kategorije M i N moraju imati uređaj za nivelaciju snopa glavnih svetala...koji može biti sa ručnim ili automatskim podešavanjem.
U slučaju da je vozilo opremljeno oborenim svetlima sa gasnim izvorom svetlosti ovaj uređaj mora biti automatski.
Pa zar nema svako vozilo posle '39-te ručno podešavanje visine snopa farova? :roll:
Ili su mislili na el. podešavanje iz kabine?
 
Правилник о поступању полицијских службеника. Врло ажуран, и ако се жалите надлежнима по неком од ових основа, имате велике шансе (уз адекватне доказе) да добијете случај ;)


Svaka čast za objedinjenu temu o ZOBS-u ! Ovakvo nešto je zaista potrebno,da sve informacije u vezi sa ZOBS-om budu na jednom mestu.Jedino što se ne slažem sa ovim citiranim,u stvari ne da se ne slažem,već to nije tačno,s obzirom da funkcioniše samo u teoriji,ne i u praksi.
Ali da ne dužim.

@ Tema

Pravilnik o sticanju vozačke dozvole biće donešen početkom marta.Kandidat koji je do dana stupanja na snagu novog Pravilnika položio teorijski deo ispita za odredjenu kategoriju, može pristupiti polaganju praktičnog dela ispita u roku od 12 meseci, uz najmanje tri dodatna časa teorijske i praktične obuke.

Novim paravilnikom o sticanju vozačke dozvole,previdjene su i nove vozačke dozvole (usaglašene sa evropskim dozvolama) koje podrazumevaju nove kategorije.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Spisak prekršaja i cena kazni : http://www.informisanje.info/stanje-na-putevima/kazneni-bodovi-zobs/

Pravilnik o tehničkim uslovima vozila : http://www.informisanje.info/2009/10/pravilnik-tehnickim-uslovima-vozila/
 
Pohvale za temu ;)
Pitanje za ljude iz Novog Sada i okoline;
Da li neko mozda zna da li je u sklopu kamere na Mostu Slobode na ulasku u tunele i radar? Dobio sam informaciju da su pojedincima vec urucene kazne zbog prekoracenja brzine. I ako bi neko mogao da nabroji gde se sve otprlike nalaze kamere u NS-u (osim na Bulevaru). Hvala
 
Bogami, imace dobar pazar, u tunele se cesto ulazi sa preko 100 km/h.
I jos jedno pitanje :)
Hteo bih da zalepim jednu reklamu na zadnji deo kola, tacnije ispod i iznad registracije. U pitanju je reno laguna (da otprilike imate predstavu kako to izgleda) i interesuje me da li je to sada dozvoljeno, i ako jeste, da li postoji neka propisana velicina reklame. Pojedini znalci su mi pojasnili da to dolazi u obzir jedino u slucaju da zelim na branik nesto za stavim, inace ne sme se nista blizu registracije stavljati i lepiti. Hvala unapred
 
Bogami, imace dobar pazar, u tunele se cesto ulazi sa preko 100 km/h.
I jos jedno pitanje :)
Hteo bih da zalepim jednu reklamu na zadnji deo kola, tacnije ispod i iznad registracije. U pitanju je reno laguna (da otprilike imate predstavu kako to izgleda) i interesuje me da li je to sada dozvoljeno, i ako jeste, da li postoji neka propisana velicina reklame. Pojedini znalci su mi pojasnili da to dolazi u obzir jedino u slucaju da zelim na branik nesto za stavim, inace ne sme se nista blizu registracije stavljati i lepiti. Hvala unapred

Slobodno možeš da lepiš po kolima šta god želiš,samo pod uslovom da ne sakriješ tablice i prednja stakla.Brojevi i stakla moraju da se vide.

Bilo je rasprave oko toga,ali ja nisam uspeo da u novom ZOBS-u pronadjem bilo kakvo ograničenje po tom pitanju.
Čak je moguće i proturiti barjak kroz prozor i tako se voziti gradom.Dužina nije bitna,jedino zakonsko ograničenje je da ne ometa ostale učesnike u saobraćaju. ;)
 
PP aparat
U motornim vozilima, osim u vozilima kategorije L, T i u vozilima kategorije M1 kojima se ne vrši javni prevoz lica u saobraćaju na putevima, mora postojati aparat za gašenje požara, sa važećim uverenjem o ispravnosti i biti postavljen na vidnom mestu tako da se u slučaju opasnosti može upotrebiti.

Ovo znaci da mi moramo da imamo PP, a samo navedene kategorije ne moraju. Lose si protumacio. Bar ja tako mislim.

Nego, koliko po novom zakonu sme da se vozi po isteku registracije?
 
Zivim vec poduze u Italiji i cesto krstarim Evropom, tako da sam potpuno u toku sa zakonima o saobracaju u EU. Nedavno sam bio u prilici da prelistam novi OZBS i bio sam iznenadjen mnogim clanovima zakona koji potpuno odudaraju od EU normi. Ukratko zakon je u mnogim stavovima nedorecen i ostavljen na slobodno tumacenje i policiji i sudovima, sto je nedopustivo. Neke clanove sam prevodio prijatelju pravniku i on se bukvalno hvatao za stomak od smeha. Pitao me je otprilike jel to neko zezanje, parodija? Rekao sam ozbiljno, ne, zakon. Na to se smrkao i ozbiljno mi rekao: Serbo, jadan je narod koji ima ovakve zakone...Doslo mi je da propadnem u zemlju, ali sta cu, nisam ih ja pravio.
 
PP aparat
U motornim vozilima, osim u vozilima kategorije L, T i u vozilima kategorije M1 kojima se ne vrši javni prevoz lica u saobraćaju na putevima, mora postojati aparat za gašenje požara, sa važećim uverenjem o ispravnosti i biti postavljen na vidnom mestu tako da se u slučaju opasnosti može upotrebiti.

Ovo znaci da mi moramo da imamo PP, a samo navedene kategorije ne moraju. Lose si protumacio. Bar ja tako mislim.

Nego, koliko po novom zakonu sme da se vozi po isteku registracije?
Nekoliko minuta, ako te ne uhvate... :per:
 
- Stop svetla
...moraju biti ugrađena i izvedena kao najmanje dva stop svetla na zadnjoj strani vozila. Motorna vozila kategorije M1 prvi put registrovana nakon 01.01.2005. godine moraju imati ugrađeno treće stop svetlo na srednjoj podužnoj ravni vozila.
Piše li negde koje boje smeju biti zadnja poziciona i stop svetla?
Video sam nekoliko vozila u kraju kojima su zadnja poziciona svetla i stop svetla bele boje pa mi je baš čudno da je to dozvoljeno.
 
Cika Pero, kada bi nasa murija revnosno obavljala svoj posao, a pogotovo kada bi tehnicki pregledi radili ono za sta su placeni i registrovani, onda bi se takvima najebbali majke majcine...
Ja sam jednom Sabanu sa jugom koji nazad ima bele stopaljke pustio duga svetla jer mi je dokurtschilo da u saobracajnoj guzvi blenem u njegova bela stop svetla, pa je mahao rukama sve dok se nije pomerio u drugu traku. Mater mu sabansku...
 
Cika Pero, kada bi nasa murija revnosno obavljala svoj posao, a pogotovo kada bi tehnicki pregledi radili ono za sta su placeni i registrovani, onda bi se takvima najebbali majke majcine...
Ja sam jednom Sabanu sa jugom koji nazad ima bele stopaljke pustio duga svetla jer mi je dokurtschilo da u saobracajnoj guzvi blenem u njegova bela stop svetla, pa je mahao rukama sve dok se nije pomerio u drugu traku. Mater mu sabansku...
Kerove i teh. pregled neću da komentarišem :bljak: a i ja sam ovo baš na jugu video.
Svaka čast za reakciju :ok:
 
"Novi saobraćajni znakovi"


Na putevima u Srbiji uskoro će se naći desetak novih saobraćajnih znakova koji do sada nisu bili u upotrebi.

Ministarstvo za infrastrukuturu predložilo je novi Pravilnik o saobraćajnoj signalizaciji, usvajanje pravilnika očekuje se početkom ove godine. Pre postavljanja novih znakova biće izvršena revizija svih do sada postavljenih saobraćajnih znakova. Biće preispitana postojeća mesta na koja su znakovi postavljeni i donete odluke o eventualnoj zameni znakova.

Za reviziju i postavljanje kompletne signalizacije dat je prelazni period od šest meseci. JP „Putevi Srbije“ obaviće zamenu znakova i signalizacije na magistralnim i regionalnim putevima, a lokalna preduzeća za održavanje puteva u opštinama.

Novi pravilnik o saobraćajnoj signalizaciji predvidja sledeće znakove :

novi-saobracajni-znakovi.gif


Izvor : Informisanje.info
 

Back
Top