krsna slava:Šćepandan ili Stjepandan?
Prikazujem rezultate 1 do 2 od 2

Tema: krsna slava:Šćepandan ili Stjepandan?

Obećava
    Učlanjen
    23.06.2003.
    Reputaciona moć
    53

Podrazumevano krsna slava:Šćepandan ili Stjepandan?

Kako se kaže u vašem kraju?
    Sada je zvanično Sv.Stefan,ali stari ljudi kažu koliko sam ja primjetio Stjepandan ili Šćepandan.

No_Mercy_No
    Guest

Podrazumevano Re: krsna slava:Šćepandan ili Stjepandan?

Citat Original postavio srbinXP
    Kako se kaže u vašem kraju?
    Sada je zvanično Sv.Stefan,ali stari ljudi kažu koliko sam ja primjetio Stjepandan ili Šćepandan.
    ***Kod mene u kuci se oduvek slavila kao "Sveti Stefan", jer koliko znam, njega pominju kao Sv.Prvomucenika Stefana arhidjakona.

Evo nesto iz zitija svetaca:

"Srodnik apostola Pavla, i Jevrejin od onih Jevreja, koji zivljahu po oblastima jelinskim. Bese Stefan prvi od sedam djakona, koje apostoli sveti rukopolozise i postavise na sluzbu oko pomaganja sirotnih u Jerusalimu. Zato se i prozva arhidjakonom. Silom vere svoje Stefan cinjase cudesa velika medju ljudima. Zlobni Jevreji prepirahu se s njim, no bivahu uvek pobedjivani njegovom mudroscu i silom Duha, koji kroz njega dejstvovase. Tada posramljeni Jevreji, naviknuti na potvore i klevete, uzbunise i narod i staresine narodne protiv nevinog Stefana klevetajuci ga kao da je hulio na Boga i na Mojseja Brzo nadjose lazne svedoke, koji to potvrdise. Tada Stefan stade pred narod, i svi videse lice njegovo kao lice angela, to jest lice mu bese ozareno blagodatnom svetloscu kao negda Mojseju, kad je s Bogom govorio. I otvori Stefan usta svoja i izredja mnoga dobrocinstva i cudesa Bozja, koja Bog ucini u proslosti narodu Izrailjskom kao i mnoge zlocine i protivljenje Bogu od strane toga naroda. Narocito ih izoblici za ubistvo Hrista Gospoda nazvavsi ih izdajnicima i krvnicima. I dok oni skrgutahu zuima Stefan pogleda i vide nebo otvoreno i slavu Bozju. I to sto vide on objavi Jevrejima: "evo vidim nebesa otvorena i sina covecjega gdje stoji s desne strane Boga" (Dela Ap. 7.). Tada ga pakosnici izvedose van grada i ubise kamenjem. Medju muciteljima njegovim bese i njegov srodnik Savle, docnije apostol Pavle. U to vreme stajase u daljini na nekom kamenu Presveta Bogorodica sa sv. Jovanom Bogoslovom i gledase mucenistvo ovoga prvog mucenika za istinu Sina njenog i Boga moleci se Bogu za Stefana. To se desilo na godinu dana posle silaska Duha Svetoga na apostole. Telo sv. Stefana tajno uze i sahrani na svome imanju Gamalil, knez Jevrejski i potajni hrescanin. Tako slavno skonca ovaj prvenac medju mucenicima hriscanskim i preseli se u carstvo Hrista Boga."

*** Mozda se u Crnoj gori vise upotrebljava Sv.Stjepan, Scepan...Nadam se samo da nisu od laznog cara Scepana malog, napravili sveca.lol

"Ko istinu gudi, gudalom ga po prstima biju"- Vuk Karadzic

Slične teme

1. Slava im
    Autor 10x10 u forumu Vojska, policija i avijacija
    Odgovora: 85
    Poslednja poruka: 21.02.2016., 12:46
  2. SLAVA IM
    Autor SURbel u forumu Politika
    Odgovora: 51
    Poslednja poruka: 24.03.2009., 21:31
  3. Slava?!?
    Autor Ridjobrada u forumu Religija