Obrt na sudjenju Vojislavu Sheshelju!?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

dragosh

Veoma poznat
Poruka
11.827
Sta je sad ovo, Seselj izgleda resio sam sebe da ukopa kad je napravio ovakav obrt na sudjenju,
i priznao da se zalagao za proterivanje Hrvata iz Srbije.:think:
O cemu se ovde radi?:dontunderstand:





Šešelj: Bio sam za proterivanje Hrvata

Beta | 17. 02. 2010. - 17:10h | Foto: AFP |

Optuženi Vojislav Šešelj potvrdio je danas pred Haškim tribunalom da se 1992. zalagao za proterivanje Hrvata iz Srbije, tvrdeći, međutim, da je kao uslov za to navodio dolazak na vlast Srpske radikalne stranke.

13828_seseljsudjenje-afp_f.jpg


Tokom unakrsnog ispitivanja zaštićenog svedoka VS-067, Šešelj je svedoka pitao "zna li za ijednog Hrvata koga su državne vlasti naterale da ode, a da je ostavio imovinu" u vojvođanskom selu Hrtkovci.

Svedok, koji je juče izjavio da je u junu 1992. napustio Hrtkovce zato što se posle Šešeljevog govora na mitingu u selu osetio ugroženim, odgovorio je da ne zna za takav slučaj.

Tribunal sudi lideru radikala po optužnici za zločine nad Hrvatima i Muslimanima u Hrvatskoj, Vojvodini i Hrvatskoj 1991-93, uključujući i proterivanje hrvatskog stanovništva iz Hrtkovaca u proleće i leto 1992.

Šešelj je danas potvrdio da je u aprilu 1992. u Skupštini Srbije zagovarao retorziju, odnosno odmazdu nad Hrvatima u Srbiji za proterivanje Srba iz Hrvatske. U sudnici je tvrdio da retorziju dozvoljava međunarodno pravo.

Citirajući svoj govor, Šešelj je, međutim, sugerisao da je to njegovo zalaganje bilo hipotetično, odnosno da bi se ostvarilo kada bi SRS došla na vlast.

"Ja sam kritikovao tadašnju vlast - kažem da je Miloševićev režim blag prema Hrvatima i da posle izbora neće biti pardona - po istom pravilu po kojem je Tuđman proterao Srbe, mi ćemo proterati Hrvate... Znači, govorim kao opozicionar šta ću raditi kad dođem na vlast", rekao je optuženi.

Na isti način, Šešelj je protumačio i svoj govor na mitingu u Hrtkovcima u maju 1992., iz kojeg je, između ostalog, citirao i rečenicu: "Biće dovoljno autobusa, odvešćemo ih (Hrvate) do granica srpske zemlje, odatle nek idu peške, ako pre ne odu sami".

Potom je upitao svedoka: "Je li jasno da ćemo to učiniti kad dođemo
na vlast, ne odmah?", na šta je VS-067 odgovorio: "Da".

Osvrćući se na izjavu svedoka, koji nije bio na mitingu, da je od drugih čuo da su na tom skupu radikali pročitali spisak Hrvata koji moraju napustiti Hrtkovce, Šešelj je tvrdio da su na tom spisku bili meštani koji su već napustili selo i "neki pripadnici Zbora narodne garde". VS-067 odgovorio je da "ne zna".

Svedok je rekao i da nikada nije čuo da je Šešelj na mitingu rekao da "svu decu iz mešovitih brakova treba pobiti", što je ranije tokom suđenja tvrdio drugi svedok optužbe.

Dolazak srpskih izbeglica iz Hrvatske u Hrtkovce Šešelj je uporedio sa "prirodnom katastrofom", tvrdeći da je bilo "nešto najprirodnije" da oni "uđu u prazne kuće" i da su meštani bili "dužni da ih prime u svoje kuće".

"Da, u slučaju prirodne katastrofe", uzvratio je svedok, napominjući da je većina kuća u Hrtkovcima u to vreme bila naseljena.

VS-067 promenio je svoj iskaz da je lider srpskih izbeglica u selu Ostoja Sibinčić, koji je po optužbi organizovao pritisak na Hrvate, bio član SRS, nakon što mu je Šešelj predočio više dokumenata da je Sibinčić bio u Srpskom pokretu obnove.

Dok ga je ispitivala tužiteljka Lisa Birsej, svedok je opisao da su posle Šešeljevog mitinga meštani bili "uznemireni", da je "postojala određena količina straha, nesigurnosti i neizvesnosti".

"Morali smo da preduzmemo korake koje nismo želeli... Sumnjam da je neko želeo da ide iz Hrtkovaca. Ja nisam želeo da napustim zavičaj, hteo sam da ostanem", kazao je VS-067, koji je svedočio na poziv sudskog veća.

Iduće nedelje, suđenja Šešelju neće biti zbog bolesti svedoka, rekao je predsedavajući sudija Žan-Klod Antoneti, uz opasku da pretresno veće "ima mnogo problema u dovođenju preostalih svedoka, iako ih je malo".
http://www.blic.rs/Vesti/Politika/177137/Seselj-Bio-sam-za-proterivanje-Hrvata
 
Poslednja izmena:
Sta je sad ovo, Seselj izgleda resio sam sebe da ukopa kad je napravio ovakav obrt na sudjenju,
i priznao da se zalagao za proterivanje Hrvata iz Srbije.:think:
O cemu se ovde radi?:dontunderstand:




Нажалост, једини доказ против њега је када је прошао аутом кроз црвено. И то је приметио један пијани магарац па пренео својој жени која је то рекла у поверењу својој сестри из трећег колена а која је то морала (исто у строгом поверењу) да пренесе свом првој комшији који је то излануо у кревету своје љубавнице и тако се сазнала права истина.....

Тужилаштво је тотално пукло у доказивању недоказивог па сада може да прича шта год хоће.
 
Nema veze za šta je bio nego šta je uradio ;)

Pre će biti da je njemu bezbednije u zatvoru no na slobodi i opterećen politikom. Hoće da zaradi još 5- 6 godina i vrati se, kao svojevremeno, heroji Lepoglave.
Bojim se da se nije zeznuo.

PS: Tu i tamo ,,uhvatim'' sliku sa suđenja Šešelju na TV Kopernikus. Nikako da nađem kanal koji redovno prati ovo suđenje. Pa ako neko ima naziv kanala i satnicu za praćenje, neka je napiše . Interesantni su mi svedoci, naročito oni zaštićeni, koje je tužilaštvo ,,napumpalo'' šta treba da kažu a oni zaborave tekst.
 
Да ли неко ко је упућен можда зна, је ли ово тачно пренесено или није ?

Sef opozicione stranke zalagao se za princip retorzije, odnosno za protjerane Srbe,
protjerati Hrvate !

Pa sta ?

Jedan od sefova vladajuce stranke u to vreme u Hrvatskoj zalagao se za izvrsenje genocida nad Srbima : "svi Srbi ima da stanu pod jednu sljivu"
 
Да ли неко ко је упућен можда зна, је ли ово тачно пренесено или није ?

Јесте, тачно, ја сам га слушао ноћас - али овај злонамерни Драгош и још неки други дају сасвим другу конотацију. Наиме, Шешељ објашњавао судији да јесте рекао да се залаже за реторзију и остало АЛИ КАДА ДОЂЕ НА ВЛАСТ...

Šešelj je danas potvrdio da je u aprilu 1992. u Skupštini Srbije zagovarao retorziju, odnosno odmazdu nad Hrvatima u Srbiji za proterivanje Srba iz Hrvatske. U sudnici je tvrdio da retorziju dozvoljava međunarodno pravo.

Citirajući svoj govor, Šešelj je, međutim, sugerisao da je to njegovo zalaganje bilo hipotetično, odnosno da bi se ostvarilo kada bi SRS došla na vlast.

"Ja sam kritikovao tadašnju vlast - kažem da je Miloševićev režim blag prema Hrvatima i da posle izbora neće biti pardona - po istom pravilu po kojem je Tuđman proterao Srbe, mi ćemo proterati Hrvate... Znači, govorim kao opozicionar šta ću raditi kad dođem na vlast", rekao je optuženi.
 
Хм, дакле говорио је у евентуалностима, типа шта ако...
Добро, то свакако има доста мању тежину, како је интерпретирано горе деловало је као да је Шешељ хушкао људе по Северној Србији да истерају Хрвате из исте, што се на крају испоставило да није тачно...
 
nista cudno da seselj i tribunal na kraju nadju kompromis...posto ocito nisu u tribunalu u stanju da optuzbe dokazu optuzuju ga za nepostovanje suda....napakovace mu tu kaznu koja se poklapa sa vremenom provedenim u pritvoru da ih seselj ne bi tuzio za novcanu nadoknadu i onda ga pustiti...i onda jao nama sa njim...
 
Хм, дакле говорио је у евентуалностима, типа шта ако...
Добро, то свакако има доста мању тежину, како је интерпретирано горе деловало је као да је Шешељ хушкао људе по Северној Србији да истерају Хрвате из исте, што се на крају испоставило да није тачно...

Ма пусти, то овај жути Драгош подмеће...Шешељ је управо објаснио суду ДА ДЕЛО ЗА КОЈЕ ГА ОПТУЖУЈУ НЕ ПОСТОЈИ... јер је на нивоу шбб кбб...:cool:
 
Страх чини чуда ...
Прво мачак у наочарама, а онда и Драгош ....

Нико и не спомену чињеницу да је Шешељ доказао, а сведок потврдио да уопште није присуствовао митингу у Хртковцима
већ да је о свему сазнао из прича,
као и да је потписао записник кога није ни прочитао
и да се накнадно упознавао са садржајем "своје изјаве" коју је дао Хашким тужиоцима .... :roll::roll::roll:

Као ни чињеницу да Тужиоц не може да прикупи сведоке
не би ли потрошио време које му је одређено,
па је због тога изношење доказа оптужбе одложено за још недељу дана ... :roll::roll::roll:
 
Ево шта је тачно речено током јучерашње расправе:

Der Blitz:
Šešelj je danas potvrdio da je u aprilu 1992. u Skupštini Srbije zagovarao retorziju, odnosno odmazdu nad Hrvatima u Srbiji za proterivanje Srba iz Hrvatske. U sudnici je tvrdio da retorziju dozvoljava međunarodno pravo.

Проф. др Војислав Шешељ: Из транскрипта се види да је у Cкупштини вођена расправа о закону о избеглицама, то је било 1. или 2. априла 1992. године. Је ли ви видите из првог дела да сам ја полемисао са неким посланицима из Социјалистичке партије, Српског покрета обнове и Демократске странке (...) који су наступали пре мене и тражили да се забрани избеглицама право запошљавања, сталног запошљавања и куповине имовине у Србији. Јесте ли видели то?

Сведок ВС-067: Јесам.
(…)

Проф. др Војислав Шешељ: Онда долази до моје полемике са Антуном Скендеровићем. У оквиру једног од тих својих наступа, ја кажем: "Ако Хрвати овако масовно истерују Србе из њихових домова па шта чекају Хрвати овде у Београду, шта чекају Хрвати по Србији? Размена становништва, колико је Туђман истерао Срба из Загреба толико ми Хрвата из Београда. Која српска породица дође из Загреба, лепо на адресу Хрвата у Београд па му да своје клуче, иди тамо у Загреб. Размена." (...) Дакле, ја се овде практично залажем за реторзију, као опозициони посланик. Да ли се сећате колико је Српска радикална странка у то време имала народних посланика у Народној скупштини Србије?

Сведок ВС-067: Не сећам се.

Проф. др Војислав Шешељ: Био сам једини. (...) И онда се јавља Антун Скендеровић, њега се сећате он је био председник хрватске странке у Србији (...). И онда ја њему одговарам (...): "Господин Скендеровић би требало да зна да у међународном праву постоји принцип реторзије, односно српским језиком речено одмазде, ако једна држава истера припаднике националне мањине са своје територије у другу државу где живи већински део тог протераног народа, по међународном праву дозвољено је применити ту одмазду и извршти контрапротеривање националне мањине оне државе која је већ протеривала. Уосталом, те размене становништва нису ништа ново у свету. Уосталом, ако смо имали основа да после рата протерамо не знам колико стотина хиљада Немаца због њихове колаборације и због њиховог служења фашистичкој Немачкој, Хрвати имају много више разлога да буду протерани јер оне злочине који су чинили Хравти, Немци нису могли ни сањати." (...) И сад ова кључна моја реченица с којом завршавам полемику са Скендеровићем, и кажем оно што је јуче госпођа Бирсеј настојала да прећути: "И не заборавите господине Скендеровићу, овај садашњи режим у Србији је сувише благ према вама (...). После следећих или неких других избора, када се промени власт у Србији неће бити пардона. По истом оном праву по коме је Туђман протерао Србе из Хрватске ми ћемо протерати Хрвате из Србије. (...) Хрвати (...) неће имати миран сан док се не преселе јер ми српске избеглице из Загреба, Ријеке, Вараждина и других хрватских места морамо удомити, морамо им наћи кров над главом и морамо им надокнадити ону штету коју су претрпели када су истеривани из својих домова." Да ли је вама јасно да ја наступам, као опозиционар овде, који очекује да ће ускоро доћи на власт и јавно говори шта ће урадити кад дође на власт. Је л' ово јасно вама као интелектуалцу, нема никакве сумње, је л' тако?

Сведок ВС-067: Нема сумње у јасноћу.

(...)

Проф. др Војислав Шешељ: Видели сте на крају, 7. априла, да се председник Народне Скупштине Александар Бакочевић дистанцирао од мог наступа и рекао да је то мој лични став, да то није став ни Скупштине ни власти. (...)


Der Blitz:
Na isti način, Šešelj je protumačio i svoj govor na mitingu u Hrtkovcima u maju 1992.

Проф. др Војислав Шешељ: Поводом овога мога митинга у Хртковцима на коме ви нисте били ...

Сведок: Нисам.

Проф. др Војислав Шешељ: ... и нисте чули о чему сам све говорио, ја сам у неколико мојих књига објавио тај говор из Хртковаца (...) а последњи пут у једној књизи чији вам назив не могу рећи (...) а за њу су ме овде осудили на 15 месеци затвора, па сам утолико поноснији на ову књигу. (...) Ја сам тај програмски говор износио у кампањи за прве савезне изборе у Савезној Републици Југославији. (...) У једном мањем делу говора помињем и то које су нам намере са припадницима хрватске националне мањине. (...) "Ако је Туђман протерао више од 200000 Срба, један део ће се вратити на подручју Српске Крајине али један део не може тамо да се смести. Ми тим Србима морамо дати кров над главом и гладна уста морамо нахранити. Ми немамо новца да подижемо нове куће и стамбене зграде, ми немамо могућности да отварамо нова радна места за њих. Ако немамо могућности, онда треба свакој избеглој српској породици да дамо адресу једне хрватске породице. Даће милиција. Милиција ће радити онако како власт одлучи, а ми ћемо ускоро бити власт. Лепо. Све избегле српске породице ће доћи на хрватска врата и затеченим Хрватима дати своје адресе у Загребу, или у другим хрватским местима. Хоће, хоће. Биће довољно аутобуса извешћемо их на границу српске земље. Одатле пешке нека продуже, ако сами не оду". Је л' овде јасно да ја у оквиру предизборне кампање обећавам нешто што ћемо урадити кад дођемо на власт? (...)

Сведок ВС-067: Да.


Der Blitz:
Dolazak srpskih izbeglica iz Hrvatske u Hrtkovce Šešelj je uporedio sa "prirodnom katastrofom", tvrdeći da je bilo "nešto najprirodnije" da oni "uđu u prazne kuće" i da su meštani bili "dužni da ih prime u svoje kuće".

"Da, u slučaju prirodne katastrofe", uzvratio je svedok, napominjući da je većina kuća u Hrtkovcima u to vreme bila naseljena.

Проф. др Војислав Шешељ: Али, ја имам полицијске записнике, много полицијске документе сам објавио у једној својој книзи (...), све полицијске интервенције углавном су биле у вези избацивање избеглица из празних кућа. Ја не знам ни за један случај да су избеглице на силу ушле у кућу где је већ неко живео, да је тај тражио интервенцију полиције и да је полиција такве избацивала.

Сведок ВС-067: Ја знам за такве случајеве о којима ви не знате.

Проф. др Војислав Шешељ: Нисам видео ниједан такав случај у вашој изјави, у две ваше изјаве које сте дали тужилаштву.


(...)

Проф. др Војислав Шешељ: У случају великих катастрофалних земљотреса, поплава, итд., је ли сасвим логично, је л' владају та правила у људској заједници да се људи који су страдали смештају у туђе празне куће и станове или да добијају кров над главом у становима људи који нису страдали? Је л' то нешто најприродније?

Сведок ВС-067: У случају природних катастрофа о којима говорите из разлога солидарности (...) сасвим је природно да се таквим људима нађе смештај.


Der Blitz:
Tribunal sudi lideru radikala po optužnici za zločine nad Hrvatima i Muslimanima u Hrvatskoj, Vojvodini i Hrvatskoj 1991-93, uključujući i proterivanje hrvatskog stanovništva iz Hrtkovaca u proleće i leto 1992.

Једна напомена, је л' знате да је оптужница за Хртковце одавно пала? Доказано је, између осталог, да није било протеривања хрватског становништва из Хртковаца 1992. године.:lol:
 
Poslednja izmena:
Да ли неко ко је упућен можда зна, је ли ово тачно пренесено или није ?

Tacno je preneseno. gledao sam nocas do kasno.

Samo me cudi da Haski tribunal dozvoljava sebi da padne toliko nisko i da se upusta u sudjenje jednom hostapleru koji je mnogo pametan i koji je dokazao do sada da nijedna optuzba nije uperena protiv njega. Upravo obrnuto. On koristi optuzbu, tuzioce i i njihove "svedoke" za svoju odbranu.
Moze sudija gdja Latanski da ssizi kolko 'oce. Zaista nijednog jedinog dokaza protiv njega.

Voleo bih da dozivim i postupak kada Seselj izvede svoje svedoke, kada odbrana krene da j... tuzioce i sudije i celu pravnu silu Haga. Ja znam sta 'oce ovaj hostapler: Hoce da udje u anale pravosudja, da svoju, ionako ogromnu ulogu u teoriji prava, uveca jos vise.
Sram ga bilo!
 
Tacno je preneseno. gledao sam nocas do kasno.

Samo me cudi da Haski tribunal dozvoljava sebi da padne toliko nisko i da se upusta u sudjenje jednom hostapleru koji je mnogo pametan i koji je dokazao do sada da nijedna optuzba nije uperena protiv njega. Upravo obrnuto. On koristi optuzbu, tuzioce i i njihove "svedoke" za svoju odbranu.
Moze sudija gdja Latanski da ssizi kolko 'oce. Zaista nijednog jedinog dokaza protiv njega.

Voleo bih da dozivim i postupak kada Seselj izvede svoje svedoke, kada odbrana krene da j... tuzioce i sudije i celu pravnu silu Haga. Ja znam sta 'oce ovaj hostapler: Hoce da udje u anale pravosudja, da svoju, ionako ogromnu ulogu u teoriji prava, uveca jos vise.
Sram ga bilo!

Ispravka, rekao sam : ....Hoce da udje u anale pravosudja, ......
a treba da stoji: Hoce da udje u anale svetskog pravosudja
 
Koliko mogu da vidim,za ovo sto je rekao mogu da ga uhvate za q (ko sto im je vec jednom i rekao)....po tom kljucu mogao bi i Vuk Draskovic da zavrsi u Hagu jer je i on imao slicne govore pre nego je doziveo katarzu i potsisao bradu :hahaha:

To bi bilo neizmerno tužno.Posle Šešelja koji nas sjajno predstavlja,suđenje nekom drugom političaru, samo bi pokvarilo utisak.
 
Tacno je preneseno. gledao sam nocas do kasno.

Samo me cudi da Haski tribunal dozvoljava sebi da padne toliko nisko i da se upusta u sudjenje jednom hostapleru koji je mnogo pametan i koji je dokazao do sada da nijedna optuzba nije uperena protiv njega. Upravo obrnuto. On koristi optuzbu, tuzioce i i njihove "svedoke" za svoju odbranu.
Moze sudija gdja Latanski da ssizi kolko 'oce. Zaista nijednog jedinog dokaza protiv njega.

Voleo bih da dozivim i postupak kada Seselj izvede svoje svedoke, kada odbrana krene da j... tuzioce i sudije i celu pravnu silu Haga. Ja znam sta 'oce ovaj hostapler: Hoce da udje u anale pravosudja, da svoju, ionako ogromnu ulogu u teoriji prava, uveca jos vise.
Sram ga bilo!
I jos kad se svemu tome doda da je sam sebi pisao tuzbu, i sam sebe tuzio...........ma sram da ga bude..........hostapler, nego sta:zcepanje::zcepanje:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top