Sezonski posao u Grčkoj

Имам много лепе вести за све наше што лети шаљу паре из Грчке у Србију. ;) Због контроле капитала и одређених финансијских рестрикција у Грчкој је 2015. године било забрањено слање пара у иностранство а прошле године је било ограничено на 1000 евра месечно. Мислим пре свега на сервисе за трансфер новца као што су Вестерн Јунион и Маниграм. Прошле године сам био у банкама у ГР и питао их да ли могу да шаљем паре у Србију преко вајр трансфера (то је оно са СВИФТ и ИБАН кодовима). Рекли су ми да без отвореног рачуна не могу и да са српским пасошом и без грчких папира не могу да отворим рачун у банци у ГР. У пошти се никад нисам ни распитивао о томе а до сада сам из ГР углавном слао паре преко Вестерн Јуниона и Маниграма из грчких агенција. У банкама су увек гужва и редови. Е пре пар дана сам нешто чачкао по нету и одем на сајт Банке Поштанска штедионица и видим Еврогиро трансфер новца.

http://www.posted.co.rs/eurogiro.html

По први пут у животу. :) И ја погледам и видим да је то сервис за слање пара преко пошта и поштанских банака у свету. И видим и Грчку на списку земаља. :zskace: У Грчкој се паре шаљу из поште ELTA.

https://www.eurogiro.com/index.php/en/members/europe/greece
http://www.elta.gr/en-us/home.aspx

И јуче сам звао грчку пошту и питао сам их да ли могу да шаљем у Србију паре преко тог сервиса са српским пасошом и без отвореног рачуна у њиховој пошти. Они су ми рекли да. ;) Питао сам их да ли постоје ограничења. Они су ми рекли да је ограничење 2500 евра по трансакцији што ће рећи као да га нема. Питао сам их и за провизије пошто нисам могао да их нађем нигде на нету, рекоше ми за 500 евра 10 евра, за 1000 евра 12 евра што је стварно џабе. z:) Нпр. када се шаљу паре преко Вестерн Јуниона или Маниграма (из ГР у Србију, наравно) ту је провизија на пример за 1000 евра око 44 евра тако да је услуга у Еврогиро сервису знатно повољнија.

Данас сам био и у Банци Поштанска штедионица и рекли су ми да прималац пара мора да има отворен девизни текући рачун, да је отварање бесплатно и да се одржавање рачуна плаћа 50 динара месечно ако на рачуну има неких промена. Рекли су ми, такође, да је најбоље да се рачун отвори пре слања пара и да прималац новца треба пошиљаоцу да пошаље инструкције за плаћање тј. IBAN код.
 
Имам 1 савет за све оне који иду сваког лета у ГР! Знате и сами да после неког времена мобилна картица "истекне" тј. ако се не допуни за то време престане да важи и више вам не важи за следеће лето тако да следеће године у ГР морате да купите нови број! Е сад, постоји могућност да инсталирате андроид апликацију грчког мобилног оператера и да из Србије преко интернета, преко те апликације допуните кредитом грчку картицу, нпр. за 5 или 10 евра. То плаћате платном картицом и тако продужавате рок важења грчког мобилног броја. То сигурно може са Q бројем!
 
Имам много лепе вести за све наше што лети шаљу паре из Грчке у Србију. ;) Због контроле капитала и одређених финансијских рестрикција у Грчкој је 2015. године било забрањено слање пара у иностранство а прошле године је било ограничено на 1000 евра месечно. Мислим пре свега на сервисе за трансфер новца као што су Вестерн Јунион и Маниграм. Прошле године сам био у банкама у ГР и питао их да ли могу да шаљем паре у Србију преко вајр трансфера (то је оно са СВИФТ и ИБАН кодовима). Рекли су ми да без отвореног рачуна не могу и да са српским пасошом и без грчких папира не могу да отворим рачун у банци у ГР. У пошти се никад нисам ни распитивао о томе а до сада сам из ГР углавном слао паре преко Вестерн Јуниона и Маниграма из грчких агенција. У банкама су увек гужва и редови. Е пре пар дана сам нешто чачкао по нету и одем на сајт Банке Поштанска штедионица и видим Еврогиро трансфер новца.

http://www.posted.co.rs/eurogiro.html

По први пут у животу. :) И ја погледам и видим да је то сервис за слање пара преко пошта и поштанских банака у свету. И видим и Грчку на списку земаља. :zskace: У Грчкој се паре шаљу из поште ELTA.

https://www.eurogiro.com/index.php/en/members/europe/greece
http://www.elta.gr/en-us/home.aspx

И јуче сам звао грчку пошту и питао сам их да ли могу да шаљем у Србију паре преко тог сервиса са српским пасошом и без отвореног рачуна у њиховој пошти. Они су ми рекли да. ;) Питао сам их да ли постоје ограничења. Они су ми рекли да је ограничење 2500 евра по трансакцији што ће рећи као да га нема. Питао сам их и за провизије пошто нисам могао да их нађем нигде на нету, рекоше ми за 500 евра 10 евра, за 1000 евра 12 евра што је стварно џабе. z:) Нпр. када се шаљу паре преко Вестерн Јуниона или Маниграма (из ГР у Србију, наравно) ту је провизија на пример за 1000 евра око 44 евра тако да је услуга у Еврогиро сервису знатно повољнија.

Данас сам био и у Банци Поштанска штедионица и рекли су ми да прималац пара мора да има отворен девизни текући рачун, да је отварање бесплатно и да се одржавање рачуна плаћа 50 динара месечно ако на рачуну има неких промена. Рекли су ми, такође, да је најбоље да се рачун отвори пре слања пара и да прималац новца треба пошиљаоцу да пошаље инструкције за плаћање тј. IBAN код.

sta ne moze racun u grckoj banci pa bilo gde u svetu podizanje bez slanja?
 
За оне који лети шаљу паре у Србију, ево још информација у вези Еурожира или како се већ зове тај сервис. Порез се не плаћа, постоји могућност да шаљете паре сами себи и у том случају отварате девизни текући рачун у Банци поштанска штедионица (БПШ), повежете га са Visa Electron дебитном платном картицом, и паре подижете или на шалтеру или банкомату у Србији а може и на банкомату у ГР ако вам затреба тамо. Провизије су мале а за износе мање од 10 000 евра се не доказује порекло новца, за веће износе се пише изјава о пореклу новца. Е сад, обично је дизање пара кад шаљете себи компликовано али ово је ипак специфичан начин слања новца. За девизне инструкције сам већ рекао. Можете, наравно, да шаљете новац и неком другом а постоји могућност давања међусобних овлашћења за подизање пара. У сваком случају тај коме шаљете паре и/или ко подиже паре у Србији треба да отвори тај рачун у БПШ ако ћете да шаљете преко Еурожира. Понављам, овај начин слања пара је много јефтинији од Вестерн Јуниона и Маниграма. Е сад, још увек немам личног искуства са тим и само вам преносим оно што су ми рекли у БПШ телефоном и уживо. Било би добро када би нам се јавио неко ко има лично искуство са овим начином слања пара из ГР да нам пренесе своје утиске!

Дајем вам конкретне информације за отварање рачуна у БПШ због планирања и временске организације. За отварање рачуна, наручивање Виза Електрон дебитне картице и штампање инструкција за девизно плаћање им је било потребно пола сата по особи. Потписује се на доста места. Картица се чека 15-20 дана. Барем је тако у мојој филијали.
 
Поздрав свима, писаћу укратко утиске из сезоне 2017. Нешто немам воље да улазим у детаље. Сезона је прошла углавном добро, што се мене тиче, била је мало слабија него 2016. Генерално, људи кажу да је прошлог лета било више туриста тамо него претпрошлог, е сад да ли су ти туристи оставили и више пара у ГР, то је питање јер није битно само колико људи има, битна је и платежна моћ тих људи тј. туриста, односно колико пара имају, колико троше...

Рећићу вам информације које могу да користе свима. Време је било свежије него претпрошлог лета тако да је било подношљиво за рад, е било је пар врелих дана дана када је горело све-и небо и земља, и песак, и море. И тад нисам ни радио. Хаха. Редовно питање-контрола, па имам утисак да је сваке године све теже и теже наћи посао на црно али није немогуће и има наших који и даље раде на црно у ГР. Као што рекох, ако знате људе тамо, неки ће и да пристану да вас запосле и да ризикују због вас, а ако не знате, доста је теже али је могуће. Упознао сам 1 нашу који је радила неки посао тамо на црно и послодавац је није све исплатио и чак је и закључао, није јој дао да иде од њега и она развали врата, стисне петљу, пријави га ИКА-и и та будала не само да је морала да је исплати све до задњег евра него је још и пут морао да јој плати, казнили га са 10 000 евра и затворили му фирму а нашу радницу нису казнили ништа иако је радила на црно. :klap:

Што се тиче слања пара у Србију, оваква је процедура. Не знам да ли још увек важе ограничења за Вестерн Јунион и Маниграм али сад вам причам о Еврожиру. Систем ради супер, само што запослени у пошти немају појма да се снађу са њим. Хехе. За оне који ме нису читали, паре се шаљу из грчке поште ЕЛТА а могу да се подигну или са картице Банке Поштанска штедионица (БПШ) у иностранству, или на банкомату БПШ у Србији динари или на шалтеру БПШ динари и еври. И дођем ја на шалтер поште, добар дан, хоћу да пошаљем паре преко Еврожира у Србију, он ме гледа као да сам пао с Марса, ко да хоћу да ми програмира нуклеарни реактор. Хаха. И позове шефа, и шеф му помогне и дају ми формулар и ја то некако попуним на шалтеру, е сад следи његов део посла. Е пошто нема појма где се шта укуцава, он опет пита шефа, ал пошто ни шеф не зна, хахаха, онда позове централу телефоном и све време су му диктирали шта треба да ради и куца. И тако он једно сат времена, хехе и цврц, прође му радно време а из централе му искључише компјутерски систем. И дођи сутра, ајмо Јово наново! :mrgreen: И ја дођем сутра опет ал раније, али после се уходао и завршио ми је процедуру. Е сад што вам ово све пишем-зато што су провизије кад шаљете паре из ГР у Србију много мање преко Еврожира него преко Вестерна и Маниграма и нема скоро никаквих ограничења. Навешћу вам конкретне цифре пара које шаљете и провизије Еврожира:

500 евра-10 евра
1000 евра-12 евра
2000 евра-15 евра.

Нпр. када из ГР у Србију шаљете 1000 евра преко Вестерна или Маниграма, провизије су вам око 44-45 евра.

И ја сам први пут слао неке мање паре чисто да пробам. И потражим ја од њих Еврожиро ценовник провизија, они ми дају неки безвезе папир на коме нема провизија. И као кажу ми да немају ценовник на папиру. Ја кажем добро, колике су вам провизије, каже он мени 8 евра. Ја га питам-без обзира на износ који се шаље-каже он мени-без обзира. Ја га питам јел сте сигурни-каже јесам. Ма то мени било сумњиво-немогуће да су им исте провизије за сваки износ и ја позовем централу грчке поште у Атини-сектор за Еврожиро да проверим то и питам их конкретно за ове веће цифре и они су ми рекли управо ове провизије које сам вам малопре набројао. Што значи да онај тамо радник поште нема појма. :mrgreen:

Дакле, као што рекох сервис је мало познат и радници поште немају много искуства са њим али касније су се уходали па су ми целу процедуру завршавали за неких 20-ак минута. На интернету пише да паре стижу за 3-4 радна дана међутим, мени су паре стизале на картицу за 2-3 дана. Е да још нешто у вези оног радика, питам ја њега јел могу те паре које сам послао сам себи да подигнем са картице БПШ на банкомату. Каже он мени-не може! Али ја му ни то не поверујем, сачекам да ми паре легну на рачун, проверим то на нету, а тај девизни рачун ми је повезан са картицом БПШ, одем до најближег банкомата, пробам да подигнем паре и успем без проблема. :mrgreen: Наравно, свуд плаћате провизије...

Поента је у томе да на овај начин можете да шаљете паре у Србију не само некоме другоме него и сами себи на картицу. Услов је само да тај коме се шаљу паре има отворен девизни рачун у БПШ и Виза Електрон дебитну платну картицу те банке пошто само преко те банке могу да се примају паре у Србији преко Еврожира. Ово је добро ако немате никог поузданог у Србији па хоћете да шаљете паре сами себи. Ја сам паре у Србији подигао без проблема на овај начин. Мислите о томе на време пре него што одете у ГР!

Иначе, генерално, картица и банка су катастрофа. И сад се ви сигурно питате-па што онда пишем све ово о БПШ. Па просто-само БПШ ради са Еврожиром у Србији. Том картицом не можете да плаћате ништа преко нета, важи само годину дана, одлепљује се фолија са картице, банка као банка је ужас...

Осим наведених начина за слање пара, постоји још и РИА трансфер, овај сервис је у Србији прорадио прошле године па ето можете и њега да пробате. Са њим немам лична искуства. Више детаља о свему овоме имате на следећим линковима:

https://www.eurogiro.com/index.php/en/

https://www.eurogiro.com/index.php/en/members/europe/greece

https://www.eurogiro.com/index.php/en/members/europe/serbia

http://www.posted.co.rs/eurogiro.html

https://ria-transfernovca.rs/

http://transfernova.com/



Што се тиче мобилног телефона и допуна, рећићу вам нешто за Q Card-не знам за друге мреже. Минимална допуна је 10 евра у ГР а допуну можете да купите у супермаркетима, трафикама као и у неким кафићима и кафетеријама, што је за нас из Србије веома чудно. :mrgreen: Рећићу вам начин како да допуните кредит из Србије, ово вам треба ако хоћете исти број да користите и следећег лета у ГР пошто допуна, ја мислим, да важи само 3 месеца и после тога се картица тј. број поништава. Инсталирате апликацију ове мреже у мобилном и преко те апликације можете да купите допуну и да је платите платном картицом или преко Пејпала. Минимална допуна на овај начин је 5 евра. Ја сам једном успео да платим платном картицом, једном нисам. Трећа могућност је да ако имате некога у ГР да му кажете да он купи допуну за вас тамо, као што рекох, на овај начин, најмање 10 евра, да узме онај дугачак папир и да вам пошаље поруком онај дугачак код тј. број и ви да га укуцате у апликацији. Ово бисте морали да радите најмање 2 пута док сте у Србији.

Не бих да вас плашим али постоји опасност да вас полиција депортује ако вас ухвати да радите на црно чак и ако нисте прекорачили дозвољени боравак од 90 дана. Или то или да вам дају рок од месец-два да сами напустите ГР, ово се веома ретко дешава а најчешће приликом неке организоване полицијске акције. Што се тиче прекорачења боравка, на граници када излазите из ГР могу да вас казне чак и ако сте боравак прекорачили само 1 дан. Све зависи како им дуне. А ако сте прекорачили 3-4-5 дана, ту вам казна не гине, обично 600 евра. Знам лично неке који су кажњени на грчкој граници због само неколико дана прекорачења. Колико ја знам, не морате казну да платите тада одмах али следећег лета када се враћате у ГР морате.

Е да, када позивате грчки фиксни са Вајбер аута, минут разговора вас кошта само 1,82 динара што је стварно џабе. А ни позивање мобилног није скупо. Ово вам причам за ситуације када хоћете да у циљу ближег информисања позовете Грке који немају Вајбер или неке државне институције на фиксни, нпр. општину или имиграциону службу.

Ево доказа: https://account.viber.com/en/call-greece

Што се тиче Вајбера ако хоћете да успоставите комуникацију Вајбер-Вајбер у ГР морате да у мобилни именик унесете пун међународни грчки број мобилног, значи са +30. Ја сам прошле године пробао без тог +30, значи куцао сам 699... и уопште ми не излази на Вајберу, као да нема Вајбер.

Ако идете у ГР да радите сезонски овог лета-срећно! :super:
 
Poslednja izmena:

Back
Top