Da li je vera ljudska potreba ili nametnutost?

razlog

Početnik
Banovan
Poruka
5
Gledam ove sto su zakleti ateisti a i oni imaju neke simbole, majce, organizovana okupljanja, gotovo instucionalizovan nacin razmisljanja... tako da covek stekne utisak da se nasao na sajtu neke verske organizacije.

19632.jpg
 
Poslednja izmena od moderatora:
Koliko je samo ljudski jezik neprecizan... Kako da napravimo jasnu razliku izmedju termina vera, verovanje i religija? Vise ni sam ne znam. Ateisti imaju tu slicnost s ljudima koji veruju u boga, a to je da imaju jasno odredjen stav prema necemu sto se ne moze dokazati. U tom smislu se razlikuju od ljudi koji smatraju pitanje boga irelevantnim. Ja licno cak ni ne razumem sta pojam bog znaci, jer niko nema definiciju te reci. Mislim da je ateizam jedno, a nereligioznost nesto drugo. Ja spadam u ove druge.
 
Gledam ove sto su zakleti ateisti a i oni imaju neke simbole, majce, organizovana okupljanja, gotovo instucionalizovan nacin razmisljanja... tako da covek stekne utisak da se nasao na sajtu neke verske organizacije.

19632.jpg

Pa i treba da se udruže da zbace ovaj prokleti jaram dogme koji uništava svjet.
Iako ja nisam ateista ali podržavam te ljude.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Koliko je samo ljudski jezik neprecizan... Kako da napravimo jasnu razliku izmedju termina vera, verovanje i religija? Vise ni sam ne znam. Ateisti imaju tu slicnost s ljudima koji veruju u boga, a to je da imaju jasno odredjen stav prema necemu sto se ne moze dokazati. U tom smislu se razlikuju od ljudi koji smatraju pitanje boga irelevantnim. Ja licno cak ni ne razumem sta pojam bog znaci, jer niko nema definiciju te reci. Mislim da je ateizam jedno, a nereligioznost nesto drugo. Ja spadam u ove druge.

ateista jeste nereligiozan. osoba koja je nereligiozna ne mora da bude ateista.
sve knjige u vezi sa bogom smatram irelevantim (zato ih i nisam citao - jordan, martin, tolkin, anne mccaffrey, salvatore i ostala ekipa su nam dali zanimljivija shtiva) ali,
relevantan je problem sa ljudima kojima je bog 'previse' relevantan i sa onima koji sracunato 'hendluju' ove prethodno navedene...
 
Poslednja izmena:
Nisam komentarisala da li je to dobro ili lose,ali potreba je kod vecine.Odavno ljudi moraju sebi nekako objasniti sve neobjasnjivo,pa izabrase veru.

Ma sve ok.
Nisam ni mogao iz te tvoje rečenice ni znati je li misliš da je to dobro ili loše.
Samo sam nadopunio da ima i toga što sam naveo.
Da ne bi ispalo da potreba ima izričito pozitivni predznak.
 
mozemo li onda zakljuciti da je tokom istorije i razvoja nauke potreba polako presla u nametnutost?
donekle...mozda ona organizovana religija sa svim ritualima,ceremonijama...ali bas vera je za vecinu ljudi prirodna potreba.recimo,danas u normalnim zemljama (ne racunam treci svet) je svaciji slobodni izbor...ne moze te niko naterati da verujes ako ne verujes,zar ne?
 
donekle...mozda ona organizovana religija sa svim ritualima,ceremonijama...ali bas vera je za vecinu ljudi prirodna potreba.recimo,danas u normalnim zemljama (ne racunam treci svet) je svaciji slobodni izbor...ne moze te niko naterati da verujes ako ne verujes,zar ne?

pa ni ovi nasi nas ne teraju...
samo imaju dobar mehanizam indoktrinacije.
sta dete zna sta je izbor? a kad odraste - vec je kasno...
 
donekle...mozda ona organizovana religija sa svim ritualima,ceremonijama...ali bas vera je za vecinu ljudi prirodna potreba.recimo,danas u normalnim zemljama (ne racunam treci svet) je svaciji slobodni izbor...ne moze te niko naterati da verujes ako ne verujes,zar ne?


To jest na svjesnom nivou da čovjek odabira slobodno no podsvjest bira u masu slučajeva u životu.
Pa mi smo ono većinom što nam drugi odrediše a tek sad kad se pitaš tko si i što si
i kako smo došli do toga što jesmo i gdje jesmo onda se polako ta determiniranost otapa i
moglo bi se govoriti o slobodnoj volji izbora bar donekle .
Te priče da nemože nitko da te natera nisu realne.
SAM čovjek sebe NATERA jer je determiniran.
 
To jest na svjesnom nivou da čovjek odabira slobodno no podsvjest bira u masu slučajeva u životu.
Pa mi smo ono većinom što nam drugi odrediše a tek sad kad se pitaš tko si i što si
i kako smo došli do toga što jesmo i gdje jesmo onda se polako ta determiniranost otapa i
moglo bi se govoriti o slobodnoj volji izbora bar donekle .

Te priče da nemože nitko da te natera nisu realne.
SAM čovjek sebe NATERA jer je determiniran.
Slazem se.Poenta je probuditi se i zapitati se.Inace smo kao roboti.I,da,tesko je odrediti koji deo nekih tvojih stavova je stvarno tvoj,a koliki je uticaj sredine,drustva,drzave u kojoj zivis...Ko se nikad ne zapita i zasluzuje da zivi po tudjim pravilima.
 
Gledam ove sto su zakleti ateisti a i oni imaju neke simbole, majce, organizovana okupljanja, gotovo instucionalizovan nacin razmisljanja... tako da covek stekne utisak da se nasao na sajtu neke verske organizacije.

19632.jpg

Ako misliš na veru u razna božanstva, onda vera nije ljudska potreba ali je u ljudskoj prirodi a nametanje deluje katalitički. Ako pogledamo kroz istoriju razvoja ljudskog društva vidimo da je čovekovo verovanje prolazio kroz različite periode, što je bilo u saglasju sa stepenom znanja i razumevanja pojava oko sebe.
Sada smo u fazi kada monoteizam, preko prelaznih pojava panteizma i agnosticizma evoluira u ateizam. Evolucione promene su veoma spore pa se ovo neće desiti preko noći, ali je jasno da sve više ljudi ne veruje u božanstva, ili veruje u božanstva čisto pomodarski, ne pridajući im nikavu stvaralačku moć.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ako neko pokusava nesto uciniti pozitivno na ovome svetu, i zeli da se pokaze boljim od religijskih ljudi, neka to radi pokazujuci postovanje, ljubav, razumevanje, dobronamernost, sve to cega medju vernicima dosta fali, dok pokusavajuci silom ili nastojanjem nesto uraditi samo ce pokazati da je jos gori od vernika.

Protiv dogmi se ide dokazanim cinjenicama, a protiv neznanja jasnim i razumnljivim znanjem, to je postena borba onda, nema potebe za raznim simbolima i beskorisnim mlataranjem pesnicama po vazduhu.
 

Back
Top