Obrada Kaljenih materijala.

ovako:

kaljenom materijalu mozes da pljunes pod prozor. to ne moze da se obradjuje.

jedini nacin je da se prvo odzari (otpusti) zagrevanjem u peci pa postepenim hladjenjem. Onda se obrdjuje na standardni nacin.

evo, bas pre neki dan mi je laborant otpustao neke zupcanike za kasniju obradu na strugu.
 
Mislim da se mogu obradjivati, postoje alati koji rade tvrdocu do 68HRC, sto je dovoljno za kaljene mat.
Ali meni trebaju rezimi pod kojima se to radi.?
Burgije od TM (tvrdog metala) oslojene TiALN+TiN
Ili rezne plocice od CBN (kubni bornitrid) i PKD (polikristalni dijamant) takodje mogu to da odrade u normalnim uslovima bez vecih udara.
Ali koji su rezimi, za struganje i busenje. Cime se hlade itd...
 
Mislim da se mogu obradjivati, postoje alati koji rade tvrdocu do 68HRC, sto je dovoljno za kaljene mat.
Ali meni trebaju rezimi pod kojima se to radi.?
Burgije od TM (tvrdog metala) oslojene TiALN+TiN
Ili rezne plocice od CBN (kubni bornitrid) i PKD (polikristalni dijamant) takodje mogu to da odrade u normalnim uslovima bez vecih udara.
Ali koji su rezimi, za struganje i busenje. Cime se hlade itd...

Мислим, да ти имаш неке податке о обради ,,тврдих материјала'' што укључује и каљене материјале па нас мучиш (пропитујеш) како ми стојимо са том врстом обраде.
У принципу каљени челици могу се обрађивати само брушењем или ређе сечење и бушење може се извести ултразвучно.
Paganko ти је добро дефинисао механичку обраду окаљених челика. И тако се ради у нормалном поступку. Најпре се каљени предмет оджари на 400 - 600[SUP]о[/SUP]С, зависно од квалитета челика а потом следи механичка обрада.
 
Ne propitujem nikoga, i ne proveravam vasa znanja o tome.:roll:
Nego, znam da postoje glodala TM (do 68 HRC), kao i burgije (>54 HRC) koje mogu da obradjuju kaljene materijale.
Meni trebaju rezimo pod kojima se to radi.

Znaci: koji je br.obrt., posmak, dubina potapanja glodala.
Kako se hladi, da li emulzijom, vazduhom, kombinovano...?

Slazem se da bi najlakse bilo odzariti komad, ali sta kad je u pitanju veci alat?
Desi se i da treba posle termicke obrade urezati navoj na jednom ili dva mesta, tada je besmisleno odzarivati toliki komad zbog dve rupe.
Materijali su tvrdoce od 48-54 HRC
 

Back
Top