Razvod/inostranstvo

MINEA29

Početnik
Poruka
2
Moze li ko da mi odgovori na pitanje jel moguce podnijeti tuzbu za ravod u BiH ako je proces sa odredjivanjem alimentacije vec zavrsen u inostranstvu a razvod nije mogao da otpocne jer se prvo trebaju navrsiti 2.godine kako moj muz i ja zivimo razdvojeno.Jel se tuzba MORA podnijeti u mjestu gdje smo vjencani ili moze u bilo kojem gradu u Bih??Imamo dijete od 2 godine. Da li je moguce da se sada pokrene proces i u Bosni za razvod braka iako se pored svega toga vodi optuzba za nasilje u porodici sa njegove strane?? I moze li se u Bosni ponisiti ta odluka o visini alimentacije koja je vec odredjena...oboje zivimo u inostranstvu. Bila bi vam unaprijed veoma zahvalna da mi odgovorite na moja pitanja. Sa pozdravom Minea
 
Moze li ko da mi odgovori na pitanje jel moguce podnijeti tuzbu za ravod u BiH ako je proces sa odredjivanjem alimentacije vec zavrsen u inostranstvu a razvod nije mogao da otpocne jer se prvo trebaju navrsiti 2.godine kako moj muz i ja zivimo razdvojeno.Jel se tuzba MORA podnijeti u mjestu gdje smo vjencani ili moze u bilo kojem gradu u Bih??Imamo dijete od 2 godine. Da li je moguce da se sada pokrene proces i u Bosni za razvod braka iako se pored svega toga vodi optuzba za nasilje u porodici sa njegove strane?? I moze li se u Bosni ponisiti ta odluka o visini alimentacije koja je vec odredjena...oboje zivimo u inostranstvu. Bila bi vam unaprijed veoma zahvalna da mi odgovorite na moja pitanja. Sa pozdravom Minea

Razvod se podnosi na poslednjem mestu vaseg prebivalista.
Moze se ponistiti odluka o visini alimentacije ukoliko su promenjene okolnosti na osnovu kojih je odredjena alimentacija. Morate se raspitati u Bosni o njihovim zakonima, kao i zemlje gde je vec doneta alimentacija.

kakav proces je zavrsen, konfuzan vam je post
 
Hvala na ponudjenom odgovoru.Sada da malo pojasnim moj slucaj.Proces je vodjen na sudu u Svajcarskoj, tu je i zavrsen prije 22 mj.gdje je odredjena visina alimenta za nase maloljetno dijete(2.godine),koje je moj muz napustio kada je imalo mjesec dana.Tada nije bilo moguce ponistiti brak , a ja sam bila za to ,jer treba da se zivi odvojeno 2 g.Posto on na sve moguce nacine izbjegava placanje alimenta ,mijenja adrese stanovanja ,cak i firme ,ja uredno od drzave dobijam nadoknadu za dijete,a oni njega duze, i on to mora kad tad vratiti.Samo da kazem da on zivi u svajcarskoj vec 20 g. a ja 6g. Brak je zakljucen u BiH.moje pitanje je ,da li on moze podnijeti tuzbu za razvod u BiH i ponistiti odluku suda u svajcarskoj ,gdje je vec odredjena alimentacija ,i da li bi ja tada mogla sa dokazima uloziti zalbu ,jer ovdje proces za razvod pocinje cim prodju 2 g. Hvala vam puno
 
Interesuje me ako neko zna da mi odgovori a od izuzetne mi je vaznosti,,dali zahtev za sporazumni razvod moze da se napise rukom ,znaci bez kucanja i tako da se preda??
Evo o cemu se radi...ja utujem u Srbiju i dogovorili smo se da predam za raazvod medjutim moj suprug ne moze zbog posla da krene..zato smo mislili da napisemo sami kako znamo i da se potisemo pa tako ja da predam u Sudu u Srbiji..Dali je to moguce?Znaci stvar je tehnicke prirode,tako radimo jer hocemo da ubrzamo a potisi su vazni....Uasna mi je konfuzija! :think::think:
 
Razvod se podnosi na poslednjem mestu vaseg prebivalista.

Apsolutno netačno.
Tužba za razvod braka se podnosi prema mestu prebivališta tuženog-to je generalno pravilo, supsidijarno prema mestu poslednjeg zajednickog prebivalista.
Od ovog pravila postoje izuzetci ukoliko postoje maloletna deca (onda mesno može biti nadležan sud gde dete ima prebivalište).
Takođe odstupanja važe i ako postoji elemenat inostranosti, odnosno ako je brak zaključen u inostranstvu ili ako jedan ili oba supružnika imaju različito državljanstvo u odnosu na mesto zaključenja braka.....
Za dodatne savete uplatite mi 100 eura, a za sastav tužbe bogami i više.
 
Pozdrav svima,potrebna mi je strucna savet ,,u braku sam 2 godine,vencala sam se u Svajcarsku za muza sa Srpskim drzavljanstvom ,stalno sesvadjamo pa bi htela dase zarvedem ,,,, interesuju me moja prava... jer sam zbog njega u Srbiji napustila sve i dosla ovde ,a on se zajebava samnom.
 

Back
Top