Demencija

Malo ko je dobio tuđu negu na osnovu demencije. Moja majka je u domu i tamo imaju psihologa, taj mms rade psiholozi i ako ih ima tamo gde je tvoja majka, mogu ga uraditi i napisati izveštaj. Ali, on je manje više nebitan. Pre tri godine moja majka je imala mms 8, tada je dobila tuđu negu na osnovu nepokretnosti jer je slomila kuk. Onda je sledeće godine išla na kontrolni pregled gde je mms bio 18 ali pošto još nije prohodala, produžili su joj . Treće godine smo išli opet i poneli smo rezultate od gastroenterologa jer stvarno ima velikih problema, rezultate neurologa za parkinsona, mms 12, ali je ona sa komisije prelistala i nije to čitala, nego je tražila rezultate od ortopeda ili fizijatra. Znači da je zanimalo samo to da li je prohodala. Pošto to nismo imali, ona je pokušala da podigne moju majku i da je natera da hoda. Naravno da nije uspela. Pregledala joj je stopala da vidi da li se vide tragovi korišćenja nogu za hodanje.
Tada je napisala izveštaj da ne može da hoda ali da nemamo izveštaj lekara specijaliste za to, ostale bolesti nije ni pomenula. Taj njen izveštaj je poslala glavnoj republičkoj komisiji i oni su na osnovu trogodišnjeg izveštaja onačno odlučili da je tuđa nega potrebna stalno i da ne mora više da dolazi na kontrolne preglede.
 
Malo ko je dobio tuđu negu na osnovu demencije. Moja majka je u domu i tamo imaju psihologa, taj mms rade psiholozi i ako ih ima tamo gde je tvoja majka, mogu ga uraditi i napisati izveštaj. Ali, on je manje više nebitan. Pre tri godine moja majka je imala mms 8, tada je dobila tuđu negu na osnovu nepokretnosti jer je slomila kuk. Onda je sledeće godine išla na kontrolni pregled gde je mms bio 18 ali pošto još nije prohodala, produžili su joj . Treće godine smo išli opet i poneli smo rezultate od gastroenterologa jer stvarno ima velikih problema, rezultate neurologa za parkinsona, mms 12, ali je ona sa komisije prelistala i nije to čitala, nego je tražila rezultate od ortopeda ili fizijatra. Znači da je zanimalo samo to da li je prohodala. Pošto to nismo imali, ona je pokušala da podigne moju majku i da je natera da hoda. Naravno da nije uspela. Pregledala joj je stopala da vidi da li se vide tragovi korišćenja nogu za hodanje.
Tada je napisala izveštaj da ne može da hoda ali da nemamo izveštaj lekara specijaliste za to, ostale bolesti nije ni pomenula. Taj njen izveštaj je poslala glavnoj republičkoj komisiji i oni su na osnovu trogodišnjeg izveštaja onačno odlučili da je tuđa nega potrebna stalno i da ne mora više da dolazi na kontrolne preglede.

Slazem se da je nepokretnost najvazniji momenat. Ipak, posto je demencija uticala izmedju ostalog na celokupno stanje, mislim da je bolje da se pokaze progresivni stepen demencije sa opisom da je potpuno oslonjena na tudju pomoc.
 
Pozdrav svima,
Moja mama ima dijagnozu Alchajmerove bolesti, drugi stepen. Zanima me kako se oduzima poslovna odgovonost i postaje staratelj? Bila bih zahvalana ukoliko bi neko mogao detaljno da mi napise proceduru ili da da informaciju koju sluzbu bih mogla kontaktirati (telefonom, posto zivim u inostranstvu) za dobijanje ovih informacija.
Hvala unapred.
 
Proces je komplikovan i dugotrajan, pola godine minimum. I mislim da je neizvodljivo da budeš staratelj ako ne živiš u zemlji. Najbolje je da kontaktiraš centar za socijalni rad, od njih ćeš dobiti sva uputstva jer oni praktično vode ceo slučaj kad pokreneš proces.
 
Samo da se javim sa novim informacijama:

Otac je bio dva puta kod psihijatra, prepisan mu je prazine kod prve posjete i bosaurin kod druge. Kad su vršili testove nisu ustanovili nikakvo pogoršanje ali je konstatovan poremećak koncentracije i orjentacije u vremenu, ponašao se poprilično dobro, mada izgubljeno na momente.

Preporučen odlazak do neurologa da se propiše novi raspored terapije i u zadnje vrijeme ima probleme sa inkontinencijom (preporučene pelene od strane porodične doktorice)

Zna li neko za Yimana tablete?
 
Samo da se javim sa novim informacijama:

Otac je bio dva puta kod psihijatra, prepisan mu je prazine kod prve posjete i bosaurin kod druge. Kad su vršili testove nisu ustanovili nikakvo pogoršanje ali je konstatovan poremećak koncentracije i orjentacije u vremenu, ponašao se poprilično dobro, mada izgubljeno na momente.

Preporučen odlazak do neurologa da se propiše novi raspored terapije i u zadnje vrijeme ima probleme sa inkontinencijom (preporučene pelene od strane porodične doktorice)

Zna li neko za Yimana tablete?

Taj lek je paralela sa Nemdatine, koji pije moja mama. Ili ebixa koja se uglavnom prepisuje. Koliko se secam, mamu je doktorica cesto I redovno pratila kada je uvodila ovaj lek. Moja mama ga dobro podnosi vec par godina I pokazuje dobre rezultate. Usporilo je demenciju u dobroj meri. Uz to uzima I Donacept, koji je u pocetku pravio problem sa zelucem. Sada pije I controlok uz sve, jer smo ustanovili helikobakter. Svi ti lekovi su skupi, ali kada vidim da imaju efekta, treba obezbediti redovnu dozu. Da, pije I bisoprolol, koji su vise puta korigovali u dozi I vremenu kada ga pije, u zavisnosti od godisnjeg doba I nastalog stanja. Jako je bitno da uzima sto vise vitamina. Sa Neurozanom se kod moje mame popravilo opste stanje. Sve zajedno kosta oko 5000 dinara mesecno, sto se tice lekova I preparata. Ali vredi svaku paru. Naravno, tudja nega mi je mnogo pomogla. Mada sam uspela da je dobijem tek pre 3 godina. Cetiri godine su nas odbijali. A prve godine nisam ni trazila, dok je jos bila u svom stanu I mogla da se snadje uz moju podrsku I gerontodomacicu.
 
Pozdrav svima,
Moja mama ima dijagnozu Alchajmerove bolesti, drugi stepen. Zanima me kako se oduzima poslovna odgovonost i postaje staratelj? Bila bih zahvalana ukoliko bi neko mogao detaljno da mi napise proceduru ili da da informaciju koju sluzbu bih mogla kontaktirati (telefonom, posto zivim u inostranstvu) za dobijanje ovih informacija.
Hvala unapred.

Da, kao sto kaze Marge Simpson, nisam sigurana da moze neko ko je u inostranstvu. Ali posto u Centrima za socijalni rad ponekad rade pravnici koji na svoj nacin tumace zakon, kao sto sam ja bila u situaciji, mozes da pozoves Ministarstvo za rad I socijalna pitanja u Beogradu. Imaju dezurne pravnike od 8-16,30h. Ako je mama u Srbiji. Imam telefon 011 3038661, pa ce te onda prebaciti kod pravnika koji je zaduzen za tvoje pitanje. Onda ti oni daju zaledjinu, ukoliko se u Centru za socijalno prave da je njihovo tumacenje jedino.
 
Jedva smo se izborili sa stomacnim virusom. Par dana je bilo, pored fizickih problema, bas konfuzno I uznemireno... Uz probiotik I clometol I banane nekako smo pregurali 5-6 dana.

- - - - - - - - - -

Jedva smo se izborili sa stomacnim virusom. Par dana je bilo, pored fizickih problema, bas konfuzno I uznemireno... Uz probiotik I clometol I banane nekako smo pregurali 5-6 dana.
Cele zime strepim od gripa, mada je dobila vakcinu. A eto stomacni je zakacila, jer je u domu bilo dosta slucajeva.
 
Pozdrav svima..mi za sada funkcionisemo s dvije tete????
Imam pitanje za vas: da li ste se susretali s cestim odlascima na wc? Naime ja svoju mamu ne mogu istjerati iz kupatila. Stalno je tjera, stalno bi se perkala itd. Znam da gubi osjecaj za fizioloske potrebe, al ipak.... ima li ko kakvo iskustvo kako bih je mogla “odviknuti” od tog? Hvala????
 
Dementni često imaju čudne opsesije, naročito na početku bolesti. Nije to trajno stanje, kasnije će se možda fokusirati na nešto drugo. Teško je bilo šta objasniti, a još teže odvikavati... Zapravo i ne treba. Važno je samo da time nikako ne dovodi sebe i druge u opasnost.
 
Hvala Beket, ma meni su jasne razne opsesije, ima ona to.. slaganje papirica, igranje , ali ovo s toaletom je strasno. Izdrzacemo!!

A mozda da kazete da dolazi majstor da proveri vodovod... ili da je vise pozivate na neku igru... Poznato mi je sve to. Na zalost, vrlo je tesko usmeravanje. To je strah pedantne zene da vise ne moze da kontrolise higijenu... tuga.
 
Nove informacije:
Naime, april nije dobro počeo za mog oca. Dobio je virozu, ne može da ustane sa kreveta, pa je hitna dolazila: samo preporučili da se redovno provjetri prostorija i da mu se daje dosta tečnosti i dobio je neku injekciju u debelo meso, nešto na 'R'
Neurolog je preporučio pelene radi inkontinencije, i promjenio internističku terapiju jer je moguće da je radi ovih lijekova što snižavaju pritisak dobio visok puls. Nema vrtoglavicu, ali je praktično u toku dana postao nesposoban za hod (kao da nema snage da stoji na nogama,čak i kad uspijem da ga dignem malo stoji i onda gubi ravnotežu- kao lutka). Inače, ima povišenu temperaturu, ali nije nikad u nesvjesnom stanju.
Ne znam da li je ovo sad stalno stanje ili ...?
 
Poslednja izmena:
... Dobio je virozu, ne može da ustane sa kreveta...nesposoban za hod (kao da nema snage da stoji na nogama,čak i kad uspijem da ga dignem malo stoji i onda gubi ravnotežu- kao lutka). Inače, ima povišenu temperaturu, ali nije nikad u nesvjesnom stanju.
Ne znam da li je ovo sad stalno stanje ili ...?

To se ne može znati. Iscrpljenost od gripa ume da slomi i zdravog čoveka. Budite strpljivi dok se ne smiri temperatura. Posle se raspitajte da li bi neki vitamini bili od pomoći, a najbolje proveriti krvnu sliku i te osnovne stvari.
 
Nove informacije:
Naime, april nije dobro počeo za mog oca. Dobio je virozu, ne može da ustane sa kreveta, pa je hitna dolazila: samo preporučili da se redovno provjetri prostorija i da mu se daje dosta tečnosti i dobio je neku injekciju u debelo meso, nešto na 'R'
Neurolog je preporučio pelene radi inkontinencije, i promjenio internističku terapiju jer je moguće da je radi ovih lijekova što snižavaju pritisak dobio visok puls. Nema vrtoglavicu, ali je praktično u toku dana postao nesposoban za hod (kao da nema snage da stoji na nogama,čak i kad uspijem da ga dignem malo stoji i onda gubi ravnotežu- kao lutka). Inače, ima povišenu temperaturu, ali nije nikad u nesvjesnom stanju.
Ne znam da li je ovo sad stalno stanje ili ...?

Potrazi patronazu u Domu zdravlja. Oni ce se vise posvetiti. Svakako bi trebalo odmah uraditi analize krvi I urina. To sve radi patronaza u kucnim uslovima. Mozda I korigovati terapiju za pritisak... mozda neku infuziju da dobije... insistiraj na patronaznoj poseti bar u trajanju od nedelju dana. Viroze uticu na pogorsanje stanja, kao sto rece Beket, I kod zdravih I mladih. Duze takvo stanje moze iscrpeti organizam i iskomplikovati primarne bolesti. Zato nemojte cekati. Vitamini su neophodni, posto pretpostavljam da slabije jede. Moja mama pije vitamine cele godine. Ne mora to biti stalno stanje. Ali morate da preduzmete sve da se oporavi od viroze I dodatnih infekcija.
 
Deco, sta se desava kod vas? Ne javljate se. Nadam se da nema vecih problema. Bila sam kod mame za praznike. Promene vremena uticu na mamino raspolozenje. Proveravala sam joj elektrolite, posto je kalijum bio prosli put povecan, a moze da izazove aritmije I zastoj srca. Sada je u normali. I dalje je problem sa uzimanjem terapije. A mnogo sve zavisi od pristupa. Insistirala sam kod direktora doma na nekim stvarima I pripretila iznosenjem u javnost. Neki su divni a ima onih koji se ponasaju kao da nisu u pitanju neciji zivoti... I nama je trebalo informacija o tretiranju dementnih, a u domovima ne organizuju edukaciju niti vode racuna pri odabiru osoblja.
 
Nedavno je prošlo dvadeset godina od kako mi je otac umro i od kako brinem za nju...na početku manje, ali, intenzivno , sigurno 18 godina. Nema tu mnogo više šta da se piše, smenjuju se momenti ljubavi, razočarenja, ljutnje...smejemo se, plačemo, nekako, sve više oguglavam na sve.
I dalje je u domu, povremeno u bolnici, najčešće je nezadovoljna i naređuje. Hoće svoj život nazad, nabija mi osećaj krivice kad god može.
 
Pozdrav svima, nisam nova na forumu ali sam nova na ovoj temi. Mami su pre 6 meseci dijagnostikovali Alchajmerovu bolest (II faza). Nepotrebno je da spominjem da smo godinama unazad okapali po kojekakvim stručnjacima (neurolozima, psihijatrima, psiholozima, defektolozima..) jer smo primetili da počinje da ima problema sa pamćenjem i orijentacijom. Svi odlasci su završavali sa dijagnozom "blagi kognitivni poremećaj koji je u skladu sa njenim godinama..." Mama ima sada 81 godinu, a simptome demencije pokazuje poslednjih 5 sigurno. Odjednom dobijamo dijagnozu (II faza) i to posle kolapsa koji je imala na pregledu kod ortopeda. Elem, verovali ili ne, moj problem nije mama, jer sam ja vrlo spremna da se nosim sa svim što nas čeka zbog njene bolesti, već članovi porodice (moj brat koji sa svojom porodicom i živi u njenom stanu sa njom) koji žele da je se reše.Moja mama je još uvek funkcionalna (sama se oblači, odlazi u toalet, jede, šeta do lokalnog parka sama...). S obzirom da je priroda mog posla takva da radim dosta od kuće, ja svoje poslovne obaveze mogu obavljati i kod nje što i radim tako da sam ja sa njom svakog radnog dana minimum po 8 sati. Svako veče joj pomažem sa kupanjem (može ona i sama, ali će zaboraviti tako da sam ja tu više podsetnik i pomagač. Uveli smo i pelene, mada ih mi zovemo "papirnate gaćice" kako bismo mogli lakše održavati higijenu i izbeći mogućnost neke infekcije. U svakom slučaju, mene mnogo više mori to što porodica mog brata odbija da se iseli iz njenog stana (nudila sam da se prebace u moj, a ja da dodjem kod mame), već hoće nju da izbace (probala sam da je dovedem kod sebe, ali nju uznemirava boravak van njenog stana koji je duži od 2 sata). Jednostavno ne znam šta mi je činiti jer oni svakodnevno vrše torturu nada mnom govoreći da ja ne priznajem da je mama bolesna i da joj treba pomoć, da ja nisam u toku... Ima li neko slično iskustvo li predlog šta da radim? Ovaj maltretman kroz koji prolazim zbog bratovog bezobrzluka je nepodnošljiv.
 
Pozdrav svima, nisam nova na forumu ali sam nova na ovoj temi. Mami su pre 6 meseci dijagnostikovali Alchajmerovu bolest (II faza). Nepotrebno je da spominjem da smo godinama unazad okapali po kojekakvim stručnjacima (neurolozima, psihijatrima, psiholozima, defektolozima..) jer smo primetili da počinje da ima problema sa pamćenjem i orijentacijom. Svi odlasci su završavali sa dijagnozom "blagi kognitivni poremećaj koji je u skladu sa njenim godinama..." Mama ima sada 81 godinu, a simptome demencije pokazuje poslednjih 5 sigurno. Odjednom dobijamo dijagnozu (II faza) i to posle kolapsa koji je imala na pregledu kod ortopeda. Elem, verovali ili ne, moj problem nije mama, jer sam ja vrlo spremna da se nosim sa svim što nas čeka zbog njene bolesti, već članovi porodice (moj brat koji sa svojom porodicom i živi u njenom stanu sa njom) koji žele da je se reše.Moja mama je još uvek funkcionalna (sama se oblači, odlazi u toalet, jede, šeta do lokalnog parka sama...). S obzirom da je priroda mog posla takva da radim dosta od kuće, ja svoje poslovne obaveze mogu obavljati i kod nje što i radim tako da sam ja sa njom svakog radnog dana minimum po 8 sati. Svako veče joj pomažem sa kupanjem (može ona i sama, ali će zaboraviti tako da sam ja tu više podsetnik i pomagač. Uveli smo i pelene, mada ih mi zovemo "papirnate gaćice" kako bismo mogli lakše održavati higijenu i izbeći mogućnost neke infekcije. U svakom slučaju, mene mnogo više mori to što porodica mog brata odbija da se iseli iz njenog stana (nudila sam da se prebace u moj, a ja da dodjem kod mame), već hoće nju da izbace (probala sam da je dovedem kod sebe, ali nju uznemirava boravak van njenog stana koji je duži od 2 sata). Jednostavno ne znam šta mi je činiti jer oni svakodnevno vrše torturu nada mnom govoreći da ja ne priznajem da je mama bolesna i da joj treba pomoć, da ja nisam u toku... Ima li neko slično iskustvo li predlog šta da radim? Ovaj maltretman kroz koji prolazim zbog bratovog bezobrzluka je nepodnošljiv.

Da li su mami uradili ct mozga? Kod demencije se ne moze predvideti tok I u tom smislu razumem razmisljanje tvog brata da se adekvatno smesti na vreme. E sad...doktori kazu da je najbolje da bude sto duze u svom stanu, jer svaka promena moze da pogorsa stanje. Moja mama je funkcionisala u svom stanu godinu dana nakon dobijene dijagnoze uz pomoc gerontodomacice I moju podrsku, ali onda je naglo pocela konfuzija. Do te mere da nije prepoznavla svoj stan I pokusavala je I nocu da se iskrade da ode. Ponekad nije prepoznavla ni mene. Ne zelim da te plasim. Moja mama vec 9 godina boluje od demencije I borimo se svakodnevno. Kod svake osobe je indvidualno kojoj brzinom ce se pogorsavati. Uz vasu brigu I dobrog neuropsihijatra koji je posvecen dementnima, moze da se uspori. Ali ce biti uspona i padova. Bitno je da pratite opste stanje (krvna slika, pritisak, secer...)Vazna je adekvatna terapija.Ne znam gde zivite, ali u svakom slucaju je to bolest koja trazi 24 paznju I negu.Kako vremenom bude gubila sposobnost osnovnih potreba, sve vise cete morati da se angazujete. U domovima se ceka na mesto I moze se desiti da ne mozete u nekom trenutku da je smestite a necete moci da se nosite sa problemom. Ti mozes samostalno da odlucujes o svojoj mami jedino ako joj oduzmes poslovnu sposobnost a tebe stave kao staratelja. Proceduru oko toga ne znam, jer nisam to radila. Tu smo za razgovor. Javi sta se desava.
 
@bezuslovna ljubav
Hvala puno na podršci. Zaista znači mnogo ova tema i mogu se pronaći različita iskustva što pomaže u ovim situacijama kada razmišljamo da li smo u pravu ili ne. Mami je rađen skener glave nedavno zbog kolapsa koji sam spomenula i tada je registrovane pucanje krvnih sudova u glavi kao i pirmćeno da je u pitanju vaskularni uzrok demencije. Pretužno mi je sve to što joj se dešava, posebno što se radi o visokom intelektualcu (nekada) koji sada postepeno postaje maltene prazan papir. Teško mi je njeno stanje a s druge strane me izuzetno razočarava ponašanje mog brata i to dodatno otežava situaciju i njoj na njen način, a meni jer me to njegovo ponašanje razara dodatno. Moja mama je jako mirnog temperamenta i ona ne pravi nikakve ispade, ali je prosto potrebno da neko bude uz nju za sada za svaki slučaj. Mnogo sam čitala o samoj bolesti, ali koliko mogu da zaključim neispitana je dovoljno, i iskustva su različita ali je definitivno tuga u porodici zajednička za sve. Pokretanje starateljstva je mukotrpan proces koji bi verovatno dodatno pogoršao porodične odnose, a rešenje za trenutnu situaciju ne vidim. Nisam ja nerazumna i nisam protiv doma, ali sam kategorički protiv doma sada u ovoj fazi kada je ona ipak još uvek samostalna i funkcionalna. Ako dodjemo do faze neprepoznavanja doma i članova porodice, ne vidim svrhu zadržavanja mame u porodici, ali do tada, svakako sam izričito protiv. Obilazila sam domove, čak i one tzv dnevne boravke ali mi sve to jezivo izgleda i apsolutno nisam spremna za takav korak u ovom trenutku. Mislim da bih uvenula od tuge.
 
@bezuslovna ljubav
Hvala puno na podršci. Zaista znači mnogo ova tema i mogu se pronaći različita iskustva što pomaže u ovim situacijama kada razmišljamo da li smo u pravu ili ne. Mami je rađen skener glave nedavno zbog kolapsa koji sam spomenula i tada je registrovane pucanje krvnih sudova u glavi kao i pirmćeno da je u pitanju vaskularni uzrok demencije. Pretužno mi je sve to što joj se dešava, posebno što se radi o visokom intelektualcu (nekada) koji sada postepeno postaje maltene prazan papir. Teško mi je njeno stanje a s druge strane me izuzetno razočarava ponašanje mog brata i to dodatno otežava situaciju i njoj na njen način, a meni jer me to njegovo ponašanje razara dodatno. Moja mama je jako mirnog temperamenta i ona ne pravi nikakve ispade, ali je prosto potrebno da neko bude uz nju za sada za svaki slučaj. Mnogo sam čitala o samoj bolesti, ali koliko mogu da zaključim neispitana je dovoljno, i iskustva su različita ali je definitivno tuga u porodici zajednička za sve. Pokretanje starateljstva je mukotrpan proces koji bi verovatno dodatno pogoršao porodične odnose, a rešenje za trenutnu situaciju ne vidim. Nisam ja nerazumna i nisam protiv doma, ali sam kategorički protiv doma sada u ovoj fazi kada je ona ipak još uvek samostalna i funkcionalna. Ako dodjemo do faze neprepoznavanja doma i članova porodice, ne vidim svrhu zadržavanja mame u porodici, ali do tada, svakako sam izričito protiv. Obilazila sam domove, čak i one tzv dnevne boravke ali mi sve to jezivo izgleda i apsolutno nisam spremna za takav korak u ovom trenutku. Mislim da bih uvenula od tuge.

Prosli smo kroz te dileme I grizu savesti...mi koji imamo roditelje u domu. I dan danas me uhvati kriza kada je posetim. Ali kada vidim da mama tamo ima 24h nadzor I da je tu medicinsko osoblje I negovatelji...pa kako bih je ja presvlacila ili kupala kada je jedva dva negovatelji podignu sa stolice I kreveta. Da ne pricam o oscilacijama u ponasanju...a pogotovo potrebi da radim I obezbedim sve. Dobro je sto je tvoja mama sada mirna. Demencija moze da donese promenu u licnosti a moze I da naglasi neko ponasanje. Da li si nekada provela sa njom 24h? Onda mozes da upratis sve sto se desava I kako se snalazi. Meni je rodbina dodatno zagorcala zivot, jer se mama na dva tri sata u njihovom prisustvu ponasala uobicajeno. A onda krene zurka. Probaj da ostanes s njom u njenom stanu dan dva da vidis kako sve to funkcionise. Dok su me upozoravali na opasnosti koje nosi demencija, uporna sam bila da sto duze ostane u stanu. Sad kad vratim film, zahvaljujem Bogu sto je sve proslo bez vecih posledica. Zamisli da moja mama sedi pored televizora koji je poceo da se dimi a ja dotrcavam iz druge sobe I zaticem mamu kako mirno sedi. Jela je tri cetiri dana mleko I hleb jer nije umela da ukljuci sporet. Stalno je tvrdila da se sve pokvarilo. a bila je vrsna domacica. Razvalila je civiluk misleci da su to vrata koja ne moze da otkljuca. Sve to moja rodbia nije videla I mislila je da izmisljam. Polako, nemojte da panicite. Dogovori sa bratom da uvek neko bude sa mamom. Angazujte gerontodamacicu bar na sat dva dnevno. Nemojte pred njom pricati o njenoj bolesti. Oni sve cuju I to ih plasi I uznemirava.
 
Citajuci vasa iskustva ovdje, pitam se: koji je to momenat kada ste zakljucili da vas roditelj, ako se o njima radi, nije vise ona licnost koju ste poznavali cijeli zivot?
I, ne zamjerite na pitanju, nakon vasih iskustava: da li bi se opredijelili za eutanaziju u trenutku kada ova bolest oduzme od vas vase Ja, ( ukoliko obolite od iste)?
Ja sam obavijestila svoje najblize, oni se smjeskaju, ne vjeruju, da zelim eutanaziju u tom slucaju.
Bice ne umire samo tjelom nego i duhom.
 

Back
Top