Demencija

Da li neko moze da mi kaze koliko se čeka na odgovor i resenje iz Nemanjine posle onog pregleda lekara za tudju negu i pomoć ? Otprilike , u BG.Bili smo sa svekrvom pre neki dan , ona jako slabo vidi , samo nazire svetlost i tamu , a lekarka baš ništa nije rekla posle pregleda. Nemam ni ideju da li će nešto dobiti za tudju negu i pomoć . Pokušali smo , pa šta bude.
 
Tata dementan.Krajem 2016 odobrena tudja nega. Stanje se konstantno pogorsavalo i jednog dana kada je izasao iz stana i kada sam ga na - 20 stepeni trazila celu noc, shvatila sam da ja nisam u mogucnosti da mu obezbedim nadzor 24 sata. Pokusaj da ga smestim u drzavni dom bio bezuspesan jer oni navodno nemaju kapacitete niti odeljenja a dementne. Smestila sam ga u privatni. Penzija i tudja nega pokrivaju cenu doma ali nabavku lekova i pelena ne. Kako se njemu u medjuvremenu stanje drasticno pogorsalo ( izmedju ostalog i pao pa je doslo do prsnuca kuka a kako je sa 88 godina operacija rizicna i kako je stanje njegovo takvo, odustalo se od operacije). Pelene odavno koristi jer niti moze da kontrolise niti moze da se krece niti zna gde je toalet ( ne zna ni gde je). Molim nekog ko zna na koji nacin ostvariti ili pravo na pelene ili pravo na dodatnu negu. Uputite me kome se treba obratiti, cija su misljenja potrebna... Nisam u mogucnosti da isfinansiram, nazalost....
 
Tata dementan.Krajem 2016 odobrena tudja nega. Stanje se konstantno pogorsavalo i jednog dana kada je izasao iz stana i kada sam ga na - 20 stepeni trazila celu noc, shvatila sam da ja nisam u mogucnosti da mu obezbedim nadzor 24 sata. Pokusaj da ga smestim u drzavni dom bio bezuspesan jer oni navodno nemaju kapacitete niti odeljenja a dementne. Smestila sam ga u privatni. Penzija i tudja nega pokrivaju cenu doma ali nabavku lekova i pelena ne. Kako se njemu u medjuvremenu stanje drasticno pogorsalo ( izmedju ostalog i pao pa je doslo do prsnuca kuka a kako je sa 88 godina operacija rizicna i kako je stanje njegovo takvo, odustalo se od operacije). Pelene odavno koristi jer niti moze da kontrolise niti moze da se krece niti zna gde je toalet ( ne zna ni gde je). Molim nekog ko zna na koji nacin ostvariti ili pravo na pelene ili pravo na dodatnu negu. Uputite me kome se treba obratiti, cija su misljenja potrebna... Nisam u mogucnosti da isfinansiram, nazalost....

Meni su to zavrsavali u Domu. Prvi put sam sama uputila zahtev, a onda sam saznala da moze socijalni radnik u domu. S tim sto sam sve vreme pratila prikupljanje dokumentacije, narocito lekarske I misljenja psihologa I doktora u domu, naravno I sugerisala na osnovu saznanja sa foruma I onih iz okruzenja. Sto vise medicinske dokumentacije I sto opsirniji opis strucnih sluzbi u Domu. Tu smo da ti pomognemo.:heart:
 
Tata dementan.Krajem 2016 odobrena tudja nega. Stanje se konstantno pogorsavalo i jednog dana kada je izasao iz stana i kada sam ga na - 20 stepeni trazila celu noc, shvatila sam da ja nisam u mogucnosti da mu obezbedim nadzor 24 sata. Pokusaj da ga smestim u drzavni dom bio bezuspesan jer oni navodno nemaju kapacitete niti odeljenja a dementne. Smestila sam ga u privatni. Penzija i tudja nega pokrivaju cenu doma ali nabavku lekova i pelena ne. Kako se njemu u medjuvremenu stanje drasticno pogorsalo ( izmedju ostalog i pao pa je doslo do prsnuca kuka a kako je sa 88 godina operacija rizicna i kako je stanje njegovo takvo, odustalo se od operacije). Pelene odavno koristi jer niti moze da kontrolise niti moze da se krece niti zna gde je toalet ( ne zna ni gde je). Molim nekog ko zna na koji nacin ostvariti ili pravo na pelene ili pravo na dodatnu negu. Uputite me kome se treba obratiti, cija su misljenja potrebna... Nisam u mogucnosti da isfinansiram, nazalost....

Meni je mamina izabrana lekarka u domu zdravlja rekla da pravo na pelene imaju ležeći bolesnici, bez obzira da li su dementni ili ne. To je bilo pre nešto više od dve godine. Možda se u međuvremenu nešto promenilo. Koliko se sećam, potreban je nalaz specijaliste u kojem piše da je bolesnik nepokretan, i zbog čega je to tako. Kod tvog tate bi to mogao da bude izveštaj ortopeda. Na osnovu toga, opšti lekar piše recept za pelene. Ja bih otišla u dom zdravlja i pitala njih, ili, kao što napisa bezuslovna, socijalni radnik, a možda i lekar u domu zna više o tome. S tim što u privatnim domovima često neće da se angažuju oko takvih stvari ili možda nemaju znanja i iskustva kao ovi u državnim domovima sa mnogo većim brojem korisnika.
 
Nadam se da je kod vas bolje stanje, posto se ne javljate. Ja cu sutra otici kod mame na 5-6 dana. Obavicemo analize. Gvozdje joj je na poslednjoj analizi bilo 6, a hemoglobin 113, secer 6,1.
Gastoenterolog trazi da se uradi ferritin, radi jasnije slike o malokrvnosti. Inace je dobro raspolozena. Osim sto uvece bude malo vise zbunjena I ponekad ljuta. Desava se i da preskoci obrok i li tablete.
A to mnogo zavisi I od osobe koja joj daje.Sada vec tacno znam koji su to koji joj ne prijaju. Sinoc nije prepoznala komsinicu koja je obilazi. Kada joj kazem preko telefon *eto dosla ti je D*, mama je pita
*jesi ti D?*, a nakon sto ova potvrdjuje... mama kaze *dodje mi da pojedem samu sebe. znaci ti si D.* Da li kod vas ima nekih promena s obzirom na toplo vreme?

- - - - - - - - - -

Sad sam negde našla 130 gr/dl je isto kao 7,2mmol/l I to je blago povišeno. S obzirom da je mereno posle obroka verovatno nema šećer.

Kako je sada mama? Da li ste isli kod specijaliste?

- - - - - - - - - -

@Marge

Nek je samo ona bolje, mnogo si nas obradovala, svi želimo ovakve vesti :heart:

Da li se tvoja mama prilagodila novim uslovima? Da li je povremeno odvedes u njen stan?

- - - - - - - - - -

Da li su ih smestili u jednu sobu? Kako tata podnosi te uslove I brigu o mami?
 
@Bezuslovna

Ne dovodim je više kući zato što sama neće, kaže da je zbunjuje. A pati za kućom strašno, ono je greota gledati. Uslovi su i dalje grozni, ne može normalan čovek onome da se prilagodi, samo se trudimo obe da joj ne ostanu trajne posledice od boravka tamo. Rešiću valjda nešto do kraja godine, ne mogu ništa da pričam jer moram život iz korena da promenim.
 
Muzeva baba je preko 90 , i u domu je jer svekrva ne vidi više, i obe su u domu. E sad , svekrva voli da izađe da ode u posetu , pa je vratimo , na rođendan unucima , ćerki , slavu kod sestre- a na rođendanu sestrića baba se pogubila , nece da se vrati u dom, hoce kuci , muz prsao , sta će sa njom , ne moze da je vodi kuci , baba pamti samo pola-sata , do 3 sata kada je emotivno uznemirena. U kuci sama ona opstala ne bi.
Sad je navukla esherihiju jer svekrva ne vidi a ona pere sebi donji veš u kupatiliu i suši iza zavese na radijatoru , pa ne vide uvek ni devoje koje tu rade, a baba to posle obuče...
Blizi se rođendan zaove , svekrva već pita kada slavi- da je vodimo na rođendan, baba ako shvati da ovu vodimo na rođendan nema šanse da ne ode i ona , a posle kom opanci kom obojci da je vratimo u dom.
Svekrva neće kuci , oseca se dobro i sigurno u domu i zavolela je zaposlene .Da doplaćujemo dom i još zenu da plaćamo da zivi sa babom- nema šanse.
Muz je već prosli put na rođendanu rekao da ce babu u dvoristu da ostavi pa da vidi dali će znati gde je, a ja na to da ću ja lično da ga tuzim socijalnoj sluzbi , posle smo se smejali kako sam luda , ali gde moze to da kaze za dementnu babu., ne daj boze da uradi.
U svakom slučaju , nisam sigurna kako da se postavimo, rođendan je za 2 nedelje . Da slazem da vodimo svekrvu kod lekara , ili da dođe zaova po babu , i da je ona i vrati , nju nekako najvise sluša , a njen je i rođendan...
Muz je odlepio i na samu pomisao da vodi babu na još jedan rođendan .Nije mi OK da svekrva ne ode u posetu ćerci na rođendan zbog babe , a ni da vodimo babu pa da napravimo sebi problem ...
Mozda imate neku ideju ?
Baba je inače super pokretna , bolje i od svekrve , gleda TV , čita .. samo sto hoće kući i hoće da zove oca da je vodi kuci :(

Inače na adresu kuće je došlo nešto preporučeno na svekrvino ime , mozda je za tuđu negu i pomoc odgovor , ali se i vratilo , jer smo tek u subotu popodne došli do kuće , a rok je istekao za podizanje u subotu:(
Mi smo rekli da pošalju na adresu doma , kao i poziv , pa nismo sigurni da li je to to ili nešto drugo. Sad moramo da pokušamo da saznamo da li je to resenje za tuđu negu , i da trazimo da posalju na pravu adresu.
 
Poslednja izmena:
Muzeva baba je preko 90 , i u domu je jer svekrva ne vidi više, i obe su u domu. E sad , svekrva voli da izađe da ode u posetu , pa je vratimo , na rođendan unucima , ćerki , slavu kod sestre- a na rođendanu sestrića baba se pogubila , nece da se vrati u dom, hoce kuci , muz prsao , sta će sa njom , ne moze da je vodi kuci , baba pamti samo pola-sata , do 3 sata kada je emotivno uznemirena. U kuci sama ona opstala ne bi.
Sad je navukla esherihiju jer svekrva ne vidi a ona pere sebi donji veš u kupatiliu i suši iza zavese na radijatoru , pa ne vide uvek ni devoje koje tu rade, a baba to posle obuče...
Blizi se rođendan zaove , svekrva već pita kada slavi- da je vodimo na rođendan, baba ako shvati da ovu vodimo na rođendan nema šanse da ne ode i ona , a posle kom opanci kom obojci da je vratimo u dom.
Svekrva neće kuci , oseca se dobro i sigurno u domu i zavolela je zaposlene .Da doplaćujemo dom i još zenu da plaćamo da zivi sa babom- nema šanse.
Muz je već prosli put na rođendanu rekao da ce babu u dvoristu da ostavi pa da vidi dali će znati gde je, a ja na to da ću ja lično da ga tuzim socijalnoj sluzbi , posle smo se smejali kako sam luda , ali gde moze to da kaze za dementnu babu., ne daj boze da uradi.
U svakom slučaju , nisam sigurna kako da se postavimo, rođendan je za 2 nedelje . Da slazem da vodimo svekrvu kod lekara , ili da dođe zaova po babu , i da je ona i vrati , nju nekako najvise sluša , a njen je i rođendan...
Muz je odlepio i na samu pomisao da vodi babu na još jedan rođendan .Nije mi OK da svekrva ne ode u posetu ćerci na rođendan zbog babe , a ni da vodimo babu pa da napravimo sebi problem ...
Mozda imate neku ideju ?
Baba je inače super pokretna , bolje i od svekrve , gleda TV , čita .. samo sto hoće kući i hoće da zove oca da je vodi kuci :(

Inače na adresu kuće je došlo nešto preporučeno na svekrvino ime , mozda je za tuđu negu i pomoc odgovor , ali se i vratilo , jer smo tek u subotu popodne došli do kuće , a rok je istekao za podizanje u subotu:(
Mi smo rekli da pošalju na adresu doma , kao i poziv , pa nismo sigurni da li je to to ili nešto drugo. Sad moramo da pokušamo da saznamo da li je to resenje za tuđu negu , i da trazimo da posalju na pravu adresu.

Prvo su me doktori upozoravali da odvodjenje kuci ne samo sto steti mami nego i mene raspameti. Dok je bila kolko tolko svesna nekako smo petljali ali bilo je sve gore. Kad se vrati u dom haos. Ne mozemo da je smirimo. Hoce kuci. Onda je poceo haos kad je dovedem kuci... teska srca sam odustala od dovodjenja u njen stan. Svaka promenaa u kasnijem stadijumu vise donosi stete i konfuzije nego sto pomaze. Morate da se uhvatite u kostac sa demencijom a ne sa babom. I to pranje gaca...uroliske infekcije pogorsavaju demenciju i mogu biti i fatalne. Nadjite nacina da to sprecite

- - - - - - - - - -

@Bezuslovna

Ne dovodim je više kući zato što sama neće, kaže da je zbunjuje. A pati za kućom strašno, ono je greota gledati. Uslovi su i dalje grozni, ne može normalan čovek onome da se prilagodi, samo se trudimo obe da joj ne ostanu trajne posledice od boravka tamo. Rešiću valjda nešto do kraja godine, ne mogu ništa da pričam jer moram život iz korena da promenim.
Mislis na higijenu? Hranu? Cinilo mi se u pocetku da se dobro snasla. Ti si blizu pa mozes da joj osmislis prostor i donosis hranu ponekad. Dok je mama bila u dvokrevetnoj sobi na odeljenju zaa samostalne prilucno sam uspela da odrzavam uslive kao da je u svom stancicu. Borba je bila neprestana. Kao i sada.
 
Hrana je jedino dobra, higijena je pristojna ako se uzmu u obzir prebukiranost i dotrajalost doma. Sve ostalo ne valja, na žalost, a ja ne mogu ništa da joj pomognem. Ne mogu ni kući da je vratim sad, nego samo da jedem svoj želudac dok ne smislim neko rešenje za obe. Kad sve budem rešila opisaću vam, stvarno nemam snage dok je još tamo jer se osećam kao zločinac.
 
Devojke, hvala vam na pitanju. Zao mi je zbog problema u domovima, čula sam da je retko gde sjajno i da treba često obilaziti, pozivati i proveravati...
Neko je pitao za pelene. Mama ih ke dobila na recept od urologa, zbog inkontinencoje i zbog osnovne bolesti, demencije u apoteci ne placam ništa, ni participaciju, ni učešće. Sledećeg meseca necu da ih uzimam jer ona je već prestala da ih koristi, korosti samo obične uloške, cisto za sbaki slučaj da ima. Pije Soliphar već peti mesec i od njega joj je pdilicno bolje, tako kaže. Možda se beke od vas sećaju, doktorka je predlagala operaciju, mama pristala, međutim, sutradan se predomislila i sad pstaje tako kako jeste.
Proverili smo šećer, na tašte je u granicama normale i doktorka je rekla da za sada treba samo da izbaci šećer i slatkiše. Slatkiše retko jede, bar koliko ja znam.
Ono sto mene brine je tremor koji se pojavio, svakog dana u popodnevnim satima. Doktorka neuropsihijatar joj je ukinula Rissar, umesto njega je dala Madopar, evo pije ga mesec dana, ali ja, sto se tice tremora, ne vidim nikakvo poboljšanje. Kontrola je zakazana tek za dva meseca. Ne znam sta da radim, da li da sacekam još malo, mozda treba vremena da Madopar pocne da deluje? Ili ce taj parkinsonizam da joj ostane... Mnogo joj je tesko zbog toga.
 
Sandra, ne može se nista na silu. Kad kažem na silu, mislim na to da ne treba da siliš sebe na nesto sto ne možeš.
Na žalost, bolest je takva, teška, ne može svako da se nosi sa tim. Na žalost, neko mora, mogao ne mogao... I skupa je, sve je skupo i lekovi i pelene ako nemate na recept i pomoć u kući ako nemate ko da vam pomogne...
To moze da razume samo onaj ko sa svojim rođenim sve to proživljava, zato i pisem na ovoj temi, jer su ovde žene pune razumevanja i imaju dobre savete, na žalost većinom iz iskustva <3

Sa ove teme mi ne stižu redovna obaveštenja, zato se izvinjavam svima kojima nisam odgovorila na vreme.
 
Devojke, hvala vam na pitanju. Zao mi je zbog problema u domovima, čula sam da je retko gde sjajno i da treba često obilaziti, pozivati i proveravati...
Neko je pitao za pelene. Mama ih ke dobila na recept od urologa, zbog inkontinencoje i zbog osnovne bolesti, demencije u apoteci ne placam ništa, ni participaciju, ni učešće. Sledećeg meseca necu da ih uzimam jer ona je već prestala da ih koristi, korosti samo obične uloške, cisto za sbaki slučaj da ima. Pije Soliphar već peti mesec i od njega joj je pdilicno bolje, tako kaže. Možda se beke od vas sećaju, doktorka je predlagala operaciju, mama pristala, međutim, sutradan se predomislila i sad pstaje tako kako jeste.
Proverili smo šećer, na tašte je u granicama normale i doktorka je rekla da za sada treba samo da izbaci šećer i slatkiše. Slatkiše retko jede, bar koliko ja znam.
Ono sto mene brine je tremor koji se pojavio, svakog dana u popodnevnim satima. Doktorka neuropsihijatar joj je ukinula Rissar, umesto njega je dala Madopar, evo pije ga mesec dana, ali ja, sto se tice tremora, ne vidim nikakvo poboljšanje. Kontrola je zakazana tek za dva meseca. Ne znam sta da radim, da li da sacekam još malo, mozda treba vremena da Madopar pocne da deluje? Ili ce taj parkinsonizam da joj ostane... Mnogo joj je tesko zbog toga.

Da li mama ima dijagnostikovan Parkinson? Mozda da uradite analizu krvne slike detaljno. Da li taj osnovno lek koji pije izaziva drhtanje ruku? Mozda je nervozna I uznemirena? AKo je to novi momenat koji neprestaje, nemoj cekati dva meseca na pregled.
 
Sest dana sam bila kod mame. Ima divnih negovatelja, ali ima sacica onih koji ne samo da ne rade svoj posao, vec se I brecaju I ubedjuju. Moracu da pozovem direktora ovih dana, da mu opet ukazem na neke propuste. Na pitanje zasto im ne mere pritisak svakodnevno, bar jednom u toku dana I kada su ove vrucine, doctor kaze da ne mogu da postignu. Na pitanje zasto niko ne prijavljuje da je mami crvena guza I da jauce na dodir, negovatelji kazu da je to posao doktora I medicinskog osoblja,a doctor kaze da bi trebalo bar jednom nedeljno da proverava ali nema vremena... :worth: Opet sam zatekla obicne pelene koje se lepe I zuljaju I upare se. A ima njenih pelena gacica...:dash: Mama je vesela, osim sto se popodne naljuti I pocne da dribla. Kod gastroenterologa dobili smo controlok. Nema drugog nacina da se smiruju posledice heliko bakterije. Dobila je I flobocid gel I kantarion cepice da se smiri guza. Kupila sam joj u radnji za ortopedska pomagala jastuce za stolicu. Imaju I neke u obliku obruca-slaufa, ali nece mama da sedne na to sto ima rupu, a I nesto su tvrdji ti obruci. Apetit joj se povratio, samo besni kada joj nehotice umazemo bradu. :mmmm: Istresa krpu posle rucka ko prava domacica. :ok: Ako je raspolozena.:respekt: Igra se maramicom, tako sto je presavija lepo po ivicama a ponekad krajeve vezuje u cvor. Kaze da pravi kapu. :bravo: Stalno je hvalim, kao I u telefonskom razgovoru, da je najbolja I da je svi cene. To joj jako prija. A kada se naljuti, onda me ne voli I niko joj ne treba I svi je lazemo I *mnogo ti znas*... e onda sledi pohvala I zapevamo :orkestar: Cas misli da je kod kuce, a cas se ljuti da smo je doveli tu bez veze I da mora kuci, a kada joj predlozim da idemo sutra, mama kaze da nece nigde da ide.. Onda nabrajamo sta sve imamo tu I tako se odusevimo da nam je lepo I da smo najbolje. Secer joj je sada 6, nastavlja da pije tothemu. Uziva u njenom ukusu. Nazdravlja I zabacuje glavu kolko god moze da iskapi sve, a medicinski tehnicar se sali *Polako, zeno, oces da se napijes*. A mama se slatko smeje I kaze *Nek ide zivot. Samo drmaj.* *Jel dobra ta orahovaca*, nadovezujem se ja, a mama kaze *Odlicna I zestoka*. Ima momenata kada se zbuni sa licnim zamenicama. Dal sam ja ili si ti... Dal je cerka ili je majka... Ali dobro... nek ide zivot...
 
Poslednja izmena:
Sest dana sam bila kod mame. Ima divnih negovatelja, ali ima sacica onih koji ne samo da ne rade svoj posao, vec se I brecaju I ubedjuju. Moracu da pozovem direktora ovih dana, da mu opet ukazem na neke propuste. Na pitanje zasto im ne mere pritisak svakodnevno, bar jednom u toku dana I kada su ove vrucine, doctor kaze da ne mogu da postignu. Na pitanje zasto niko ne prijavljuje da je mami crvena guza I da jauce na dodir, negovatelji kazu da je to posao doktora I medicinskog osoblja,a doctor kaze da bi trebalo bar jednom nedeljno da proverava ali nema vremena... :worth: Mama je vesela, osim sto se popodne naljuti I pocne da dribla. Kod gastroenterologa dobili smo controlok. Nema drugog nacina da se smiruju posledice heliko bakterije. Dobila je I flobocid gel I kantarion cepice da se smiri guza. Kupila sam joj u radnji za ortopedska pomagala jastuce za stolicu. Imaju I neke u obliku obruca-slaufa, ali nece mama da sedne na to sto ima rupu, a I nesto su tvrdji ti obruci. Apetit joj se povratio, samo besni kada joj nehotice umazemo bradu. :mmmm: Istresa krpu posle rucka ko prava domacica. :ok: Ako je raspolozena.:respekt: Igra se maramicom, tako sto je presavija lepo po ivicama a ponekad krajeve vezuje u cvor. Kaze da pravi kapu. :bravo: Stalno je hvalim, kao I u telefonskom razgovoru, da je najbolja I da je svi cene. To joj jako prija. A kada se naljuti, onda me ne voli I niko joj ne treba I svi je lazemo I *mnogo ti znas*... e onda sledi pohvala I zapevamo :orkestar: Cas misli da je kod kuce, a cas se ljuti da smo je doveli tu bez veze I da mora kuci, a kada joj predlozim da idemo sutra, mama kaze da nece nigde da ide.. Onda nabrajamo sta sve imamo tu I tako se odusevimo da nam je lepo I da smo najbolje. Secer joj je sada 6, nastavlja da pije tothemu. Uziva u njenom ukusu. Nazdravlja I zabacuje glavu kolko god moze da iskapi sve, a medicinski tehnicar se sali *Polako, zeno, oces da se napijes*. A mama se slatko smeje I kaze *Nek ide zivot. Samo drmaj.* *Jel dobra ta orahovaca*, nadovezujem se ja, a mama kaze *Odlicna I zestoka*. Ima momenata kada se zbuni sa licnim zamenicama. Da sam ja ili si ti... Dal je cerka ili je majka... Ali dobro... nek ide zivot...

...❤..
 
Bezuslovna, bravo za mamu! Ali da kazu da nemaju vremena za osnovne stvari, tipa merenje pritiska i da joj redovno ne menjaju pelene, meni to nikako ne ide u glavu...
Moja mama nema registrovan Parkinson. Sad kad razmislim, njoj se drhtanje ruku pojavilo malo kasnije nego kad je počela da pije Cavinton. A lepo sam pitala da li sme oba da pije - Cavinton i Sermion. Kaze dr, može. Na kraju cu da je odvedem privatno kod njene stare doktorke (koja vise ne radi u domu zdravlja) pa da natenane razmotrimo situaciju.
Ja razumem da njoj ne može da bude revolucionarno bolje, ali da bolest tako brzo napreduje, to mi se nikako ne sviđa.
Evo danas me zove da mi kaze da je gladna, da nema ništa da jede, pa da li ima neko da joj ide u prodavnicu. A prodavnica je dvesta metara od kuće i njoj je tesko sa ode sama. Ka sam joj taman toliko da produži još sto metara. Ona se sada više ne gubi da be zna gde ide, ali se razmazila maksimalno. Ili je mizda depresija? Naterala sam je da ide. Jednostavno ne može i nije dobro ovako kako je krenulo. Doktorka mi je rekla obavezno da je zaposlim pa makar bilo šta da radi, ali ona neće ama baš ništa. Cak neće ni cveće da posadi, a nekad ga je negovala sa uživanjem. Bar bi imala obavezu da svako veče zaliva saksije, a to nije teško.
 
Bezuslovna, bravo za mamu! Ali da kazu da nemaju vremena za osnovne stvari, tipa merenje pritiska i da joj redovno ne menjaju pelene, meni to nikako ne ide u glavu...
Moja mama nema registrovan Parkinson. Sad kad razmislim, njoj se drhtanje ruku pojavilo malo kasnije nego kad je počela da pije Cavinton. A lepo sam pitala da li sme oba da pije - Cavinton i Sermion. Kaze dr, može. Na kraju cu da je odvedem privatno kod njene stare doktorke (koja vise ne radi u domu zdravlja) pa da natenane razmotrimo situaciju.
Ja razumem da njoj ne može da bude revolucionarno bolje, ali da bolest tako brzo napreduje, to mi se nikako ne sviđa.
Evo danas me zove da mi kaze da je gladna, da nema ništa da jede, pa da li ima neko da joj ide u prodavnicu. A prodavnica je dvesta metara od kuće i njoj je tesko sa ode sama. Ka sam joj taman toliko da produži još sto metara. Ona se sada više ne gubi da be zna gde ide, ali se razmazila maksimalno. Ili je mizda depresija? Naterala sam je da ide. Jednostavno ne može i nije dobro ovako kako je krenulo. Doktorka mi je rekla obavezno da je zaposlim pa makar bilo šta da radi, ali ona neće ama baš ništa. Cak neće ni cveće da posadi, a nekad ga je negovala sa uživanjem. Bar bi imala obavezu da svako veče zaliva saksije, a to nije teško.

Redovno menjaju pelene, ali ne stavljaju mamine vec one obicne sto se lepe i od najlona su... Osoblje se brani velikim brojem korisnika, mnogi su na odmoru ili bolovanju (vise im se isplati da idu na bolovanje nego da rade), malim platama...a oni sto hoce da rade vidim da nisu nauceni osnovnim stvarima sa starim i dementnim...i puno javasluka i nevasptanih i bezobraznih ...nista novo i cudno za ove prostore.
Odmah vodi mamu kod njene stare doktorice. Mislim da je ona vise upoznata sa maminim stanjem i da ce se vise potruditi.
Cini mi se da pravis istu gresku kao sto sam i ja cinila kada je mami dijagnostikovana bolest. I ja sam ocekivala da mama obavlja svakodnevne obaveze kao i do tada.Ali to je nemoguce. U njenoj glavi je konfuzija i za obicne radnje joj treba instrukcija i pomoc.Mozda je to prolazni period pa ce se povratiti. Ali vremenom ce gubiti neke sposobnosti. Treba joj pordska i pomoc. Mozda je samo vrucina koja nas sve cini malaksalim i bezvoljnim. Ali dobro pazi da nije napredovala demencija i da nije u stanju da se snadje ni oko sudova, ni oko izbora namirnica ni oko placanja... Moja mama je jedno vreme jela mleko i hleb, sve je veci problem bio oko ukljucivanja sporeta, uzimanja lekova... pravila je ogromne zalihe nekih glupostii a nije kupovala osnovne namirnice...Sadjenje cveca zahteva niz radnji-gde posaditi, cime iskopati rupu, koji deo ide gore a koji dole...nama se to cini cudnim i nemogucim, ali veruj mi iz iskustva da sam videla mnogo nebuloznih radnji dementnih. Ne znam koliko imas vremena, ali bi bilo dobro da neke stvari radi mama u tvom prisustvu ili da radite zajedno, tako ces proceniti njenu sposobnost. Moja mama nije htela ni zajedno da udjeno u radnju, ljutila se da trosim pare i da njoj ne trebaju te namirnice. Sve vise je sakrivala i novac i stvari. Cak se bojala i od mene da cu joj nesto uzeti. Gubila je stvari, zaboravljala gde ih je stavila...opet skrivala...besomuco preturala... i sve u krug...
 
Poslednja izmena:
Promenilo se vreme I odmah problem. Mama je ljuta, nece da prica preko telefona. Na pitanje komsije, dok ja cekam da nesto progovori na telefon, da li se seca kako je bilo ranije, mama kaze drsko I odsecno *Bilo pa proslo!* Jutros je jela I pila lekove. Nadam se da je uzrok samo u promeni temperature. Proteklih dana na onoj vrucinstini je bila raspolozena I pevala.
 
Ovo bi trebalo da napišem na temi "rupa", ali se tako nešto ne dotiče onih koji nemaju slične probleme, pa , evo, vama da se požalim.
Na prošlogodišnjem rešenju o dobijanju tuđe nege i pomoći je pisalo da je kontrola u maju ove godine. S obzirom da smo tada išli početkom, negde sredinom ovog maja ja odem da vidim šta se dešava, zašto ne dobijam poziv.
Rekoše mi da donesem dokumentaciju i da če poziv stići za mesec-dva. Ok, ja sam moje uradila.
U ponedeljak odem do njih da ih pitam kada će biti poziv jer u utorak putujem u inostranstvo, pa da odložim ako treba.
Ljubazna teta mi otvori dosije i reče da ne brinem, da neće skoro, bar još mesec dana, a i da je sad poslat poziv, on se šalje dve nedelje ranije.
Otputujem u utorak, kad mi sin javlja da je stigao poziv i to ne preporučeno, nego običnom poštom sa datumom od tog dana kad sam bila da se raspitam, a datumom pregleda tri dana nakon toga, dakle u petak.
Skotovi bezobrazni, gde će im duša, zar je moguće da tako prljavo igraju da su namerno poslali poziv kada su sigurni da neću doći ?
Ali ja sam borac, naravno da sam se vratila i otišla na komisiju !!!
 
Nije, ali je taj poziv poslat na moju adresu, na njeno ime (a ona uopšte nije prijavljena na moju adresu), pa su valjda računali da niko neće primiti poziv i organizovati odlazak na komisiju. I bez realnog roka od dve nedelje koji je rečeno da postoji.
Jel tebi to što se desilo, ukupna priča, deluje kao nešto što je normalno i bez krajnjih nepoštenih namera ? Pogotovo što neodazivanje povlači automatsko ukidanje dodatka za tuđu negu i pomoć.
 
Nije, ali je taj poziv poslat na moju adresu, na njeno ime (a ona uopšte nije prijavljena na moju adresu), pa su valjda računali da niko neće primiti poziv i organizovati odlazak na komisiju. I bez realnog roka od dve nedelje koji je rečeno da postoji.
Jel tebi to što se desilo, ukupna priča, deluje kao nešto što je normalno i bez krajnjih nepoštenih namera ? Pogotovo što neodazivanje povlači automatsko ukidanje dodatka za tuđu negu i pomoć.
Meni deluje kao krajnji bezobrazlik :ljutko:

Da li mama ima dijagnostikovan Parkinson? Mozda da uradite analizu krvne slike detaljno. Da li taj osnovno lek koji pije izaziva drhtanje ruku? Mozda je nervozna I uznemirena? AKo je to novi momenat koji neprestaje, nemoj cekati dva meseca na pregled.
Od neuropsihijatra oije ovo: Lorazepam, Sermion, cavinton i Madopar. Sad kad razmislim, moguce je da joj je drhtanje pocelo kada je pocela da pije cavinton. Njoj je Cavinton ranije odgovarao, a sada, u kombinaciji sa svim ovim mopguce da nije dobro :think:
Cak i taj Lorazepam, u vreme kad je bila zdravija meni se cini da joj nesto nije odgovarao. Mada sam je tada mnogo rddje vidjala.
Ovih dana nisam imala vremena ni za svojen zdravlje ni za nista pa nisam ni mogla da je vodim kod lekara, na zalost najranije krajem sledece nedelje, osim ako ne bude nesto hitno :(
 

Back
Top