Demencija

:zag:
"The Songaminute Man" nije samo o demenciji. Za odlomke treba se potpisati ovde https://songaminuteman.us14.list-manage.com/subscribe?u=77c6eee0bdaa7c0c5fa946b4f&id=874d0f0bfd
Sajt je na adresi https://songaminuteman.com

Za one koji se nece odmah snaci, kao ja, kliknite iznad prikazane naslovne strane knjige. Tamo gde pise -Pogledaj unutra. Pre toga idite na Nasu pricu, kada otvorite sajt.
Da, eto I za moju mamu je muzika otkrovenje u njenoj bolesti. Slucajno sam primetila, kada sam je zaticala da sedi u TV sali I uziva u pesmama koje se vrte celoga dana. Onda je izvedem jednog popodneva u hodnik u setnju, a ona cuje pesmu sa TVa I pocne da peva sa svim recima bez greske. :eek::zper: E onda krenem da je animiram na tu temu... a kada su je prebacili na drugo odeljenje, tu je cimerka koja po ceo dan pusta tv I muziku, pa je mama pocela I sama da peva. Od nedavno poceli su I neki negovatelji I medicinski radnici da je smiruju pesmom I motivisu kad treba nesto da se odradi oko nje. Moja mama nikada nije sama slusala ni pustala muziku u kuci, nikada nije ni pevusila a kamoli pevala, cak ni na veseljima porodicnim... eto sada uziva u pesmi. Cak ne gresi ni melodju.:zcepanje::zag: Pevamo nas dve sad za Uskrs I smejemo se I poigravamo, a mama kaze u jednom trenutku *Mnogo smo blesave. Da nas ne isteraju sto smo toliko blesave*. Kazem joj da svi vole da slusaju nasu pesmu. Stvarno su neki dolazili da nas vide I cuju uzivo.:whistling:
 
Poslednja izmena:
Onom dedici su ukinuli lekove za usporavanje demencije. U današnjem video zapisu njegov sin tvrdi da zbog toga više nije agresivan. Koliko je to povezano, nisam sigurna, ali na fejsu su mnogi potvrdili da su imali slučno iskustvo.
 
Moja mama nikada nije sama slusala ni pustala muziku u kuci, nikada nije ni pevusila a kamoli pevala, cak ni na veseljima porodicnim... eto sada uziva u pesmi. Cak ne gresi ni melodju.:zcepanje::zag: Pevamo nas dve sad za Uskrs I smejemo se I poigravamo, a mama kaze u jednom trenutku *Mnogo smo blesave. Da nas ne isteraju sto smo toliko blesave*. Kazem joj da svi vole da slusaju nasu pesmu. Stvarno su neki dolazili da nas vide I cuju uzivo.:whistling:
:ortakinje: :heart: divno
Koji su to lekovi koji su dedici ukinuti i zasto? Ne znam engleski, ako bi neka od vas mogla da mi napise.
 
Bilo je ovde na forumu par naznaka da te lekove treba ukinuti kad više nema smisla, ali prvi put čujem da to izaziva agresivnost. Ili je to sve naopako interpretirano? Jasno mi je samo da postoje kontraindikacije i nuspojave, naročito u kombinaciji sa drugim lekovima.

Ne pominje Sajmon konkretne lekove, samo kaže da su to lekovi za Alchajmer.
 
Ne znam, stvarno ne znam. Moja je majka već par godina tako... Bez svesti. Gleda me i ne vidi me.

A terapiju joj nisu menjali.

Terapija ne sme naglo da se prekine. Ima sema po kojoj se to radi. E sad neki doktori smatraju valjda da kada se odrzava u odredjenom stanju, onda ne treba dirati terapiju. Mozda I kada CT pokaze da nema na sta da deluje terapija, pa samo izaziva uznemirenje. Ipak sam za terapiju, dokle god moze I kako moze. Postoje I usponi I padovi kod ove bolesti, A niko ne moze da sa sigurnoscu kaze da je konacno stanje. Koliko puta sam pomislila da vise nema povratka, a onda se mama psihicki stabilizuje. Na to utice konstantno propadanje neuronskih veza I tada pogubi odredjene sposobnosti, ali onda se smiri I idemo dalje sa korekcijom terapije. Ili bez korekcije. Nekada utice I obicna prehlada, variranje pritiska, infekcija besike...Mojoj prijateljica svekar je bio sve vreme bez terapije. Preminuo je u delirijumu. Doduse, bio je alkoholicar pre oboljevanja. Ali sve je islo jako brzo I sa strasnom klinickom slikom. Njima je lekar opste prakse rekao da ne vrede lekovi. Cak ni bromazepam za smirenje. Muku su imali da ga smire bez lekova. To je bila agonija I za njega I za porodicu. Moja mama dosta dugo pije terapiju, tako da je fenomen sto se tice duzine uzimanja lekova, koja nije propisana I nemaju iskustva u tom slucaju. Onda je bolje ostaviti sa terapijom.
 
Poslednja izmena:
Svi mi koji smo voleli i koji volimo,znamo da se takve emocije niti mogu odglumiti
niti sakriti.
Volite se dragi ljudi,volite, i nemojte se previshe otkrivati
jer mnogo je onih,zeljnih moci,koji bi
da nas rasklope i otkriju tu charoliju...
Po nekada sam morao na hiljadu mesta otici
da bih zametnuo tragove,
chuvajuci meni najdraze.

Svi,meni dragi ljudi,znace da sam im bio ,
nekome u spavacoj sobi u jastuku,nekome u kosi,
nekome na usni,
mnogima u oku...

Cuvajmo taj osecaj,
beskraj nam se smeshi...

Da li se josh kome uchinilo da demencija moze da bude, najvecim delom, svesno izabran put ?
I da li je iko pokushao da tim osobama prichini malo zadovoljstva i ljubavi kako bi se povratili u noramalan zivot ?
I da li svi mi uchesnici ovoga virtuelnog sveta nismo po malo dementni ? :)

:hvala::bye:


Uredjenje doma - delete
Svet zivotinja - delete
Svet biljaka - delete
Romantika - delete
Ljubav i seks - delete
Dom i porodica - delete

V A L - :)
 
Ne znam, stvarno ne znam. Moja je majka već par godina tako... Bez svesti. Gleda me i ne vidi me.

A terapiju joj nisu menjali.

Uh, Beket,to je bas potresno. A secam se koliko je tvoja mama bila aktivna kada je smestena u dom. I samo odjednom... Da li pokusavas nesto da joj kazes? DA li jos uvek sedi? Da li si sa Dr Pavlovicem razgovarala o tome?

- - - - - - - - - -

I mami su svi ti lekovi ukinuti pre 4-5 meseci, mada ona i nije bila agresivna. Nista se drasticno stanje nije pogorsalo.

Draga, kako je tata sada? Da li je mama bolje u tom domu I u prisustvu tate_?
 
Proslo je vise od mesec dana od njihovog ponovnog zajednickog zivota , doduse jos uvek nisu u istoj sobi, jer tata mnogo voli da dodatno hrani mamu, a to nije nikako dobro.
Rekla bih da se mama osvezila, sada je redovno izvode napolje, tata je sa njom kad god je budna. Nekad joj to prija, a nekad i smeta.
Nevolja je sto on ne cuje, a ona prica tiho, a cesto su i reci nepoznate, izbaci ih onako ko iz topa.
E sad tata je suocen sa prirodom bolesti, postaje svestan da njegovo prisustvo i briga ne mogu biti eliksir kojim ce da je izleci . Kaze da nije zamisljao da ce to tako biti, on je stvarno verovao u izlecenje, tako da je on sad "pao".
Kad je i on otisao od nas bilo mi je strasno tesko, navikla sam na njegovo prisustvo, mada me je cesto izludjivao svojim idejama, neprihvatanjem nekih cinjenica...
Uglavnom, tretmanom u domu je zadovoljan i stalno me pita da li da casti osoblje, jer su mnogo dobri.
Nadam se da ce uskoro da budu smesteni u istoj sobi i da nece morati da sedi pored njenog kreveta na stolici satima, sto sada radi.
 
Proslo je vise od mesec dana od njihovog ponovnog zajednickog zivota , doduse jos uvek nisu u istoj sobi, jer tata mnogo voli da dodatno hrani mamu, a to nije nikako dobro.
Rekla bih da se mama osvezila, sada je redovno izvode napolje, tata je sa njom kad god je budna. Nekad joj to prija, a nekad i smeta.
Nevolja je sto on ne cuje, a ona prica tiho, a cesto su i reci nepoznate, izbaci ih onako ko iz topa.
E sad tata je suocen sa prirodom bolesti, postaje svestan da njegovo prisustvo i briga ne mogu biti eliksir kojim ce da je izleci . Kaze da nije zamisljao da ce to tako biti, on je stvarno verovao u izlecenje, tako da je on sad "pao".
Kad je i on otisao od nas bilo mi je strasno tesko, navikla sam na njegovo prisustvo, mada me je cesto izludjivao svojim idejama, neprihvatanjem nekih cinjenica...
Uglavnom, tretmanom u domu je zadovoljan i stalno me pita da li da casti osoblje, jer su mnogo dobri.
Nadam se da ce uskoro da budu smesteni u istoj sobi i da nece morati da sedi pored njenog kreveta na stolici satima, sto sada radi.

Znam da ne mozes da mu odredis koliko ce sedeti pored mame, ali to ce ga vremenom sve vise iscrpljivati. A I boravak u istoj sobi... ne znam...mozda I osoblje izbegava da ih stavi u zajednicku sobu. Sta kazu doctor, psiholog I ostali.
 
Oni nisu bas za to, ali mislim da mu je ovako teze. Treba da budu skupa, jer se tata nece smiriti dok to ne ostvari, ovako to iscekuje i nezadovoljan je . Nema sanse da prihvati da je bolje da budu odvojeni. Videcemo kako ce to biti...
 
Prošlo je neko vreme kako je moja majka u ovom drugom, takođe državnom domu.
Od početka je delovalo de joj je tamo bolje, ali nisam ništa želela da pišem dok ne vidim kako će se stvari odvijati.
Posle pola godine, njeno stanje je u mnogome bolje. Što se tiče pokretnosti ( a bila je skroz nepokretna), sada, uz pomoć terapeuta, sa hodalicom pređe pedesetak metara dnevno. Sama jede, ne oblači se sama i ima pelene i dalje. Što se tiče njenog psihičkog stanja, i ono je bolje, nije sedirana, i promenili su joj lekove za demenciju, sad pije tregonu i to je izgleda pravi lek za nju.
Svaki dan im organizuju neke aktivnosti, šetnje, pevanje, pričaonice sa psihologom, posete drugim domovima, kolektivne vežbe...
MM test je nedavno pokazao znatno bolji rezultat u dnosu na prošlu godinu kad je bio samo 8.
Uskoro idemo na kontrolni pregled za tuđu negu, nadam se da nam je neće ukinuti s obzirom na njeno poboljšanje.
 
Prošlo je neko vreme kako je moja majka u ovom drugom, takođe državnom domu.
Od početka je delovalo de joj je tamo bolje, ali nisam ništa želela da pišem dok ne vidim kako će se stvari odvijati.
Posle pola godine, njeno stanje je u mnogome bolje. Što se tiče pokretnosti ( a bila je skroz nepokretna), sada, uz pomoć terapeuta, sa hodalicom pređe pedesetak metara dnevno. Sama jede, ne oblači se sama i ima pelene i dalje. Što se tiče njenog psihičkog stanja, i ono je bolje, nije sedirana, i promenili su joj lekove za demenciju, sad pije tregonu i to je izgleda pravi lek za nju.
Svaki dan im organizuju neke aktivnosti, šetnje, pevanje, pričaonice sa psihologom, posete drugim domovima, kolektivne vežbe...
MM test je nedavno pokazao znatno bolji rezultat u dnosu na prošlu godinu kad je bio samo 8.
Uskoro idemo na kontrolni pregled za tuđu negu, nadam se da nam je neće ukinuti s obzirom na njeno poboljšanje.

Sjajno! Bas se radujem kada cujem da ima poboljsanja. :heart: A da li si ti morala da se ukljucujes zahtevima za promenom terapije I za aktivnosti? A kad se setim onog haosa sa pocetka. :confused: Cesto se I ja bojim da napisem nesto *da ne ureknem*. Nemoj se plasiti za tudju negu. Ne moraju da govore da jede sama. Doci ce u invalidskim kolicima. Zamoli psihologa I sociologa u domu da napisu da I dalje nije u stanju ni da hoda niti da jede sama...da ne govorim o ostalom. Razgovaraj I sa doktorima, pre nego sto napisu misljenje.
 
Silvija-Hacer.jpg


82-godišnja žena sa teškom demencijom je zapanjila doktore nakon što je promenila svoju ishranu i povratila pamćenje.
Silvija Hacer je toliko izgubila svoje pamćenje da nije čak prepoznavala svog sina Marka.

http://webtribune.rs/82-godisnjakin...e-promenila-ishranu-evo-sta-je-uradila-video/
 
Ne znam, stvarno ne znam. Moja je majka već par godina tako... Bez svesti. Gleda me i ne vidi me.

A terapiju joj nisu menjali.
Zao mi je Beket. Možda ako joj promene terapiju, bude bar za mrvicu bolje?

Marge Simpson, to su lepe vesti! Volim kada na ovoj temi procitam da je nekom bolje, nažalost, to se bas retko dešava.

Moja mama se od zimus prilično oporavila. Pije lekove redovno, ustvari, ona ponekad na svoju ruku izbaci lekove za pritisak i smirenje, ali doktorka joj je odobrila pa se ja ne brinem. Ono što me brine to su obavezne skoro svakodnevne drhtavice ruku (tremor) koje joj se dešavaju, ja smatram, pošto ona to ne ume da prati, pre ručka i pre večere. Ona popije jedan Lorazepam I reši stvar, drhtanje prestaje.
Ona naime, lekove ne pije ako ne jede. Znači, doza za ujutru obavezno ide uz doručak itd.
Merila sam joj šećer u krvi, oko podne, ali nije ništa slatko jela, a doruckuje kao miš i imala je 127.
To bi trebalo da je malo prešlo granicu.
Osim toga, meni je čudno da pije dva leka za demenciju, Cavinton I Sermion. Sutra idemo kod neuropsihijatra pa cu opet da ga pitam da li je to ok.
Uglavnom, bitno mi je da rešimo tremor koji joj mnogo smeta. Ako je ikako moguće, pošto sam procitala da je nuspojave nekog leka koji pije. A mora da pije.
Inače, još uvek pije Lorazepam I Rissar 2x1, zbog onih halucinacije jesenas, pisala sam, mozda se sećate.
Sada nije sedirana, osim kad ona sama sebi doda Lorazepam. Vodimo razgovor pa skoro po sat vremena, drži je pažnja mada joj mnogo smeta što je mnogo zaboravila... Išla je već nekoliko puta sama kid lekara op, mislim da je sve prošlo bez incidenata, jer mi se doktorka nije žalila. U prodavnice je bilo incidenata, zaboravljala je sta je kupila pa hoće opet da kupi. Ili zaboravi da ponese novac, ali se postidi pa sutra obavezno odnese. Imam finu saradnju sa svim prodavnicama u okolini, svi je znaju još dok je bila zdrava imaju razumevanja i tolerišu joj ponašanje (nekad ume da ih optuži da joj namerno daju stari, ili živ hleb i tako sve...)
Be optužuje nas više za krađu, ali i dalje je opsesivno vezana za jednog čoveka koji joj je glavni u lopov i špijun i svašta nešto. Pošto je ukapirala da je to nepoželjan razgovor, izbegava da nam se žali na njega, osim kad je pitam. Mislim da joj je sa te strane prilično bolje, jer, inače bi pozivala svaki čas da se pozali, pa bi i miliciju zvala. Sada, ne.
Inkontinenciju nismo rešili, iako pije Soliphar već 4 meseca. Na operaciju neće, jako se plaši, tako da nam ostaju pelene.
Sto se tice tuđe nege, ne verujem da ce je u ovom stanju dobiti, pa neću ni da pokušavam da ne maltretiram ni nju ni sebe. Osim ako joj se opet ne pogorša.
Izvinite na ovako dugačkom postu, ali morala sam da je pohvalim.
 
Izvinite zbog grešaka u pisanju. Koristim telefon i tastaturu sa predikcijom, a ne stignem uvek da popravim greške. Ne smem da ispravljam post koji sam već poslala, jer mi nestane kao da ga nikad nisam pisala.
Pozdrav svima.
 
Izvinite zbog grešaka u pisanju. Koristim telefon i tastaturu sa predikcijom, a ne stignem uvek da popravim greške. Ne smem da ispravljam post koji sam već poslala, jer mi nestane kao da ga nikad nisam pisala.
Pozdrav svima.

Pretpostavljam da si htela da napises da je secer 12,7. A to je prilicno visoko. Dementnog moze da dodatno uznemiri. Treba uraditi onu analizu u laboratoriji koja pokazuje prosecan nivo secera u proteklih valjda 3 meseca. Ili meriti vise puta dnevno. Lorazepam brzo izaziva zavisnost i trazi vece doze. Mislim da nije dobar izbor ako ga uzima sama. Pprobaj da to iskontrolises, da bi bila jos bolja. :heart:
 

Back
Top