Demencija

Pa Gotika, ako već govorimo o terminologiji, treba razlikovati senilnu demenciju od ekspanzivne demencije...
Imajući u vidu godine obolelih, što je ovde najčešće slučaj, radilo bi se o senilnoj.
Nemam nikakve predrasude, ali sam i protiv svih, naročito nepotrebnih, kvalifikacija
 
Moj deka je različitog raspoloženja.Trenutno je na najnižoj tački.Sa njim puno pričam i pokušavam da ga odganem od crnih misli.Pre podne tvrdi da je neki čovek njega optužio da mu je ubio konja:sad2:.Ista priča uz plač ide i posle podne samo nije u pitanju konj nego krava:sad2:.Jedva ga ubedih da sve to nije istina:mazi:.Ne prepoznaje svoju decu a supruga je u njegovoj psihi "Verica" i "moja ženica".Ta dva lika nikako da spoji:sad2:.No sve u svemu bilo je i boljih dana:lol:.
 
Pa Gotika, ako već govorimo o terminologiji, treba razlikovati senilnu demenciju od ekspanzivne demencije...
Imajući u vidu godine obolelih, što je ovde najčešće slučaj, radilo bi se o senilnoj.
Nemam nikakve predrasude, ali sam i protiv svih, naročito nepotrebnih, kvalifikacija

Čitajući na internetu i u enciklopedijama ,postoje više uzroka nastajanja demencije :Alchajmerova bolest,Pikova bolest,Hantingtonova horeja,encefalitis(Britanika),dijabet,alkohol ,droga.Da ne zbunjujem,sve štetne materije koje napadaju deo mozga koji je zadužen za memoriju ,motoriku,ličnost itd.Znam da termini koji stoje u knjigama ne zvuče primamnjivo,zato lekari i koriste termin"izmenjena ličnost".Volela bih da znam da li imaš iskustva i možeš li mi objasniti,i dati tvoje mišljenje,kako izgleda i šta radi osoba sa ekspazivnom demencijom ,a kako sa senilnom demencijom?Puno pozdrava i unapred hvala.
 
Pa Gotika, ako već govorimo o terminologiji, treba razlikovati senilnu demenciju od ekspanzivne demencije...
Imajući u vidu godine obolelih, što je ovde najčešće slučaj, radilo bi se o senilnoj.
Nemam nikakve predrasude, ali sam i protiv svih, naročito nepotrebnih, kvalifikacija

Izvinjavam se samo još nešto da dodam,ta odvratna reč ludilo,je meni pomogla da ja shvatim,da moja majka nije kriva što su te udružene bolesti dovele do njenog stanja,i da je bolje razumem i da joj više pomognem i sebi takođe,u opšte mi ne smeta reč jer sam saznala istinu,a zavijene forme su me udaljavale od rešavanja od problema i činile situaciju gorom i tako reći ugrozile već lošu situaciju.Čak sam ljuta pomalo na lekare što su bili šturi u objašnjenjima,a doživela sam i to ,da je jedan načelnik klinike u kojoj je moja majka boravila,preko medicinske sestre poznanice ,pitao upravo tu med.sestru "Koji su ti i odakle ti ovi ludaci?".Nije mi krivo što je i mene nazvao takvom,krivo mi je što baš on kao lekar ne bi trebalo da ima predrasuda i potanko da objasni situaciju,sve sam saznala preko kjiga i interneta i to skoro,a mučim se oko 5 god.
 
Nije vazno kako ko naziva tu bolest:(
Strasno je sto se to desava nasim bliskim rodjacima.
Tudje rane ne mogu da bole:rumenko:
Nikako da dodjem do trenutka kad se to mojoj mami desilo i posledica cega je.
Imala je tesko detinjstvo.Udali su je a da nije poznavala buduceg muza:eek:
3 puta im rusili kucu.razne zivotne tragedije presle preko njenih ledja:sad2:
Dobila je secer pre 15 godina,infarkt6.06 96 posle 2 dana mozdani udar...
I od tada pocinje pakao.Sta je onda uzrok???
Secer ,godine,infarkt,tezak zivot ili zivotne trgedije:dash:
A ona je jadna govorila:"Ako mi se nesto desi u starosti pa poludim nemojte me gurnuti u neku ludnicu- pomozite mi.Ako me izdaju ruke i noge negujte me ali me nemojte odbaciti ja sam ipak vasa mama!!!":besna:Kako je zivot surov sve ono cega se bojala to je snaslo:sad2:
 
Moj deka je različitog raspoloženja.Trenutno je na najnižoj tački.Sa njim puno pričam i pokušavam da ga odganem od crnih misli.Pre podne tvrdi da je neki čovek njega optužio da mu je ubio konja:sad2:.Ista priča uz plač ide i posle podne samo nije u pitanju konj nego krava:sad2:.Jedva ga ubedih da sve to nije istina:mazi:.Ne prepoznaje svoju decu a supruga je u njegovoj psihi "Verica" i "moja ženica".Ta dva lika nikako da spoji:sad2:.No sve u svemu bilo je i boljih dana:lol:.[/QU

Tvoj deka optuzuje sebe a moja mama sve oko sebe:hahaha:
A sto voli mog bratanca da oplete:per:
Djavolak ce sad da napuni 20 godina i ne moze da prihvati da je baka bolesna:sad2:
Pa se svadjaju ko dve zene:dash:
Da mi nije njega da navrati da se mama isprazni popucala bih na sve savove:think:
Ovako on joj je trenutna meta :zper:
Ali cesto moram da izigravam mirotvorca:zcepanje:
A on je jedini obilazi i stvarno voli:heart:
 
Kod mog oca je uzrok alkohol (verovali ili ne)! Nije imao ni secer, ni visok pritisak nikakva oboljenja, nikad nije ni bio kod doktora ali je voleo da cugne i to previse.. Dok smo mu mi govorili da prekine, da to nikom nije dobro donelo on je govorio " mogu ja kad hocu". Sad vise ne moze, ali je kasno...Zato prekinite na vreme jer posle ce biti kasno (mislim na one koji piju) . Koliko vidim, kod vasih roditelja je to pocetna faza..Kod tvoje majke verovatno stres..
 
Kod mog oca je uzrok alkohol (verovali ili ne)! Nije imao ni secer, ni visok pritisak nikakva oboljenja, nikad nije ni bio kod doktora ali je voleo da cugne i to previse.. Dok smo mu mi govorili da prekine, da to nikom nije dobro donelo on je govorio " mogu ja kad hocu". Sad vise ne moze, ali je kasno...Zato prekinite na vreme jer posle ce biti kasno (mislim na one koji piju) . Koliko vidim, kod vasih roditelja je to pocetna faza..Kod tvoje majke verovatno stres..

Cula sam da se to desava kod ljudi koji nemaju granice u picu:confused:
Mm je na vreme prestao da pije.Imao je kratke ispade i batalio alkohol iz straha.
Mada su ostale posledice:zper:Juri tudje zene:hahaha:
Sad je slobodan pa nek trci.
Salu na stranu .
Kako mu se to desilo:eek:Odjednom ili vremenom:think:
Znam dosta mojih prijatelja koji vole da popiju:dontunderstand:
 
Prvo je imao jake glavobolje, zalio se. Nije smeo da ide kod lekara jer se boji a i nije navikao (jer je bio mozda 2. puta zbog prehlade) . Onda smo ga odveli kao dete za ruku....
Nisu nasli nista..Vremenom je on poceo da se gubi..pisala sam vec da ode pa ne zna gde je bio..
Posle je poceo da umislja da neko stoji na kapiji, da su ga jurili neki ljudi...price su slicne kao i vase... Nisu imali sta drugo da nam kazu nego demencija sa alzajmerom..Da napretka nece biti, moze samo da bude gore, da nas za neko vreme nece ni poznavati...itd, itd...I evo on tako zivi vec 10 punih godina..
Nema nikakvih pravila, bolest nije nasledna (kod nas niko od toga nije bolovao) moze da oboli bilo ko..
 
Prvo je imao jake glavobolje, zalio se. Nije smeo da ide kod lekara jer se boji a i nije navikao (jer je bio mozda 2. puta zbog prehlade) . Onda smo ga odveli kao dete za ruku....
Nisu nasli nista..Vremenom je on poceo da se gubi..pisala sam vec da ode pa ne zna gde je bio..
Posle je poceo da umislja da neko stoji na kapiji, da su ga jurili neki ljudi...price su slicne kao i vase... Nisu imali sta drugo da nam kazu nego demencija sa alzajmerom..Da napretka nece biti, moze samo da bude gore, da nas za neko vreme nece ni poznavati...itd, itd...I evo on tako zivi vec 10 punih godina..
Nema nikakvih pravila, bolest nije nasledna (kod nas niko od toga nije bolovao) moze da oboli bilo ko..
Sad si me utesila:D
Ovde negde procitah da je demencija nasledna:eek:
Oladila sam se jer imam problem sa pamcenjem lica ljudi.
Posto sam radila sa ljudima jednostavno se pojavila blokada i nisam mogla da ih vise pamtim.Pa sad kada me sretnu oni bliski znaju za to ali sa njima nemam problema .Ne pamtim one nebitne face koje su prolazile kroz moj posao.
A gluposti pamtim da je to neverovatno:hahaha:
Posto sam prosla sito i reseto zaglavila sam se sa depresijom:think:
Tako da je oko mene takav haos a ja se uvek nadjem prozvanom da JA moram da budem u svacijem problemu.I svi me cimaju beskrupulozno .A ja jos uvek ne znam da postavim granice i kazem ne.:besna:
Ovde na forumu mi je super jer te neko saslusa i da savet .
I znas da nisi sam sa svojim problemom nego nas ima vise pa se izjadamo medju sobom.
Kad bi samo znala u kojoj paranoji sam bila zbog demencije:rumenko:
I kako sam zamisljala pa ovo i mene ceka:sad2:
 
Ma jok :hahaha:. Opusti se... Pitala ja dr...Kaze da nije. Nema pravila, moze bilo ko da oboli..Ma ko danas nije depresivan...Nemoj da razmisljas o tome. Stres je uzrok mnogih oboljenja zato nemoj mnogo da se nerviras. Ti tu ne mozes nista da uradis. Tako je, kako je, moras sa tim da se pomiris i gledaj sebe malo vise :mrgreen:
 
Ma jok :hahaha:. Opusti se... Pitala ja dr...Kaze da nije. Nema pravila, moze bilo ko da oboli..Ma ko danas nije depresivan...Nemoj da razmisljas o tome. Stres je uzrok mnogih oboljenja zato nemoj mnogo da se nerviras. Ti tu ne mozes nista da uradis. Tako je, kako je, moras sa tim da se pomiris i gledaj sebe malo vise :mrgreen:

Hvala ti do neba:rumenko:
Trudim se oko sebe ali slaba vajda.
Ne mogu da je ostavim samu.A niko nece da me zameni svi beze:dash:
Kad tata dodje uvece kuci pobegnem makar na jedan krug setnje da se izduvam.
Ili odem na kaficu:D
 
Ma nista :)). Ja kad sam videla ovu temu odmah sam upala :))
Na tebe palo sve..Strasno..
Kada se to desilo mi nismo imali delemu. Moju majku ne mozemo da izlazemo tom stresu, moja sestra je tada imala malo dete, tako da nije bilo govora da ga neko od nas gleda. Jer ti nikad ne znas kako ce on da reaguje.. A on je stvarno u dobroj ustanovi (ako mogu tako da kazem) Ne bi mi njega bacili ko dete igracku kad mu dosadi.
Pokusaj da se raspitas da li postoji neka ustanova kod nas pa da to pokriva njena penzija. Ja sam cula da postoji nesto kao dom penzionera ali za bolesne..Jer njoj uskoro nece nista da znaci da li je gledas ti ili neko drugi. Nece ona znati ko si... Jako je to sve stresno.. A ni ona da je zdrave pameti ne bi zelela sigurno da se ti toliko mucis.. Raspitaj se..Naravno ne neka ustanova tipa padinjak nego kao neki dom, gde ce imati svoju sobu i dobar tretman.
 
Poslednja izmena:
Moja mama nema penziju jer nije nikada radila.
Kada je htela da radi tata nije dao jer je posao za zenu u tom periodu bilo uau:think:
Koja je zena radila u tom periodu govorilo se da joj je muz nesposoban:zper:
Zene su uglavnom bile domacice .Pa tako nije ni moja mama radila:whistling:
Zivimo od tatine penzije i nesto sto ja zaradim :sad2:
 
dakle svaka ti cast kako uspevate!rekla si da tata ima malu penziju.
skidam ti kapu

Masta radi svasta:zper:
Uzimam od bivseg mm 10000
Izdala sam svoju garsonjericu za 100e
Zivim sa mamom i tatom:rumenko:
Tatina penzija20000
I ako ucarim da odradim neki poslic:whistling:
Mamini i moji lekovi 10000
Racuni10000 ostalo raspodelis po danima i ne odstupas od toga:think:
Zeznuto je kad mi mama pokvari racunicu(uzme ona da pere oprano itd...)
A da i tata proda koje kilo meda(sada nema vise do sledeceg branja):(
Malo je tesko ali se razvuce:bye:
 
Kod mog oca je uzrok alkohol (verovali ili ne)! Nije imao ni secer, ni visok pritisak nikakva oboljenja, nikad nije ni bio kod doktora ali je voleo da cugne i to previse.. Dok smo mu mi govorili da prekine, da to nikom nije dobro donelo on je govorio " mogu ja kad hocu". Sad vise ne moze, ali je kasno...Zato prekinite na vreme jer posle ce biti kasno (mislim na one koji piju) . Koliko vidim, kod vasih roditelja je to pocetna faza..Kod tvoje majke verovatno stres..
Jel može i to da je izazove?(demenc.)
 
Morate biti spremni na sve.
Jedan od čestih problema sa dementnim osobama je i optuživanje najbližih za nebrigu, čak i nasilje. Čini mi se da je svako koga znam, a ko se u nekom trenutku brinuo o dementnom roditelju, prošao kroz to.
Tipa, baka padne u kući, udari se ili se poseče, ode kod lekara i ispriča mu da je ćerka gurnula, udarila, gađala nečim...Ili se žali po komšiluku kako je maltretirana ili zapostavljena...
Činjenica je da lekari uglavnom brzo shvate o čemu se radi, ali ponekad, kad je bolest u početnom stadijumu i kad su te epizode još uvek retke, može da dovede do problema.
Zahvaljujem na postu,dobro opisano stanje porodica koji žive sa dementnim osobama.:bye:
 
ko se sa ovakvom problematikom nije susreo...ni u najkonfuznijim snovima ne moze da zamisli kako izgleda suzivot sa ovom boleshcu...moze knjiga da se napishe na granici sna i jave, koliko je ljudski organizam bezvredan u svojoj propasti

dobra strana je shto choveku posle ovakvog iskustva nishta nije iznenadjujuce, neobichno, strashno, chudno, zgrazavajuce, sablaznjavajuce ili sve one stvari kojima su normalni ljudi skloni u svom chudjenju i zachudjavanju...a najbolji deo je kad pochnesh da se smejesh, pa te saosjecajni zavirivachi u zivot i posmatrachi zagledaju zgranuto, u trenucima kad im do mozga ne dopire da chovek kad provari u sebi sve , na kraju jedino mu je preostalo da se smeje svakome i svemu...bez ikakve unutrashnje potrebe da se pravda za bilo shta...jer zaista postanesh svestan one stare narodne ,,Boze, samo mi pamet chuvaj'' i sretan shto si zdrav ...i relativno zakrpljen u glavi...bar da se ne vide toliko spolja pukotine...

Inache...bolest je bolest i opet nekako je sretna okolnost da nemaju bolove i totalno su rastereceni od problematike spoljashnjeg stresa, tako da tako mogu tavoriti jako dugo...i loshe je ako svi oko njih za to vreme popucaju psihichki...ali ne treba dozvoliti da se to desi...

Shto se tiche informisanosti shire populacije o takvim bolestima, ona je na granici malo iznad nula...jer se kod nas ludilom nazivaju i mnogo benignije stvari...a starost je strahota

te naziv starachno ludilo i nije neki problem

Nachini lechenja od velikodushni savetodavaca :
- shta mu titrate...to se lako zavrshi...ne morash mu davati da jede stalno...pusti ga da ode nekud...ih kad bi ih po selima tako chuvali, zivili bi sto godina (jasna slika i prilika ,,da se ne chuje'' i ,,nije ekonomichno'' hraniti nekoga ko nije vishe sposoban da privredjuje...koliko takvih zatashkanih sluchajeva ima, Bog sami zna...oni apsolutno nisu sposobni ni za kakav oblik samostalnog zivota, a i ovaj oblik zivota kojim zive je chudo nevidjeno...
- izbacite kera iz kuce, jer otac nece moci da umre,zato shto drzite psa, zato se muchi toliko vremena , ne moze dusha da izadje
- a najbolje pitanje koje je za Oskara ,,jel tebe sramota shto ti je otac lud ? '' ...prilozeno uz saosjecajni pogled :) naravno ludilo je prelazno, podazumeva se da smo svi mi ostali ludi...samo kazem Amen...ko se igra zivotom , nek se igra, jer niko ne zna kako ce zavrshiti putovanje na ovoj Planeti... :D

sve u svemu...ovakve vrste bolesti su jako zanimljive shiroj javnosti , neshto kao vodica za ispiranje usta...zvalavih...pa onda prognoze o propasti porodice i na radost gomile hijena i kojota koje u svemu vide kako se mogu ovajditi tudjom mukom...slatko je to, hvala dragom Bogu , mozda u nekom drugom filmu moze po zeljama...u ovom NE...kazem ja...zaista je u nashoj sredini zabavno imati bolesnika koji boluje od pomenutih bolesti...

a na zalost je i da je arsenal bisera koje mozete da dozivite od obolelih osoba zaista shirok...ali Boze moj, zaista, zaista kazem...ko je imao prilike sve to da dozivi..vishe u zivotu nema shanse da se zachudi bilo chemu shto se tiche ljudske dushe koja se izgubi iz prazne kante koju chini telo koje vishe ne funkcionishe ni po jednom nama poznatom i razumnom sistemu, totalni raspad...raspad nekadashnje osobe i pretvaranje u nepoznato stvorenje koje zivi i vegetira u svom sistemu...i pravi razne vragolije na tom putu

...zivot je takav , kakav je...vi ste na temi jako dobro opisale stvari

treba biti realan i shvatiti da nishta ne mozesh da popravish i da je progresivno stanje...i da to vishe nije ista osoba...mada intenzivnom paznjom i negom, moze se postici dosta ...nije tako kod svih nemam pojma...valjda preraspodele u mozgu i druga chudesa...pa se stvari u nekim periodima popravljaju...( mislim ,,popravljaju" )

i da ...na kraju krajeva...ceo zivot prichamo o razumu, svesti bla bla...kad ono malo amiloida, malo shtroke i krsha ...tkivo propada...osoba propada...nema nishta

kao pokvaren proglam u rachunaru...poluizbrisani folderi...rupe...neki podaci prochitani prije deset godina, mogu da se izrecituju od rechi do rechi, a koji je dan danas ...eto tako...
 

Back
Top