Demencija

Ljudi, hvala svima. Florena - izvini za pucanje po šavovima sinoć. Za nedorečenost... j..g - bila sam malko zatečena. Da vas ne gnjavim mnogo - i sinoć smo imale tešku epizodu. Završile smo na Urgentnom. Izgleda da je moja mama imala moždani udar a da toga ni sama nije bila svesna. Pokupile smo upute za dalja ispitivanja. Na žalost, u "igri" je i par težih oboljenja. Moja mama se zaista ne seća najgorih ispada. Za one malo manje grozne očigledno se strašno kaje, sekira, stidi, i... udaljava od mene. Jako, jako dobra stvar je da je i sama svesna da neki problem postoji i da je zapela da ga otkrije i rešava. Ja, lajava i gruba za tastaturom, sam se ustvari utronjala, uspaničila, isparanoisala (nisam pomenula da sam na mamu ,))... Uh, to je to. Znam da će nam obema biti lakše kada budemo znale na čemu smo...
 
Moj kolega koji zivi u inostranstvu je pre nekoliko dana dosao u Srbiju jer mu je otac postao dementan. Za 5 dana je sredio papirologiju za gerontolosku ustanovu (deka je udovac, sin jedinac ne zivi tu a kaze i da ga odvede kod njega deka ne zna jezik, sve je drugacije) i sada je ostalo da se to krcka u CSR (jer je takva procedura)... Posto deka bas nije sklon saradnji (ko kaze da zaboravljam? - kaze deka), na predlog CSR neuropshijatar je dosao u kucnu posetu gde je ustanovio demenciju... Sada je pokrenuta procedura da se deki odredi privremeni staratelj zbog smestaja u dom i to cu biti ja.
Koliko sam shvatio zaista je za dementne osobe najbolji smestaj u domu za stare. Inace mislim da je to i jeftinije nego placati nekoga ko ce se starati o osobi sa demencijom. Domovi za takve osobe kostaju oko od 30-40.000 (u zavisnosti koji dom, da li je dvokrevetna, jednokrevetna soba i sl). Moj kolega je sabrao da ce dekina penzija + izdavanje dekinog stana pokriti troskove njegovog smestaja u dom gde ce imati 24 sata nadzor. Nerealno je ocekivati da se bilo ko moze brinuti o nekoj osobi 24 sata, 7 dana u sedmici 52 sedmice godisnje... Zato mislim da za takve osobe nije najbolja solucija da ih neko cuva kod kuce.
Ok,ako nema nikog ko bi mogao da brine o njemu.U mom slučaju deka je bio 3 meseca u staračkom domu.Baka je sama odlučila da će ga izvući iz doma.Plaćali su oko 30.000 hiljada smeštaj.Mogli su da ga posete svaki dan po deset minuta i to samo jedna osoba .Ulazak u sobu posetiocima je bio zabranjen.Baka je jednom nenajavljeno ušla u sobu i videla kako joj muž sedi na krevetu,vezanih ruku, razapet kao Isus Krist na raspeću i u pampersu a četvoro cimera su se cimali oko njegovog pokrivača.Od deke je za tri meseca boravka u domu ostalo samo kost i koža.Evo tri nedelje je kod kuće i lepo se oporavlja.Baka i ja zajednički uspevamo i negovaćemo ga dok to bude moguće.Ja sam svaki dan kod njih po 8 časova i za negu dobijam 15.000:bye:
 
Ljudi, hvala svima. Florena - izvini za pucanje po šavovima sinoć. Za nedorečenost... j..g - bila sam malko zatečena. Da vas ne gnjavim mnogo - i sinoć smo imale tešku epizodu. Završile smo na Urgentnom. Izgleda da je moja mama imala moždani udar a da toga ni sama nije bila svesna. Pokupile smo upute za dalja ispitivanja. Na žalost, u "igri" je i par težih oboljenja. Moja mama se zaista ne seća najgorih ispada. Za one malo manje grozne očigledno se strašno kaje, sekira, stidi, i... udaljava od mene. Jako, jako dobra stvar je da je i sama svesna da neki problem postoji i da je zapela da ga otkrije i rešava. Ja, lajava i gruba za tastaturom, sam se ustvari utronjala, uspaničila, isparanoisala (nisam pomenula da sam na mamu ,))... Uh, to je to. Znam da će nam obema biti lakše kada budemo znale na čemu smo...

Zao mi je sto ti se sve to izdesavalo:sad2:
I ja sam imala iste takve incidente .Samo sto je moja mama imala inferkt pa mozdani udar.
Niceg se nije secala .Cak nije bila svesna da je u bolnici.
Javi kakvi su rezultati i kako ti je mama.I ja kad se uplasim reagujem burno pa me mnogi ne poznaju kao takvu.:zag:
Ne stidi se tvoja majka samo ne zeli da se previse brines:heart:
 
Ok,ako nema nikog ko bi mogao da brine o njemu.U mom slučaju deka je bio 3 meseca u staračkom domu.Baka je sama odlučila da će ga izvući iz doma.Plaćali su oko 30.000 hiljada smeštaj.Mogli su da ga posete svaki dan po deset minuta i to samo jedna osoba .Ulazak u sobu posetiocima je bio zabranjen.Baka je jednom nenajavljeno ušla u sobu i videla kako joj muž sedi na krevetu,vezanih ruku, razapet kao Isus Krist na raspeću i u pampersu a četvoro cimera su se cimali oko njegovog pokrivača.Od deke je za tri meseca boravka u domu ostalo samo kost i koža.Evo tri nedelje je kod kuće i lepo se oporavlja.Baka i ja zajednički uspevamo i negovaćemo ga dok to bude moguće.Ja sam svaki dan kod njih po 8 časova i za negu dobijam 15.000:bye:

:eek:
U kom je to domu bio:dontunderstand:
Ja sam obilazila komsinicu u domu i odusevila se kako im je super.
Kad je otisla mislili smo da nece jos dugo a ona se oporavila i zivela tamo jos 15 godina.
Na zalost ona nije imala nikoga sem nas- komsije:(
 
Moram da poštujem pravila foruma.Ako nekoga interesuje poslaću mu privatnu poruku.:sad2:

Ne razumem ovde sam procitala imena raznih firmi,radnji i koje cega jos ...
Zasto se ne bi moglo izneti i nesto sto je negativno.
Bas sam juce citala temu voda:eek:
I gde da se kupe bokali i filteri i tako to....
Zasto ovo ne moze:roll: Gde koji staracki dom.Koji je dobar a koji ne .
Mozda treba posebna tema za to.:think:
A mislim da i mnoge interesuje informacija gde mogu smestiti svoje bliznje i da su zadovoljni uslovima.Da ne prodju kao tvoj deka:rtfm:
 
Danas jedva odvedem mamu na kontrolu kod neuropsihijatra specijaliste u kbcz.
Kaze ne moze nije joj dobro i td.Dosad je isla u dz i imala konsultacije dok je bila na endokrini.A onda porovali iz nje :"Neces da me ostavis!":eek:
Kad sam joj obecala da necu onda je sve bilo OK.
Kad tamo ona kod doktorke nikad bolja.Odgovara na pitanja kao da ima 30-40 god a ne 70 i demenciju u poodmaklom stanju.Ja u soku:dontunderstand:
E kad smo izlazili napravi ona gaf..Jer sam se osecala ko neki retard koji hoce da majku proglasi ludom.:confused:Oblaci jaknu i okrece se prema lavabou izvrce ruku preko ruke otvara vodu i pije iz sake i isto tako je zatvara.A onda se obraca doktorki:"Vidimo se sutra,kako ste lepi da sam musko ja bih vas silovao.:rumenko:
Doktorka sva nasmejana i njanjava ne zna sta da kaze:zper:
"Ne vidimo se za mesec dana!":rotf:
-"Pa mogu ja da dodjem svakog dana ako treba":hahaha:
Jedva sam je izvela iz ordinacije.Valjda od straha se na pocetku skoncentrisala i bila oprezna ,kad je videla da je kraj i da nije strasno proradile su njene bubice:rotf:
E sad svima prica bajke kako ima novu doktorku,kako joj je vadila krv ,dala inekcije i td...normalno nista od toga .I kako ce ici da ispljuje onog njenog doktora u dz koji je namcor i nece da je pregleda:dash:
 
Ljudi, hvala svima. Florena - izvini za pucanje po šavovima sinoć. Za nedorečenost... j..g - bila sam malko zatečena. Da vas ne gnjavim mnogo - i sinoć smo imale tešku epizodu. Završile smo na Urgentnom. Izgleda da je moja mama imala moždani udar a da toga ni sama nije bila svesna. Pokupile smo upute za dalja ispitivanja. Na žalost, u "igri" je i par težih oboljenja. Moja mama se zaista ne seća najgorih ispada. Za one malo manje grozne očigledno se strašno kaje, sekira, stidi, i... udaljava od mene. Jako, jako dobra stvar je da je i sama svesna da neki problem postoji i da je zapela da ga otkrije i rešava. Ja, lajava i gruba za tastaturom, sam se ustvari utronjala, uspaničila, isparanoisala (nisam pomenula da sam na mamu ,))... Uh, to je to. Znam da će nam obema biti lakše kada budemo znale na čemu smo...

Za koju godinu te se nece secati. Bolest je jako teska moj otac se leci 10 godina. Sreca (ako mogu tako da kazem) je sto se nalazi u inostranstvu pa tamo postoje ustanove za takve slucajeve.. Nas njegovu decu jedva prepozna, bitno mu je da smo mu doneli cigara, prica gluposti kako ima posao, kola...Ono sve sto je radio nekad. Ponekad se seti necega iz davne proslosti. Svoje zene se ne seca...Ne moze nikako da ide na bolje. Tako da se ljudi ne zanose da pacijent moze potupuno da ozdravi to nema sanse da se desi, ali moze da zivi tako 100 godina.. On je relativno mlad oboleo za tu bolest sa 50 godina..
 
Ok,ako nema nikog ko bi mogao da brine o njemu.U mom slučaju deka je bio 3 meseca u staračkom domu.Baka je sama odlučila da će ga izvući iz doma.Plaćali su oko 30.000 hiljada smeštaj.Mogli su da ga posete svaki dan po deset minuta i to samo jedna osoba .Ulazak u sobu posetiocima je bio zabranjen.Baka je jednom nenajavljeno ušla u sobu i videla kako joj muž sedi na krevetu,vezanih ruku, razapet kao Isus Krist na raspeću i u pampersu a četvoro cimera su se cimali oko njegovog pokrivača.Od deke je za tri meseca boravka u domu ostalo samo kost i koža.Evo tri nedelje je kod kuće i lepo se oporavlja.Baka i ja zajednički uspevamo i negovaćemo ga dok to bude moguće.Ja sam svaki dan kod njih po 8 časova i za negu dobijam 15.000:bye:

Ne znam sta da ti kazem... Moj deda je otisao u dom pre nekih 15 godina kada je pao u krevet. Tada je imao 80 godina. Posle kratkog vremena je prohodao! i ziveo jos oko 4 godine. Znam da je moja mama bila izuzetno zadovoljna.
Sto se tice vezivanja... Da li znas kako izgleda kada baka i deka isetaju sami iz stana/kuce i ne znaju da se vrate? Tako je mojoj drugarici isetala baka, trazili su je i preko Potrage... Nazalost nasli su je posle par meseci u nekom jarku nedaleko od kuce. Verovatno se smrzla :( :( :(
 
Pozdrav svima koji diskutuju na ovu temu.Sve što ima o demenciji sam pretražila na internetu.Do pre neki dan,sve što su stručnjaci imali da mi kažu o stanju moje majke je to da ima "izmenjenu ličnost".Prvi put mi je to rečeno još 2000-dite god.Sa obzirom da je dijabetičar,srčani bolesnik,astmatičar i dr.,njihovo obrazloženje glasi da ove bolesti dovode do "izmenjene ličnosti",a ima sada 61 god.
Na sajtovima je to lepo objašnjeno da nije uvek u pitanju Alchajmer.
Moj problem je bio taj što termin "izmenjena ličnost", je meni zvučao kao ,malo je nervozna ,i to je to,a ja znam kroz kakav pakao prolazim.
Obzirom da je uvek bila dominantna,samoljubiva,egoman, u ovakvom stanju to se pojačalo još više.Moj problem je ,da nisam mogla da napravim razliku između bolesti i karaktera,pa sam prvi put pre 3 god.mojoj majci rekla NE.
Od tada svako moje suprostavljanje
kod nje rađa još veću agresiju.Kao što reče jedan korisnik,jada se komšiluku,rodbini,prijateljima i govori sve najgore.Iz mog,iskustva ,jada se onima koje je nekada najviše mrzela i oni koji su zli prihvataju njena izlaganja,oni koji vide da nešto nije u redu ne javljaju se više ili vrlo retko.
Predlozi za smeštaj u dom je nabolje rešenje,pod uslovom da ste tajkun ili krimlnalac ili gastarbajter.
 
Volela bi da mi se javiš ili nekako da kontaktiramo ,život sa dementnim osobama je blaga reč pakao.Najgore je što ne znate kada su dementni ,a kada potpuno svesni.I tim složenim situacijama ni vi ne znate ko je ,znate ono,OVDE LUD.?Još kada pročitam da je nasledna ,malo će mi trebati.Svaki dan preispitujem sebe,a najviše mi idu na nerve oni koji je navodno razumeju ,moju majku,a pritom svoju nisu pogledali ni videli zadnjih 10 god.Morališu i sažaljevaju je ,a kada bi znali šta im misli ,a misli velikoj većini zlo,proradila bi kod njih akutna demencija.
Domovi za stare su profitabilne ustanove,a ovamo procedura ide preko socijalnog.U slučaju da neko relativno star 61god ode u dom i bude tamo 10god košta oko 50000 evra,to je jako skupo i teško za izdržati.
 
Ne znam sta da ti kazem... Moj deda je otisao u dom pre nekih 15 godina kada je pao u krevet. Tada je imao 80 godina. Posle kratkog vremena je prohodao! i ziveo jos oko 4 godine. Znam da je moja mama bila izuzetno zadovoljna.
Sto se tice vezivanja... Da li znas kako izgleda kada baka i deka isetaju sami iz stana/kuce i ne znaju da se vrate? Tako je mojoj drugarici isetala baka, trazili su je i preko Potrage... Nazalost nasli su je posle par meseci u nekom jarku nedaleko od kuce. Verovatno se smrzla :( :( :(

E toga se naj vise bojim:(
Tako mi je otisla iz kice 4 februara.Ja nisam bila kuci i kad sam dosla nje nema.
Tu jakna ,cizme a nje nigde.Mislila sam da je otisla do komsinice.Kod nje voli da ode a tu je preko puta.Oko 6 eto ti nje sa nekim kesama.U njima kruske kore za pitu neka trula bundeva,smrznuta riba itd..Ona samo u prsluku, nekoj bluzici ,trenerka i letnje cipelice a napolju mecava.Sva promrzla.Seljaci joj uvalili takav skart da smo sve bacili:rtfm:
Na pitanje gde je bila:
"Ide cerko bozic treba nesto da se spremi":eek:
Da ne pricam da je otisla oko2 a vratila se oko 6 otisla na jednu stranu a vratila se sa druge strane grada okolo naokolo.I sama prica kako ovi autobusi ne znaju kuda voze.Kaze svako vozi gde mu se hoce.Kako su je ispitivali i td...Ali su je sisli na pravu stanicu pa je potrefila da dodje kuci:sad2:
Juce kad smo se vracali od lekara nije imala pojma gde je ni kad smo sisli na nasu stanicu.Sve joj nepoznato a ja u soku:besna:
Sad me je strah lepog vremena jer prica da ce u setnju:heart:
 
mukica:heart:

moja ex svekrva je bila dementna.zivela je u unutrasnjosti.znala je da se digne u 03h,uzme cebe i krene napolje.jednom je culi,i sustignu na putu,kaze `idem da pokrijem sina,smrznuce se`...a jednom su je,takodje u to doba,nasli skroz van grada,isla je uz magistralu..kaze `zurim kuci`..sreca je samo sto je to mali gradic gde se svi znaju,tako da su je uvek nalazili kad iseta.
 
Poslednja izmena:
Sta raditi i kako se ponasati sa osobom koja ide ka demenciji i pri tom je agresvina:sad2: Ima li leka ili nekih cajeva sta god...

moaj baba je postala dementna pre godinu dana, i kroz godinu dana je skorz unistila bolest, isto je agresivna par puta je pobegla i trazili smo je..
ko sto rekose ne mozes nista da ucinis, jedino da spases svoje zivce, mi smo je na kraju ostavili u domu..
poslednji hdana smo mroali da je vezujemo carsavima jer je pricala da ce da se ubije, i morao je neko pored neje da bude 24 casa...
pakao od zivota..
 
jednu moju poznanicu je njena prijateljica zamolila da joj pripazi majku dok je na letovanju.ova je znala da joj je majka dementna,li ne i sta sve radi.
moja poznanica za to vreme nije ni oka sklopila,jer je ova svake noci po sobi vukla namestaj i pravila neki njen raspored.gurala je i sudove u ves masinu.
 
ako te nesto kokretno zanima pitaj..imam iskustva :)
moja baba je non stop htela da seta a ne smes je pustiti jer bi odsetala negde i cao.. u jednoj fazi demencije, je htela non stop da jede, i tad ljudi mogu da se ugoje preko 100 kila,( mroali sm oda krijemo hranu od nje ) posle toga ide faza kad ne mogu da gutaju, mrsave do koske i neki tad umiru..
moa jbaba se popravila od kad je u domu, jer azu da im je mnogo lakse kad su oko njih isti ljudi..
 
ako te nesto kokretno zanima pitaj..imam iskustva :)
moja baba je non stop htela da seta a ne smes je pustiti jer bi odsetala negde i cao.. u jednoj fazi demencije, je htela non stop da jede, i tad ljudi mogu da se ugoje preko 100 kila,( mroali sm oda krijemo hranu od nje ) posle toga ide faza kad ne mogu da gutaju, mrsave do koske i neki tad umiru..
moa jbaba se popravila od kad je u domu, jer azu da im je mnogo lakse kad su oko njih isti ljudi..

Do ludila me dovodi sa tim kako nije nista jela,kad ce vecera,zasto joj branimo da jede a pri tom non stop nesto zvace,prevrce,krije u sobu i jede.Ugojila se ima preko 100 kg.Ne mozes da joj zabranis ali pocela sam da punim frizider jogurtima i kiselim mlekom tako da to za sad prolazi.
Kuvam joj corbaluke kako ona kaze i strasno se ljuti a redovno posle rucka pojede jednu jbuku,kiselo mleko...i sta stigne ili nadje:(
Da bi posle pola sata pitala kad ce rucak ja sam gladna:dash:
 
Poslednja izmena:
jednu moju poznanicu je njena prijateljica zamolila da joj pripazi majku dok je na letovanju.ova je znala da joj je majka dementna,li ne i sta sve radi.
moja poznanica za to vreme nije ni oka sklopila,jer je ova svake noci po sobi vukla namestaj i pravila neki njen raspored.gurala je i sudove u ves masinu.

:zper:
Moja je u fazonu da pretura po stvarima,fiokama i ako joj se nesto svidja da sakrije:lol:
Smucilo mi se vise da pakujem ves i vracam stvari na svoje mesto.
Da bar zapamti gde je sta stavila nego nema pojma .
A kad je pitas:ZA SVE JE KRIV ONAJ STARI(tata)ON TO PREVRCE :whistling:
On pali grejalice,bojlere,ronda po termostatu,ostavi vrata od friza otvorena ,ne zatvori vodu itd...Sva je naivna i ona nista ne dira sve on ili ja:think:
 
Moja je u fazonu da pretura po stvarima,fiokama i ako joj se nesto svidja da sakrije:lol:
:lol::heart:
moju ex svekrvu je cuvala njena cerka,koja umesto da je zove njenim imenom,zvala je Dana.ova joj kaze `mama ja sam tvoja cerka Vera,nisam Dana`
ova joj kaze `kako cerka,ti si moja sestra Dana,sta pravis izmotaciju`
 
Meni je najteže bilo to što nisam poznavala gotovo nikog ko je imao sličan problem u porodici i što nisam znala šta sve spada u te normalne faze bolesti. Od tog neprekidnog jedenja, preko nezaustavive potrebe za kretanjem, agresije, nespavanja.
Nikako nisam mogla da shvatim da neko ko je uvek bio mršav jer je mrzeo da jede, uništava strahovite količine hrane, pre svega slatkiša, i da je i pored toga sve mršaviji.
Pogrešno sam mislila da je agresivna jer je neko isprovocirao, a ona ne da na sebe...
Svako vezivanje, za koje sam mislila da se mozda nepotrebno radi u domovima, činilo mi se kao poniženje, dok nisam shvatila da će, u fazama nemira, ako je ne fiksiramo čaršavom pasti i unakaziti se.
Zato mi se čini da je ovaj forum jako dobra stvar, jer možemo pomoći jedni drugima savetom i iskustvom.
 

Back
Top