Papina poseta Srbiji: Da ili ne?

Pogledaj rezultate ankete: Da li Papa treba da dodje u Srbiju?

Glasova
141. Ne možete glasati na ovu anketu
  • Da, nemam nista protiv...

47 33,33%
  • Ne, taj mi ovde ne treba...

79 56,03%
  • Ne zanima me...

15 10,64%
Strana 1 od 12 1234511 ... PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 289

Tema: Papina poseta Srbiji: Da ili ne?

Ističe se Boris SC (avatar)
    Učlanjen
    03.05.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    63

Podrazumevano Papina poseta Srbiji: Da ili ne?

Da li poglavar rimokatolicke crkve treba da poseti Srbiju?
    Imam sutra debatu o tome i zastupam stav da su vrata Srbije sirom otvorena za sve i da ne vidim razlog sto bi se Papi branilo da dodje...
    Sta vi mislite, da li uopste postoji dovoljno dobar argument za njegov nedolazak?
    Stize i anketa...
    From Boris with love!

Iskusan active (avatar)
    Učlanjen
    22.04.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    117

Podrazumevano Re: Papina poseta Srbiji: Da ili ne?

њему не треба бранити - ионако ће да заврши свој посао према србима започет 1941 са или без доласка у србију
    “I don't know the question, but sex is definitely the answer.”

Buduća legenda Милунка Савић (avatar)
    Učlanjen
    26.02.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    1009

Citat Original postavio Boris SC Pogledaj poruku
    Da li poglavar rimokatolicke crkve treba da poseti Srbiju?
    Imam sutra debatu o tome i zastupam stav da su vrata Srbije sirom otvorena za sve i da ne vidim razlog sto bi se Papi branilo da dodje...
    Sta vi mislite, da li uopste postoji dovoljno dobar argument za njegov nedolazak?
    Stize i anketa...
    Најискреније...

Да се ја лично питам, рекла бих овако:

Може, али, претходно, да оде у Јасеновац, клекне, поклони се српским жртвама, и извини за злочине, макар као што је његов претходник учинио за јеврејске жртве.

И да потом, исто тако, на коленима, некако допеља од Јасеновца до Београда.

Али...

Пошто сам свесна да тако нешто није реално могуће, желела бих, надам се, и уздам у то, да ће Српска православна Црква знати ипак праву меру, кад оцени да ће јој римски папа бити гост...
    Емисија "Ниво 23", ТВ СТБ, моје најновије гостовање, 6.март.2017: https://www.youtube.com/watch?v=Fi0fQVqWkD0&index=15&list=PLXQrwQ9iEAP3qti DY3XDgw6ZuFS3GgZgf

Iskusan Neznanko (avatar)
    Učlanjen
    05.12.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    69
    Reputaciona moć
    83

Citat Original postavio Милунка Савић Pogledaj poruku
    Најискреније...

Да се ја лично питам, рекла бих овако:

Може, али, претходно, да оде у Јасеновац, клекне, поклони се српским жртвама, и извини за злочине, макар као што је његов претходник учинио за јеврејске жртве.

И да потом, исто тако, на коленима, некако допеља од Јасеновца до Београда.

Али...

Пошто сам свесна да тако нешто није реално могуће, желела бих, надам се, и уздам у то, да ће Српска православна Црква знати ипак праву меру, кад оцени да ће јој римски папа бити гост...
    Mlatiš Milunka,,,
    Kakve veze ovaj sada Papa ima sa Jasenovcem ?
    Nikakve...
    Pitanje da li treba Papa da dodje u srbiju, iste je vrednosti, kao pitati, da Li naš patrijarh treba da ide van Srbije ? Dakle, imbecilno.
    Od onoga ko tvrdi da Bog ne postoji, gluplji je samo onaj koji tvrdi da Bog postoji (J. G. Haman)

Buduća legenda Милунка Савић (avatar)
    Učlanjen
    26.02.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    1009

Citat Original postavio Neznanko Pogledaj poruku
    Mlatiš Milunka,,,
    Nikakve...
    Pitanje da li treba Papa da dodje u srbiju, iste je vrednosti, kao pitati, da Li naš patrijarh treba da ide van Srbije ? Dakle, imbecilno.
    Има везе итекако.

Овде грешиш, веруј ми.

РКЦ има - КОНТИНУИТЕТ у свом деловању, и није уопште толико битно ко је конкретни папа.
    Емисија "Ниво 23", ТВ СТБ, моје најновије гостовање, 6.март.2017: https://www.youtube.com/watch?v=Fi0fQVqWkD0&index=15&list=PLXQrwQ9iEAP3qti DY3XDgw6ZuFS3GgZgf

Iskusan
    Učlanjen
    13.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Ја имам мало неуобичајен став према католичкој цркви, можда с обзиром на то да сам из Војводине.

Овде није било католичења, овде нема никаквих "покатоличених Срба", овде су православци католичке мисионаре живе спаљивали још у време док је овај део Србије био под мађарским краљевима.

Срби у Панонији су отприлике у исто време прешли на хришћанство са паганизма кад и Мађари, тек у 10. и 11. веку. И једни и други су хришћанство примили од Византије, да би се на крају Мађари окренули Риму, а Срби са Бугарима остали верни Цариграду.

Од оног времена до данас није било никаквог католичења, само неуспелих покушаја. Зато често и говорим да су динарски Срби лабилни и непостојани и да су њихов национални и верски идентитет (генерално) попут пламена који страховито гори, али се брзо и угаси, док су Панонци тихи али постојани. У Панонији су се и католички буњевачки досељеници сматрали делом српског народа до несрећног југословенског доба.

Тврдим да је суживот са католицима могућ и сасвим нормална комуникација и са њиховим свештенством.

У Србији има око 400 хиљада католика који су у Србији аутохтони. Ако, на пример, српски патријарх може да дође у посету Аустрији, Мађарској или некој другој земљи у којој делују епархије СПЦ, и српски католици имају право на посету свог верског поглавара.

Проблем је само у томе што папа није заинтересован за посету католичкој мањини, него Србији у тоталу.

Не треба заборавити да Рим памти и оно што ми Срби заборављамо. Рим добро памти да су Ћирило и Методије деловали под папским благословом (у време јединствене цркве), а да су Срби хришћанство првобитно примили из Рима и по латинском обреду, а не из Цариграда. Памте и да су Немања и Вукан били католици и да је у то време половина Срба била католичке вере, памте и то да је Рим крунисао Стефана и да је Стефан обећавао прелазак на католичанство целе земље.

Памте и то да су Срби били главна мета за католички утицај све ове векове, а да су Хрвати то постали тек силом прилика и невероватним сплетом околности. Званичан Ватикан је до стварања Краљевине СХС заступао тезу да су католици БиХ, јужне Далмације и већег дела Славоније - Срби, а не Хрвати.

Посета папе је политичко питање и ту треба одлуку да донесу државни и црквени врх заједно. Пре свега због тога што папа намерава да посети управо православне центре у Србији (због тога не помињем сагласност нпр. муслимана).

Јасеновац је, ма колико се ми трудили да верујемо како није тако, један чист хрватски пројекат, а не католички.

Ми волимо да замишљамо Хрвате као "добре Словене" који су одједном постали "зли" због утицаја Ватикана, али није баш тако. Било је ту свега, али за то су потребне теме и теме.

За Јасеновац је одговоран савремени хрватски национализам који је по својој природи, иако близак католичкој цркви, ипак секуларан. Католици су и Шпанци, католици су и Словаци (осим ових у Србији), католичка је цела Латинска Америка са чијим се народима солидаришемо. Католичка је и Италија, чији је и главни град Рим, а са којом смо увек били савезници осим оног, опет, несрећног југословенског периода.

Нису ствари толико црно-беле.

Veoma poznat Enchanted (avatar)
    Učlanjen
    07.11.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    144

Da, zašto da ne ...

Iskusan
    Učlanjen
    13.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

И ја укратко: ни мени папина посета не смета.

Ако дође на позив СПЦ и уз сагласност осталих верских заједница, некатолички верници немају зашто да се буне.

Ако дође на позив власти и уз сагласност опозиције, нема разлога да се буни ни народ.

Zainteresovan član Angie. (avatar)
    Učlanjen
    11.12.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    41

Citat Original postavio menjam.se Pogledaj poruku
    Ј

Не треба заборавити да Рим памти и оно што ми Срби заборављамо. Рим добро памти да су Ћирило и Методије деловали под папским благословом (у време јединствене цркве), а да су Срби хришћанство првобитно примили из Рима и по латинском обреду, а не из Цариграда. Памте и да су Немања и Вукан били католици и да је у то време половина Срба била католичке вере, памте и то да је Рим крунисао Стефана и да је Стефан обећавао прелазак на католичанство целе земље.

.
    Hm.
    Koliko se ove cinjenice precutkuju...
    Ako umrem mlad, zaustavljen u koraku i snu....

Legenda
    Učlanjen
    03.04.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Meni papina poseta ne bi smetala, ali samo ako je u katolickim sredinama, npr. negde u Vojvodini, a ne u Nisu, kao sto je najavljeno.

Elita
    Učlanjen
    04.12.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Neznanko Pogledaj poruku
    Mlatiš Milunka,,,
    Nikakve...
    Ne lupaj.

Elita daxt (avatar)
    Učlanjen
    20.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    375

nasim mafijasima vladikama bi bolje bilo da se pozabave sa osiromasenim narodom umesto sto voze auta od 50 000 evra, i pokusavaju unijacenje srba
    ...

Zainteresovan član
    Učlanjen
    11.08.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    44

Citat Original postavio menjam.se Pogledaj poruku
    Ја имам мало неуобичајен став према католичкој цркви, можда с обзиром на то да сам из Војводине.

Овде није било католичења, овде нема никаквих "покатоличених Срба", овде су православци католичке мисионаре живе спаљивали још у време док је овај део Србије био под мађарским краљевима.

Срби у Панонији су отприлике у исто време прешли на хришћанство са паганизма кад и Мађари, тек у 10. и 11. веку. И једни и други су хришћанство примили од Византије, да би се на крају Мађари окренули Риму, а Срби са Бугарима остали верни Цариграду.

Од оног времена до данас није било никаквог католичења, само неуспелих покушаја. Зато често и говорим да су динарски Срби лабилни и непостојани и да су њихов национални и верски идентитет (генерално) попут пламена који страховито гори, али се брзо и угаси, док су Панонци тихи али постојани. У Панонији су се и католички буњевачки досељеници сматрали делом српског народа до несрећног југословенског доба.

Тврдим да је суживот са католицима могућ и сасвим нормална комуникација и са њиховим свештенством.

У Србији има око 400 хиљада католика који су у Србији аутохтони. Ако, на пример, српски патријарх може да дође у посету Аустрији, Мађарској или некој другој земљи у којој делују епархије СПЦ, и српски католици имају право на посету свог верског поглавара.

Проблем је само у томе што папа није заинтересован за посету католичкој мањини, него Србији у тоталу.

Памте и то да су Срби били главна мета за католички утицај све ове векове, а да су Хрвати то постали тек силом прилика и невероватним сплетом околности. Званичан Ватикан је до стварања Краљевине СХС заступао тезу да су католици БиХ, јужне Далмације и већег дела Славоније - Срби, а не Хрвати.

Посета папе је политичко питање и ту треба одлуку да донесу државни и црквени врх заједно. Пре свега због тога што папа намерава да посети управо православне центре у Србији (због тога не помињем сагласност нпр. муслимана).

Јасеновац је, ма колико се ми трудили да верујемо како није тако, један чист хрватски пројекат, а не католички.

Ми волимо да замишљамо Хрвате као "добре Словене" који су одједном постали "зли" због утицаја Ватикана, али није баш тако. Било је ту свега, али за то су потребне теме и теме.

За Јасеновац је одговоран савремени хрватски национализам који је по својој природи, иако близак католичкој цркви, ипак секуларан. Католици су и Шпанци, католици су и Словаци (осим ових у Србији), католичка је цела Латинска Америка са чијим се народима солидаришемо. Католичка је и Италија, чији је и главни град Рим, а са којом смо увек били савезници осим оног, опет, несрећног југословенског периода.

Нису ствари толико црно-беле.
    Bosna je sa "novopounijaćenim" Mađarima imala ozbiljne probleme, i ispod Dinare! A imali su izgleda i Nemanja i Vukan sa Bosnom.
    Ja nisam teolog, pa možda zato ne razumijem zašto naprimjer u enciklopediji Encarta piše da je predturska Bosna u osnovi katolička zemlja. Iz čega se može izvući takav zaključak? U dubrovačkom arhivu se može naći da je neki trgovac dobio neku minimalnu sumu (jedan dukat, ili perper, tako nešto) da po kraljevom odobrenju uredi u Kraljevoj Sutjesci jednu sobu tako da se tu katolici na proputovanju mogu pomoliti bogu po svom obredu. Danas je Kraljeva Sutjeska franjevački samostan, a od kralja i Bosne NI TRAGA! Kraljeva Sutjeska je inače bio malo udobniji dvor, nedaleko od nepristupačnog Bobovca gdje je čuvana kruna. Autor Encarte je izgleda kao pop Dukljanin slušao šta ko priča. A katolici Bosnu svojataju, dok Srbima - "NIŠTA NE ZNAČI"!
    A papa - ima čovjek pravo da putuje gdje hoće!
    Pretpostavljam da niko ne vjeruje više u papu nego u sud u Hagu i UN.
    Poslednji put ažurirao/la ikad : 12.02.2010. u 05:44

Elita
    Učlanjen
    07.10.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    4
    Reputaciona moć
    0

Pa jos to mi fali, nacisticki papa...

E, taj kad nas blagoslovi i miropomaze, ima da nam krene prosperitet...

Godinama nam nesto puca, a mi ne znamo sta... Kad ono, 'ebote, Racinger dolazi i krece u totalnu osvetu!

Elita daxt (avatar)
    Učlanjen
    20.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    375

ekumenisticke vladike pripremaju dolazak pape i konacno unistenje srpskog pravoslavlja i svetosavlja, hoce da pljunu na jasenovac i srpske svete mucenike zarad vatikanskih para i bogatstva
    ...

gost 204907 nije na forumu
    тачно је фртаљ до пуног сата
    Elita
    Učlanjen
    15.11.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Može da dođe u nezvaničnu, privatnu posetu u kuću onih koji ga zovu

Domaćin luckywin (avatar)
    Učlanjen
    02.07.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    224

Čudna je ta preterana ambicija vlasti u Srbiji da se pompezno u Nišu 2013. godine organizuje 1.700 godina od takozvanog Milanskog edikta cara Konstantina kojim je hrišćanstvo postalo zvanična religija Rimskog carstva a time i celog kasnijeg zapada. To bi trebalo da bude u Nišu jer je navodno car Konstantin rodjen u tom gradu, doduše na nekom proputovanju. Znači, Milanski edikt se slavi u Nišu a ne u Milanu. Ludilo. Ambicija vlasti u Srbiji, ili nekog drugog, je da taj skup bude uvod u pomirenje istočnog i zapadnog hrišćanstva. Izgleda kao nerealna ambicija ali u političkom smislu bi mogla imati ozbiljnije posledice.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    11.08.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    44

Konstantin je crkvu organizovao tako da je precrtao svoju administrativnu organizaciju.
    Možda neko misli da više ne postoje razlozi zbog kojih je Lav Isaurijski oduzeo papi autoritet na Balkanu.
    Nego gledajte vi kako da papu ispratite, i zaključate vrata!

Elita
    Učlanjen
    07.10.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    4
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio luckywin Pogledaj poruku
    Čudna je ta preterana ambicija vlasti u Srbiji da se pompezno u Nišu 2013. godine organizuje 1.700 godina od takozvanog Milanskog edikta cara Konstantina kojim je hrišćanstvo postalo zvanična religija Rimskog carstva a time i celog kasnijeg zapada. To bi trebalo da bude u Nišu jer je navodno car Konstantin rodjen u tom gradu, doduše na nekom proputovanju. Znači, Milanski edikt se slavi u Nišu a ne u Milanu. Ludilo. Ambicija vlasti u Srbiji, ili nekog drugog, je da taj skup bude uvod u pomirenje istočnog i zapadnog hrišćanstva. Izgleda kao nerealna ambicija ali u političkom smislu bi mogla imati ozbiljnije posledice.
    Mozda ovo ima neke veze?

http://forum.krstarica.com/showthread.php?t=351320

Buduća legenda Пресретач (avatar)
    Učlanjen
    17.08.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1382

Посета папе би само поделило и онако подељен народ у Србији, а томе су допринеле понајвише партије јер добар број њих је створен ради личног афирмисања и побољшања личног социјалног статуса у друштву. Посета би исто проузроковала велико неслагање у Цркви и довело до поделе, са том посетом српски народ би изгубио много, а не би добио ништа.

Primećen član
    Učlanjen
    03.12.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Enchanted Pogledaj poruku
    Da, zašto da ne ...
    Mislim da ce dolaskom Pape najvise dobiti Srbija. Znaci: da

Učlanjen
    17.08.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1382

Citat Original postavio meda_01 Pogledaj poruku
    Као на приме шта ?
    Шта би то добила Србија посетом папе чији је претходник Војтила хушкао званичнике НАТО-а да изврше варварску агресију на Србију!?
    У Ватикану се папе мењају али политика Ватикана тешко.

Elita
    Učlanjen
    07.10.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    4
    Reputaciona moć
    0

E, ti vec ostavljas utisak pravog politicara.

Mogla bi jos jedna zuta frakcija, mogla bi...

Primećen član
    Učlanjen
    03.12.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Milanne Pogledaj poruku
    E, ti vec ostavljas utisak pravog politicara.

Mogla bi jos jedna zuta frakcija, mogla bi...
    Citat Original postavio Пресретач Pogledaj poruku
    Као на приме шта ?
    Шта би то добила Србија посетом папе чији је претходник Војтила хушкао званичнике НАТО-а да изврше варварску агресију на Србију!?
    У Ватикану се папе мењају али политика Ватикана тешко.
    Ne cenim pripadonost po bojama.
    Ali samo zamisli koliko bi tekstova bilo objavljeno u kojima se spominje Srbija. I to u veoma pozitivnom svetlu. Ni dolazak Medvedeva nije imao takvog odjeka u svetu kao dolazak Pape.
    Makar ja tako gledam na ovaj moguci dolazak.

Učlanjen
    17.08.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1382

Ne cenim pripadonost po bojama.
    Ali samo zamisli koliko bi tekstova bilo objavljeno u kojima se spominje Srbija. I to u veoma pozitivnom svetlu. Ni dolazak Medvedeva nije imao takvog odjeka u svetu kao dolazak Pape.
    Makar ja tako gledam na ovaj moguci dolazak.
    Значи профитирала би штампа на Западу, а што би дошло до поделе и онако подељеног народа који нема ни елиту ни националне интересе нити уопште неки политички програм осим тирада без визије политиканата то се и не помиње.
    Па и грожђе се вага да би се установила његова цена, само бојим се да не буде Очеви грожђе крали а деци трну зуби.

Slične teme

1. Poseta Mahmuda Abasa Srbiji
    Autor Rechke u forumu Politika
    Odgovora: 82
    Poslednja poruka: 07.07.2009., 23:48
  2. Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 21.05.2009., 23:58
  3. U Srbiji 5% manja poseta stranih turista
    Autor mariobre u forumu Politika
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 09.08.2008., 05:29
  4. Papina poseta