Istraga poturica

genocida jeste bilo,i ti to vrlo dobro znas,radi se o teritoriji danasnje opstine cetinje i nisam siguran dali danilovgrada najdalje
na tom prostoru,oko cetinja,teritoriji plemena cuce,bajice i njegusi bilo je muslimana,kako i sam vijenac govori,po tom okrsaju na badnje vece,nestali su ko srbi iz krajine ili pak jevreji iz nemacke,kako ti god volja
ti muslimani,koje ti pominjes zive na teritoriji opstina pljevlja,bijelo polje te berane,bar i ulcinj
sve to su crnogorci dobili po ratu iz 1878 i brerlinskim kongresom,a tada se to nije smelo da radi,jer je sve bilo pod budnim okom evrope
niksic je pak pao ranije,i od famoznih niksickih turaka,ne osta ni traga ni glasa
stoga....cist cistijati genocid

To jako teško objasniti tako nešto sam stavio gore.
U čitavoj istrazi učestvuju 8 ljudi naoružani sabljama i po neka puška u Mandušića Vuka:)

Dakle mislim da se radilo o uterivanju straha malim progonima i oduzimanja imovine i vlasti nekim bogatim i imućnim poturicama.
To je suštinski bila borba za prevlast pravoslavlja i opomena Crnogorcima ako bi kako šurovali sa Turcima.
Žrtava nije bilo mnogo jer su Mleci pisali o mnogo bezazlenijim događajima.

Gorski vijenac jeste imao epohalnu i duhovnu vrednost za Crnogorce i njihov moral kako je Njegoš opisao ali ne verujem da je bilo puno žrtava.
Obzirom da njih 8 sprovodi istragu a ne verujem jedini u CG sa oružjem.
Samo jedan gine od njih 8.
 
Moracanin sigurno zna da od istrage pa do danas, dakle preko 300 godina, badnjake ispred cetinjskog manastira loze iskljucivo predstavnici bratstava Martinovica i Borilovica, upravo kao spomen na Badnji dan 1702.

Doduse, unazad 10-15 godina suverenisti loze badnjak ispred dvorca kralja Nikole, i to isto jedan Martinovic i jedan Borilovic pa cela slika biva malo tragikomicna ali to je vec druga tema.
 
Pa eto tako nešto se dešava ali ja sam samo prepisao ono što piše na onom kamenu:
"Ovdje se ljeta gospodnjeg 1702, na Badnje veče poklasmo s Turcima,
Po Crmnici Turke isjekosmo
i grad Besac s zemljom izravnismo
sad ti nema u našu nahiju
obilježja od turskoga uva
do trupine ali razvaline.
"


Komentari su bili, da je to napravilo 8 ljudi od kojih je jedan poginuo ili samo ranjen.
Ja sam samo izrazio sumnju u ono, da nije ostalo "ni uva" i da može 8 ljudi napraviti taku silu ruševina ka da su imali rakete thomahavke.
A Badnjake neka lože đe god požele.
Važno je da se lože.
 
Poslednja izmena:
Pa i meni se čini da to nije pisao naš Danilo.
Inače mi je bilo čudno da ima posle "genocida" toliko "uva".

Kamen je u Crmnici tacnije u Virpazaru. I postavljen je 1993 god :mrgreen: TO je pouzdan podatak. KO NE VJERUJE NEKA PODJE I POPNE SE DO NJEGA PA PROCITA. Daj yebote izmistifikovashe ga ka da je u najmanju ruku kamen u koji je bio Ekskalibur! :mrgreen:
A ne kamen koji je postavila lokalna idioteska tokom onih ratova u Bosni.

BTW ako je to bio genocid onda je to bio najgori i najtraljaviji genocid u istoriji jer evo u mom komsiluku su pola starosjedioci muslimani.
Puna Podgorica, Tuzi muslimana. Pa majku mu kakav je to genocid bio?????
 
Kamen je u Crmnici tacnije u Virpazaru. I postavljen je 1993 god :mrgreen: TO je pouzdan podatak. KO NE VJERUJE NEKA PODJE I POPNE SE DO NJEGA PA PROCITA. Daj yebote izmistifikovashe ga ka da je u najmanju ruku kamen u koji je bio Ekskalibur! :mrgreen:
A ne kamen koji je postavila lokalna idioteska tokom onih ratova u Bosni.

BTW ako je to bio genocid onda je to bio najgori i najtraljaviji genocid u istoriji jer evo u mom komsiluku su pola starosjedioci muslimani.
Puna Podgorica, Tuzi muslimana. Pa majku mu kakav je to genocid bio?????

Podgorica je kad postala deo crnegore.

Svako ko nije maltene iz cetinja nema na ovoj temi da prica moje komsije sve musliman do muslimana.

Jer Podgorica Niksic i juzna raska su tek kasnije postali deo Crne Gore.
 
:D:D:D:D:D:D:D
Zna sam ja za to, da je novijeg datuma ali nijesam zna da je iz 1993.
Najvjerovatnije je to postavljeno kad i ona konzerva na Rumiji.

Limenku su stavili na izdisajima zajednice, nedje oko 2000. tada je Amfi letio u nebo sa :zcepanje: helikopterom VJ i oskrnavio svetiliste Svetog Jovana Vladimira kao i Ilirski tumul star minimum 2000 godina.

Stvarno me cudi da kanister u obliku crkve nije jos maknut sa planine.
 
Na izdisajima zajednice koja nastaje tek tri godine nakon tih izdisaja? :D

Ti si obrazovan covjek. Masu toga znas. Ali svijet preko interneta izgleda drugacije od stvarnosti. ;)
Vec '98 se znalo da je kraj smrdoslavije blizu. Visilo je nad ovom zemljom to. dvije hiljaditih je vec to bilo vise nego izvjesno...osjecalo se u vazduhu. To je vrijeme kada je Amfi divljao po CG, a zadnji ocajnicki cin je bilo postavljanje limenke na Rumiji (koja baj d vej ima u zaledjini samo katolike i muslimane s juzne i istocne strane) da se oznaci teritorija - da se pokaze ko je odje glavni - da se satre hiljadugodisnja tradicija plemena Mrkojevic, dje svi plemenici zajedno i hriscani (nasi i katolici) i muslije s njima iznose krst svetog V. na vrh Rumije.
 
Ti si obrazovan covjek. Masu toga znas. Ali svijet preko interneta izgleda drugacije od stvarnosti. ;)

Zato ja i bojkotujem internet i nikada ne nabavljam informacije na njemu - nikakve! Upravo je to i stvar koju zamjeram većini svojih sagovornika jer, koliko zapažam, nemam mnogo istomišljenika na forumu. Svi misle ono - klik-trik na jedan sajt i gotovo - bez dana i dana provedenih u bibliotekama, arhivima, muzejima i raznoraznim nalazištima, što je moj fah.

Vec '98 se znalo da je kraj smrdoslavije blizu. Visilo je nad ovom zemljom to. dvije hiljaditih je vec to bilo vise nego izvjesno...osjecalo se u vazduhu. To je vrijeme kada je Amfi divljao po CG, a zadnji ocajnicki cin je bilo postavljanje limenke na Rumiji (koja baj d vej ima u zaledjini samo katolike i muslimane s juzne i istocne strane) da se oznaci teritorija - da se pokaze ko je odje glavni - da se satre hiljadugodisnja tradicija plemena Mrkojevic, dje svi plemenici zajedno i hriscani (nasi i katolici) i muslije s njima iznose krst svetog V. na vrh Rumije.

Interesantno je kako nakon šest godina postojanja može da se vidi kraj jedne države, ako će ona postojati još duže nego što je do tada? :lol:
 
Poslednja izmena:
Ne bojte se niste vi krivi niti su vaše ruke uprljane zločinom u Srebrenici niti ćete vi za to odgovarati ali ne trebate se zbog toga praviti Turci i Albanci.

Ma ne pravim se da sam ni Turcin ni Albanac ali me strasno nervira sto ja ka Crnogorac sada po "defaultu" moram biti neki mrzac, moram zagovarati konzervativne struje u Srbiji, veliki kao toboze vjernik + nacionalista, da mrzim siptare i sve ostale, da slusam gusle, da sam seljak.... da nemam 10 zuba u glavu, da nosim donji vesh od vune, da studiram u BG-u....
To su stereotipi, to su Crnogorci kakvima vi zelite da ih vidite a ne kakvi su Crnogorci stvarno.
Ti vasi izmastani Crnogorci zive u Srbiji - ovamo ih NEMA.

Inace tebi respect, aj lajk to chet with ju :mrgreen:
 
Ma ne pravim se da sam ni Turcin ni Albanac ali me strasno nervira sto ja ka Crnogorac sada po "defaultu" moram biti neki mrzac, moram zagovarati konzervativne struje u Srbiji, veliki kao toboze vjernik + nacionalista, da mrzim siptare i sve ostale, da slusam gusle, da sam seljak.... da nemam 10 zuba u glavu, da nosim donji vesh od vune, da studiram u BG-u....
To su stereotipi, to su Crnogorci kakvima vi zelite da ih vidite a ne kakvi su Crnogorci stvarno.
Ti vasi izmastani Crnogorci zive u Srbiji - ovamo ih NEMA.

Inace tebi respect, aj lajk to chet with ju :mrgreen:

Ja sam im to nekoliko puta objašnjavao, ali nekima neće u lobanju::D

Oni sve prevode na ono, ako nije Srbin onda mrzi Srbe, što u stvarnosti nema veze s mozgom.
Crnogorci jednostavno vole i hoće da su Crnogorci, pa svi da će okrilatit Turci, a sve ostale normalno, poštuju i cijene.
 
Ma ne pravim se da sam ni Turcin ni Albanac ali me strasno nervira sto ja ka Crnogorac sada po "defaultu" moram biti neki mrzac, moram zagovarati konzervativne struje u Srbiji, veliki kao toboze vjernik + nacionalista, da mrzim siptare i sve ostale, da slusam gusle, da sam seljak.... da nemam 10 zuba u glavu, da nosim donji vesh od vune, da studiram u BG-u....
To su stereotipi, to su Crnogorci kakvima vi zelite da ih vidite a ne kakvi su Crnogorci stvarno.
Ti vasi izmastani Crnogorci zive u Srbiji - ovamo ih NEMA.

Inace tebi respect, aj lajk to chet with ju :mrgreen:

Ako si zapazio ja sam prvi rekao da nije bilo genocida u istrazi poturica.
Da je više epski i lirski preuveličano delo koje je više imalo za cilj versku definiciju CG pa i nacionalnu.

Niko od nas suštinski ne mrzi muslimane to je pre refleksni strah ali od većine zbog lošeg sprovođenja islama od strane Turaka.

Ali su mi se malo ti komentari sa helikopterima VJ učinili suvišnim.
Ono što sam komentarisao da me nervira to je potenciranju na Cg nacionalnošću ili Srb nacionalnošću.
A to je suštinsko unutrašnje pitanje CG gde postoji 30% ljudi koji se izjašnjavaju kao Srbi kojih na forumu na žalost nema a rasprava među vama o tome bi bila legitimna.

Ne mogu ja iz Srbije da branim Gorski Vijenac i Njegoša od Crnogoraca.
Koji opet nisu usaglašeni u priči o poreklu i identitetu.

Dakle ja refleksno odgovaram i zameram se ljudima koji govore nešto drugo na šta imaju pravo ali je tema postavljena na forumu pogrešne države.

dakle krajnje je vreme da se tretiramo kao strane države i Srbe u CG da uvažavamo kao dijasporu koja ipak ima autohtonost.

sa moje strane uvažavaću dobre ljude i sa jedne i druge strane ali će mi Srbogorci prirodno biti bliži.

Lepo je imati dobrosusedske odnose sa svim susedima i manjinama unutar ali ono što nas spaja sve zajedno ma da vi to izostavljate da su zločini na Kosovu izvršeni i na Crnogorcima i Srbima kao što u Jasenovcu leže i Srbi i Crnogorci.

Dalje priče o naconalnostima ne vidim osim onih što mediji špekulišu da se vodi rat između Crnogoraca iz CG i Crnogoraca sa Terazija.

Ti vasi izmastani Crnogorci zive u Srbiji - ovamo ih NEMA.

Popis u CG govori drugačije ali ja se u to ne mešam ali po pravu niko nema prava da priča u ime trećine naroda ko su i šta su a oni misle drugačije.
Savršeno je nebitno šta mi u Srbiji mislimo za vas već se vi međusobno dogovorite ko ste i šta ste.
 
Ako si zapazio ja sam prvi rekao da nije bilo genocida u istrazi poturica.
Da je više epski i lirski preuveličano delo koje je više imalo za cilj versku definiciju CG pa i nacionalnu.

Niko od nas suštinski ne mrzi muslimane to je pre refleksni strah ali od većine zbog lošeg sprovođenja islama od strane Turaka.

Ali su mi se malo ti komentari sa helikopterima VJ učinili suvišnim.
Ono što sam komentarisao da me nervira to je potenciranju na Cg nacionalnošću ili Srb nacionalnošću.
A to je suštinsko unutrašnje pitanje CG gde postoji 30% ljudi koji se izjašnjavaju kao Srbi kojih na forumu na žalost nema a rasprava među vama o tome bi bila legitimna.

Ne mogu ja iz Srbije da branim Gorski Vijenac i Njegoša od Crnogoraca.
Koji opet nisu usaglašeni u priči o poreklu i identitetu.

Dakle ja refleksno odgovaram i zameram se ljudima koji govore nešto drugo na šta imaju pravo ali je tema postavljena na forumu pogrešne države.

dakle krajnje je vreme da se tretiramo kao strane države i Srbe u CG da uvažavamo kao dijasporu koja ipak ima autohtonost.

sa moje strane uvažavaću dobre ljude i sa jedne i druge strane ali će mi Srbogorci prirodno biti bliži.

Lepo je imati dobrosusedske odnose sa svim susedima i manjinama unutar ali ono što nas spaja sve zajedno ma da vi to izostavljate da su zločini na Kosovu izvršeni i na Crnogorcima i Srbima kao što u Jasenovcu leže i Srbi i Crnogorci.

Dalje priče o naconalnostima ne vidim osim onih što mediji špekulišu da se vodi rat između Crnogoraca iz CG i Crnogoraca sa Terazija.



Popis u CG govori drugačije ali ja se u to ne mešam ali po pravu niko nema prava da priča u ime trećine naroda ko su i šta su a oni misle drugačije.
Savršeno je nebitno šta mi u Srbiji mislimo za vas već se vi međusobno dogovorite ko ste i šta ste.

Nisi me razumio. Ja pricam o necemu sasvim drugom. O jednom gadnom stereotipu koji je postojao i prije o ljudima iz CG. I to, i o potrebi nekih Crnogoraca koji svoju nesigurnost moraju stalno over and over again dokazivati busajuci se u "srpske" grudi po Srbiji.
Evo ti primjer, ako imas ikog ovdje ko je iz CG vidjeces kako isijava vaskoliko srbstvo puno mrznje prema drugima naravno, iz svake trece recenice.
Jeli to ono sto volis? Jeli to ono sto te zadovoljava i sto ocekujes od posrbica?

Cemu to sve?



I ta podjela na "srbe i crnogorce" u CG u stvarnom zivotu je vise vjestacka, to je iluzija.
 
Nisi me razumio. Ja pricam o necemu sasvim drugom. O jednom gadnom stereotipu koji je postojao i prije o ljudima iz CG. I to, i o potrebi nekih Crnogoraca koji svoju nesigurnost moraju stalno over and over again dokazivati busajuci se u "srpske" grudi po Srbiji.
Evo ti primjer, ako imas ikog ovdje ko je iz CG vidjeces kako isijava vaskoliko srbstvo puno mrznje prema drugima naravno, iz svake trece recenice.
Jeli to ono sto volis? Jeli to ono sto te zadovoljava i sto ocekujes od posrbica?

Cemu to sve?



I ta podjela na "srbe i crnogorce" u CG u stvarnom zivotu je vise vjestacka, to je iluzija.

Zar postoje vještačke i - nevještačke podjele? :eek:
 
Zar postoje vještačke i - nevještačke podjele? :eek:

Ovo je bilo filozofsko pitanje :p
Evo ti na njega i odgovor koji prilici. "Svi smo mi ljudi, na kraju krajeva, sa malo stvari koje nas razdvajaju a mnogo toga istinski zajednickog."
A sad back to reality, Nikfrik je rekao da su mu crnogorski srbi "blizi" od Crnogoraca.

Ja sam samo htio da mu objasnim da nema razlike izmedju "CG Srba i Crnogoraca" Da mu je to isto.
I da kolko god oni njemu bili "blizi" u isto vrijeme ovima "njegovima" sam ja uvijek blizi od bilo kojeg Srbina ne-Crnogorca. :mrgreen:
 

Back
Top