Reci: Podatak i informacija

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Mislim da su vrlo vazne stvari za percepciju i pojmovi koje koristimo , jer se percepcija oslanja , a i logika takodje na te pojmove, obicno jezicke, tek manji deo ljudi ima i simbolicke pojmove...koje pamti odvojeno od jezickih....

Dakle za pocetak razlike izmedju podatka i informacije...

U vezi sa ovom temom je i tema
http://forum.krstarica.com/threads/310912&page=2


Kod reci podatak i informacija imamo i njihove osobine koje su takodje vazne kao sto su :

-Strategijsko
-Takticko
-Operativno

Ovo poslednje ako vam je tema mala, za ove dve reci, mada mislim da je itekako siroka tema, sira od niceovog kisobrana...
 
Odmah da dodam i kriterijume pri kreiranju informacija....

Korisnost,kontekst,upotrebljivost za razmisljanje i donosenje odluka.

Osobine informacija:
-Povezanost, smislenost (neko ovde dodaje i hijararhiju, a neko odvojeno)
-Vremenska adekvatnost,kada,kasnjenje informacije
-Vremensko percepcioni tempo, kvant.....percepciono slepilo za previse spore ili brze dogadjaje
-Zahtevnost obrade, previse razmisljanja, previse kostanja, previse daleko od trenutnog polozaja
-Tacnost, (vremenska, smislena,percepciona, logicna, obrade)

Ima jos ali to cete vi....
 
Javljam se na ovoj Patkovoj temi podstaknut sihronistickim desavanjima. Naime, citao sam pripovetku Ive Andrica pod nazivom "Reči" i onda ukljucim racunar razmisljajuci sta je Ivo Andric hteo da kaze i prvo sto ugledam jeste Patkova tema i naslov "Reči" ! :think:

Sto se tice same teme Patak je mogao da pridje recima na mnogo sustinskiji nacin od obicne rasprave o odnosu dva pojma koja su skoro sinonimi.
Podatak moze biti samo jedan pojam uzet sam za sebe koji ne znaci nista vise od onoga sto njegova sfera pojma vec sadrzi.

Ako ti kazem "kuća" izneo sam podatak i njime nisi saznao nista novo sto vec nisi znao. Ali ako kazem "Moja kuća" to onda postaje informacija kojom saznajes nesto novo.
Eto to je sva filozofija.

Reci su mnogo interesantije ako se posmatraju kao reprezenti pojmova sto je i njihova sustina A pojmovi su "predmet" neposrednih cinjenica svesti . Pojam se ne moze opaziti vec samo misliti. Pojam "pas" ne mozes vieti na ulici...gde ces vidti samo nekog odredjenog psa a ne psa uopste. Pojam se dakle ne opaza vec misli, a misljenje je radnja..sto znaci da nije i nikako ne moze biti linija u prostoru..vec desavanje u trajanju. Intuicija. Intuicija trajanja. Volja.

Kao sto mozes da vidis Patku...reci su mnogo vise od zvuka i od pitanja komunikacije ili "velikog problema" da li ti predajem podatak ili informaciju. :)
 
Tvojim pristupom se ne dobija korisno....vec se muti voda....
Jeste to filozofski uzdignuto i kao ushiceno , ali ja to vidim kao poetiku koja snishodi emotivnom i jedan je od razloga zasto sam i kreirao temu sustina filozofije kao emocionalna geneza...

Reci su reprezenti pojmova, nikako 1-1, sto je falinka reci....
Nije krivac samo covek ili rec, vec i sam proces....
A koji je to proces?
Ne misljenje kako ti to navodis...vec percepcija...
Osnovu ne cini misljenje, vec percepciona mreza....a misljenje ne moze biti samostalno i nezavisno od percepcione mreze, koordinatne mreze ......
Ona nije samo 3D, vec NxD.....
I plus je dinamicna....pa je i misao nestalna, jer zavisi od stanja i akcentuacije, naglasavanja percepcione mreze....
Ako bih dublje isao, mozda bih dosao i do toga da na ovome puca tvoja teza o Volji....ali to bi bilo hvatanje tvog stava u makazice...nepotrebno...za ovu temu...

Sustinska razlika izmedju tvog pogleda na reci i mog je u stavu da li misao postoji bez percepcione mreze , bez pojmovne mreze....
Ono sto uredjuje pojmove je relacija, odnos, ono sto ti zoves misao...
Mozda te buni rec percepcija koja se vezuje za opazaj....
U svakom slucaju ostaje sustinska razlika da ti posmatras misao pojedinacno kao gradivnu materiju svega pojmovnog i zbog pretnje eksplozije smislenosti u nistavilo uvodis floskulu "nije i nikako ne moze biti linija u prostoru..vec desavanje u trajanju." iz koje kasnije iskace i zecic iz sesira...
Ja medjutim misao gledam sinteticki....i tek sa pojmovnom mrezom kao medjuproizvodom misao oslobadja sebe .....

Ja to strucno zovem rekurzivna konstrukcija....a to je evolucioni fenomen ili pojava...tacno je i jedno i drugo...
Proces ucenja i proces misljenja su vezani....oba su rekurzivna konstrukcija...
Ne vidim stvarno nacin koji ce se uciniti validniji , da se ponisti slicnost ova dva covekova delanja....i sustina pojmovne mreze i rekurzivne konstrukcije...

Izvan mog domena je mogucnost da mi je jasnije pozivanje na intuiciju i Volju nego rekurzivna konstrukcija, percepcija, pojmovna mreza, i uvezivanje i gradjenje preko misli i spoznaje...
Sa tim je u vezi naglasak na informaciju i podatak....
Jer tako se itekako bolje razume akcentuacija percepcije, artikulacija iste , kao i akcentuacija (ako postoji u tom trenutku) i artikulacija misli...Tako se otvaraju vrata i bolje razume proces hvatanja u veliku mrezu.....koja u mom slucaju zavisi od fizickog postojanja i pokreta u prostoru....dok kod tebe je cisti proizvod Volje i necega sto mozemo zvati intuicijom u trenutku , sto vec mirise na sudbinu....usud, karmu, .....
 
Mislim da su vrlo vazne stvari za percepciju i pojmovi koje koristimo , jer se percepcija oslanja , a i logika takodje na te pojmove, obicno jezicke, tek manji deo ljudi ima i simbolicke pojmove...koje pamti odvojeno od jezickih....

Dakle za pocetak razlike izmedju podatka i informacije...

U vezi sa ovom temom je i tema
http://forum.krstarica.com/threads/310912&page=2


Kod reci podatak i informacija imamo i njihove osobine koje su takodje vazne kao sto su :

-Strategijsko
-Takticko
-Operativno

Ovo poslednje ako vam je tema mala, za ove dve reci, mada mislim da je itekako siroka tema, sira od niceovog kisobrana...

Moje mišljenje je da je podatak podskup informacije.
Dakle, informacija predstavlja celinu, koja može biti sadržana iz jednog ili više podataka.

Elementarni podatak, po meni, predstavlja minimalnu celinu, koja ima neko značenje. Podatak je npr. slovo "P" ili podatak je broj "1".
Tako informacija predstavlja celinu, sačinjenu iz više celina. Informacija bi bila npr, broj telefona: 7777777 Sačinjena je, dakle, iz više elementarnih podataka. U tom slučaju je i informacija elementarna.

Informacija koja je sačinjena iz više informacija, predstavlja složenu informaciju.
Isto kao što složeni podatak predstavlja celinu koja je sačinjena iz elementarnih podataka.

I tako, da ne gnjavim, dolazim do zaključka da je podatak isto što i informacija. :lol:

A što sam ovoliko pisao?:dash: Pa valjda zato što je ovo pdf filozofija, jelte, pa se ovde filozofira. :rtfm:
 

Back
Top