Motivacija kod dece

gost 149754

Poznat
Poruka
8.473
Kako da motivišem
ili narodski rečeno nateram:dash:
mog predškolca da kod kuće vežba crtice:dash::dash::dash:

uradi dve pa gleda kroz prozor
pa uradi dve pa mu je tupa olovka
pa je žedan
pa ....uf:roll::roll:
jednom sam se tako izvikala na njega,onda je znaš kako lepo radio ...
al ako moram svaki put da vičem na njega da bi radio, onda nek ide u k.rac i crtice i sve
kažem mu lepo, objasnim da treba da uvežba crtice da bi mu lepši rukopis bio
objasnim da će lakše naučiti da piše
objasnim evo ja ću da radim(da spremam ručak) evo neću ići na forum dok ti radiš crtice (u principu i ja radim svoj poso ti radi svoj)
postavim i mlađeg da crtka nešto, da mu ne hvata zazubice svojom igrom
tv je isključen dok radi da mu ne odvraća pažnju...
ništa ne vredi, čini mi se
a lepo radi to što uradi, samo što ga mrzi

dakle kako ste vi terali decu uzrasta 6-7-8 god da rade domaći?
znam imala sam baš ja temuo domaćim zadacima ali me sad interesuje čisto motivacija deteta

inače baš je vaspitačica poslala svesku svoj deci pod izgovorom da zaostaju:eek:
 
Pa baci pogled na take home nanny..bas treba biti dosledan..zabrane i kazne dok ne shvati da nema igranja..slatkisa i sl dok ne zavrsi..i to treba na vreme jer znam zapustene sa 10-11 kojima se samo preti bez realizacije
 
Za razvoj fine motorike prstića koji su važni za pisanje možeš detetu dati testo ili plastelin, čavliće ili kako se to već zove i nizanje perlica. Za koncentraciju su dobre slagalice. Motivaciju za crtanje linija probaj sa različitim tankim flomasterima u boji ili drvenim i voštanim pojicama ili hemijskom koja ima razne boje. Ali ništa od toga ne treba da bude prisila. Mislim da je to tvom detetu dosadno da radi, pa prepusti (kobajagi) mlađem detetu da popuni svesku. Možda upali nešto od ovoga.
 
Pohvale jako prijaju deci. Pohvali ga pred tatom, bakom, dekom, komsinicom ili pred bilo kim, ali tako da ispadne da je slucajno cuo tu pohvalu...posle toga bi trebalo da se sam nalozhi na rad jer ce se tako osetiti bitnim...mislice "wow, pa o meni se prica :D".

Probaj da sama za sebe crtkas to isto napominjuci mu kako ti zapravo obozavas da radis crtice, ali avaj, ne ides u skolu pa nemas kome da pokazes :mrgreen:. Moras pokusati da se uzivis u aktivnost i da kobajagi poredite cije su bolje odradjene. Ne treba bukvalno uciti sa detetom, ali je ponekad dobar start glumiti da ste u istom sosu te da morate i ti i on da zavrsite svoj deo istog posla. Kasnije kad stekne naviku, lako ces ti eskivirati svoje crtanje crtica. Naravno, tvoje aktivnosti treba da budu u tvojoj, a ne u njegovoj svesci.;)

Kucne aktivnosti mogu uvek sacekati kad se resava problem motivacije kod deteta. Postoje ruckovi koji ne odnose puno vremena, oni kuvani, sto se samo s vremena na vreme promesaju... i u toku pauza u kuhinji, glumi mu skolskog drugara u sobi.
 
Uf, Vexy, teško pitanje to za domaći
Nekako je to kod Minđušice išlo spontano kako je krenula u školu
Svi moraju da rade domaći pa i ona i nije se postavljalo pitanje oko toga
Sad da li će da ga uradi odmah kad dođe iz škole ili kasnije, to je bilo odlaganja ranije, ali sam kroz priču i lični primer joj objasnila da je bolje da ga uradi odmah jer posle ima više vremena za igru. Izuzetak je subota, kad može da se igra i da uradi domaći nedeljom

Kako ih motivisati?
Postoje 2 sistema motivacije - nagrada i kazna, ali u konkretnom slučaju ja bih probala da mu objasnim zašto se radi domaći i šta će postići ako bude redovno radio domaće zadatke (znanje, ušteda vremena, dobre ocene, pohvale i priznanje itd), probala sa nekom sitnom nagradom, a ako ne ide - onda kazna - ne možeš napolje dok ne uradiš domaći jer i tvoji drugari prvo urade domaći pa idu napolje. Nisam baš najbolje sročila, ali otprilike tako
 
Pohvale jako prijaju deci. Pohvali ga pred tatom, bakom, dekom, komsinicom ili pred bilo kim, ali tako da ispadne da je slucajno cuo tu pohvalu...posle toga bi trebalo da se sam nalozhi na rad jer ce se tako osetiti bitnim...mislice "wow, pa o meni se prica :D".

Probaj da sama za sebe crtkas to isto napominjuci mu kako ti zapravo obozavas da radis crtice, ali avaj, ne ides u skolu pa nemas kome da pokazes :mrgreen:. Moras pokusati da se uzivis u aktivnost i da kobajagi poredite cije su bolje odradjene. Ne treba bukvalno uciti sa detetom, ali je ponekad dobar start glumiti da ste u istom sosu te da morate i ti i on da zavrsite svoj deo istog posla. Kasnije kad stekne naviku, lako ces ti eskivirati svoje crtanje crtica. Naravno, tvoje aktivnosti treba da budu u tvojoj, a ne u njegovoj svesci.;)

Kucne aktivnosti mogu uvek sacekati kad se resava problem motivacije kod deteta. Postoje ruckovi koji ne odnose puno vremena, oni kuvani, sto se samo s vremena na vreme promesaju... i u toku pauza u kuhinji, glumi mu skolskog drugara u sobi.


sedela sam ja pored njega dok je radio crtice celo prvo polugodište
al mislila sam da je to malko prevaziđeno
sad sedim pored njega ako nešto ne ume u startu da uradi, onda sednem dok ne ukapira i počne da radi kako treba
i stvar je u tome što kad prvu crticu uradi kako treba (posle npr 3-4 pokušaja lepo čovek kaže ne mogu više i ustane:dash:)
no, ajde probaću da batalim kućne poslove skroz kad treba da radi crtice...nadam se da će to upaliti
i probaću ovo da radim ja u svojoj svesci, ova ideja mi se sviđa
probam obavezno
i hvalim ga pred tatom, babom i dedom... obavezno kad uradi kako treba i kad lepo radi....
 
Za razvoj fine motorike prstića koji su važni za pisanje možeš detetu dati testo ili plastelin, čavliće ili kako se to već zove i nizanje perlica. Za koncentraciju su dobre slagalice. Motivaciju za crtanje linija probaj sa različitim tankim flomasterima u boji ili drvenim i voštanim pojicama ili hemijskom koja ima razne boje. Ali ništa od toga ne treba da bude prisila. Mislim da je to tvom detetu dosadno da radi, pa prepusti (kobajagi) mlađem detetu da popuni svesku. Možda upali nešto od ovoga.

ovo sa različitim bojama mi se čini fino...znajući moje dete, mislim da će ga privući makar malo...
e i ovo da mlađe dete popuni, e to obavezno

uostalom nek i mlađi proba...nego računam, mali je on ovo ono, ali proba ne košta
 
Ja se slazem da pohvale prijaju ''dresiranoj'' deci..a ako su vec dosli do nekog svesnog stadijuma mora se ostro i bez popustanja dok ne urade kako roditelj kaze..e tek onda sledi pohvala da zna da tako treba
 
Samo još jedan komentar - reč je o predškolcu i to dečaku koji uglavnom imaju manje strpljenja od devojčica, pa možda ne bi trebalo ni previše forsirati. Čudi me da su vaspitačice dale da deca rade radne listove kod kuće kada je to predviđeno programom u obdaništu, a ako je neko dete još zaigrano i ne treba forsirati polazak u školu. A ti radni listovi i služe za razvoj fine motorike i zato se i forsira da deca što više crtaju. Pa gotovo da u prvom razredu jednako crtaju i pišu, ako čak ne bude da i više crtaju.
 
sedela sam ja pored njega dok je radio crtice celo prvo polugodište
al mislila sam da je to malko prevaziđeno
sad sedim pored njega ako nešto ne ume u startu da uradi, onda sednem dok ne ukapira i počne da radi kako treba
i stvar je u tome što kad prvu crticu uradi kako treba (posle npr 3-4 pokušaja lepo čovek kaže ne mogu više i ustane:dash:)
no, ajde probaću da batalim kućne poslove skroz kad treba da radi crtice...nadam se da će to upaliti
i probaću ovo da radim ja u svojoj svesci, ova ideja mi se sviđa
probam obavezno
i hvalim ga pred tatom, babom i dedom... obavezno kad uradi kako treba i kad lepo radi....

Sedeti pored njega kao dezhurni i glumiti mu drugara sa slicnom obavezom, sasvim su razlicite stvari.
Ja imam slicna preganjanja sa detetom od dve i po godine kad treba da skupi slikovnice koje je razbacala. Sta sve ne smisli samo da bi to izbegla. Jednom je cak ponudila da opere sudove, a jednom glumila da hitno mora da nesto otkucka baki na mesindzeru... ali sakupljanje padne tek kad ja kobajagi zavapim kako imamo puno posla da sredimo ovaj haos, pa je uhvatim na prepad, hop, ajmo sad, oooruk, i jos usput pocnem i da pevam i ona odmah lagano skoci jer joj to moje deluje kao nekakva vesela radna akcija i skupljamo. Kad se vec ubaci u slaganje knjiga, ja sednem za komp i bodrim je i dalje sve vreme pricajuci kao je ona dobra devojcica i uredna i zna gde sta stoji, blago meni s njom i tralala i onda samo u jednom trenutku vikne mama vidi i sva vazna pokaze da je spakovala knjige.

Dakle, do pola aktivnosti smo u zajednickom poslu, shljakamo kao da nam je to obaveza pred nekim sasvim drugim, a od pola aktivnosti ona se trudi da ispadne sva super i da se pokaze preda mnom.

I trebalo bi naci smisla u tim crticama. Meni je otac kad sam bila mala pokazivao zasto su razne crte bitne i gde se sve mogu naci u raznim znakovima pa i matematickim. Inace, smisao treba predociti detetu kad god nesto uci jer deca cesto imaju slab transfer znanja (prenosenje starih znanja na nove situacije i iz jedne oblasti u drugu). Transfer znanja pocinje da se vezba upravo tako sto se na sve sto predavac zadaje, postavi pitanje sta ce mi to i na to pitanje da argumentovan odgovor.

Usput, pohvali ga i kad ne uradi lepo, al bar nesto uradi.
 
Ja se slazem da pohvale prijaju ''dresiranoj'' deci..a ako su vec dosli do nekog svesnog stadijuma mora se ostro i bez popustanja dok ne urade kako roditelj kaze..e tek onda sledi pohvala da zna da tako treba

Pohvaliti dete i popustiti mu, nema veze jedno sa drugim. Pohvala uvek dovodi do rezultata cak i ako je namerno preuranjena, odnosno, kad dete nije u potpunosti zavrsilo neku obavezu, ali pokazuje bar malo volje da je obavi. Ostro i strogo treba da se postupi samo u slucajevima kad dete kontrira, a to roditelj treba umeti da prepozna.

Ako mu jednostavno nije do necega, to nije kontriranje roditelju i u tim situacijama oshtro zapovedanje stvara kod deteta frustraciju, a ne motivaciju.
 
Pa to je nova moda, predskolsko...otprilike kao da deca krecu u skolu sa sest godina dok bi se jos rado igrala.:(

Kod nas nije tako .
Nit znam sta rade nit nesto nosi kuci.
Samo s vremena na vreme od nje cujem da rade svasta ...pa kad zakopam malo ispadne da rade dosta ...al lagano, bez frke, obaveze opterecenja.

Razliciti vtici razlicite mere, ne treba geeralizovati.

Moj odgovor na temu....ne forsirati.
jednom je na temi o upisu u osnovnu direktor pricao kako deca krenu u prvi razre prerano pa onda pola prvog prebleje.
To je sindrom koji sad ima tvoje dete...

ja ga ne bi forsirala.
Kad stigne vreme za skolu mozda i on dozre.:heart:
 
Te se crtice rade ....to je vrsta navikavanja deteta na slova.
I imaju svoju svrhu , al i meni bi dosadilo da crtam punu stranu crtica ....dva reda puna kapa.

Nisam vaspitac al razmisljam ko dete.
hebote pa nek sedne ona da napise punu stranu male sveske slovo a bas da joj stopujemo kad bi se smorila.

A jesi probala da pitas zasto je to bitno ?
Mislim fina da budes i da pitas zasto je neophodno da uradi toliko.
Bas me zanima sta ce da ti kaze .

Mi imamo radnu svesku iz srpskog.

jedna crta jedan red.
 
МОРА СВЕ??? :dash:
Па ја у првом разреду дам два реда за домаћи задатак! Толико може дете да држи пажњу са 7 година!
Можда девојчице могу мало дуже.
И какви домаћи у вртићу? :eek: Па, иде се ка томе да немају домаће у школи, а не у вртићу!
Е, нисам ни ја помогла, али се графомоторика равија онако како је Брижна мама написала, низањем, муљањем пластелина, шарањем, бојењем...
А цртице су деци досадне.
Можда да му даш да неку површину испуни цртицама, да нацрта неки ћилим који ће нашарати...
Али, ако неће, не форстирати! Замрзеће вртић, а и школу пре него крене у њу.
 
Cekaj ja ne kapiram, on je u predskolskom u skoli ?
I ako jeste jel isao pre toga u vrtic ???

1. da, to je predškolska grupa u okviru škole
od kako je predškolsko obavezno, svaka škola je dužna da da prostor za predškolsko (tako sam ja rezumela) to se ne plaća i to je poludnevni boravak, traje 4 sata (samo ove vaspitačice u našoj školi drže decu 5 sati ne znam što, valjda da ih muče više :evil: ---ima dve grupe
2. išao je prošle školske godine nešto kratko...
 

Back
Top