UMETNOST DIGITALNOG SLIKANJA

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Imam dva pitanja.Prvo.Kakav je Adobe photoshop CS za crtanje,slikanje i slicno?I drugo mozda meni vaznije.
Da li ovaj program steti tj.remeti pravom crtanju sa olovkom i papirom,bojama cetkicom?
Meni deluje da ako se nauci sa ovim raditi posle je kao tesko se vratiti pravom alatu.Nadam se da gresim.A vidim da graficke table za crtanje nisu preterano skupe.
 
Imam dva pitanja.Prvo.Kakav je Adobe photoshop CS za crtanje,slikanje i slicno?I drugo mozda meni vaznije.
Da li ovaj program steti tj.remeti pravom crtanju sa olovkom i papirom,bojama cetkicom?
Meni deluje da ako se nauci sa ovim raditi posle je kao tesko se vratiti pravom alatu.Nadam se da gresim.A vidim da graficke table za crtanje nisu preterano skupe.
1.Jedan od najboljih softvera za crtanje i slikanje.Mada on je vise za obradu slika i sl.(kao i u stvarnom crtanju to je samo alatka)
Najednostavni ti je za pocetak Mypaint.
Da najvaznje je da imas graficku tablu,jel u suprotnom nemoj ni da probavas(nece ti se svideti sa misem).
2.Da li lose utice?Moze da lose utice,ali samo znanje neces izgubiti.Vise ce ti mozda zardjati osecaj za papir(ako ne radis uporedo i na kompu i na papiru).
Ja sam radio(sad manje radim) bas dosta na kompu(MyPaint,ArtRage) i nisam imao nikakve posledice.Jedino bas kada sam puno radio na kompu sam izgubio malo osecaj za papir,ali brzo se vrati.
Znam likove koji zive od digitalnog slikanja i jako su napredni slikari.Rade i digitalno i tradicijalno.
Sto se tice zarade na digitalnom slikanju idu dobro ilustracije.

Evo nekih ilustratora koji rade digitalno(a dobri su i tradicijalnim tehnikama),ti proceni sam jesu izgubili znznje zbog digitalnog slikanja
http://nickillus.com/
http://www.davidrevoy.com/

P.S:ako nesto naucis to ne znaci da gubis druga znanja.Vezbaj i jedno i drugo.Po tome bi onda znacilo da ako naucis da slikas sa uljem zaboravljas da crtas?
 
Da samo nisam ja mislio na vec formirane umetnike.Onaj koji zna da crta naravno da nece zaboraviti nijednu tehniku pa ma sta radio.Ali za one koji se tek usavrsavaju i nisu dostigli odredjen stepen umeca pomislio sam da bi to digitalno crtanje moglo da steti.Mada neznam.Nisam probao.U sustini jedino sto sam probao u digitalnom jeste nesto u peintu(izvinjavam se ako sam prgresno napisao).Jer meni malo deluje da je osecaj koji se stice crtanjem na monitoru malko drugacii nego uzivo.Ali opet to je samo moje nagadjanje jer stvarno nemam iskustva sa tim.Mada crtanje je crtanje,pa ma na cemu i sa cim to radio.
Inace photoshop pominjem jer taj program imam i koristim ga vec duze vreme,ali ne za crtanje vec za obradu fotografija.Neznam sa njim da radim nesto vrhunski,ali mi i te kako koristi.
 
Da samo nisam ja mislio na vec formirane umetnike.Onaj koji zna da crta naravno da nece zaboraviti nijednu tehniku pa ma sta radio.Ali za one koji se tek usavrsavaju i nisu dostigli odredjen stepen umeca pomislio sam da bi to digitalno crtanje moglo da steti.Mada neznam.Nisam probao.U sustini jedino sto sam probao u digitalnom jeste nesto u peintu(izvinjavam se ako sam prgresno napisao).Jer meni malo deluje da je osecaj koji se stice crtanjem na monitoru malko drugacii nego uzivo.Ali opet to je samo moje nagadjanje jer stvarno nemam iskustva sa tim.Mada crtanje je crtanje,pa ma na cemu i sa cim to radio.
Inace photoshop pominjem jer taj program imam i koristim ga vec duze vreme,ali ne za crtanje vec za obradu fotografija.Neznam sa njim da radim nesto vrhunski,ali mi i te kako koristi.

Zavisi sta zelis da radis.Ja sam na pocetku vecinom radio digitalno.
Samo crtanje je isto kao i uzivo(mozda malo drugacije sto je podloga tvrda na grafickoj).

Dobra strana digitalnog slikanja je sto mozes da vracas,snimas i lakse kontrolises sam proces.
Lajeri su kao slojevi u crtanju i slikanju.
Imas i sensitiv na grafickim tablama.

Ako nisi zainteresovan za ozbiljni rad digitalnim slikanjem ja ti preporucujem da ipak ostanes na obicnom crtanju.
Razlog je ova:
Kada radis digitalno ti vecinom koristis fotke i one su ti modeli.Za pocetak to nije dobro.
Ako i u stvarnosti radis sa fotki onda ti je svejedno.
Meni je trebao jedan dan da se naviknem ponovo na olovku i papir,a napredovao sam.
Ako ne koristis precice u digitalnom slikanju(sto mnogi rade) neces nazadovati.
Radi isti proces kao i sa tradicionalnim tehnikama i sve ce biti uredu.
Ja sam bas puno naucio da crtam sa grafickom da crtam,bas upravo kao pocetnik.
Tvoj um ne poznaje razliku izmedju crtanja na papiru i grafickoj.I monitor i papir su 2D.
Budi oprezan sa kupovinom table!Odaberi najbolju mogucu za pare koje imas.

Ja sam ti rekao svoja iskustva,a ti dobro razmisli.

Zasto zelis da kupis graficku uopste?
 
Mislim da nisam rekao da cu da kupim,vec da ima da se nadje za relativno manje pare,a mislio sam da je to papreno skupa stvar.Ok za ovo gore napisano.U sustini si lepo objasnio ono sto me je interesovalo.A meni je ono interesanto jer je nesto novo,a volim neki put izazove.Medjutim ima neke interesantne strane.Ne trosis papir,takodje nista od pribora ostalog ima dosta mogucnosti za igranje.Medjutim uzivo je nesto drugo.Ja imam veoma ,ali bas VEOMA malo iskustva sa crtanjem na racunaru.Vecinom sam crtao sa misem,sto je dosadno,zamorno i uopste nezanimljivo.Ali mislim da je pravo crtanje,olovkom ,pastelnim bojama i slicnim nezamenjivo.Ja iskreno cekam momenat da kupim pastelne boje i ,nemogu se setiti onih drugih kako se zovu,jer mi je ta tehnika cini mi se idealna za mene.Nekako cetkicu nevolim.Neznam zbog cega.Mada i ona ima nesto posebno,drugacije.Ali vrhunskom umetniku nije bitno sa cim radi.Samo sto ja to jos bas nisam.
A graficku mozda nabavim jednog dana.Ali posto je lista za nabavku poprilicno velika i sva popunjena nekim bitnim stvarima,ova graficka tesko ce doci u skorijoj buducnosti za red.
 
Da samo nisam ja mislio na vec formirane umetnike.Onaj koji zna da crta naravno da nece zaboraviti nijednu tehniku pa ma sta radio.Ali za one koji se tek usavrsavaju i nisu dostigli odredjen stepen umeca pomislio sam da bi to digitalno crtanje moglo da steti.Mada neznam.Nisam probao.U sustini jedino sto sam probao u digitalnom jeste nesto u peintu(izvinjavam se ako sam prgresno napisao).Jer meni malo deluje da je osecaj koji se stice crtanjem na monitoru malko drugacii nego uzivo.Ali opet to je samo moje nagadjanje jer stvarno nemam iskustva sa tim.Mada crtanje je crtanje,pa ma na cemu i sa cim to radio.
Inace photoshop pominjem jer taj program imam i koristim ga vec duze vreme,ali ne za crtanje vec za obradu fotografija.Neznam sa njim da radim nesto vrhunski,ali mi i te kako koristi.

realno, "tehnike" ne postoje
tj. postoji zanat, postoji tehnologija...ali to sa sustinom skoro pa nema veze
ko zna i/ili zeli crtat...slikat..vajat radice to makar imao samo najprostiji, bazican alat
sto se tehnologije tice - covjek vremenom otkrije sta mu vise lezi, sta ga vise privlaci i nadje neki svoj nacin za realizaciju
a zanat se brusi, koliko...kako...individualno je
mada su principi isti sta god da radio - crtao/slikao/vajao...klasicno ili digitalno
bitno je samo da osjetis sebe i budes uporan

sto se grafickih tabli tice - nisu sve iste
one stvarno upotrebljive nisu nimalo jeftine
trenutno je situacija takva na nasem trzistu
globalno je nesto bolja jer wacom vise nema monopol
mada, tek treba da vidimo sta ce se iz toga izroditi
za sada, ja nista osim wacoma, koliko god bezobrazno skup bio, ipak ne bi kupovala

u ps mozes crtat/slikat rasterski i donekle s vektorima (ima opcije za to mada je primarno predvidjen za nesto drugo, to znas i sam)
ukoliko zelis raditi vektorske crteze nije ti neophodno da imas graficku tablu
odaberi neki program tipa illustratora i navali
to mozes i mishem, bitno je samo da umijes sagledat tj organizirati crtez/sliku
i to ti je to

vec sam jednom ostavljala link do sajta
http://www.ctrlpaint.com/
koji vodi jedan sjajan covjek
kroz niz odlicno smisljenih kratkih video tutorijala sa prijedozima vjezbi
podijeljenih u logicne cjeline prezentirao je nacin kako
od koncepta/ideje preko skice doci do zadovoljavajuceg, u tehnickom i likovnom, smislu rezultata
za relativno pristojno vrijeme, bez puno lutanja i gubljenja...
pokrio je i taj odnos klasicno/digitalno
i ne mogu se ne slozit s njim - crtez rukom je neophodan;
prvo, lakse je tako istjerati...ideju, koncept
drugo, tako ostajemo u formi sto se...opazanja tice

sve u svemu, digitalno je zabavno
moze bit i profitabilno, oko toga nema spora
vektore radim vec par godina, tu se snalazim u dovoljnoj mjeri
da znam sta radim i kako da dobijem zadovoljavajuci rezultat, mada uvijek ima mjesta za naucit nesto novo
rasterski sam radit - slikat, pocela mrvu ozbiljnije, u kontekstu vremena koje za to odvajam, tek prosle godine
sad mi je plan da to vise radim
em mi je zabavno, em mi je izazov : )
 
Zavisi sta zelis da radis.Ja sam na pocetku vecinom radio digitalno.
Samo crtanje je isto kao i uzivo(mozda malo drugacije sto je podloga tvrda na grafickoj).

Dobra strana digitalnog slikanja je sto mozes da vracas,snimas i lakse kontrolises sam proces.
Lajeri su kao slojevi u crtanju i slikanju.
Imas i sensitiv na grafickim tablama.

Ako nisi zainteresovan za ozbiljni rad digitalnim slikanjem ja ti preporucujem da ipak ostanes na obicnom crtanju.
Razlog je ova:
Kada radis digitalno ti vecinom koristis fotke i one su ti modeli.Za pocetak to nije dobro.
Ako i u stvarnosti radis sa fotki onda ti je svejedno.
Meni je trebao jedan dan da se naviknem ponovo na olovku i papir,a napredovao sam.
Ako ne koristis precice u digitalnom slikanju(sto mnogi rade) neces nazadovati.
Radi isti proces kao i sa tradicionalnim tehnikama i sve ce biti uredu.
Ja sam bas puno naucio da crtam sa grafickom da crtam,bas upravo kao pocetnik.
Tvoj um ne poznaje razliku izmedju crtanja na papiru i grafickoj.I monitor i papir su 2D.
Budi oprezan sa kupovinom table!Odaberi najbolju mogucu za pare koje imas.

Ja sam ti rekao svoja iskustva,a ti dobro razmisli.

Zasto zelis da kupis graficku uopste?

sto bi se morao oslanjati na fotke ako radis digitalno?
mozes prvo raditi regularne studije pa neku od njih digitalizovati
u momentu kad si zadovoljan
kako kad se spremas za recimo rad sa uljem...ili prelazak na veci format...
pa kroz skice i male studije analiziras i trazis rjesenje prije nego
krenes u realizaciju
nema tu neke bitnije razlike

ako mislis na tzv mood boards
to je proces kolaziranja sa drukcijom svrhom - cilj je da pronadjes odgovarajucu
atmosferu, motive, da pricu koju zelis ispricati vizualno objedinis i docaras sam sebi...
to je samo pocetak, ali ti pomaze da se ubacis u pravo raspolozenje i misaoni tok
mada, ponekad nadjes i pokupis i nesto sto ce ti bukvalno olaksati
tipa odredjene predmete, iz odredjenog ugla, primjere odgovarajuceg osvjetljenja, palete i slicno
 
Poslednja izmena:
sto bi se morao oslanjati na fotke ako radis digitalno?
mozes prvo raditi regularne studije pa neku od njih digitalizovati
u momentu kad si zadovoljan
kako kad se spremas za recimo rad sa uljem...ili prelazak na veci format...
pa kroz skice i male studije analiziras i trazis rjesenje prije nego
krenes u realizaciju
nema tu neke bitnije razlike

ako mislis na tzv mood boards
to je proces kolaziranja sa drukcijom svrhom - cilj je da pronadjes odgovarajucu
atmosferu, motive, da pricu koju zelis ispricati vizualno objedinis i docaras sam sebi...
to je samo pocetak, ali ti pomaze da se ubacis u pravo raspolozenje i misaoni tok
mada, ponekad nadjes i pokupis i nesto sto ce ti bukvalno olaksati
tipa odredjene predmete, iz odredjenog ugla, primjere odgovarajuceg osvjetljenja, palete i slicno
Gledao sam Davida Revoy-a,on radi prvo crtez u olovci.
Zatim skenira i onda preko toga slika u Kriti ili PS.
Nekada radi kreativni haos u Alhemiji i onda sklopi sliku.Zatim je ulepsava u Gimpu,MyPaintu i kriti.
Ja licno sam radio sa fotki,jer nisam znao koliko je to stetno za pocetnika.

Naravno da se moze raditi iz zivota i digitalno.Ja sam probao i to.Crtam svoju ruku i sl.
Jednom sam radio da slikam voce u Artrage-u.
Problem je to sto je kompjuter vecinom postavljen na nezgodnim mestima i tesko je direktno slikati sa onoga sto gledas.
Naravno moze i studija u ulju,olovci i sl. da se uradi pa stoga slikati.

Nisam se bas potpuno dobro izrazio.
To sam napisao jer sam video da mnogi digitalni slikari rade sa fotki i to tako da prekopiraju celu fotku.
Naravno i sam sam slicno radio(nisam bas kopirao,vise sam je koristio kao pocetnu ideju).

Mada ima dosta i onih sto i u ulju kopiraju sa fotke.
 
Gledao sam Davida Revoy-a,on radi prvo crtez u olovci.
Zatim skenira i onda preko toga slika u Kriti ili PS.
Nekada radi kreativni haos u Alhemiji i onda sklopi sliku.Zatim je ulepsava u Gimpu,MyPaintu i kriti.
Ja licno sam radio sa fotki,jer nisam znao koliko je to stetno za pocetnika.

Naravno da se moze raditi iz zivota i digitalno.Ja sam probao i to.Crtam svoju ruku i sl.
Jednom sam radio da slikam voce u Artrage-u.
Problem je to sto je kompjuter vecinom postavljen na nezgodnim mestima i tesko je direktno slikati sa onoga sto gledas.
Naravno moze i studija u ulju,olovci i sl. da se uradi pa stoga slikati.

Nisam se bas potpuno dobro izrazio.
To sam napisao jer sam video da mnogi digitalni slikari rade sa fotki i to tako da prekopiraju celu fotku.
Naravno i sam sam slicno radio(nisam bas kopirao,vise sam je koristio kao pocetnu ideju).

Mada ima dosta i onih sto i u ulju kopiraju sa fotke.

pa to je samo pitanje organizacije
meni oba radna stola stoje jedan do drugog
na jednom je komp, monitori, tabla, skener...
na drugom je crtaci pribor
tako mi je sve s ruke i samo rotiram stolicu kako mi treba
iako ja odavno ne radim neke vece studije, nemam potrebe za tim
posto komercijalno radim neke druge stvarcice
al to ti je to - moras imati mjesto za rad kakvo ti odgovara
 
ova tema kao porucena :)

ako sam dobro shvatila. ako zelim da crtam u olovci - tushu, nebitno, crtez mogu skenirati i dalje obradjivati / docrtavati / bojiti, putem olovke i table digitalno u PSu?
nema potrebe za corelom?
imam iskustva u radu sa PS, sa Corelom doduse vec ima dosta vremena, nekada Flash, crtam tradicionalno, ali nisam nikad na tabli.
 
realno, "tehnike" ne postoje
tj. postoji zanat, postoji tehnologija...ali to sa sustinom skoro pa nema veze
ko zna i/ili zeli crtat...slikat..vajat radice to makar imao samo najprostiji, bazican alat
sto se tehnologije tice - covjek vremenom otkrije sta mu vise lezi, sta ga vise privlaci i nadje neki svoj nacin za realizaciju
a zanat se brusi, koliko...kako...individualno je
mada su principi isti sta god da radio - crtao/slikao/vajao...klasicno ili digitalno
bitno je samo da osjetis sebe i budes uporan

sto se grafickih tabli tice - nisu sve iste
one stvarno upotrebljive nisu nimalo jeftine
trenutno je situacija takva na nasem trzistu
globalno je nesto bolja jer wacom vise nema monopol
mada, tek treba da vidimo sta ce se iz toga izroditi
za sada, ja nista osim wacoma, koliko god bezobrazno skup bio, ipak ne bi kupovala

u ps mozes crtat/slikat rasterski i donekle s vektorima (ima opcije za to mada je primarno predvidjen za nesto drugo, to znas i sam)
ukoliko zelis raditi vektorske crteze nije ti neophodno da imas graficku tablu
odaberi neki program tipa illustratora i navali
to mozes i mishem, bitno je samo da umijes sagledat tj organizirati crtez/sliku
i to ti je to

vec sam jednom ostavljala link do sajta
http://www.ctrlpaint.com/
koji vodi jedan sjajan covjek
kroz niz odlicno smisljenih kratkih video tutorijala sa prijedozima vjezbi
podijeljenih u logicne cjeline prezentirao je nacin kako
od koncepta/ideje preko skice doci do zadovoljavajuceg, u tehnickom i likovnom, smislu rezultata
za relativno pristojno vrijeme, bez puno lutanja i gubljenja...
pokrio je i taj odnos klasicno/digitalno
i ne mogu se ne slozit s njim - crtez rukom je neophodan;
prvo, lakse je tako istjerati...ideju, koncept
drugo, tako ostajemo u formi sto se...opazanja tice

sve u svemu, digitalno je zabavno
moze bit i profitabilno, oko toga nema spora
vektore radim vec par godina, tu se snalazim u dovoljnoj mjeri
da znam sta radim i kako da dobijem zadovoljavajuci rezultat, mada uvijek ima mjesta za naucit nesto novo
rasterski sam radit - slikat, pocela mrvu ozbiljnije, u kontekstu vremena koje za to odvajam, tek prosle godine
sad mi je plan da to vise radim
em mi je zabavno, em mi je izazov : )

Veoma lep odgovor sa puno nekih detalja,ali na zalsot vecinu tih strucnih termina ja ne poznajem.Recimo neznam sta je to vektorsko crtanje,a i onaj pojam "rasterski",nisam siguran sta znaci.
Ja bih inace ,ako budem imao mogucnosti pa kupiti jednu graficku tablu,crtao istim nacinom,postupkom kako crtam i olovkom,pastelom ili pak cetkicama.Znaci sve isto.A oko mene bih prostor organizovao da to mogu tako izvesti.Po modelima sam inace crtao samo mrtvu prirodu,portrete slabo jer me malo sramota da pitam ljude da budu mirni 4-5 sati dok ih ja crta.Neverujem da bi u mojoj okolini iko to izdrzao.Pa zato portrete crtam vecinom kopirajuci crtez,ali istim nacinom kao i zive modele.Dakle viziranjem i viskom.Samo postavim predmet na odgovarajuci nacin.I takodje vecinom crtam olovkom.Voleo bih onim olovkama u boji(nemogu se setiti kako se zovu)crtati,kao i pastelom,to mi se jako svidelo kako izgleda i cini se daje ogromne kreativne mogucnosti.Mada u sustini sa svim tehnikama je tako i u svakom materijalu je tako.
Ali opet na kraju u zadnje vreme manje crtam,a vise radim duboreze svih vrsta.I plitke i one najdublje,pa i figure i jos neke stvari.To mi nekako lezi pa sam zato crtanje malo zapostavio.Samo crtam onoliko koliko mi je potrebno kada radim ovo sto sam pomenuo.
 
zavisi koja je tabla u pitanju
recimo wacom intuos ( sada intuos pro, mislim) je vrlo precizan
i vidno bolji od recimo wacom bamboo table
mada ja sasvim lijepo radim i sa bamboo tablama
al intuos je daleko udobniji - vise nivoa pritiska, neuporedivo prirodniji osjecaj

od ostalih sam probala genius table i nisam bila presretna
bile su bmi grozne, al za ove nove modele kazu da su solidne ili cak odlicne
vrl,bimrado,ispprobala neku posto su performanse vise nego dobre za tu cijenu, al da kupujem
macku u dzaku...nisam u poziciji
 
3017de_40db413cf00f4a349eaccb1b1bde98d0.jpg_srz_p_85_131_75_22_0.50_1.20_0.00_jpg_srz


3017de_aabbed6d3cfc4d71a52451a9490522a6.jpg_srz_p_89_131_75_22_0.50_1.20_0.00_jpg_srz


3017de_d8ff049558dc481dbda59ceca107d0a0.jpg_srz_p_357_379_75_22_0.50_1.20_0.00_jpg_srz
 
daj da ti pomognem, poshto se bavim concept artom vec 8 godina
trnutno najbolja tabla je XP-Pen DECO 01, 02, ili 03, moj savet ti je da uzmesh large, jer ce ti to biti najbolje na duze staze, a i velichina je savrshena
XP-Pen DECO 01 Graphic Tablet je starija a po kvalitetu najbolja jer je radna povshina glatka i najmanje troshi nibobe(vrh na olovci), kod kuce imam DECO 02 ku a na poslu DECO 03 ticu, i mogu ti reci da je 5 strava, ali je verovatno skuplja nego ostale.

best by za te novce koje imas ti je XP-Pen DECO 03 wireless: https://www.xp-pen.com/goods/show/id/314.html

ali ako mozes da dodas jos malo para da dobacis do XP-Pen Artist 16 Pro https://www.storexppen.com/buy/artist-series-display16pro.html (zavisi sta ces vise da radis, da crtas ili da obradjujes fotke, za corel mozda DECO 03 draw jos bolje)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top