UMETNOST DIGITALNOG SLIKANJA

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
:D
Za svaku pohvalu.
Jedan odgovor,iz kojeg sam naucio vise nego da sam procitao negdje temu od 100 postova.
Hvala.:ok:

Hvala,drago mi je da sam pomogao.

Ako bas zelis da naucis dosta o bojama pogledaj i ova dva dvd-ija.Skini ih sadrze odlicne savete.

http://www.downtr.net/209483-daniel-greene-the-color-method-dvd-744mb.html

http://www.shareseeking.com/ILLUMIN...olor-by-Johnnie-Liliedahl-DVD-RIP_124268.html

Samo da te nezbuni sto ima razlike u ova cetiri medija.U svakom od njih autori iznose svoj nacin rada,ti zadrzi sta ti se svidja.
Bas zbog toga sam napomenuo da je to subjektivno.U suprotnom bi te mozda zbunilo sto svaki od autora pokazuje svoj metod rada,i gledista.
 
Vi koji se bavite "digitalnom" umetnoscu, mogli biste malo i nas laike da poducite! :) :)

Ako ima zainteresovanih ja prihvatam poziv pa cu napisati nesto.
Da samo treba razdvojiti manipulaciju fotografijama,od digital arta.Iako se svode oba pod digital art nisu isto.
Ja,i vecinu koje znam rade to na tradicionalan nacin,jedino sto se alat digitalan.
Da jos je potrebna graficka iz prostog razloga jer je tesko raditi sa misem,a i nema senzitiv.
Inace ako znas da slikas,i crtas znaces to da radis i digitalno.Slicno je kao zapravo. :)

Evo kako to izgleda sa ARTRAGE-om koji ima gotovo realisticne cetkice,i ja ga imam ali na LINUXU bas ne radi kako treba pa ga ne koristim.Pravljen je za Windows,i mac.
Ali po meni najbolji digitalni softwer za slikanje.

пази молим те нисам се ни сетила :D мењам мишљење! :lol:
Pa nemoras menjati misljenje.Ima svako pravo na svoje misljenje :) .
Ja recimo nisam bas ljubitelj mobilnih tel. :)
 
I te kako ima zainteresovanih!
Taman sam malo zaboravila na to da skupljam pare za grafičku, pa ste me sada ponovo podstakli...
Jedini problem mi je što na laptopu imam linux :/
Obavezno kupi Vacom,videces neces se pokajati :) .Mnogo je laksa olovka jer nema bateriju,a table su neverovatno izdrzljive.(cak mi je i ispadala povukli je psi :) )
E da sta pa na LINUXU imas neke od najboljih besplatnih softvera za digitalno slikanje. :)
I ja imam linux :) ,i rekao sam nikada vise Windows.Ja linux koristim vec 3g.
A ja sam rekao da imam problem sa ARTRAGE-om,ali i on moze preko winea na linuxu,samo mene zeza linux mint.
Recimo evo ovo su najbolji BESPLATNI za linux:
Krita:
 
I onda opet da pitam i da dosadjujem, kako se krecu cene Vakomovih grafickih tabli, koju mi preporucujete ?

Zaista planiram da kupim jednu.... Postoji vise razloga.... Ali mi je birno da znam koliko treba da ustedim :D
Danny ovo je odlicno.. Svaka cast...
 
I onda opet da pitam i da dosadjujem, kako se krecu cene Vakomovih grafickih tabli, koju mi preporucujete ?

Zaista planiram da kupim jednu.... Postoji vise razloga.... Ali mi je birno da znam koliko treba da ustedim :D
Danny ovo je odlicno.. Svaka cast...

Znaci do 10000 din,a najjeftinja je oko 7000,mozes ti kupiti i od drugih proizvodjaca ali su njihove olovke teske jer imaju bateriju,a vakumove olovke nemaju bateriju,i lagane su.
Vakumove table su kvalitetnje.A cena: tu je vacom malo skuplji od konkurencije,ali je i korak dalje u kvalitetu.

Kada kupujes tablu treba da obratis paznju na nekoliko stvari.
1.Cena(tvoje mogucnosti)
2.Kvalitet koji dobijas naspram cene.Znaci tu je Vacom neprestizan.Genius je blizu,ali nedovoljno.Kod geniusa je problem teska olovka,i nesto losi kvalitet izrade,ali su i cene manje nego kod vacoma.Tako da genius imas vec od 2-3 hiljade dinara,a vacom od 7 hiljada pa nadalje.
3.Velicina table.Sto vece to bolje.

Ja sam uzeo Vacom Bamboo 1 i zadovoljan sam.Bila je oko 6000 ali sa popustima me izasla 4500.
Neznam da li ima sada bamboo 1 ,ali znam da ima bamboo 2 .koja kosta 7000.
Kupuj u GIGATRONU jer su jeftini od ostatka a,i izbor je veci. :)

http://www.gigatronshop.com/graficke_table

Pogledaj koliko su jeftinje graficke od Geniusa.
A Wacom bamboo2 kosta: 5.850,00 din
Pojeftinila je. :))))))

E da sad sam malo bolje pogledao.Da znas i ovo ovo je tuch sto znaci da je bez olovke.Crtas prstima.

http://www.gigatronshop.com/graficke_table/wacom_bamboo_2_touch_-_ctt-460-en-6651

Da ja licno bi uzeo radje sa olovkom pa makar i genius.Pitao sam ih kako ovo crtati sa prstima mislim to je po meni za decu,a i nepreciznje je sigurno. :(

Hvala. :)
 
Poslednja izmena:
I onda opet da pitam i da dosadjujem, kako se krecu cene Vakomovih grafickih tabli, koju mi preporucujete ?

Zaista planiram da kupim jednu.... Postoji vise razloga.... Ali mi je birno da znam koliko treba da ustedim :D
Danny ovo je odlicno.. Svaka cast...

E da gledaj ovako pogledao sam o cemu se tacno radi.Ono tuch i nije toliko lose.
Ovako izgleda test na youtubu
 
E ovako pocecu tutorijal,ali necu biti bas jako redovan zbog obaveza ;) .
-Znaci ovo nije tutorijal kako slikati,i crtati vec kako svoje znanje slikanja preneti na digitalno slikanje. :)
-Oni koji koriste misa umesto graficke bice malo u problemu,ali izmislicu za njih neko resenje. :)

TUTORIJALI CE UVEK BITI U OVOJ LJUBICASTOJ BOJI ZBOG LAKSEG SNALAZENJA! :)
Pocecu sa mypaintom tako da skinite ga i instalirajte.Ima za svaki OS.http://mypaint.intilinux.com/?page_id=6
Najvaznja stvar za digitalno slikanje!

1.Sva pravila nauka boja,crtanja,i sva ostala pravila slikanja vaze kao i zastvarno.
2.Morate znati kako simulirati mesanje boja.
-Jer kada se boje mesaju u digitalnom slikanju ispadaju nekako mutne,i prljave.Razliciti softveri imaju razlicite pristupe biranja boja. :)
Boje jedino mesati na podlozi,a nikako da dobijate novu boju recimo crvenu,i plavu da dobijete ljubicastu....
3.Layeri(slojevi) su jako vazni.
-Znaci kao sto u pravom slikanju radite sa slojevima tako u digitalnom slikanju imate layere koji su poput boje koja se osusila na platnu pa preko nje nanosite boju.Inace ce se mesati.
layer mozete,a i preporucljivo je koristiti u crtanju.Tako da dovedete do savrsenog crteza.Layer je dobar i zbog gresaka.Ako ste naslikali nebo,pa onda pogresite na slikanju drveca obrisacete i deo neba,i unistiti trud.
Znaci tako nebo uradite u donjem sloju,a posle ako pogresite mozete lako ispraviti gresku bez ostecenja prethodnog sloja. :)
4.efekti,i texture.
-Kada slikate na platnu vi imate razne nacine da napravite potez,i texturu,i imate razne cetkice koje mogu da prave razlicite efekte.
U digitalnom slikanju imate za skoro svaki efekat cetkicu.
5.Snimate skoro svaki veci korak,i izmenu na slici,jer ako nestane struje,ili nesto pogresno pritisnete ode vas trud.
-Znaci ovako: svaki layer snimate posebno.Uradite crtez.Snimite ime pa br.
Onda naslikate osnovu pa snimite ime br. 2. itd.....
Ako niste sigurni da ce to biti to onda na snimanju jednog layera napravite i dva posebna snimka.
Inace u mypaintu datoteke koje ce se jos koristiti se snimaju pod skracenicom ORA.
Ovde imate neka osnovna uputsva o softweru.kako se snima,i sl.
Skinite ga malo pogledajte da se upoznate pre rada.Jednostavan je,jako jednostavan.
I kada svi budu sigurni da znaju onda krecemo sa ozbiljnim stvarima.
Ovde imate kako izgleda: http://forum.krstarica.com/showthread.php/351704-UMETNOST-DIGITALNOG-SLIKANJA
Evo jos :)



Pozadina se menja sa:
menu bar>layers>Backgroung
Snimanje:
Menu bar>file>save ili save as(iako svi znaju ovo :) )
Zoom + ,- i ogledalo gore-dole,levo-desno:
Menu bar>view> i sad zavisi sta hocete od navedenog.
Vazne komande na tastaturi:
d-smanjenje cetkice
f-uvecanje cetkice
a-smanjenje pritiska cetkice(potrebno za one sa misem,i sa podslikavanje)
s-povecavanje pritiska cetkice(potrebno za one sa misem,i sa podslikavanje)
Ovo je najvaznje. :)
 
Eto imam prvu vezbu za vas :)
Nije teska,a pokazace vam jedan od nacina za pripremanje pre slikanja.
Naravno ovo su koristili,i koriste slikari od davnina.
a-duerer-a-man-drawing-a-lute-sml-512.jpg

Durer_Perspective.JPG

Eve_-_Jacopo_Tintoretto.png

Tako da nevidim sto to nebi i mi koristili.
-Ovako skinite ovu sliku:
http://4.***************/_Q03lNhFBg...AAto/t-C4sOYsLng/s1600/golden+lily-blog10.jpg
-Otvorite je sa mypainom.
-napravite 2 layera
-idite na background(opisano je u prvoj poruci kako),i uzmite neku od mrezastih pozadina po zelji.Ali gledajte da nije ina najmanja jer ce vas buniti.
-na prvom layeru smanjite opaciti na 20-50% kako vam odgovara.
-Izaberite tus
-Na prvom layeru vam je slika kojoj smanjite vidljivost,a na drugom layeru je prazno.
-Radite polako(pogotovo sa misem)
-Ne mora biti perfektno
-Zavrsite celu sliku.
-Crtajte samo linearno bez sencenja,eventualno samo malo naznake senke bez detalja
-Zatvorite oko na layeru br1,promenite pozadinu(platno,ili papir),i snimite kao ORA(obavezno trebace vam kasnje)i kao PNG. ili JPG za pokazivanje na forumu. :)
To bi bilo to.
Ovde su obelezene neke stvari:


A ovde mozete videti kako bi to trebalo da izgleda(nisam zavrsio do kraja,ali cu i ja uraditi to):

I kada promenite pozadinu:
Platno

Sivi papir za pastele


Srecno :))))
 
Sjajna tema, svaka ćast!
Wacom i planiram da uzmem, i već sam ranije tražila i raspitivala se, samo mi fali još malo para i kupujem! :)
Ja sam dobila na poklon laptop na kome je instaliran linux, ali sam zadovoljna, iako se nisam baš potpuno navikla, jer ga imam od skoro, ali funkcioniše...
Inače na laptopou imam ubuntu software centar, i prvi programi koje sam tu našla i skinula su mypaint i gimp, međutim mišem, tačnije tach padom je jako teško raditi, ali pokušavam...
I da, još nešto, u sistemskim podešavanjima već imam određenu ikonicu ´Wacom graphics tablet´ tako da predpostavljam da neću imati nikakvih problema sa prikopčavanjem... :)
Srećno na dalje sa temom! ;)
 
Sjajna tema, svaka ćast!
Wacom i planiram da uzmem, i već sam ranije tražila i raspitivala se, samo mi fali još malo para i kupujem! :)
Ja sam dobila na poklon laptop na kome je instaliran linux, ali sam zadovoljna, iako se nisam baš potpuno navikla, jer ga imam od skoro, ali funkcioniše...
Inače na laptopou imam ubuntu software centar, i prvi programi koje sam tu našla i skinula su mypaint i gimp, međutim mišem, tačnije tach padom je jako teško raditi, ali pokušavam...
I da, još nešto, u sistemskim podešavanjima već imam određenu ikonicu ´Wacom graphics tablet´ tako da predpostavljam da neću imati nikakvih problema sa prikopčavanjem... :)
Srećno na dalje sa temom! ;)
Ma videces nema virusa,sve je besplatno,skoro sve.Imas i kritu u Softwer centru,ona je malo teza,i nalik je x painteru.
Da radice bez problema,mozda jos samo moras nesto instalirati u synapticu.
Ukucaj wacim ako je sve instalirano sa tim imenom nemas problema. :)
P.S; malo je off ali ako te zanimaju igrice na ubuntu ovde su najbolje od ubuntua:
http://www.getdeb.net/welcome/
A mozda i znas za ovo ;) .
Hvala :)
 
378560_1985417493919_1179366480_n.jpg


Ово је рад "Аутопортрет" и радио сам га у програму "My paint". Убацио сам своју фотографију и цртао преко ње. Ова слика је била на изложби "Уметност у минијатури 2010" у Мајданпеку у категорији дигитал арт и фотографија.
 
378560_1985417493919_1179366480_n.jpg


Ово је рад "Аутопортрет" и радио сам га у програму "My paint". Убацио сам своју фотографију и цртао преко ње. Ова слика је била на изложби "Уметност у минијатури 2010" у Мајданпеку у категорији дигитал арт и фотографија.

Super :)
Ja sam isto hteo ucestvovati tamo ali nije mi se dalo raditi minijaturu :D .
Lep rad.
Jesi ga stampao na papir ili na platno?
Meni deluje kao papir zbog dubine rama.
Znam da u inostranstvu stampaju na platno.Imaju specjalna platna za stampanje.
 
e sad malo o tablama.

Di ima za džabe? :telefon:

šala mala, mada i ne toliko: uzela bih neku džeftiniju tablu, za vežbanje, za početak.
Ima nekih preporuka?
Pa najjeftinje su one Geniusove.
Cena i kvalitet su ti kod Wacoma.Recimo ja sam moju(tada najjeftinju Wacumovu tablu) kupio za 5000 din. 2009-te
,dan danas je imam i radi.
Takodje prednost kod Wacuma je ta sto su kod njih olovke bez baterije i samim tim su lakse za ruku.
Koliko znam Giniusove mozes kupiti za nekih 2000 din pa na gore.
S tim da racunas da su te najjeftinje ocajnog kvaliteta.Imaju losi senzitiv,manju povrsinu na tabli i sl.
Evo nekih linkova:
http://www.gigatronshop.com/graficke_table
http://www.comtradeshop.com/graficke_table/
http://www.computers.rs/122-graficke-table

Nadam se da sam ti koliko toliko pomogao :D .
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top