Pad ruske ekonomije 8.5%, srpske 4.6%, americhke 2.4%, a kineska porasla 8.4%

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

ВОДКА

Iskusan
Banovan
Poruka
5.913
https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2003rank.html

Na CIA World Factbook su objavljeni podaci za 2009. godinu. Ako neko ima podatke MMFa nek postavi jer su precizniji i pouzdaniji. Prema podacima CIA, u 2009. godini najgore je pogodjena ruska ekonomija(posle ukrajinske i nekih malih zemalja uglavnom iz ruske okoline) sa padom od 8.5%. Srpska ekonomija je proshla sa padom od 4.6%. Evropska Unija je pala za 4%(Nemachka za 5%). Amerika je pala za 2.4%, dok su Kina i Indija proshle sa rastom od 8.4% odnosno 6.1%. Shto se tiche nasheg okruzhenja najgore je proshla Rumunija sa padom od 6.9%, a najbolje je proshla Albanija sa rastom od 2.1%.

Neka mi neko pametniji od mene objasni kako to da Amerika izazvala krizu a Rusija ispasta?
Takodje kako to da je Rusija sa tako sposobnim tandemom na chelu drzhave(nisam sarkastichan, ozbiljno tako mislim) uspela da zabelezhi gori pad od Srbije sa izdajnikom na chelu?
 
Уго Чавез:
Na CIA World Factbook su objavljeni podaci za 2009. godinu. Ako neko ima podatke MMFa nek postavi jer su precizniji i pouzdaniji. Prema podacima CIA, u 2009. godini najgore je pogodjena ruska ekonomija(posle ukrajinske i nekih malih zemalja uglavnom iz ruske okoline) sa padom od 8.5%. Srpska ekonomija je proshla sa padom od 4.6%. Evropska Unija je pala za 4%(Nemachka za 5%). Amerika je pala za 2.4%, dok su Kina i Indija proshle sa rastom od 8.4% odnosno 6.1%.

Cavez, neke stvari ne razumes a narocito ono za Kinu sto si pisao da je iskoriscavaju. Naprotiv. Ono sto ti nije jasno objasnicu ti neki drugi put ako imam vremena.

Ponovo i ovo za Rusiju nisi u pravu sa razmisljanjima, iako naravno manje vise podaci su tacni (licno blizi su mi podaci MMF-a ali nema veze).

Ovo zato sto je nedovoljno gledati samo jedan parametar inace ces izvuci pogresne zakljucke.


Kljucna stvar je da je ekonomija Rusije neuporedivo snaznija od mnogih na Zapadu jer Rusija nema veliki dug a besmisleno je da se uporedjuje sa zemljama kao sto su balkanske ili istocnoevropske (koje postaju potpuno zavisne od MMF-a i u perspektivi ne mogu da vracaju sve vece i vece dugove sa mogucnoscu sudbine Islanda i ekonomski neodrzivih teritorija).


Rusija mnogo bolje stoji od evropskih zemalja, ali i od USA. Da ne pominjem dug USA koji se meri trilionima dolara.

Ali da ne duzim.

Treba da procitas tekst Ben Arisa, objavljen na businessneweurope.eu:

RUSSIA 2010: Slow build over first half to boom in 2011

Rusija 2010: Sporo podizanje tokom prve polovine do buma u 2011

businessneweurope.eu/story1919/RUSSIA_2010_Slow_build_over_first_half_to_boom_in_2011

Tekst je jako dugacak, a da shvatis o cemu pricam procitaj ovaj deo koji sam ti preveo. U principu ne treba zuriti sa zakljucima na osnovu jednog parametra jer se moze debelo pogresiti.


The collapse of the Russian economy in 2009 was dramatic, but emerging market crises are intrinsically less "sticky" than those in the West, largely because of the shallow penetration of debt in all its forms into the economy. As Liam Halligan, chief economist at Prosperity Capital Management, points out Russia's fundamentals remain extremely strong and stand out from the rest of emerging Europe. And despite spending $200bn on rescue packages, the Kremlin still have $400bn in the bank, which was increasing again towards the end of the year, and remains the third richest country in the world after China and Japan, against the US and UK, which are 18th and 19th with a bit more than $80bn each. As the story going forward for the next several years will be all about the credit worthiness of countries, Russia finds itself, along with its newest buddy, China, in an enviable position.

Kolpas ekonomija Rusije u 2009 je bio dramatican, ali pojavljujuce trzisne krize su bitno manje nezgodne nego one na Zapadu, vecinom zbog plitke penetracije duga u svim formama u ekonomiji.

Kako Liam Halligan, glavni ekonomista u Prosperitety Capital Management, istice, temelji Rusije ostaju ekstremno jaki i i isticu se u odnosu na ostale u Evropi.

Uprkos trosenju 200 milijardi dolara na pakete oporavka, Kremlj jos ima 400 milijardi dolara u bankama, koji ponovo raste pri kraju godine, i ostaje treca najbogatija zemlja na svetu posle Kine i Japana, u odnosu na US i UK, koje su 18-a i 19-a sa malo vise nego 80 milijardi dolara svaka.

Posto prica ide napred u iducih nekoliko godina gde se vrti sve oko kreditne izvrsnosti zemalja, Rusija se nalazi, zajedno sa njenim novim prijateljom Kinom, u zavidnoj poziciji.

(
Уго Чавез:
A kako to da je Srbija bolje proshla od Rusije?
Sada ti je jasno da je i ovo besmisleno.)
 
Poslednja izmena:
pad ruske ekonomije je bio zbog niskih cena nafte prosle godine, sto je i ocekivano bilo.
ove godine to nece biti slucaj.

i pored pada ekonomije, rusija nastavlja da bude kreditor i finansira druge zemlje u krizi.

stvar u tome je sto rusija ima kesh, pozitivan spoljnotrgovinski bilans i ekonomiju koja stoji na zdravim nogama, nije bazirana na papirima i nepokretnostima kao zapadna.
 
jos nema odgovora zarobljenice..

vidi, kina je bacila u priverdu oko 570 milijardi dolara prosle godine.
ne, nije se zajmila, nego je bachila kesh.

a sa druge strane, prestampani evri i dolari trebaju jeftine proizvode iz azije da drze inflaciju pod kontrolom.

Tako je...Znaci u jeftinoci njihovih proizvoda je spas, sto jednostavno dalje znaci da ostale privrede nisu ni "K" od konkutrentne.
 
Posto prica ide napred u iducih nekoliko godina gde se vrti sve oko kreditne izvrsnosti zemalja, Rusija se nalazi, zajedno sa njenim novim prijateljom Kinom, u zavidnoj poziciji.

Rusija za sada nije zaduzhena, ali je proshle godine zabelezhila velik budzhetski deficit i bitje primorana da se zaduzhuje. I molim te, daj mi link sa podacima o padu/rastu BDP prema MMFu.
 
Rusija za sada nije zaduzhena, ali je proshle godine zabelezhila velik budzhetski deficit i bitje primorana da se zaduzhuje. I molim te, daj mi link sa podacima o padu/rastu BDP prema MMFu.

vidi gore sta ti Voobo80 pise.
ne znam radi li se o rezervama ili stabilizacionom fondu, tek rusi nemaju potrebe da se zajme vec samo da potrose frakciju od svoje ustedjevine za "crne dane".

jel si video koliki je americki dug?

znas da kad bi svu lovu, ama bas sve i u novcanicama i u brojkama u papirima sakupili, sve sto je u opticaju - ne bi mogli da vrate dug.
postalo je cak i matematicki neizvodljivo.
 
tihi a jel imaju rusi neki brend njihov ......

nesto sto mogu da prodaju svetu :think:

imaju dosta toga. rusi su svetski lideri u teskoj metalurgiji i industriji obojenih i belih metala - nikal, bakar aluminijum, celik - i proizvodi od istih - tu su rusi carevi.

industrijalci.

ono sto je nekada u industriji bila nemacka, to je danas rusija.

pad BDP-a imaju zato sto su te stvari sa pojavom krize pale sa cenom za vise od pola samim tim je bila i logicna stvar pad bdpa.
 
Tako je...Znaci u jeftinoci njihovih proizvoda je spas, sto jednostavno dalje znaci da ostale privrede nisu ni "K" od konkutrentne.

bile bi da prave kvalitetnu robu.
srednja klasa i dalje moze da priusuti skuplju ali kvalitetniju stvar ali takvih stvari nema na trzistu uglavnom.

znas zasto?
zato sto ta jeftina kineska roba je u vlasnistvu americkih korporacija koje su prebegle u aziju i koje su obustavile proizvodnju na zapadu.

ako mislis da je to neka prednost zapada, odmah da ti kazem da nije.
ama niucemu. radna mesta su izgubljena i preseljena u aziju a sa njima i tehnologija + porezi se placaju kini.
 
bile bi da prave kvalitetnu robu.
srednja klasa i dalje moze da priusuti skuplju ali kvalitetniju stvar ali takvih stvari nema na trzistu uglavnom.

znas zasto?
zato sto ta jeftina kineska roba je u vlasnistvu americkih korporacija koje su prebegle u aziju i koje su obustavile proizvodnju na zapadu.

ako mislis da je to neka prednost zapada, odmah da ti kazem da nije.
ama niucemu. radna mesta su izgubljena i preseljena u aziju a sa njima i tehnologija + porezi se placaju kini.

Pa nije Tarabic dzaba predvideo da ce zuta rasa preplaviti svet...:cool:
 
On je dao link sa podacima o rezervama iz 2007. Rusija trenutno ima 440 milijardi dolara dev rezervi i ne znam koliko u stab fondu, ali netje valjda to da troshi za popunjavanje budzhetskih rupa?

naravno da hoce, cudilo bi me da nece. ti fondovi zato i sluze.
ako bi se odlucili na zajam jer su kamate nikakve, i to bih razumeo.

sto da trosis svoj kesh kad mozes tudji, i to od banke koja ce uskoro da kolabira ;)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top