Da li je zakon o feredžama na snazi u Srbiji?

Monoteizam

Aktivan član
Poruka
1.159
B92 Info Vesti Društvo

Da li je zakon o feredžama na snazi

4. februar 2010. | 15:21 | Izvor: B92

Beograd, Novi Pazar -- Zakon o zabrani zara i feredže u Srbiji postoji još od 50-ih godina prošlog veka, ali niko ne zna da li je taj akt još na snazi.

U evropskim zemljama burka i feredža, verska obeležja žena islamske veroispovesti, postaju sve nepoželjnija. U Francuskoj je to najvrelila priča u poslednje vreme, a za zabranu muslimanske ženske odeće prošlog leta zalagala se i italijanska ministarka za ravnopravnost polova.


I u Srbiji postoji Zakon o zabrani zara i feredže, koji je donet još 1950. godine, ali niko živ ne zna da li on i dalje važi. Tu informaciju nemaju ni u Ministarstvu vera.

Pokrivanje muslimanki u Srbiji je doživelo bum devedesetih godina prošlog veka, kada je ovde počeo da jača nacionalizam na sve strane.

U Sandžaku, međutim, žene uglavnom nose maramu ili kako se to kod njih zove hidžrab, koja pokriva samo kosu i u poslednje vreme postala je i modni detalj.

Jedva se mogu sresti žene u burkama - haljinama koje pokrivaju celo telo i lice, s izuzetkom očiju preko kojih je mreža.

Pre tačno 60 godina, u posleratnoj Jugoslaviji donet je zakon koji je zabranjivao nošenje ženske islamske nošnje.

Šta se sa njim do danas desilo i da li i dalje važi, u Ministarstvu vera nisu znali da nam kažu, jer o njemu ne postoji ama baš nikakva evidencija.

Direktorka nevladine organizacije iz Novog Pazara “Urban In“, Aida Ćorović, kaže da između revolucionarne Jugoslavije i sadašnjeg vremena ne treba vući paralelu, jer je potpuno drugačiji društveni kontekst, sve i da je taj zakon kojim čudom i dalje na snazi.

Prema njenom mišljenju, stvari treba okrenuti na to zašto su ovde u poslednje dve decenije, muslimanke pokrivene.

“Devedesete godine je obeležila prosto, kako bih rekla, pojava nacionalizma, na velika vrata. Ne naravno samo kod Bošnjaka, nego mislim definitivno među svim narodima koji su živeli u bivšoj Jugoslaviji i na neki način je to trebalo odećom pokazati da si nacionalno opredeljen i počela je da se nosi marama odnosno hidžrab“, podseća Ćorovićeva.

Orijentalista Rade Božović kaže da povratak toj vrsti tradicije jeste postao karakterističan za Sandžak, čak je na osnovu putovanja stekao utisak da se žene muslimanke iz tog dela Srbije više pokrivaju maramama nego, recimo, u Bosni.

Ipak, nije sklon da bilo gde podrži zabranu nošenja islamske ženske nošnje, za koje se sve glasnije zalaže Francuska.

“Naravno, današnje vreme ja mislim ne može prihvatiti čak ni takav zakon. Čovek mora da se oseća slobodnim kako će se oblačiti, pod uslovom naravno da svojim oblačenjem ne vređa druge, odnosno univerzalna važeća moderna pravila“, smatra Božović.

“Ako neko želi da izgleda drugačiji, makar spolja, i na taj način da ističe svoj identitet, ja ne vidim u tome nikakvu opasnost. Mnogo je veća opasnost ako se mi međusobno ne poznajemo, to je staro antropološko pravilo, ako se ljudi slabo međusobno poznaju, onda postaju neprijatelji ili lako postaju neprijatelji“, podseća on.

Aida Ćorović smatra da u Srbiji ne bi ni trebalo otvarati temu zabrane nošenja verske odeće, jer bi zbog podela u islamskoj zajednici, to zapravo bilo političko pitanje.

Ona takođe kaže da se žene koje u Novom Pazaru nose burku, a ona prekriva celo telo i lice, s izuzetkom očiju, mogu prebrojati na prste jedne ruke.

Mnogo je zastupljenija marama ili hidžrab, koja samo sakriva kosu, a u poslednje vreme je iz verskog prerasla i u modni detalj.

“Zaista, takođe ne mislim da nošenje hidžraba bilo koga vređa, o burki već imam nešto drugačiji stav i ja burku ne bih prosto dozvoljavala da se nosi, ali hidžrab mislim da je sasvim u redu“, kaže Ćorovićeva.

“Ali mislim da u ovom trenutku zaista ima mnogo, mnogo važnijih problema koji bi trebalo da budu predmet javne polemike nego što je to nošenje hidžraba. Mislim da takvim zakonom se neće ništa doprineti i da će to samo pogoršati stanje između dve zaraćene islamske zajednice“, ocenjuje ona.

Ipak na ovim prostorima bilo je radikalnog razračunavanja sa onima koji su nosili muslimanska obeležja.

U vreme komunističke Jugoslavije, u tome su prednjačili partijski drugovi, priča za B92 Rade Božović.

“Koliko sam ja to slušao, prevashodno muslimanski partijski rukovodioci pomalno nasilnički su se ponašali i skidali feredže“, kaže on.

“Čak je bilo priča da su rušili ćenife, kako su se zvali ti klozeti. Naravno, to su bile ekstremne situacije jer pretpostavljam da u ono vreme euforičnog oslobađanja od prošlosti i uživanje u plodovima novog vremena, revolucionarnog vremena, moglo se i dogoditi zaista nešto do toga“, navodi Božović.

Iako je ostalo nejasno da li zakon o zabrani nošenja feredže i burke iz 1950. u Srbiji i dalje važi, državni stav po tom pitanju mogao bi se nazreti na osnovu zakona o ličnoj karti.

Njime je propisano da svako, saglasno svojoj veroispovesti, može biti fotografisan za ličnu kartu sa kapom ili maramom, što znači da pripadnice islamske veroispovesti u zvaničnom dokumentu Srbije mogu imati sliku sa maramom, ali ne i sa zarom, jer pokriva lice.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=02&dd=04&nav_id=408886
 
Pokrivanje muslimanki u Srbiji je doživelo bum devedesetih godina prošlog veka, kada je ovde počeo da jača nacionalizam na sve strane.

Kakve veze nacionalizam ima sa hidžabima, burkama i feredžama? :dontunderstand:


“Devedesete godine je obeležila prosto, kako bih rekla, pojava nacionalizma, na velika vrata. Ne naravno samo kod Bošnjaka, nego mislim definitivno među svim narodima koji su živeli u bivšoj Jugoslaviji i na neki način je to trebalo odećom pokazati da si nacionalno opredeljen i počela je da se nosi marama odnosno hidžrab“, podseća Ćorovićeva.

Opet isto pitanje. Kakve veze sa nacionalizmom ima pokrivanje žena kod fundamentalistički nastrojenih muslimana? :dontunderstand:


Evo, čak i lepo piše:
Njime je propisano da svako, saglasno svojoj veroispovesti, može biti fotografisan za ličnu kartu sa kapom ili maramom, što znači da pripadnice islamske veroispovesti u zvaničnom dokumentu Srbije mogu imati sliku sa maramom, ali ne i sa zarom, jer pokriva lice.
Znači ima veze sa veroispovesti, a ne sa nacionalnom pripadnošću. :rtfm:

Neka nejasna papazjanija je ovde u pitanju... :think:
 
Bosnjaci: mesavina Srba islamske veroispovesti i nesto Turaka sto je ostalo.
Danas sam na drugom delu foruma pisao, kako na Balkanu kad se menja vera, menja se i nacija, pa mi je ovo posluzilo kao dobar primer. :(

Pa to nije nacionalnost, nego veroispovest.
To što se neko izjašnjava kao Bošnjak, to ne znači da to postoji.
Mogu i ja da se izjašnjavam kao vilovnjak, al' to ne znači da imam zelene helanke i špicaste uši. :roll:
 
Pa to nije nacionalnost, nego veroispovest.
To što se neko izjašnjava kao Bošnjak, to ne znači da to postoji.
Mogu i ja da se izjašnjavam kao vilovnjak, al' to ne znači da imam zelene helanke i špicaste uši. :roll:

U pravu si, a i nisi. :think:
Crnogorci su Srbi, a opet nisu. Koliko je bitna krvna pripadnost, toliko je bitno, mozda i bitnije, kako se izjasnjavas.
 
U pravu si, a i nisi. :think:
Crnogorci su Srbi, a opet nisu. Koliko je bitna krvna pripadnost, toliko je bitno, mozda i bitnije, kako se izjasnjavas.

Shvatam šta hoćeš da kažeš, ali je poenta da se radi o nacionalnostima koje su potpuno fiktivne i plod su antisrpske propagande, koju šire kako snage van srpskih zemalja, tako i određene snage unutar njih.
 
Shvatam šta hoćeš da kažeš, ali je poenta da se radi o nacionalnostima koje su potpuno fiktivne i plod su antisrpske propagande, koju šire kako snage van srpskih zemalja, tako i određene snage unutar njih.

Sve nacionalnosti su fiktivne.Bioloski nema razlike izmedju Engleza i Francuza.Ako ja sad kazem da sam Irac to je moja stvar,ako se osecam ko Irac niko ne moze da m izabrani da se tako izjasnim.
 
Sve nacionalnosti su fiktivne.Bioloski nema razlike izmedju Engleza i Francuza.Ako ja sad kazem da sam Irac to je moja stvar,ako se osecam ko Irac niko ne moze da m izabrani da se tako izjasnim.

Shvatam šta želiš da kažeš i donekle se slažem sa navedenim, ali ne u potpunosti.
Niko tebi ne može da zabrani da se izjasniš ni kao Bantu, ali je činjenica da će se tvoj genetski profil donekle razlikovati od njihovog. ;)
Konkretno u primeru Bošnjaka vidimo veštački napravljenu, fiktivnu nacionalnost, koja nema nacionalna obeležja. Jedino što ih povezuje je sunitska veroispovest, a to nije dovoljno da uopšte razmatramo njihovo postojanje u smislu sociologije.
Primećujem da se u poslednjih nekoliko godine čine veliki napori da se Bošnjacima obezbedi neki istorijski legitimitet, uglavnom kroz falsifikate ili propagandu.
U ovo potonje, spada i članak iz uvodne poruke.
 
Shvatam šta želiš da kažeš i donekle se slažem sa navedenim, ali ne u potpunosti.
Niko tebi ne može da zabrani da se izjasniš ni kao Bantu, ali je činjenica da će se tvoj genetski profil donekle razlikovati od njihovog. ;)
Konkretno u primeru Bošnjaka vidimo veštački napravljenu, fiktivnu nacionalnost, koja nema nacionalna obeležja. Jedino što ih povezuje je sunitska veroispovest, a to nije dovoljno da uopšte razmatramo njihovo postojanje u smislu sociologije.
Primećujem da se u poslednjih nekoliko godine čine veliki napori da se Bošnjacima obezbedi neki istorijski legitimitet, uglavnom kroz falsifikate ili propagandu.
U ovo potonje, spada i članak iz uvodne poruke.

A najbolje je što se sada muslimani okoline Prizrena i Peći, koji znaju da su nastali poislamljivanjem Srba, počeli smatrati Bosnjacima. Kao i Goranci.....
A govore nekim arhaicnim jezikom, Bože me oprosti, tako da ih Bošnjaci iz Bosne mrze još vise no Sandžaklije...:sad2:
 
A najbolje je što se sada muslimani okoline Prizrena i Peći, koji znaju da su nastali poislamljivanjem Srba, počeli smatrati Bosnjacima. Kao i Goranci.....
A govore nekim arhaicnim jezikom, Bože me oprosti, tako da ih Bošnjaci iz Bosne mrze još vise no Sandžaklije...:sad2:

Koliko sam ja upoznat, Goranci su posebna nacionalna pripadnost, a izjašnjavaju se kao Bošnjaci, jer trpe veliki šiptarski teror, a Republika Srbija im ne pomaže. Sa druge strane, Bošnjaci na teritorijama pod šiptarskom kontrolom nemaju tih problema.
 
Koliko sam ja upoznat, Goranci su posebna nacionalna pripadnost, a izjašnjavaju se kao Bošnjaci, jer trpe veliki šiptarski teror, a Republika Srbija im ne pomaže. Sa druge strane, Bošnjaci na teritorijama pod šiptarskom kontrolom nemaju tih problema.

Ma, imaju, ali bosna ih nece....:roll:
pola goranaca uce po nastavnom planu i programu Republike Srbije, a druga polovina po programu federacije bih....:neutral:
 

Back
Top