Stevia zaslađivač

Reefer

Starosedelac
Poruka
179.426
Pokušao sam da pretražim teme i vidim da li je neko pisao o ovoj biljci, ali nisam našao. Izvinjavam se ako već postoji tema.
Koliko sam upoznat, biljka Stevia rebaudiana (kao najslađa iz porodice), poreklom iz Paragvaja, se sve više koristi umesto veštačkih zaslađivača. Mnoga korisna dejstva su joj dokazana, ali i pored toga je u mnogim zemljama zakonom zabranjena.
Znam da je i kod nas ljudi gaje (raste kao žbun visine do jednog metra) i prave samo zaslađivač od nje, kao i da mogu da se kupe gotovi preparati.
Zanima me da li neko ima iskustva i kakav su. Da li može kod nas da se kupi, ili se naručuje "spolja"?
 
Pokušao sam da pretražim teme i vidim da li je neko pisao o ovoj biljci, ali nisam našao. Izvinjavam se ako već postoji tema.
Koliko sam upoznat, biljka Stevia rebaudiana (kao najslađa iz porodice), poreklom iz Paragvaja, se sve više koristi umesto veštačkih zaslađivača. Mnoga korisna dejstva su joj dokazana, ali i pored toga je u mnogim zemljama zakonom zabranjena.
Znam da je i kod nas ljudi gaje (raste kao žbun visine do jednog metra) i prave samo zaslađivač od nje, kao i da mogu da se kupe gotovi preparati.
Zanima me da li neko ima iskustva i kakav su. Da li može kod nas da se kupi, ili se naručuje "spolja"?

Gaje je ljudi u Hrvatskoj, Dalmaciji, Sloveniji...Nešto malo i kod nas.

Sasušeni prah ove biljke je oko 200 puta sladji od belog šećera, nema ni jedne kalorije, a može se koristiti kao i beli šećer, znači, za sve. Od sladjenja kafe, ćajeva, spremanje kolača, pa do zimnice.
 
Koliko sam upoznat, biljka Stevia rebaudiana (kao najslađa iz porodice), poreklom iz Paragvaja, se sve više koristi umesto veštačkih zaslađivača. Mnoga korisna dejstva su joj dokazana, ali i pored toga je u mnogim zemljama zakonom zabranjena.

Stevia i njeni ekstrakti sadrže više jedinjenja koja aktiviraju ljudske receptore za glukozu (tj. sladak ukus), a koji su pritom nesvarljivi za ljude i otud nemaju energetsku vrednost. Otud, ovo je očigledan alternativni zaslađivač, kada treba smanjiti unos šećera.

No, slika nije jednostavna. Ljudi teže da za sve što je "prirodno" (biljno, ili ekstrakt neke biljke) misle da je automatski i bezbedno i zdravo. Ne treba zaboraviti da su biljke evoluirale većinu ovih supstanci (uključujući tu i one koje mi široko koristimo ili zloupotrebljavamo, npr. kafein i nikotin) kao otrove kojima se brane od životinja i insekata koji bi ih inače jeli.

U slučaju stevie, jedan od njenih metaboličkih nuzprodukata, steviol, potencijalno ima genotoksično dejstvo - tj. deluje kao mutagen, što je direktno kancerogena aktivnost. Nije potpuno jasno koliko je ovo ozbiljno, i od studija u literaturi pola tvrdi da je efekt značajan a pola tvrdi da je beznačajan.

No, ovo je bilo dovoljno da Stevia bude zabranjena u mnogim državama.

Danas se ove zabrane polako uklanjaju, pošto su Japanci nastavili da koriste Steviu decenijama, i nisu imali statistički značajnih problema zbog toga. Ipak, novi zaslađivači vezani za steviju koji su izašli na tržište nisu bazirani na celom ekstraktu, već na jednoj konkretnoj supstanci iz lišća stevie, supstanci sa lepim imenom rebaudiosid A . :)

Sa lične tačke gledišta, rebaudiosid A smatram dobrom alternativom za šećer, verovatno boljom od aspartama, verovatno ekvivalentnom sukralozi. Ekstrakt stevije ili lišće same biljke smatram ekvivalentnim aspartamu (nema problema osim kod žena u toku trudnoće, kada ne bih preporučio korišćenje).
 
Hvala na odgovoru endonuclease. U kom smislu je stevia ekvivalent aspartamu? Ako znamo da aspartam i nije nešto preporučljiv, da li je stevia bolji izbor?
Ljudi koji ne žele, ili ne smeju da upotrebljavaju šećer nemaju puno izbora. Ako se uzme u obzir dugogodišnja upotreba veštačkih zaslađivača, da li bolje koristiti stavia proizviode?
Takođe me zanima razlika između sirupa, praha i tabletica stevie. Da li tu ima nekih razlika, jer koliko vidim po sajtovima koji to prodaju, određene proizvode preporučuju određenim grupama?
 
Nemoj da kvariš temu, mislim da o ovome ima šta da se napiše.
Zamolio bih moderatora da obriše nekoliko poslednjih postova, da se vratimo na temu.
Hvala na razumevanju.

Pih, a ko bi onda spamovao temu. ;). Na sve to mislim da o ovome i nema sta narocito da se napise. Eto jos par reci:

Elem, mozes probati da narucis iz Hrvatske, kod njih je malo vise rasprostranjeno gajenje iste. Pogledaj po oglasima, pa nam javi kakvi su kolaci sa Stiviom.

http://www.njuskalo.hr/vrt-vocnjak/stevia-sadnice-oglas-904875

A mozemo i da uhvatimo naseg Stiva pa da ga osusimo i sameljemo u kolace.
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovoru endonuclease. U kom smislu je stevia ekvivalent aspartamu? Ako znamo da aspartam i nije nešto preporučljiv, da li je stevia bolji izbor?

O aspartamu ima mnogo negativnih priča, ali nema istinskih negativnih podataka. Ima toksičnost na ogromnim dozama, ali na takvim konjskim dozama su i šećer, i so, i destilovana voda toksični...

Jedina studija koja je iole uverljivo pokazala potencijalne loše posledice aspartama je urađena na trudnim pacovima, gde se pokazalo da potomci trudnica koje uzimaju značajne količine aspartama imaju značajno povećanu šansu razvoja tumora. No, ovo je jedna studija, sa slabim kontrolama, na pacovima, sa prilično visokim dozama...zbog čega je zaključak sumnjiv.

Otud ona gornja rezervacija. Aspartam je verovatno sasvim ok, ali za svaki slučaj, trudne žene treba da ga izbegavaju.

Stevia ekstrakt je verovatno ekvivalentan aspartamu. Zaslađivači bazirani na rebaudiosidu A (kao što su Truvia ili PureVia) su verovatno bolji od aspartama, mada ima još mnogo studija koje treba da razluče šta je šta.

Onima koji su sumnjičavi, sukraloza (Splenda) je verovatno daleko najbolji izbor. Debelo je unakrst ispitana, i pokazala je najbolji opšti profil sigurnosti od svih veštačkih zaslađivača.

(Čak i studija koju je finansirala industrija šećera, namenjena da nađe šta god može loše sa sukralozom, nije uspela da nađe ništa gore od blagog pogoršanja sastava crevne flore, a i to na dozama koje su daleko veće od realnih.)

(Aspartam i zaslađivači su mi "bliski", pošto je to primer na kome sam naučio jednu važnu lekciju povodom proveravanja izvora. Naime, kada sam bio mlad i lud, negde na samom početku studija :) naleteo sam na gomilu tekstova koji su pričali o otrovnosti aspartama i o zaveri kompanija da se on gura, itd. Pa sam se i sam aktivirao i počeo da pričam protiv aspartama svima oko sebe...
Nekoliko godina kasnije, naišao sam na čoveka koji mi je tvrdio da to nije tačno, pa ajde njemu da dokažem, iskopao sam sve te tekstove ponovo. Ali ovaj put, imao sam dovoljno znanja iz biohemije da sam izvršim računicu...i ustanovio sam da aspartam stvarno može biti pomalo toksičan, ali samo ako piješ tri bureta aspartamom zaslađene tečnosti dnevno. Morao sam da pojedem sopstvene prethodne reči, ali lekcija je naučena, i sada se trudim da sve debeeeelo proverim pre nego što počnem da pričam.)

Takođe me zanima razlika između sirupa, praha i tabletica stevie. Da li tu ima nekih razlika, jer koliko vidim po sajtovima koji to prodaju, određene proizvode preporučuju određenim grupama?

Realno, ne. Sve to je samo marketing, pokušaj da se ljudi navedu da kupuju različite stvari za različite potrebe.

U principu, koristiš ono što ti je najzgodnije. Mnogi dijabetičari koriste tabletice zaslađivača, pošto su zgodne za prenos, a mogu se ubaciti u kafu ili čaj kada treba, a i lakše je nego navikavati se na prah (pošto je količina zaslađivača daleko manja nego količina šećera za isti nivo slatkosti, ljudi često naprave grešku i ubace čitavu kašičicu zaslađivača u čaj - što ga onda učini nepodnošljivo slatkim).

S druge strane, ako praviš kolače ili nešto slično, prah ili sirup su bolji (mada imaj u vidu da nedostatak šećera menja hemiju kolača, i moraćeš da se malo igraš sa receptom pre nego što dobiješ prihvatljive rezultate).

Osim tih praktičnih razmatranja, nema realne razlike.
 
Malo sam se informisala o upotrebi ove biljke kao zamene za šećer i saznala da se u Japanu koristi više od 30 godina, tako da, možda ne verujem Amerikancima ali Japancima sigurno verujem.

Razne pričice se vode oko ove biljke jer bi njena slobodna maloprodaja napravila haos u svetu.
Zamislite samo šta bi šećerana za preradu šećerne repice i trske udarilo katance na proizvodnju i koliko bi miliona radnika širom sveta ostalo bez posla. Pa, gde su ogromne plantaže po Brazilu i ostalim ekonomski slabo razvijenim zemljama Južne Amerike!
 
Razne pričice se vode oko ove biljke jer bi njena slobodna maloprodaja napravila haos u svetu.

Uhm, Stevia je u slobodnoj maloprodaji već decenijama u većini sveta. Čak i u Americi, gde je oficijelno bila zabranjena kao aditiv prehrambenim proizvodima, i dalje je bila potpuno dozvoljena kao "dijetarni suplement", i mogao si slobodno da je kupiš na milion mesta.

I svetska šećerna industrija nije kolapsirala zbog toga. Isto kao što nije kolapsirala ni zbog aspartama, ni zbog sukraloze (iako su sve ove stvari daleko jeftinije od šećera za istu količinu slatkosti).

Sadašnja legalizacija određenih ekstrakata stevie takođe neće imati mnogo efekta na industriju šećera. Ako se pitaš zašto, pa, ima dva razloga.

Prvi možeš da vidiš i sam - probaj da pojedeš ili popiješ nešto zaslađeno stevijom: biće slatko, ali će ukus biti "ne-baš-pravi" i mnogim ljudima odbojan ili neobičan. Pogotovo ako koristiš direktno ekstrakt same biljke, u kom slučaju je slatkoća veoma neprirodna (ja, recimo, izuzetno ne volim stvari zaslađene celom steviom).

Drugi razlog je neurohemijski. Nemam dovoljno vremena da objasnim ceo sistem ni eksperimente koji su ovo pokazali, ali u kratkim linijama: dobar deo uživanja u hrani sledi iz energetskog skoka (tj. skoka glukoze u krvi) koji se događa neposredno nakon jela. Ma koliko zaslađivač bio blizu pravom šećeru, on proizvodi manji skok glukoze u krvi (zato je, uostalom, i zdraviji nego šećer, i zato i ne goji). Otud, mozak ubrzo nauči razliku između zaslađivača i pravog šećera, i od tog trenutka je čoveku hrana sa zaslađivačima manje ukusna.

Jedan oblik zaslađivača zasnovanog na steviji, PureVia (koga proizvodi Pepsi, i koji će se uskoro pojaviti u "dijet" Pepsi produktima) pokušava da oba ova problema delimično zaobiđe tako što u svom zaslađivaču paralelno koristi steviu i normalan šećer (iz šećerne trske).

Ovo smanjuje prednost u kalorijama - PureVia ima oko trećinu kalorija koliko ima normalan šećer za istu količinu slatkosti, dakle nema priče o "nula kalorija" kao što je sa čistom stevijom - ali čini da PureVia bude mnogo više prirodan i "zadovoljavajući" slatki ukus nego obični veštački zaslađivači.

Što se ukusa tiče, ovo je pravi pristup, ali što se tiče dijeta i hrane za dijabetičare, samo delimično rešava problem...
 
(Aspartam i zaslađivači su mi "bliski", pošto je to primer na kome sam naučio jednu važnu lekciju povodom proveravanja izvora. ... Morao sam da pojedem sopstvene prethodne reči, ali lekcija je naučena, i sada se trudim da sve debeeeelo proverim pre nego što počnem da pričam.)

Ja sam nekoj deci jednom rekao da je pileća supa dobra protiv gripa jer pilići spadaju u vrste koje stalno imaju grip pa im se razvijaju antitela i onda ih mi unosimo supom.
:eek::dash::sad2:
Naravno da bi se sva antitela uništila kuvanjem supe...:rotf:

Sa druge strane mislim da sam čitao rezultate istraživanja gde su priznali da nisu uspeli da objasne mehanizam kojim ta pileća supa deluje na ozdravljenje gripoznih i prehlađenih. Jeste da statistički značajno bolje utiče od nekakvog placeba (šta bi bio odgovarajući placebo? :think:) ali nisu našli zašto.
 
Što se ukusa tiče, ovo je pravi pristup, ali što se tiče dijeta i hrane za dijabetičare, samo delimično rešava problem...

Ako uzmemo u obzir "epidemiju" gojaznosti i dijabetesa na svetskom nivou, mislim da bi proizvodi poput onih baziranih na steviji, mogli da nađu veoma veliku primenu. Takođe mislim da je "ukus" nešto na šta se navikavamo i učimo. A sama stevia mi deluje zanimljivije od raznih zaslađivača.
 
Ako uzmemo u obzir "epidemiju" gojaznosti i dijabetesa na svetskom nivou, mislim da bi proizvodi poput onih baziranih na steviji, mogli da nađu veoma veliku primenu. Takođe mislim da je "ukus" nešto na šta se navikavamo i učimo. A sama stevia mi deluje zanimljivije od raznih zaslađivača.

Naravno, svako može da proba i da odluči šta mu se najviše sviđa.

Lično zaslađujem jutarnji čaj šećerom, a inače pijem stvari zaslađene sukralozom i/ili aspartamom. Steviu sam probao, ali mi ne godi - ako je nešto zaslađeno njom, onda to i ne pijem, a ovde gde živim je jako važno održavati unos tečnosti (možeš da dehidriraš a da i ne primetiš).
 
Naravno, svako može da proba i da odluči šta mu se najviše sviđa.

Lično zaslađujem jutarnji čaj šećerom, a inače pijem stvari zaslađene sukralozom i/ili aspartamom. Steviu sam probao, ali mi ne godi - ako je nešto zaslađeno njom, onda to i ne pijem, a ovde gde živim je jako važno održavati unos tečnosti (možeš da dehidriraš a da i ne primetiš).

Hvala na tom upozorenju za ukus stevie. Iskreno, sad sam se zainteresovao da je probam i da napišem svoje iskustvo.
 
Sad ovako stoje stvari.
Najzad je EU prihvatila Steviu kao dodatak ishrani, zasladjivac. Sad se samo ceka da se sredi papirizacija i da se najzad doda na listu kao proizvod za konzumiranje. Posto su u SR rekli da pratimo EU u svemu ja se nadam da ce uskoro i kod nas postati slobodna prodaja Stevie.
Bilo je vec vreme posle 100 god istrazivanja bez negativnih efekata da utuve u glavu da joj nista ne fali.
Kao sto je bilo i ranije, mozda ce i sad dobiti napad od strane vestackih zasladjivaca.... Sto znaci da uopste onda, ti proizvodjaci ne brinu o zdravlju coveka.
 

Back
Top