Korupcija u Srbiji

Pantokrator

Zainteresovan član
Poruka
471
Sigurno ste svi svedoci korupcije koja se odigrava pred nasim ocima iz dana u dan... Razgovarao sam sa velikim brojem ljudi iz svog okruzenja i shvatio da je za 99% njih to losa, ali sasvim normalna stvar koja je neminovna i protiv koje se ne treba boriti na licnom nivou...

Neki od stavova...

Normalno je dati policajcu 1000 dinara (pre novog Zakona, a sad vec 5000) za saobracajni prekrsaj... jer je to manje od kazne placene Drzavi... jer imaju male plate pa moraju da se nekako snalaze... ne shvatajuci da je policajac koji uzima mito ISTI kao medicinska sestra koja juri ljude po bolnici sa zarazenom iglom... jer je on CUVAR ZAKONA i to ne radi dobrovoljno, vec je placen za to sto znaci da bi trebalo da bude i PROFESIONALAC...

Pre nekoliko nedelja, jednpj mojoj drugarici su otkrili karcinom materice i kada je otisla u GAK Narodni Front sestra joj je otvoreno rekla da dodje sutra, ali sa 2000 evra za hirurga koji ce je operisati i jos 500 evra za anesteziologa uz komentar "pa necete valjda da radite operaciju bez anestazije..." Nesrecna devojka je pozajmila pomenute pare i platila... operisana je i sve je ok... Nemocna da sagleda svoju situaciju iz svoje perspektive, prezadovoljna je i do neba zahvalna lekarima... moleci me da nikom ne pricam o ovome i tvrdeci da su oni izuzetni ljudi...

Pre nedelju dana... saobracajac na raskrsnici Brankove i Pop Lukine ulice je u vremenu dok se grejao u holu obliznje Uprave za trezor objasnjavao prisutnim devojkama kako se pravilno i bez posledica daje mito saobracajcu... Kako oni nikad ne traze, ali nikada ni ne odbijaju novac... jer je davanje mita isto krivicno delo kao i uzimanje, tako da onaj ko da ne moze da tuzi policajca jer bi i sam bio okrivljen za isto delo... i tako dalje...

Pitam se GDE IDE OVO DRUSTVO... i da li je ovo dno ili ova moralna rupa ima jos veci ponor kome tezimo... :dontunderstand:
 
Da li je moguce da nikoga ne pogadjaju ovakve price...?! :(

Па овај систем почива на корупцији. Она га је створила и она га одржава. Свако од нас је у томе учесник или саучесник, случајно или намерно, вољно или невољно, као прималац или давалац. Нисмо ми ништа мање морални од других, само се продајемо и купујемо за мање паре, у складу са нашим стандардом. Борба против корупције је само демагогија. О чему да причамо и шта да очекујемо када је масон задужен за борбу против корупције (Чупић). Ма прсли смо !
 
Који је разлог што та твоја другарица није обавестила УБПОК и отишла са обележеним новчаницама на операцију? Страх? Или је сматрала да је 2500 евра адекватна награда докторима?
 
Који је разлог што та твоја другарица није обавестила УБПОК и отишла са обележеним новчаницама на операцију? Страх? Или је сматрала да је 2500 евра адекватна награда докторима?

Razlog je zato sto onaj ko je pisao krivicni zakon,je najmanju ruku blago retardiran...
Davanje mita ne sme da bude krivicno delo,i onda ces svaki put kada das mito moci nekog da tuzis,i strpas ga u zatvor,ovako,ides i ti zajedno sa njim,i to po istoj optuznici....
A ako i prijavi doktora,ko ce je n=onda posle toga operisati ? njegov kolega ?
 
Који је разлог што та твоја другарица није обавестила УБПОК и отишла са обележеним новчаницама на операцију? Страх? Или је сматрала да је 2500 евра адекватна награда докторима?

Nemam pojma... to sam se i ja pitao... Verovatno je to mesavina osecanja straha, zahvalnosti... ali sam siguran da ima veze i sa generalnim stavovima naseg naroda o korupciji, sto smatram najvecim problemom i razlogom zbog kojeg sam i pokrenuo ovu temu...

Ne bih se slozio da se protiv korupcije bune oni koji nemaju da daju... Bez obzira na svoj imetak i na situaciju u kojoj bih se nasao, nikada ne bih dao mito... kao sto nikada ne bih pocinio neko drugo krivicno delo...

Zalosno je sto nas narod ne smatra davanje (primanje) mita krupnim prekrsajem i da je to normalan nacin funkcionisanja nase zemlje... Ja sam siguran da je to temelj svog zla u ovoj nesrecnoj drzavi (uprava, zdravstvo, sudstvo, policija, vojska, privreda, trgovina, privatizacija...) i da sistem prvo, a onda i svaki pojedinac na svom nivou, treba ds e bori protiv toga... a ne da pokusava da objasni, opravda i razume... jer ne treba imati milosti prema kriminalu...
 
Ne znam da li je istina,ali se pricha da Beogradom kruzi 100 vozila sa mikro kamerama sa jedinim ciljem da snimaju policajce koji traze i primaju mito.

No way... Za svaku takvu akciju snimanja je potreban nalog sudije... U Unutrasnjoj kontroli MUP radi svega nekoliko ljudi... Pricao sam sa jednim od njih... Kaze da uopste ne stizu da razmatraju slucajeve sitne korupcije (saobracajci i slicno)... Trude se da nameste velike igrace i velike price kao sto je bilo hapsenje celog granicnog prelaza kod Prijepolja, hapsenje kojekakvih inspektora koji rade iznude za svedocenja i lazna svedocenja u slucajevima... Problem je sto za svaku akciju treba namestiti slucaj pa ekipu uhvatiti na delu... svaka ta akcija zahteva nalog Suda i opseznu pripremu, a vreme prolazi...
 
Pardon,nisam napomenuo da je to ideja entuzijasta,ne drzavnih organa.Navodno zele da snimke plasiraju po nahodjenju,ne znam .Verovatno da naj taj nachin skrenu paznju onima koji bi trebali da vode tu brigu ili da kompromituju pojedince koji to rade.Mozda je to recept za smanjenje korupcije u svim granama,ali se pitam ko bi to smeo da objavi,da stoji iza toga.
 
Daj Boze da je tako. Sigurno ce se naci ko ce da objavi. Njih se ne treba bojati jer su to sve sitne jajare i klosari. Kako da se bojim ili postujem nekog ko se prodaje za hiljadu dinara... Ako se robija, neka bude bar milion :P
 
No way... Za svaku takvu akciju snimanja je potreban nalog sudije... U Unutrasnjoj kontroli MUP radi svega nekoliko ljudi... Pricao sam sa jednim od njih... Kaze da uopste ne stizu da razmatraju slucajeve sitne korupcije (saobracajci i slicno)... Trude se da nameste velike igrace i velike price kao sto je bilo hapsenje celog granicnog prelaza kod Prijepolja, hapsenje kojekakvih inspektora koji rade iznude za svedocenja i lazna svedocenja u slucajevima... Problem je sto za svaku akciju treba namestiti slucaj pa ekipu uhvatiti na delu... svaka ta akcija zahteva nalog Suda i opseznu pripremu, a vreme prolazi...
Срећом, саобраћајна полиција не зна или их закон не интересује толико да би имали представу да ли је или није дозвољено снимање.
У ту сврху, ја сам у колима, изнад ретровизора причврстио камеру која је довољно мала али не и премала. После заустављања, ако је разлог измишљен од стране полиције, покажем им камеру и уз напомену да треба да напишу прекршај, обавестим их да ће снимак бити коришћен у сврхе доказа. До сада никада нисам добио одговор да то није дозвољено или нешто слично али сам обавезно добио или љубазно враћање докумената или убацивање докумената кроз прозор уз процеђено "бежи одавде". Нисам до сада покушао да их прозивам за безобразлук приликом враћања документације, треба имати меру.
 
Срећом, саобраћајна полиција не зна или их закон не интересује толико да би имали представу да ли је или није дозвољено снимање.
У ту сврху, ја сам у колима, изнад ретровизора причврстио камеру која је довољно мала али не и премала. После заустављања, ако је разлог измишљен од стране полиције, покажем им камеру и уз напомену да треба да напишу прекршај, обавестим их да ће снимак бити коришћен у сврхе доказа. До сада никада нисам добио одговор да то није дозвољено или нешто слично али сам обавезно добио или љубазно враћање докумената или убацивање докумената кроз прозор уз процеђено "бежи одавде". Нисам до сада покушао да их прозивам за безобразлук приликом враћања документације, треба имати меру.

Ne znam da li Zakon explicitno kaze da je zabranjeno... Sigurno je da kada bi ti hteo da ih namestis u fazonu, das im mito, a snimas... Ili ti to ne bi uzeli kao valjani dokaz ili bi i ti odgovarao za isto krivicno delo... Cak i panduri iz Unutrasnje kontrole moraju za to da imaju nalog Suda...

Ali ta tvoja varijanta je genijalna... Svaka cast... Znajuci da su vecina klasicna goveda, mala je verovatnoca da pogodis postenog saobracajca... a govedo se po defaultu plasi snimanja pa i kad je 100% ispravan... Malo ga uplasis i ne isplati mu se da se cima sa tobom... Doci ce mu odmah sledeci sa hiljadarkom u vozackoj...
 
Korupcija je ukorenjena u drustvu i nema sanse a koliko vidim ni volje da se nesto preduzme i promeni, akcije koje se ponekad i dese sasvim povrsno zagrebu povrsinu i kasnije ne bude ni nekog epiloga zahvaljujuci sudstvu , strasno je to da se kupuju diplome , formiraju razni privatni fakulteti sa jedinim ciljem da se stekne profit prodavajuci diplome niko tome da stane na put kasnije se sve to reflektuje na urusavanje drustva i sistema vrednosti
 

Back
Top